WYDARZENIA - Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

WYDARZENIA

WYDARZENIA
28 styczeń - „Trzeźwienie przez kulturę” 

Rok 2018 organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” rozpoczynają koncertem, który ma szansę stać się prawdziwym wydarzeniem muzycznym! W niedzielę, 28 stycznia o godz. 19.00 w Auli pod plebanią parafii św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu wystąpi niezwykły duet instrumentalny - wibrafonista Irek Głyk i jego córka, gitarzystka basowa, Kinga Głyk.


Irek Głyk chętnie przyjął zaproszenie na ten projekt, bo jak sam powiedział, chciałby publiczności konińskiej opowiedzieć też swoją historię. Jest cenionym wibrafonistą i perkusistą, a także kompozytorem, aranżerem. Od dziecka zainteresowany muzyką, z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Irek Głyk – to stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music i dobywca wielu nagród na konkursach i festiwalach – począwszy od wygranej na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1990). W 1994 roku założył swój Ireneusz Głyk Kwartet (Adam Kowalewski – bas, Krzysztof Dziedzic – perkusja, Marek Podkowa – saksofon, lider – wibrafon). Zespół odniósł sukces na scenie jazzowej, zdobywając m.in. II miejsce na XIX Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów w Krakowie. W ankiecie Jazz Forum Irek Głyk zostaje okrzyknięty nadzieją polskiego wibrafonu, zyskując trzecie miejsce w kategorii tego instrumentu. Kilka lat później zaczyna występować w duecie z Bernardem Maselim (duety wibrafon – marimba) – koncerty cieszą się wielkim powodzeniem, nic więc dziwnego, że obecnie artyści powracają do tego projektu! Ponadto Irek Głyk to również ceniony muzyk sesyjny, który współpracował z czołówką i polskiego jazzu, i rocka (Stanisław Sojka, Justyna Steczkowska, Paweł Kukiz, Reni Jusis, Natalia Niemen,Ireneusz Dudek, Mieczysław Szcześniak, Jorgos Skolias, Katarzyna Gertner, Ewa Uryga, Anthimos Apostolis, SBB, Krzak, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski,Paweł Tomaszewski, Maciek Sikała, Piotr Wojtasik, Grzegorz Kapołka, Bronisław Duży, Grażyna Łobaszewska, Marek Bałata, Wojtek i Jacek Niedziela,Etienne Mbpee, Ruth Lynch, Junior Robinson). Występował na scenach w Polsce i poza jej granicami (USA, Niemcy, Francja, Dania, Włochy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Austria). Ma na swoim koncie dwa autorskie albumy: „Long Time” i „Step Ahead”. Ojcu, na gitarze basowej towarzyszyć będzie uzdolniona i już sławna…

Kinga Głyk, która ma dopiero ma 20 lat, a już uważana jest za najlepszą polską basistkę młodego pokolenia i wschodzącą gwiazdę muzyki jazzowo-bluesowej. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 12 lat grając w rodzinnym GŁYK P.I.K. TRIO. Pomimo młodego wieku zagrała już dziesiątki koncertów w Polsce i za granicą min: w Indonezji, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Portugalii, Słowacji, Czechach, Ukrainie. W marcu 2015 roku wydała swój debiutancki album „Rejestracja”. Płyta otrzymała bardzo dobre recenzje od m.in. Radiowej Trójki, Magazynu „Jazz Forum” i „Twój Blues”. W ankiecie JAZZ TOP i BLUES TOP została nominowana w kategoriach: NOWA NADZIEJA, GITARA BASOWA oraz ODKRYCIE ROKU. W lutym 2016 roku Kinga nagrała swój drugi autorski album LIVE pt:”Happy Birthday”. W czerwcu 2016 roku filmik coveru „Tears In Heaven” w wykonaniu Kingi Głyk został umieszczony przez facebookowy portal Bass Player United i uzyskał tam ponad 20 milionów wyświetleń.

Kinga zagrała między innymi z: Tim Garland, Nitai Hershkovits, Greg Hutchinson, Jnr Robinson, Bernard Maseli, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Apostolis Anthimos, Leszek Winder, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Kapołka, Joachim Mencel, Arek Skolik, Mateusz Otremba (Mate.O), Marek Dykta czy Piotr Wyleżoł. W październiku 2017 ukazał się najnowszy studyjny album artystki pt. „Dream”. Płyta została nagrana w doborowym towarzystwie światowej sławy muzyków. Razem z Kingą Głyk zagrali: Greg Hutchinson (perkusja), Tim Garland (saksofon), Nitai Hershkovits (fortepian).

