WYDARZENIA - Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

WYDARZENIA

WYDARZENIA
Czerwcowa Msza św. trzeźwościowa i wieczór poetycki w kościele św. Wojciecha w Koninie

W najbliższą niedzielę, 26 czerwca, o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie, ostatnia przed wakacjami, msza św. w intencji „Trzeźwości Narodu i w Rodzinach”. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. Paweł Śmigiel. Po mszy św. organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, zapraszają na wieczór poetycki „ Wiersze Wam Wieszczę”. Zaproszenie, tym razem, przyjął Krzysztof Cezary Buszman.
Poeta ma za sobą szereg budujących spotkań autorskich na terenie całej Polski i za granicą, a także w parafiach na terenie całego kraju. Twórczość poety wskrzeszająca najlepsze tradycje polskiej poezji klasycznej stała się przedmiotem prac maturalnych i dyplomowych. Krzysztof Cezary Buszman urodził się Gdańsku. Poeta, autor piosenek, fotografik i podróżnik z zamiłowania. Dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni, w której spędza czas, na zmianę z Warszawą. Pod koniec lat 90. poeta wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie w Londynie powołał do życia Agencję Promocji Kultury Polskiej. W 2001 roku autor został przyjęty do Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, by już w następnym roku zasiąść w jego zarządzie.
Po wieczorach autorskich K. C. Buszmana w Londynie pojawiło się szereg znakomitych recenzji, z których jedna jest szczególnie ważna: „przed laty tworzyli na emigracji Kazimierz Wierzyński i Marian Hemar. Po latach pustka po nich została wypełniona (Dziennik Polski, Londyn). Jego twórczość zyskała duże uznanie zarówno polonijnych elit intelektualnych, jak i szerokiego grona miłośników poezji, a wiersze poety ukazywały się cyklicznie w Coolturze Tygodniku Polskim w UK. Przed poetą otworzyły również przychylne podwoje Polskie Stowarzyszenie Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie z siedzibą w Paryżu.
W 2005 roku poeta wrócił do kraju, gdzie wkrótce wstąpił do Stowarzyszenia Autorów Polskich. W październiku 2014 roku ukazała się płyta pt. „Stare Powązki – strofy o przemijaniu”, na której wiersze poety mówi kilkunastu wybitnych aktorów. Krążek ten jest cegiełką na rzecz ratowania zabytków najstarszej nekropolii w Polsce. W 2017 roku ukazała się kolejna płyta z wierszami autora, czytanymi przez dwudziestu trzech wybitnych aktorów polskich, pt. „Podróż z Aniołem Stróżem”. Dochód z tego krążka również przeznaczony został na renowację zabytków na cmentarzu powązkowskim.
Krzysztof Cezary Buszman jest także autorem Hymnu Kanonizacyjnego dla Jana Pawła II „Santo Subito” w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej z muzyką Bogdana Kierejszy. Twórczość poety przybliżył Polakom nieżyjący już wybitny aktor Krzysztof Kolberger. Jego wiersze śpiewają najlepsi bardowie, czytają je najwybitniejsi aktorzy! Słusznie więc o twórczości poety napisał prof. Jerzy Bralczyk „ Wiersze Buszmana przywracają wiarę w nośność metaforycznych form poezji, w której wrażliwość na słowo łączy się z oryginalnością metafory i trafnością puenty. Poeta wydał kilkanaście tomików poezji, które bardzo szybko znikają z księgarskich półek. Ostatni tomik zatytułowany jest „Strofy Koronne”…
Przypominamy, że projekt „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest ze środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Wstęp wolny!

Anna Wysocka
tygodnik „Adalbertus”
Msza św. trzeźwościowa i koncert z okazji Dnia Matki w konińskim św. Wojciechu

W najbliższą niedzielę, 29 maja, o godz. 18.00 sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na niezwykły koncert pt. „ Pukanie do serca” znanego i lubianego pieśniarza Piotra Woźniaka. Koncert dedykowany jest wszystkim kochanym Mamom!
Piotr Wozniak to gitarzysta, kompozytor, aranżer, producent –przede wszystkim jednak charyzmatyczny wokalista. To ta charyzma właśnie sprawia, że w pokoncertowych recenzjach i opiniach najczęściej powtarza się słowo „magia”. Ktoś na stronie internetowej napisał: „Jest pan pierwszym artystą, który zaczarował mnie bez wielkiego bandu, bez przeszkadzajek, perkusji, sekcji smyczkowej. Tylko Pana głos i gitara.”
Inna recenzentka zanotowała: „Za sprawą połączenia trzech składników: głosu, gitarowych aranżacji i tekstów jest w stanie zaczarować każdego (…) a kiedy do Piotra Woźniaka dołączyła wiolonczelistka, Anna Papierz, nikt już nie miał wątpliwości, że da się za pomocą ascetycznych środków uzyskać piorunujący efekt.” Ale koncerty Piotra to także często wspólne śpiewanie i duża dawka energii. W końcu to „człowiek o głosie jak maszyna parowa i wrażliwości baranka”, jak zapowiedziano go przed jednym z koncertów ( w Koninie  )
Nic dodać, nic ująć. Piotr występuje zarówno na kameralnych, klubowych koncertach, jak i na dużych, plenerowych festiwalach. Był gościem specjalnym Katie Melua podczas ostatniego koncertu w Sali Kongresowej w Warszawie. Często umieszczany w szufladce z napisem „poezja śpiewana”. Żartuje, że jeśli do tej samej szufladki włożymy artystów, będących jego inspiracją – takich jak Nick Drake, Joni Mitchell czy Cat Stevens – to nie ma nic przeciwko.
Program koncertowy to zarówno utwory autorskie, pochodzące z dwóch płyt artysty („Dom na dachu” oraz najnowszej „Tata Adama”), a także obszerne fragmenty recitalu „Jak ze źródła”, złożonego z autorskiego wyboru i opracowania polskich piosenek z początku lat 70 (m.in. Czesław Niemen, Marek Grechuta). Grywa solo albo w duecie z fantastyczną wiolonczelistką/ ukulelistką Anną Papierz, najchętniej zaś – w trio (jako Piotr Woźniak w Trio), do którego dołącza jeszcze znakomity i wszechstronny gitarzysta Maciej Pruchniewicz. Recenzenci podkreślają, że koncerty i płyty Woźniaka to mądre teksty, wyrafinowana warstwa muzyczna, wielka dbałość wykonawcza i producencka. To, dzięki czemu jego twórczość jest zarówno dojrzała, jak i bezpretensjonalna, naturalna, świeża.
Koncert dedykowany jest wszystkim matkom, które od kilkunastu lat towarzyszą projektowi „Trzeźwienie przez kulturę”, wstawiając się za tymi, którzy borykają się ze wszelkimi uzależnieniami! Ten jedyny w Polsce projekt współfinansowany jest ze środków miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. 
Wstęp wolny!
Anna Wysocka
tygodnik „Adalbertus”