Album został wydany przez jedno z najbardziej uznanych wydawnictw na świecie WARNER MUSIC GROUP COMPANY. Koncerty promujące najnowszy album pt: „Dream” odbędą się min. w USA, Kanadzie, Norwegii, Francji i wielu innych krajach. Zaproszeni muzycy na koniński koncert przygotowali specjalny repertuar, który zaspokoi nawet najbardziej wybredne „podniebienia muzyczne”!

Koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu „Trzeźwienie prze kulturę” są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”.
Na koncert wstęp, jak zwykle wolny!

                      Grudniowa msza św. trzeźwościowa i kolędujący Józef Skrzek w św. Wojciechu w Koninie

W niedzielę, 17 grudnia o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie, ostatnia w tym roku, msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach. Po Eucharystii wierni podzielą się świątecznym opłatkiem i wezmą udział w niezwykłym koncercie. Organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zaprosili legendarnego kompozytora i multiinstrumentalistę Józefa Skrzeka, który zaśpiewa i zagra na kościelnych organach i Moogu najpiękniejsze polskie kolędy.
„Moje pierwsze spotkania z muzyką religijną zaistniały jeszcze za czasów ministranta w parafialnym kościele św. Michała, kiedy podglądałem organistę i próbowałem dotknąć organ. Podczas studiów w katowickiej Akademii Muzycznej przez kilka semestrów poznawałem tajniki techniki manualnej organowej. Pierwsze poważny występ dokonał się w 1978 r. podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w kościele św. Piotra i Pawła w Katowicach. Zagrałem na organach piszczałkowych i zaśpiewałem „Zbliż się do mego serca” do słów Romana Brandstaettera. W czasie rewolucji Solidarności rozpocząłem prawdziwą wędrówkę w sferach kościelnych muz. Koncert ku pamięci poległych górników w 1982 roku z łączeniem nowych brzmień do organ piszczałkowych to przełom w powstawaniu nowej muzyki. Potem Kościół św. Krzyża w Warszawie w 1983 roku, w atmosferze zagrożenia potwierdził znaczenie oraz moc grania Muzy w obliczu Pana. Grałem w Archikatedrze katowickiej, w katedrze Oliwskiej, w katedrze na Ostrowiu Tumskim we Wrocławiu i w wielu miejscach kultu, gdzie w tym czasie społeczność polska modliła się o rozwiązanie konfliktu powstałego w Polsce. W 1983 roku skomponowałem „Kantatę Maryjną” do słów Brandstaettera na cześć Ojca Św. Jana Pawła II, kiedy przyleciał na Śląsk i spotkał się z wielomilionową społecznością Ślązaków na lotnisku Muchowiec. W tym czasie po raz pierwszy zagrałem na wzgórzu kalwaryjskim w Piekarach Śląskich, gdzie w ostatnią niedzielę maja spotykają się rzesze pielgrzymów z całego Śląska. Do dziś gram w tym miejscu – w tym czasie….” Józef Skrzek nie przestał koncertować w miejscach kultu, i jak sam podkreśla, granie na chwałę Pana jest dla niego łaską i nigdy z tego nie zrezygnuje!
W 2010 roku Kapituła pod przewodnictwem włocławskiego biskupa dr. Wiesława Alojzego Meringa, przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Episkopatu Polski przyznała NAGRODĘ ARTYSTYCZNĄ im. Włodzimierza Pietrzaka Józefowi Skrzekowi w uznaniu za wypracowanie nowego nurtu w muzyce religijnej, a zwłaszcza za "Kantatę Maryjną" do słów Romana Brandstaettera. W 2013 roku został laureatem złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych, a 16 października tego roku odebrał z rąk wiceministra kultury Jarosława Sellina złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Koncert współfinansowany jest przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu są tygodnik „Adalbertus” i duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej. Zapraszamy! Wstęp wolny!
Anna Wysocka
tygodnik „Adalbertus”
  26 listopada - św. Wojciech - Koncert Patryka Filipowicza „Pieśni śpiewane gitarą”

W ostatnią niedzielę miesiąca, 26 listopada o godz. 19.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu zagra na gitarze znakomity gitarzysta Patryk Filipowicz. Koncert odbędzie się w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”

Znany niektórym koninianom z koncertu w konińskiej Wieży Ciśnień, Patryk Filipowicz to znakomity gitarzysta i kompozytor, a także zdolny i sprawny aranżer. Jest autorem trzech albumów solowych. Jego interpretacje tradycyjnych pieśni religijnych szybko zyskały przychylność słuchaczy i dziennikarzy muzycznych, czego efektem były liczne emisje w rozgłośniach radiowych w całym kraju (m.in. w Programie 1 Polskiego Radia), a także świetne recenzje w prasie ogólnopolskiej. Doświadczenie wyniósł ze śląskiej sceny muzycznej, ucząc się między innymi pod okiem znakomitych muzyków bluesowych, takich jak Maciej Radziejewski (ex-zespół Czesława Niemena) i Mirek Rzepa (Jan „Kyks" Skrzek i Ślaska Grupa Bluesowa). Nic dziwnego, że podczas jego występów gitarowych można usłyszeć również środki wyrazu pochodzące z początków muzyki bluesowej.