Konin: Msza św. w intencji trzeźwości i koncert muzyki kameralnej

W najbliższą niedzielę, 24 kwietnia o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert muzyki kameralnej. Na klawikordzie zagra wirtuoz tego instrumentu Maria Erdman. Koncert odbędzie się w auli pod plebanią! Wstęp wolny!
Klawikordzistka i organistka Maria Erdman występuje na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Szczególną uwagę poświęca muzyce dawnej i muzyce doby romantyzmu. Ukończyła studia muzyczne na dwóch wydziałach Akademii Muzycznej w Warszawie – Teorii Muzyki i Organów oraz podyplomowe studia w zakresie gry na klawikordzie i organach w Conservatorium van Amsterdam. Pobierała lekcje klawesynu, brała udział w kursach mistrzowskich z zakresu gry i improwizacji organowej.
W 2006 roku nakładem wydawnictwa Acte Prealable ukazał się jej debiutancki trzypłytowy album z rejestracją utworów zebranych z kancjonału S.S. Klarysek w Starym Sączu z 1768 roku. Jest pierwszym powstałym w Polsce nagraniem na klawikordzie. Maria Erdman uczy gry na klawikordzie w Akademii Muzycznej w Krakowie i Poznaniu, jest wybitnym i szanowanym znawcą tego instrumentu.
Repertuar, jaki zaproponuje wykonawczyni, Maria Erdmann, skutecznie nakłoni widownię do skupienia. Artystka, znana jest bowiem nie tylko z kunsztu wykonawczego, ale i zainteresowań muzyką tradycyjną. Takie badania owocują zwykle pięknem wynikającym z ducha czasów, w jakich powstaje, a więc autentyzmem.
W najbliższą niedzielę zagra na jednym z najstarszych strunowych instrumentów klawiszowych, wywodzących się ze średniowiecznego monochordu – klawikordzie! Klawikord nie był instrumentem szarpanym, tak jak klawesyn, ani uderzanym jak fortepian. Dźwięk powstawał, gdy tangenty (języczki) wprawiały struny w wibracje. Cały mechanizm grający wraz z klawiaturą znajdują się wewnątrz płaskiej prostopadłej skrzynki, która jest zwykle bardzo bogato udekorowana.
Ponieważ klawikord charakteryzował się unikatowymi cechami ekspresyjnymi, przez pewien czas był godnym rywalem fortepianu. Jakość dźwięku klawikordu była jednak bardzo delikatna, dlatego kompozytorzy wykorzystywali go głównie do gry solowej lub jako akompaniament dla głosu czy fletu. O ile jednak drugą połowę XVIII wieku można nawet nazwać złotą erą klawikordu, o tyle w wieku XIX rolę najpopularniejszego instrumentu klawiszowego przejął fortepian. Ale o tych ciekawostkach i tajemnicach tego niezwykłego instrumentu opowie podczas koncertu muzyki kameralnej najwybitniejsza klawikordzistka w Polsce – Maria Erdman!
Przypominamy, że projekt „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK.

Anna Wysocka „Adalbertus”Wielkopostna msza trzeźwościowa i koncert Górali w św. Wojciechu w Koninie

W przyszłą niedzielę, 27 marca o godz. 18.00, sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert pt. „Pieśni Górali na Wielki Post” w wykonaniu Folk Kapeli „Góralska Hora” ze Szczyrku.
Zespół Góralska Hora jest folk kapelą muzyczną z polskich gór oraz ze Słowacji. Nazwa zespołu pochodzi od nazw szczytów górskich, określanych tak w Tatrach i Beskidach, jak również w całych Karpatach. Folk Kapelę Góralska Hora tworzą muzycy pochodzący z Polskich Gór oraz ze Słowacji. Instrumentarium, jakim posługuje się zespół to: skrzypce, cymbały węgierskie, altówka, kontrabas, akordeon. Zespół sięga także po oryginalne i unikatowe instrumenty góralskie takie jak: trombita, róg pasterski, dudy, okaryna oraz różnego rodzaju piszczałki.
Folk Kapela Góralska Hora hołduje przede wszystkim rodzimej muzyce góralskiej Beskidów i Tatr w tradycyjnym brzmieniu, ale z przyjemnością prezentuje też skoczne i żywiołowe utwory inspirowane melodiami: słowackimi, węgierskimi, rumuńskimi, bałkańskimi, cygańskimi, czy żydowskimi. Nie obce dla kapeli jest kunsztowne wykonanie własnych aranżacji muzycznych, o czym mogli się przekonać również koninianie!
W okresie Świąt Bożego Narodzenia Góralska Hora koncertuje z pięknymi polskimi kolędami i pastorałkami góralskich we własnych nastrojowych oraz żywiołowych aranżacjach muzycznych. W repertuarze ma również utwory Maryjne, a także poświęcone św. Janowi Pawłowi II. Na projekt „Trzeźwienie przez kulturę”, kapela tym razem przywiezie pieśni góralskie, wykonywane w czasie Wielkiego Postu.
Koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha przy współpracy z KDK. Wstęp wolny!
Anna Wysocka
Tygodnik „Asdalbertus”


Msza św. trzeźwościowa i koncert Jerzego Filara
W najbliższą niedzielę, 27 lutego o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie msza św. trzeźwościowa, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy „Trzeźwienia przez kulturę” zapraszają na koncert znanego i lubianego twórcy i wykonawcy z nurtu „Krainy Łagodności” Jerzego Filara!
Jerzy Filar to muzyk, kompozytor, wykonawca swoich piosenek do tekstów Jacka Cygana spod znaku „Krainy Łagodności” i piosenki poetyckiej. To również założyciel zespołu „Nasza Basia Kochana”. Nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2001 w kategorii Album Roku Poezja śpiewana/ Piosenka autorska dla albumu „Cienie”. Laureat wielu prestiżowych festiwali i zdobywca wielu nagród. Od 1999 do 2006r. na stałe współpracował z panią Hanką Bielicką.
Wielokrotnie zapraszany do udziału w programach telewizyjnych. W 2007r. wziął udział w koncercie Jacka Cygana „Cyganeria” na Festiwalu Top Trendy w Operze Leśnej w Sopocie. Częsty gość na antenie Programu 1 i 3 Polskiego Radia. Piosenki autorstwa Jerzego Filara wielokrotnie wykonywane były na Festiwalach Polskiej Piosenki w Opolu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, m.in. przez Grażynę Łobaszewską, Ewę Bem, Marylę Rodowicz, Jacka Cygana. Swoje płyty nagrywa z czołówką polskich muzyków jazzowych.
Posługując się gitarą, harmonijką ustną i swoim specyficznym, nieco chrapliwym głosem, potrafi wydobyć niezwykłą głębię ze swoich tekstów i tekstów Jacka Cygana. Silna osobowość sceniczna, duże poczucie humoru, niezwykła wokalistyka - to cechy sukcesu jego koncertów. W Koninie zaśpiewa m. in. utwory ze swojej ostatniej płyty „Dwie dusze”!
Koncert pt. „Całkiem spokojnie…” może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez Miasto Konin 
                                                 i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK! Wstęp wolny!

Anna Wysocka
Tygodnik „Adalbertus”


Styczniowa msza trzeźwościowa i koncert Patryka Filipowicza

W najbliższą niedzielę, 30 stycznia o godz. 18.00, w naszym kościele sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert znakomitego gitarzysty Patryka Filipowicza zatytułowany 
„ Opowieści na niebiańskiej strunie”.

Patryk Filipowicz jest gitarzystą akustycznym posługującym się techniką fingerstyle. Jest też autorem czterech albumów solowych. Jego pierwsza płyta „Lamenty duszy i gitary”, zawiera gitarowe interpretacje tradycyjnych polskich pieśni wielkopostnych. Płyta zdobyła ogromną przychylność słuchaczy i dziennikarzy muzycznych. Prezentowana była m.in. na antenie PR I, a także w wielu regionalnych rozgłośniach oraz opisywana w prasie ogólnopolskiej. Po niej przyszła kolej na pieśni Maryjne i Kolędy, a dwa lata temu ukazał się czwarty, solowy album zatytułowany „Chopin blue”, zawierający muzyczne wypowiedzi na temat utworów Fryderyka Chopina, zagrane na gitarze akustycznej solo.
Ten doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o kulturze i religii podczas koncertów solowych posługuje się techniką określaną jako „fingerstyle”, która robi wrażenie gry kilku instrumentów jednocześnie. Jakby tego było mało, gitarzysta jest szczęśliwym posiadaczem przepięknie brzmiącej gitary harfowej, bardzo trudnego instrumentu, który cały czas zgłębia! Jego wrażliwość i uduchowienie emanują podczas recitali i spotkań z wielbicielami.
Nie inaczej będzie podczas najbliższego koncertu w parafii św. Wojciecha. Gitarzysta zagra nie tylko piękne, polskie kolędy, ale i utwory sakralne, które specjalnie przygotował na gitarę harfową!
Przypomnijmy, że koncert, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” może odbyć się dzięki współfinansowaniu go przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Wstęp wolny!
Anna Wysocka
Tygodnik „Adalbertus”
Msza św. trzeźwościowa i świąteczny koncert kolęd w św. Wojciechu w Koninie