Podczas swoich koncertów solowych Patryk Filipowicz posługuje się techniką określaną jako fingerstyle, która pozwala na swobodne prowadzenie głosów, co często tworzy wrażenie gry kilku instrumentów jednocześnie. Śmiało można powiedzieć, że Patryk jest jednoosobowym zespołem, w którym gitara pełni również rolę wokalisty, basisty i perkusisty. O swojej grze mówi, że śpiewa gitarą.

Z tym większą przyjemnością zapraszamy na specjalnie przygotowany dla koninian koncert pt. „PIEŚNI ŚPIEWANE GITARĄ”.

Projekt jest realizowany dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami są red. prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka oraz diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Śmigiel.

WSTĘP WOLNY!                               
Jubileuszowy X Tryptyk Zaduszkowy „Nie wszystek umrę…”

Przed nami X Tryptyk Zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…” Koncerty odbędą się 3 -5 listopada br. w kościele parafii św. Wojciecha w Koninie – Morzysławiu. Wstęp wolny.

Wspólnota parafii św. Wojciecha w Koninie i tygodnik „ Adalbertus” pragną bowiem pochwalić się przedsięwzięciem artystycznym jakim jest jubileuszowy, X Tryptyk Zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…”, który w tym roku przypada w dniach 3 - 5 listopada 2017 roku.

Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Zamysłem organizatorów, od początku, było pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy religię. Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby zaprosić społeczność całego Konina i wspólnie pochylić się nad tematem przemijania, a poprzez wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności. Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym Zniczem, który zapłonie 3 listopada. W tym roku w morzysławskiej, pięknie odrestaurowanej świątyni wybrzmiewać będzie m.in. Czajkowski, Bach, Vivaldi, Mozart, Haendel, Lorenc, a zaproszeni goście to artyści światowego formatu. Niedzielny koncert będzie miał swój akcent lokalny, bowiem finał Tryptyku rozpocznie Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad libitum, który wspólnie z Maestro Vadimem Brodskim wykona Arię na strunę G z suity orkiestrowej nr 3 – m J. S. Bacha

I tak kolejności, wystąpią:

03.11. Piątek – godz. 19.00 - Bogusław Grabowski - organy& Maciej Sikała - saksofony

04.11. Sobota – godz. 19.00 - Zespół „DesOrient” z muzyką Michała Lorenca

05.11. Niedziela – godz. 19.00 - Vadim Brodski skrzypce & Bartłomiej Wezner – piano, Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad Libitum

Piątkowy koncert ofiarowany jest w intencji dziennikarzy, artystów i animatorów konińskiej kultury, sobotni, tym którzy nie poradzili sobie z wszelkimi uzależnieniami, natomiast niedzielny koncert poświęcony jest wszystkim poległym w walce o niepodległość Polski. W tym roku, dla podkreślenia jubileuszu i podziękowania wszystkim, którzy od początku towarzyszą przedsięwzięciu, organizatorzy wręczą statuetki „Anioł Tryptyku zaduszkowego”, dzieła rzeźbiarza Jerzego Zbrożka z Wrocławia.

Patronat honorowy nad projektem objęli biskup Diecezji Włocławskiej oraz prezydent Konina. Współorganizatorzy to prezydent Konina Józef Nowicki oraz Koniński Dom Kultury. Przedsięwzięcie współfinansują miasto Konin i parafia św. Wojciecha w Koninie. Organizatorami Tryptyku są proboszcz parafii ks. Józef Wysocki, prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka i duszpasterz trzeźwości Diecezji Włocławskiej ks. Paweł Śmigiel.
                                                   Koncert Joachima Mencla w Koninie

Gdzie: Konin, parafia św. Wojciecha
Kiedy: 22 października, godz. 19.00
Wstęp wolny

Organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają koninian do kościoła św. Wojciecha w niedzielę, 22 października.
Zaproszenie przyjął pianista, lirnik, kompozytor, wykładowca i producent muzyczny, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach Joachim Mencel. Ten znakomity artysta zagra tym razem na lirze korbowej.

W 2002 r. słynny angielski skrzypek Nigel Kennedy zaprosił Joachima Mencla do udziału w swoim projekcie muzycznym, prezentowanym w Londynie (Royal Albert Hall), Berlinie Mediolanie, Hamburgu, Krakowie, a także na prestiżowym Schleswig-Holstein Festival.