W niedzielę, 26 grudnia o godz.18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach. Będzie to również msza św. dziękczynna za kolejny rok projektu „Trzeźwienie przez kulturę”. Po Eucharystii organizatorzy zapraszają Drogich Parafian i Gości na Świąteczny Koncert Kolęd w wykonaniu Kameralnego Zespołu Smyczkowego AD LIBITUM!
Zespół powstał z pasji wspólnego muzykowania i wykonywania muzyki kameralnej, by swoimi występami uświetniać zarówno spotkania kulturalne jak i okolicznościowe. Oficjalnie swoją działalność artystyczną pod obecną nazwą zespół rozpoczął w marcu 2013 roku w Konińskim Domu Kultury. Program zespołu nieustannie się poszerza i obejmuje wiele rodzajów muzyki, od utworów klasycznych aż po rozrywkowe. Są to kompozycje oryginalne oraz opracowania znanych i popularnych utworów. Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad Libitum tworzą absolwenci szkół muzycznych, a także wyższych uczelni muzycznych.
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia Ad Libitum zagra specjalnie przygotowany i zaaranżowany świąteczny program, na który złożą się m.in. najpiękniejsze kolędy i pastorałki polskie. Zaproszenie skierowane jest również do całych rodzin z racji Niedzieli Świętej rodziny! Wstęp jest wolny!
Organizatorami projektu są parafia św. Wojciecha, tygodnik „Adalbertus” i duszpasterstwo trzeźwości diecezji włocławskiej. Koncert współfinansowany jest przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha przy współpracy z KD.
Anna Wysocka


Msza św. trzeźwościowa i recital Tomka Kamińskiego w kościele św. Wojciecha w Koninie

W ostatnią niedzielę miesiąca, 28 listopada, o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, a także w intencji zdrowia i potrzebne łaski dla ks. Pawła Śmigla. Po Eucharystii w „Recitalu zaplątanym w listopad” wystąpi znany i lubiany Tomek Kamiński.
Zaproszony przez organizatorów gość projektu „Trzeźwienie przez kulturę” to wokalista, skrzypek, autor tekstów, przedstawiciel stylu muzycznego określanego jako piosenka autorska. Wraz z zespołem złożonym ze znakomitych muzyków jazzowych regularnie koncertuje i tworzy muzykę z przesłaniem.
Współtwórca toruńskiego zespołu Nocna Zmiana Bluesa, w którym przez 15 lat śpiewał, a przede wszystkim grał na skrzypcach, jednocześnie tworzy muzykę ilustracyjną do filmu i teatru. Nagrywał płyty i grał z wieloma gwiazdami muzyki bluesowej, takimi jak: B.B. King, Blues Brothers Band, Louisiana Red, Charlie Musselwhite.
Po kilkunastu latach pracy w Nocnej Zmianie Bluesa, Tomek opuścił zespół by rozpocząć solową, autorską karierę. Była to decyzja trudna, ale – jak mówi sam artysta – jedyna możliwa, aby pozostać w zgodzie z samym sobą tym, co się czuje i myśli.
Jego pierwsze dwie płyty - „Małe miłości” i „Anioły do mnie wysyłaj” – stały się prawdziwymi przebojami rynku muzycznego! Utwór „Ty tylko mnie poprowadź” śpiewały schole, zespoły oazowe, soliści i chóry… Po tym niewątpliwym sukcesie rynkowym przyszedł czas na płytę autorską „Jaśmin”, która w warstwie muzycznej była powrotem do klasycznego brzmienia skrzypiec, gitary akustycznej oraz kontrabasu, natomiast teksty jak zwykle opowiadały o miłościach Tomka: tych ziemskich i tych Niebieskich.
W 2007 roku Tomasz Kamiński napisał słowa i muzykę do koncertu zatytułowanego Muzyczne listy do Młodych, podczas którego zaśpiewał swoje pieśni z Grażyną Łobaszewską przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej i chóru. Kolejna płyta to „JESZUA BEN ADONAI”, a w 25 rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki Kamiński z zaprzyjaźnionymi wykonawcamisceny chrześcijańskiej wydaje płytę „DOBRO NIESKOŃCZONE”, poświęconą osobie ks. Jerzego.
Tomasz Kamiński reprezentował polską scenę muzyczną podczas Światowych Dni Młodzieży w Toronto, gdzie miał zaszczyt wystąpić dla około MILIONA młodych pielgrzymów z całego świata. Śpiewał również na festiwalu „Mahutny Boża” w Mohylewie (Białoruś) oraz w Schio we Włoszech, koncertował także w USA i w Kanadzie. Tomek gra bardzo wiele koncertów i wszędzie przyjmowany jest ogromnym entuzjazmem!
Do Konina przyjedzie z „Recitalem zaplatanym w listopad”, podczas którego usłyszymy zarówno jego stare i nowe kompozycje, które oplecie w jesienne, nostalgiczne nuty…
Koncert współfinansowany jest przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha przy współpracy z KdK. Organizatorami są proboszcz parafii św. Wojciecha, tygodnik „Adalbertus” i duszpasterstwo trzeźwości diecezji włocławskiej.
Anna Wysocka

Szczęść Boże!
Tylko dzięki Opatrzności Bożej udało nam się poskładać tegoroczny XIII Tryptyk zaduszkowy...
Dość późno przyznano nam fundusze, dlatego tak mało czasu mamy na promocję tego, jedynego w Polsce, projektu!
Zapraszam i pozdrawiam!
Anna Wysocka


XIII Tryptyk zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…”
JEDYNY TAKI W POLSCE !
Wspólnota parafii św. Wojciecha w Koninie, tygodnik „ Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości, po ubiegłorocznej przerwie, pragną pochwalić się przedsięwzięciem artystycznym jakim jest XIII Tryptyk Zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…”, który w tym roku przypada w dniach 12– 14 listopada 2021 roku. Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Zamysłem organizatorów, od początku, było pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy religię! Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby zaprosić społeczność całego Konina i wspólnie pochylić się nad tematem przemijania, a poprzez wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności! Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym Zniczem, który w tym roku zapłonie tydzień później, niż zwykle, bo 12 listopada.
I tak w kolejności, wystąpią:
12 XI - Piątek – godz. 19.00
Stanisław Górka i Andrzej Perkman
Pierwszy gość Tryptyku zaduszkowego, to prof. Stanisław Górka, który zaprosi nas na Spotkanie z Norwidem, ponadczasowym poetą, wieszczem i prorokiem! –„Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało” – będzie to spektakl poetycko-muzyczny w wykonaniu tego genialnego aktora, któremu akompaniować będzie pianista Andrzej Perkman. Z racji bliskości Święta Odzyskania Niepodległości koncert – spektakl ofiarowany jest wszystkim, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę!
Przypomnijmy, prof. Stanisław Górka jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, a także pedagogiem. To absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie współpracował z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. To także wieloletni nauczyciel akademicki w PWST w Warszawie. Widzowie pamiętają Stanisława Górkę, przede wszystkim, z serialu „Plebania”, w którym grał rolę Zbyszka - kościelnego, ale także z filmów Kazimierza Kutza: „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski” czy Andrzeja Wajdy: „Dyrygent” i „Biesy”. Jest liderem „Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę” – teatru, z którym zwiedził cały świat! Prof. Stanisław Górka w 2011 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, w 2013 - Medalem Gloria Artis; w 2015 odebrał z rąk Prezydenta RP akt nadania tytułu profesora sztuk teatralnych.
Andrzej Perkman, którego zaprosił do akompaniamentu Stanisław Górka to muzyk, pianista, aranżer i akompaniator. Jest wykładowcą na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Autor muzyki do filmów, licznych spektakli teatralnych. Kierownik muzyczny wielu koncertów i widowisk artystycznych. Muzykę do spektaklu skomponował Jerzy Derfel!

13 XI - Sobota – godz. 19.00
Oleś Brothers i Dominik Strychalski
Drugi dzień Tryptyku zaduszkowego wypełni muzyka, która nie ma porównania w świecie dźwięków! Dominik Strycharski zagra na fletach, Marcin Oleś na kontrabasie i Bartłomiej Oleś na perkusji, to będzie prawdziwa uczta artystyczna i duchowa!
Bracia Marcin i Bartłomiej Oleś należą do najbardziej kreatywnych artystów na polskiej scenie jazzowej. Krytycy muzyczni nazywają ich naszym autentycznym dobrem narodowym! Kontrabasista i perkusista, obaj o kosmicznej wyobraźni i nie mającej sobie równej wrażliwości muzycznej. Ich twórczy dorobek często wykracza poza ramy jazzu, nosząc
charakter pionierskiego odkrywania nowych muzycznych terytoriów. Czytelnym tego potwierdzeniem jest specjalnie na festiwal „ Muzyka wiary, muzyka pokoju” przygotowany projekt „Koptycus”. Do udziału w nim bracia Oleś zaprosili Dominika Strycharskiego, znaczącą postać na polskiej sceny muzyki improwizowanej, flecistę, wokalistę i kompozytora. Strycharski jako jeden z niewielu, z powodzeniem, włączył flet prosty do kompozycji jazzowych i intrygujących muzycznych eksperymentów, a jego ciekawa wokalistyka nie stroni od wyważonych elementów elektroniki.
Źródłem inspiracji i głównym punktem odniesienia dla tria niezwykłych artystów stała się muzyka Koptów. Jednej z najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie. Dzięki wielowiekowej izolacji, byciu niejako na uboczu, wytworzyli oni i zachowali po dziś dzień swój pierwotny muzyczny język, wywodzący się z czasów przedchrześcijańskich, asymilujący akcenty greckie, żydowskie, a nieco później muzułmańskie. Odszukując i zgłębiając muzyczne kody pierwszych chrześcijan artyści stworzyli dzieło wybitne! Nie mające sobie równych! Barwną, wielowątkową historię o świecie starożytnych Kościołów Wschodnich odczytaną przez pryzmat szeroko ujętej terytorialnie muzyki koptyjskiej. Powstała niezwykła opowieść. Oryginalne brzmienie instrumentów dmuchanych i orientalny głos Dominika Strychalskiego tworzą spektakl, jakich mało! Poznajemy wrażliwość muzyczną pierwszych chrześcijan wciąż prześladowanych i mordowanych! Egzekucja 21 Koptów na oczach całego świata to nie odległe 100, 200 lat, ale ostatnia dekada! Tym koncertem pamiętamy również o męczennikach koptyjskich!
14 XI - Niedziela godz. 19.00
Joachim Mencel i Basia Pospieszalska
Niedzielny wieczór, ostatni dzień Tryptyku zaduszkowego, wypełni muzyka w wykonaniu duetu wszech czasów Joachima Mencla i Basi Pospieszalskiej!
Joachim Mencel - pianista, kompozytor, producent muzyczny, prekursor wykonywania współczesnego jazzu na lirze korbowej, dr hab. profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, odznaczony m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej”! Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Grał m. in. w zespołach Janusza Muniaka, Andrzeja Cudzicha i Nigela Kennedy’ego. Regularnie współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym! Ceniony aranżer muzyki wokalnej, pisał i aranżował piosenki dla Ewy Bem, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek czy zespołów New Life’m i El Greco. Mencel jest autorem kantaty jazzowej na chór, orkiestrę i solistów „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, a także muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy. Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki, Afryki i Azji, m. in. z autorskim projektem jmTrio. Ponadto współpracował z takimi muzykami jak Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, Dave Liebman, David Friedman, Eddie Henderson, Ronnie Burrage, Charlie Mariano, Rufus Reid, Terry Clarke, Zbigniew Namysłowski, Vitold Rek, Jarosław Śmietana. W kwietniu 2019 roku w Nowym Jorku Joachim Mencel zarejestrował materiał muzyczny przeznaczony na płytę „Brooklyn Eye”, która ukazała się w amerykańskiej wytwórni Origin Records! Kompozycje autorskie lidera zagrali wybitni muzycy, których Mencel ceni i podziwia od wielu lat: Steve Cardenas, Scott Colley i Rudy Royston.
Na konińskim Tryptyku Joachim Mencel wystąpi w projekcie z Basią Pospieszalską, która jest absolwentką Wydziału Jazzu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2010 r. Basia ukończyła pierwszy stopień szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Wychowała się w rodzinie muzyków, dzięki czemu już od dziecka uczestniczy w licznych projektach muzycznych, koncertach na wielu prestiżowych scenach. Występowała lub współpracowała z takimi muzykami jak: Anna Maria Jopek, Wojciech Waglewski, Anna Serafińska, Lora Szafran, Janusz Szrom, Andrzej Jagodziński, Bogdan Hołownia, Wojciech Zieliński. Na stałe tworzy Quintet Mateusza Pospieszalskiego oraz projekt OSTR „Autentycznie”. Jest córką Jana Pospieszalskiego. W jej interpretacji, oprócz autorskich utworów Mencla, usłyszymy m.in. pieśni sakralne z wczesnych wieków chrześcijaństwa, przy akompaniamencie liry korbowej! Jest to niezwykły projekt, który za każdym razem zostawia trwały ślad u zgromadzonej publiczności! Wierzymy, że i tym razem tak będzie! Tym bardziej, że koncert dedykowany jest zmarłym animatorom i pracownikom kultury oraz dziennikarzom konińskim!
Wstęp na wszystkie koncerty wolny!!!
Patronat honorowy nad projektem objęli Prezydent Miasta Konina oraz Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Przedsięwzięcie współfinansują Miasto Konin i parafia św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Bezpośrednimi organizatorami Tryptyku są proboszcz parafii, tygodnik „Adalbertus” i Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Włocławskiej.