W 1992 r. wspólnie z Mieczysławem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Robertem Cudzichem i Piotrem Jankowskim założył grupę New Life, wykonującą muzykę określaną jako współczesny gospel. Od roku 1993 był członkiem kwartetu Janusza Muniaka. Grał także w kwartecie Andrzeja Cudzicha, z którym w 1997 r. nagrał płytę "Simple Way". Regularną współpracę z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym rozpoczął w 1993 r; do dziś koncertuje z nim i nagrywa za granicą (USA, Niemcy, Rosja).

W roku 2006 skomponował kantatę jazzową "Miłość mi wszystko wyjaśniła" do tekstów Karpla Wojtyły na combo jazzowe, orkiestrę smyczkową, chór chłopięcy i solistów. W premierowym wykonaniu tego utworu uczestniczyli między innymi słynny argetyński bandeonista Dino Saluzzi, saksofonista Lee Konitz, Ewa Bem, Kaissa, Jorgos Skolias, Mieczysław Szcześniak, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, góralska kapela Jana Karpiela-Bułecki, chór chłopięcy Filharmonii Krakowskiej i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Kantata była wykonywana jeszcze kilkukrotnie: między innymi z udziałem Richarda Galliano. W ty samym roku, na zamówienie Fundacji Kościelskich stworzył literacko - muzyczny projekt „El Greco”, który współtworzył z Jorgosem Skoliasem, DJ Krimem, Andrzejem Święsem i Harrym Tanschekiem.

Joachim Mencel jest również cenionym aranżerem i producentem muzyki wokalnej. Jego dokonania w tej dziedzinie usłyszeć możemy w piosenkach między innymi Karoliny Styły (płyta "My Favorite Songs" 1999) Ewy Bem (kompozycja i aranżacja piosenek na płycie "Kakadu"2007), Niny Stiller, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek i pochodzącej z Kamerunu - Kaissy.

Mencel jest autorem muzyki do kilku filmów, spektakli baletowych i pantomimy. Już na studiach komponował i grał w swoim własnym trio, a także kwintecie Piotra Wojtasika. Koncertował w wielu krajach Europy, w obu Amerykach i Azji.

Projekt może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu „Trzeźwienie przez kulturę są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”.

Michał Gasz w koncercie „Zdumienie” w św. Wojciechu

W ostatnią niedzielą miesiąca, 24 września o godz. 19.00 w koś ciele sw. Wojciecha w Koninie Morzysławiu odbędzie się koncert Michała Gasza i Sebastiana Rucińskiego pt. „Zdumienie”. Artyści zainaugurują ósmy rok projektu „Trzeźwienie przez kulturę” jedynego takiego w Polsce.

Michał Gasz jest zwycięzcą XII finału telewizyjnej Szansy na sukces 2005 z piosenką Papierowe Ptaki z repertuaru Krystyny Prońko. Występował też w programie z grupą Myslovitz w 2000 r. (w którym otrzymał wyróżnienie). 8 czerwca 2006 dał 1,5 godzinny koncert "Hommage a Czeslaw Niemen – Wspomnienie" w Musik – Literatur und Theater Polnisches Institut Berlin, poświęcony twórczości Czesława Niemena.

Michał Gasz współpracował m.in. z: Anną Jurksztowicz, Majką Jeżowską, Krystyną Prońko, Jackiem Cyganem, Krzysztofem Herdzinem, Krzesimirem Dębskim, Grzegorzem Piotrowskim, Piotrem Rubikiem, Januszem Radkiem. Współpracował również z projektami sceny niezależnej, gdzie śpiewał, pisał teksty oraz komponował. Zaśpiewał piosenkę Piotra Rubika „Zdumienie” w programie Szansa na sukces (2007), zanim brał udział, jako solista, w kantacie Piotra Rubika i Zbigniewa Książka pt. "Zakochani w Krakowie". Od początku maja 2007 jest solistą Oratoriów Piotra Rubika i Zbigniewa Książka.

Co roku bierze udział w amerykańskiej trasie koncertowej wraz z Piotrem Rubikiem i zespołem solistów: USA (Chicago, New York) i Kanada (Toronto) - październik 2007, kwiecień 2008, luty/marzec 2009. Wziął też udział w spektaklu "Habitat – moje miejsce na Ziemi" w grudniu 2007 w Gorzowie Wielkopolskim. Zespół Piotra Rubika otrzymał podwójną platynową płytę za album Habitat w listopadzie 2008 roku. Gasz zaśpiewał też kolędy na płycie z aranżacjami Piotra Rubika. W 2009 miała miejsce premiera nowego dzieła Piotra Rubika (z udziałem Gasza) realizowana w całości przez TV Polsat, będącego cantobiografią życia papieża JP II pod tytułem "Santo Subito" (autorem libretto jest Jacek Cygan).