Msza trzeźwościowa i „Impresje akordeonowe”

Przyszła niedziela, to ostatnia niedziela miesiąca, zatem zapraszamy o godz. 18.00 na mszę św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której będzie przewodniczyć ks. Paweł Śmigiel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Po Eucharystii, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, na akordeonie zagra znakomity i wielokrotnie uhonorowany Mateusz Chmielewski. Koncert nosi tytuł „Imresje akordeonowe” i wprowadzi nas w nastrój listopadowych dni…
Akordeonista Mateusz Chmielewski jest absolwentem wydziału instrumentalnego na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wielokrotnie uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji, pracując pod okiem najwybitniejszych pedagogów i wirtuozów. Ten poeta akordeonu jest stypendystą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie muzyki oraz Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości. Jest również laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Puli (Chorwacja). Ma niebywały słuch muzyczny i nietypową w Polsce muzyczną wrażliwość. Od wielu lat pasjonuje się tangiem. Jego niezwykła gra na akordeonie sprawdza się zarówno w przedwojennych tangach jak i w nowoczesnych brzmieniach tangowych, jak kompozycje Astora Piazzolli. Współpracuje z warszawskimi teatrami: Ateneum, Polskim i Filharmonią Narodową.
Przypominamy, że koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez miasto Konin i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Wstęp wolny!
Anna Wysocka „Adalbertus”
Jesień z harfą w św. Wojciechu
W przyszłą niedzielę, 26 września, o godz. 18.00 sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert pt. „Jesień z harfą”, na którym wystąpi znakomity solista Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Na harfie amerykańskiej zagra, urodzony w Kostaryce, Carlos Pena Montoya.
Carlos Peña Montoya naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat 9, a gry na harfie w wieku lat 11 pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce, prof. Ruth Garita, a następnie pierwszej harfistki Orkiestry Symfonicznej Baltimore, prof. Eileen Mason. Przez kilka lat studiował grę na fortepianie na Uniwersytecie Kostaryki w San Jose oraz dwa lata edukację muzyczną na Uniwersytecie Narodowym w Heredii. W tym czasie zajmował stanowisko pierwszego harfisty w Zespole Symfonicznym Narodowego Instytutu Muzycznego w Kostaryce oraz w Młodzieżowej Orkiestrze Narodowej Kostaryki.
Od ośmiu lat stale mieszka w Europie, a od 2007 w Monachium, gdzie zaczął pobierać lekcje gry na harfie u prof. Helgi Storck. W latach 2007-2011 na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu (Austria) ukończył z wyróżnieniem studia I stopnia w klasie prof. Helgi Storck.
W tym czasie wystąpił z kilkoma recitalami np. w „Gläseneer Saal in the Musik Verein" w Wiedniu (2007), w Gasteig Small Concert Hall w Monachium (2009) oraz współpracował z orkiestrami i zespołami symfonicznymi w Niemczech, Austrii, Polsce i Tajlandii, z którymi brał udział w licznych tournée.
Przez dwa lata był stypendystą niemieckiej fundacji „Vössing-Stiftung, a w 2010 r. za wybitną grę wygrał stypendium „Hübel-Stipendium" ufundowane przez Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu. Został wybrany na członka fundacji „Yehudi Menuhin Live Music Now" organizującej koncerty charytatywne. Ma też doświadczenie w nauczaniu – uczył gry na harfie na letnich kursach dla kandydatów na studia na Uniwersytecie Mozarteum (2009) oraz uczniów w różnym wieku w Musikschule Teisendorf w Niemczech (2009/2010).
Od roku 2012 jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. W 2014 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie prof. Helgi Storck w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i rozpoczął swoją aktywność jako pedagog, ucząc gry na harfie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz w Szkole Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni. W Koninie zagra repertuar klasyczny, który w niezwykły sposób wybrzmi na jego amerykańskiej harfie!
Koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez miasto Konin i parafię św. Wojciecha przy współpracy z KDK. Organizatorami są duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej i tygodnik „Adalbertus”. Wstęp wolny!
Anna Wysocka„Od Telemana do Paganiniego” w św. Wojciechu
W najbliższą niedzielę, 25 kwietnia o godz. 19.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na muzyczną opowieść „Od Telemana do Paganiniego”. Gośćmi projektu będą wirtuozi gitary i skrzypiec Michał Nagi i Paweł Wajrak.
Gitarzysta Michał Nagy studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie i Konserwatorium Wiedeńskim. Jego nauczycielami byli Janusz Raczyński, Marcin Zalewski, Ryszard Bałauszko i Heinz Wallisch. Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Fiuggi, Gdańsku, Krakowie i Tychach. Dwukrotnie był stypendystą Fundacji Kultury. Jest laureatem nagrody Województwa Małopolskiego ,,Ars Quaerendi” i odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, doktor habilitowany sztuki muzycznej i kierownikiem Katedry Gitary! Od 2008 roku jest również kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych i Festiwalu Terra Artis w Lanckoronie.
Skrzypek Paweł Wajrak ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Romana Reinera. Brał udział w Kursach Mistrzowskich w Łańcucie, Kursach Kameralnych (pod kier. prof. Wiesława Kwaśnego i Mariny Jaszwili). Koncertmistrz orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika artystycznego Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. W 2014 r. dokonał dla Acte Prealable pierwszego w historii fonografii nagrania Koncertu skrzypcowego Augusta Fryderyka Duranowskiego w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, wykonując go w tym samym roku z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej podczas Festiwalu Braci Wieniawskich w Lublinie.
Paweł Wajrak i Michał Nagy koncertują wspólnie od 2006 roku. Występowali m.in. na Wawelu w ramach serii ,,Koncerty Wawelskie”, a także w Filharmonii Krakowskiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Repertuar duetu jest różnorodny stylistycznie i wielobarwny – obejmuje muzykę barokową, klasyczną i romantyczną w opracowaniu na skrzypce i gitarę oraz utwory o inspiracji bałkańskiej i hiszpańskiej. W programach koncertowych duetu znajdują się utwory m.in. A.Corellego, P.Locatellego, F.Schuberta, N.Paganiniego, A.Ourkozounova, B.Bartoka, M.de Falli i A.Piazzolli. Muzycy zajmują się także wykonawstwem muzyki z kręgu argentyńskiego Tango Nuevo, m.in. we współpracy z pianistą Waldemarem Malickim i zespołem Tango Bridge. Jako członkowie tego właśnie kwintetu uczestniczyli w muzycznym spektaklu Anny Burzyńskiej pt. Tango Piazzolla, wystawianym w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Do Konina przyjadą z opowieścią muzyczną „Od Telemana do Paganiniego”, której wysłuchać będzie można również on – line na stronie parafialnej. Projekt może się odbyć dzięki współfinansowaniu przez Miasto Konin i Parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości.
Anna Wysocka
Wielcy kompozytorzy w morzysławskiej świątyni!
W najbliższą niedzielę, 28 marca, o godz. 19.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, odbędzie się koncert wirtuoza akordeonu Jarosława Bestera. Artysty, który nie ma sobie równych, który wypracował sobie należne miejsce na scenie międzynarodowej, którego słucha się z zapartym tchem!
Jest twórcą Bester Quartet ( dawniej The Cracow Klezmer Band ) jedynego w Polsce zespołu, który bardzo długo współpracował z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. Płyty, nagrane z Bester Quartet, są skrzyżowaniem doskonałości i wirtuozerii z namiętnością i wrażliwością. Jego płyty autorskie jeszcze bardziej uwidaczniają niespotykany kunszt gry i poetyckie brzmienie akordeonu! Płyta, nagrana już w Polsce z Jorgosem Skoliasem „Rebetiko Poloniko" cieszy się ogromnym powodzeniem, a materiał na niej zamieszczony odnajduje się znakomicie podczas koncertów! Ostatnie „dziecko” Bestera, to niezwykły krążek zatytułowany "Bajgelman. Get To Tango". Na tej osobliwej płycie utwory z czasów międzywojnia przeplatają się z muzycznymi zapiskami z łódzkiego getta. Historia Dawida Bajgelmana opowiedziana jest charakterystycznym brzmieniem Bester Quartet oraz polskich wokalistów jazzowych: Grażyny Auguścik, Doroty Miśkiewicz i Jorgosa Skoliasa.
Jarosław Bester, w swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu. Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków w Europie i w świecie. W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik, oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w USA, Niemczech, Szwecji, Francji, Finlandii, a także w Polsce.
Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych i klubach muzycznych na całym świecie między innymi w: USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Francji, Rosji, Ukrainie, Węgrzech, Belgii, Holandii, Czechach, Finlandii, Włoszech, Estonii, Kanadzie, Hiszpanii, Mołdawii, Bułgarii, Serbii, Słowacji, Białorusi. Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej zajmując się nie tylko wykonawstwem, ale także aranżacją oraz kompozycją. Spośród wielu nazwisk które można by wymienić są takie wybitności jak: John Zorn, Tomasz Stańko, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Frank London, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk, Waldemar Malicki, Vadim Brodsky, Jorgos Skolias, i wielu innych. Ten znakomity artysta jest laureatem 14 nagród i wyróżnień. Nagrał 12 CD oraz gościnnie zagrał na 8 płytach, m.in. na 4 CD Grażyny Auguścik, na płycie „A ty siej” – zespołu Habakuk czy na „Balu u Pana Boga – Joanny Słowińskiej.
Na projekt „Trzeźwienie przez kulturę” muzyk przygotował utwory klasyków, zaaranżowane na akordeon. Koncert nosi tytuł „Wielcy kompozytorzy w Wielkim Tygodniu”! Koncert będzie transmitowany również on-line, a może odbyć się dzięki współfinansowaniu go przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Wstęp na koncert, jak zwykle, wolny!