Michał Gasz wykonał wszystkie partie wokalne głównego bohatera Adasia w serialu Szatan z siódmej klasy z 2006. Ma w dorobku nagrania do filmów animowanych, jak również do filmu z muzyką Krzesimira Dębskiego oraz DVD Krystyny Prońko Koncert 2005. Jest to zapis koncertu, w którym zaśpiewał "Papierowe ptaki". Zaśpiewał gościnnie w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego, gdzie postanowił wraz z wielkimi artystami scen polskich uczcić rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego galowym spektaklem, zatytułowanym "Zaduszki - Wyspiański". Jest laureatem głównych nagród, w tym Grand Prix, na VII, XI i XII Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Piosenki lat 60. i 70. pt. "Powróćmy do piękna w słowie i muzyce" Finalista XLII KFPP Opole - Debiuty 2005, Top Trendy 2007, Top Trendy 2009, Sopot Hit Festival 2009.

Michałowi Gaszowi na gitarze akompaniować będzie znakomity muzyk Sebastian Ruciński, który gra w kilku ważnych projektach jazzowych. Jest muzykiem na stałe współpracującym z Elżbietą Adamiak i Piotrem Rubikiem.

Koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i parafię św. Wojciecha przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu „Trzeźwienie przez kulturę „ są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”.

Anna Wysocka

Konin: dziękczynna Msza trzeźwościowa w św. Wojciechu

W niedzielę 25 czerwca, w parafii pw. św. Wojciecha w Koninie sprawowana była ostatnia przed wakacjami, dziękczynna Msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Paweł Śmigiel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Po Eucharystii, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” organizatorzy zaprosili wiernych na koncert. Tym razem zaproszenie przyjął wybitny akordeonista, prof. zw. dr hab. Klaudiusz Baran, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Kaznodzieja, w nawiązaniu do Ewangelii (Mt 10, 26 – 33) przywołał Chrystusowe pragnienie, że chce zamieszkać, przez wiarę, w sercu człowieka. Chce, aby serce człowieka tętniło ku Bogu i było ukierunkowane na Boga. Dlatego, nawet jeżeli człowiek zapętli się życiowo w tym, co jest bezbożne, to Pan daje kryzys. „Kryzys, natomiast nie służy temu, aby się zapić, zaćpać, ale po to, aby nawrócić się do Boga. To są takie próby dla ludzkiego serca: choroby, odrzucenia, zdrady, fałszywi przyjaciele, surowi przełożeni, bezduszna instytucja” – powiedział do licznie zgromadzonych wiernych diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Czerwcowa Msza św. trzeźwościowa i koncert były dziękczynieniem Bogu i jednocześnie podsumowaniem 7 lat istnienia tego, jedynego w Polsce, projektu. W tym roku królowała muzyka klasyczna i piosenka religijna, bowiem gościliśmy tak znakomitych artystów, jak Jarosław Bester (akordeon), Machał Nagy (gitara), Arkadiusz Krupa (obój), Romuald Szałek (flety podłużne), Paweł Wajrak (skrzypce) czy Tomek Kamiński. W okresie zimowym, z racji niskiej temperatury, projekt przeniósł się do auli pod plebanią, gdzie wystąpili Stanisław Górka (aktor), Sławomir Zygmunt (pieśniarz), a także znakomity poeta Wojciech Wencel.

Tym bardziej organizatorom zależało, aby podsumowanie kolejnego roku pracy z tym projektem było uroczyste i donośne. Tak też się stało. Profesor Klaudiusz Baran, to znakomitość wśród akordeonistów, wirtuoz i pedagog zarazem. Jego niedzielne wykonanie dziewięciu części „Wariacji Goldbergowskich” Johanna Sebastiana Bacha zachwyciło wirtuozerią licznie przybyłą publiczność. Owacje na stojąco i prośba o bis były dowodem na dojrzałość muzyczną słuchaczy, których nie wystraszył wymagający repertuar. „Jan Sebastian Bach był jednym z największych geniuszy muzycznych wszech czasów. Taki geniusz nie pojawił się w żadnej innej ze sztuk. Nikt inny, w całej historii muzyki organowej nie stworzył tylu muzycznych „perełek”. Spod jego pióra wyszło wiele organowych arcydzieł, a on sam osiągnął absolutne mistrzostwo” – powiedział publiczności Klaudiusz Baran, uzasadniając dobór przygotowanego programu. Koncert zakończył się niespodzianką – specjalną dedykacją muzyczną dla ks. Bronisława Placka, czcigodnego Jubilata, i ks. Pawła z racji zbliżających się imienin. Organizatorzy i wierni winszując 60-lecia kapłaństwa, podziękowali ks. Plackowi za wierne towarzyszenie projektowi, a także fotograficzne uwiecznianie wszystkich koncertów.

Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest przez prezydenta miasta i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”.

Anna Wysocka
tygodnik „Adalbertus”
Muzyka z Przesłaniem
Koncert
W ostatnią niedzielę miesiąca, 28 maja, o godz. 18.00 sprawowana będzie msza św. w intencji „Trzeźwości Narodu i w Rodzinach”, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert znanego i lubianego muzyka, kompozytora i autora tekstów Tomka Kamińskiego.
Tomek Kamiński jest współtwórcą toruńskiego zespołu Nocna Zmiana Bluesa, w którym przez 15 lat śpiewał, a przede wszystkim grał na skrzypcach. Grał też z grupą Dżem. Tworzył muzykę ilustracyjną do filmu i teatru. Nagrywał płyty i grał z wieloma gwiazdami muzyki bluesowej, takimi jak: B.B. King, Blues Brothers Band, Louisiana Red, Charlie Musselwhite.
Ten znakomity artysta jest jednym z niewielu w Polsce przedstawicieli stylu muzycznego określanego jako piosenka autorska. Styl ten tworzą artyści, którzy są autorami tekstów, komponują muzykę i sami wykonują swoje pieśni. Od wielu lat przylgnął do niego również termin wykonawca muzyki chrześcijańskiej. Sam artysta nie kryje się ze swoją wiarą i w sposób jasny i klarowny podkreśla, że inspiracją do napisania tekstów i komponowania muzyki jest Bóg! Wszyscy zapewne pamiętamy utwór, „Ty tylko mnie poprowadź”, który stał się prawdziwym przebojem, a był swoistą apostrofą skierowaną do Boga Ojca.
CD „Małe miłości”, „Anioły do mnie wysyłaj”, „Jaśmin”, „Muzyczne listy do młodych”, „Jeszua Ben Adonai”, „Krzyżacy”, „Dobro nieskończone” ( o ks. Jerzym Popiełuszce) rozchodziły się po koncertach „jak ciepłe bułeczki”. Wydał również płytę „Pieśni Na Wielki Post”, a także napisał dwie książki „Powołany Do Miłości” i „Żyć Czyli Kochać”. Rok temu, wraz z zespołem złożonym ze znakomitych muzyków jazzowych, Tomek nagrał kolejną, ósmą już płytę zatytułowaną „Muzyka z Przesłaniem”.
Podczas koncertu w naszej pięknej świątyni muzyk zaśpiewa i zagra zarówno swoje największe przeboje, jak i utwory ze swojej najnowszej płyty.
Koncert współfinansowany jest przez prezydenta miasta i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami koncertu są Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości ks. Paweł Śmigiel i red. nacz. „Adalbertusa” Anna Wysocka.

„Trzeźwienie przez kulturę”

W niedzielę, 30 kwietnia, o godz. 19.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie odbędzie się „Koncert Wiosenny”. Zaproszenie organizatorów projektu „Trzeźwienie przez kulturę” przyjęli znakomici muzycy, flecista Romuald Szałek i gitarzysta Bogdan Marciniak.

Romuald Szałek jest muzykiem specjalizującym się w grze na fletach podłużnych, kompozytorem muzyki autorskiej i aranżerem. Przez lata swojej działalności twórczej stworzył własny styl, którego nie da się jednoznacznie zdefiniować w poszczególnych kategoriach muzycznych. Jego twórczość łączy w sobie elementy popu, klasyki i jazzu. Muzyka, którą tworzy i wykonuje można sklasyfikować w ramach instrumentalnej muzyki obrazu, muzyki ilustracyjnej komponowanej pod wpływem różnych źródeł. Jego specjalnością jest gra na dwóch fletach z wokalizą jednocześnie. W 1986 roku założył zespół muzyczny „Kwartet Szałek”, którego został liderem (w późniejszym okresie zespół przyjął nazwę „Mizemor”), a z którym do 2000 roku odnosił sukcesy w kraju i za granicą. Jego atutem wykonawczym jest niekonwencjonalne wykorzystanie fletów prostych: gra na dwóch fletach, gra w „trzygłosie”- dwa flety plus głos, łączenie fletu poprzecznego z fletem prostym i stosowanie innych nowatorskich technik wykonawczych. Obecnie jest również wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez lata swojej działalności twórczej koncertował z sukcesami w kraju i zagranicą (Niemcy - regularne cykliczne koncerty w Berlinie, Austria, Szwecja, Włochy, Bośnia i Hercegowina), brał udział w prestiżowych festiwalach, dokonał wielu nagrań muzyki autorskiej na płytach, oraz prowadził nagrania dla radia i telewizji. W kościele św. Wojciecha na gitarze towarzyszyć mu będzie Bogdan Marciniak, kompozytor i aranżer, kierujący zespołem Bez końca z Płocka.

Koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu „Trzeźwienie przez kulturę” są diecezjalny duszpasterz               trzeźwości i red. naczelna tygodnika „Adalbertus”.

                                                                                                                                   Anna Wysocka


„Trzeźwienie przez kulturę” 

W minioną niedzielę, 26 marca, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana była msza św. w intencji „Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczył i homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Śmigiel.

Kaznodzieja powołując się na słowa Ewangelii, wskazał, „ iż Jezus nauczał, że rzeczywistość wykracza poza to, co widzimy i słyszymy, a ludzie muszą zaufać Bogu, aby osiągnąć pełnię”. Wielu osobom trudno jest to zaakceptować. Aby zagłuszyć w sobie potrzebę więzi z drugim człowiekiem, z pomocą psychologii wmawiają sobie, że powinni być samowystarczalni i samodzielnie zaspokajać swoje potrzeby. „Są ślepi, bo zamykają się na drugiego człowieka i Boga” – powiedział ks. Śmigiel. „Wznosząc mury wygrywają wojny, ale przegrywają miłość. To jest ślepota również dzisiejszych czasów”.

Po Eucharystii gośćmi projektu „Trzeźwienie przez kulturę” byli sławni polscy wirtuozi - oboista Arkadiusz Krupa i gitarzysta klasyczny Michał Nagy. Arkadiusz Krupa był pierwszym oboistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, obecnie jest pierwszym oboistą orkiestry Sinfonia Varsovia. Jako solista brał udział w wielu festiwalach, dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz najlepszych światowych wytwórni. Współpracował z najważniejszymi polskimi orkiestrami. Przez 17 lat był pracownikiem Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie jest adiunktem prowadzącym klasę oboju na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Odznaczony medalami państwowymi, m.in. Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Michał Nagy , to wybitny gitarzysta i pedagog. Kształcił się w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i w Konserwatorium Wiedeńskim. Od 20 lat naucza w Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym, Katedry Klawesynu i Dawnych Instrumentów Strunowych. Jest laureatem najważniejszych konkursów gitarowych w Polsce i w Europie. Dokonał wielu solowych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Współtwórca i członek kwartetu gitarowego The Guitar4mation, którego płyta „Piazzolla Tango" otrzymała Nagrodę Muzyczną Fryderyk 2002 za album roku.

Arkadiusz Krupa i Michał Nagy grają razem od wielu lat, wspólnie koncertując w kraju i za granicą. Jest to jedyny taki duet w Polsce, bowiem, jak powiedzieli konińskiej publiczności artyści „ jest to osobliwe połączenie oboju z gitarą, rzadkie na świecie”. Wirtuozi przygotowali na koncert muzykę barokową i muzykę klasyczną, a więc wybrzmiały piękne i spokojne sonaty Domenico Scarlattiego oraz fragmenty oper Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wierna i licznie zgromadzona publiczność z całej diecezji włocławskiej nie chciała rozstać się z muzykami, nagradzając ich dwukrotnie owacją na stojąco. Nie bez powodu obój nazywany jest księciem instrumentów, bowiem charakteryzuje się melancholijnym, śpiewnym i dość przenikliwym brzmieniem, które wzrusza i pobudza do refleksji. A w połączeniu z gitarą klasyczną brzmi wyjątkowo, dlatego spotkał się z wdzięcznym przyjęciem zgromadzonych wiernych.

Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” jest współfinansowany przez prezydenta miasta oraz parafię św. Wojciecha, przy współpracy KdK. Organizatorami są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”.

Tekst: Anna Wysocka

 Spotkanie autorskie z poetą Wojciechem Wenclem

W najbliższą niedzielę, 26 lutego, o godz. 19.00 w parafii św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu odbędzie się spotkanie autorskie z poetą i publicystą Wojciechem Wenclem. Gość projektu „Trzeźwienie przez kulturę” będzie czytał wiersze ze swojego ostatniego tomiku „Epigonia”. Spotkanie odbędzie się w auli pod plebanią.

Wojciech Wencel urodził się 16 lutego 1972 roku. Jest laureatem wielu nagród literackich, m.in. Fundacji im. Kościelskich, im. Józefa Mackiewicza, im. Franciszka Karpińskiego, im. Kazimiery Iłłakowiczówny, im. ks. Janusza St. Pasierba. Ostatnio wydał tom wierszy „Epigonia” (2016).

Był felietonistą tygodników „Nowe Państwo” (1999–2004), „Ozon” (2005–2006), „Wprost” (2006–2008). Obecnie pisze do tygodników „wSieci” i „Gość Niedzielny”, a także na stałe współpracuje z dwumiesięcznikiem „Arcana”. Wiersze publikował m.in. w „Brulionie”, „Zeszytach Literackich” i „Tygodniku Powszechnym”.

Był także członkiem redakcji kwartalnika „Fronda” (1997–2007) oraz współzałożycielem i członkiem redakcji magazynu „44 / Czterdzieści i Cztery” (2007-2011). W latach 1998–2002 był członkiem, a następnie wiceprzewodniczącym Rady Programowej TVP SA.

„Wojciech Wencel jest najbardziej znanym, najbardziej kontrowersyjnym i najbardziej radykalnym przedstawicielem młodej poezji” – napisał jeden z krytyków literackich. Obok Jarosława Marka Rymkiewicza jest najbardziej transparentnym poetą ostatnich dwóch dekad! Mieszka w Matarni na peryferiach Gdańska.

Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus’.
„Trzeźwienie przez Kulturę”

W niedzielę 29 stycznia, o godz. 18:00 sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie i Słowo Boże wygłosi ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez Kulturę” zapraszają na recital Sławomira Zygmunta, warszawskiego pieśniarza i kompozytora, który zaśpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego legendarnego poety Powstania Warszawskiego. Koncert nosi tytuł jednego z wierszy poety, „Pod wiatr”. 
 Na gitarze akompaniować muzykowi będzie Krzysztof Domański. Projekt współfinansowany jest przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy KDK. Organizatorami są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”. Koncert odbędzie się w auli pod plebanią. Wstęp wolny!

Sławomir Zygmunt

Muzyk, autor i kompozytor z kręgu piosenki literackiej, folkowej i poetyckiej, a także dziennikarz (ukończył Wydział Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim). Opublikował ponad 1,5 tysiąca artykułów: reportaży, wywiadów i recenzji, głównie z dziedziny kina i muzyki (m.in. w CINEMA, FILM, KINO) oraz dwie książki: „Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki” (stał się bestsellerem i miał już trzy wydania) oraz "Spotkania z..." (60 wywiadów m.in. z Grażyną Szapołowską, Ewą Dałkowską, Zdzisławem Beksińskim, Gustawem Holoubkiem, Romanem Wilhelmim, Krzysztofem Krauze.
Początki muzykowania Sławomira Zygmunta to lata 80., kiedy aktywnie uczestniczył w działalności warszawskiego klubu „Hybrydy”. Przez kilka lat był dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – OPPA, organizowanego wówczas w „Hybrydach”. Tam właśnie stworzył spektakl złożony z wierszy Edwarda Stachury z własną muzyką pt. „Sted: opowieść-wiatr”, wystawiany w Teatrze „Stara Prochownia”. Poza koncertami indywidualnymi występował w kabaretach „Nowy Świat”, „Szerszeń” i „Warsztat”.
Sławomir Zygmunt komponuje także muzykę do filmów oświatowych, reklamowych i dokumentalnych.
Znawca i popularyzator azjatyckiego kina. Od kilku lat ćwiczy tai chi chuan. Wielokrotnie nagrywał dla radia, występował w telewizji. Jest członkiem ZAKR (Związek Polskich Autorów i Kompozytorów), ZAIKS (Stowarzyszenie Autorów) oraz SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych). Po kilkuletniej przerwie powrócił na scenę w 2002 roku promując swój album pt. „16 x Edward Stachura”. Od tamtej pory regularnie koncertuje i nagrywa. Wykonywał swoje utwory na koncertach w Finlandii, Niemczech, Grecji, Belgii oraz na Kubie.
Występując przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej Sławomir Zygmunt tworzy niepowtarzalny klimat, który sprawia, że – parafrazując tytuł jednego z utworów – "tych piosenek nie chce się przestać słuchać".
Przedświąteczna msza trzeźwościowa recital w św. Wojciechu 

W grudniu ostatnia niedziela miesiąca przypada w Boże Narodzenie, dlatego organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” w parafii św. Wojciecha zapraszają wszystkich tydzień wcześniej. W niedzielę, 18 grudnia o godz. 18.00, sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie i słowo Boże wygłosi Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości ks. Paweł Śmigiel. Podczas mszy św. będzie polecał rodziny, które mają trudność w przeżywaniu tych świąt ze względu na alkoholizm najbliższych. Po Eucharystii odbędzie się recital włoskiego artysty Dave’a Nilaya, który przygotował świąteczny program zarówno w języku włoskim jak i polskim.

DAVE NILAYA (właść. Davide Smerghetto) - pochodzący z Wenecji wokalista, kompozytor muzyki i autor tekstów piosenek. Swoją działalność muzyczną rozpoczął w 2005 roku, zakładając międzynarodowy projekt z muzykami z Włoch, Szwajcarii i Senegalu. Ich wspólna praca