Anna Wysocka
Pieśni Postne zaśpiewa Kapela Fedaków

W przyszłą niedzielę, 28 lutego o godz. 18.00, w naszym parafialnym kościele odbędzie się, jak co miesiąc, msza św. trzeźwościowa w intencji Trzeźwości Narodu i w rodzinach. Przewodniczyć jej będzie duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej ks. Paweł Śmigiel. Podczas mszy św. będziemy się modlić o wytrwanie w trzeźwości dla tych, którzy już są na drodze trzeźwienia, dla tych, którzy chcą na nią wejść, a także za wszystkich, którzy nie poradzili sobie z uzależnieniami i potrzebują naszego modlitewnego wsparcia w czyśćcu! Kaznodzieja będzie polecać również wszystkich, którzy nie radzą sobie z sytuacją pandemii i sięgają po używki, aby skompensować sobie lęk i strach, brak zdrowych relacji, a także traumy po przebytej chorobie…Ten trudny dla wszystkich Polaków czas, jest szczególnie traumatyczny dla osób uzależnionych, którym, przez wiele miesięcy nie pozwolono spotykać się na wspólnotach AA! Oni również wymagają wsparcia modlitewnego! Po Eucharystii, organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert Pieśni Postnych Kapeli Fadaków.
Kapela Fedaków – rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną. Zespół popularyzuje także muzykę i tańce tradycyjne poprzez organizowanie i prowadzenie warsztatów, potańcówek i innych działań kreatywnych, w które każdorazowo angażują lokalne społeczności i uczestników swoich warsztatów. Powiedzieć, że Kapela Fedaków dzieli się z słuchaczami radością płynącą z muzyki tradycyjnej to zbyt mało, by oddać wyjątkowość zespołu. Muzycy pokazują, że dźwięki wydobywane z instrumentów używanych kiedyś często na polskiej i śląskiej wsi, dodatkowo wzbogacone rodzinnym ciepłem i niewątpliwym poczuciem humoru familii Fedaków pozwolą każdemu odnaleźć się w przyjaznej atmosferze pięknej muzyki. Zespół nie tylko wyszukuje muzyczne perełki ze swojego regionu, ale także wzbogaca je o autorskie aranżacje, łączące szacunek do tradycji z osobistą propozycją artystyczną. Kapela Fedaków ma zatem za sobą koncerty muzyki tradycyjnej oraz autorskiej muzyki inspirowanej muzyką tradycyjną. W repertuarze Zespół ma nie tylko muzykę taneczną ze Śląska i innych części Polski, ale także pieśni wielkopostne, utwory związane z Bożym Narodzeniem (kolędy, pastorałki, pieśni kolędnicze), a także wyjątkowo piękne i stare pieśni o świętych. Zespół wystąpi w składzie: Iga Fedak. Etnolog, etnomuzykolog, instruktorka tańca ludowego. Uczy tańców tradycyjnych w katowickiej Akademii Muzycznej na studiach podyplomowych z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej, śpiewa białym głosemi gra na barabanie, Kuba Fedan, muzyk, multiinstrumentalista, pedagog, kompozytor, gra na akordeonie i cymbałach, Karolina Fedak gra na skrzypcach, jest lutniczką. Na koncert w św. Wojciechu kapela przygotowała pieśni postne i pieśni o świętych polskich. Wstęp jest wolny, a koncert będzie również transmitowany on-line na stronie parafialnej.
Przypominamy, że projekt może być realizowany dzięki współfinansowaniu go przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”.

Anna Wysocka

 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Znalezione obrazy dla zapytania radio maryja logo Przewodnik Katolicki


Szukaj 

LICZNIK ODWIEDZIN

Darmowy licznik odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego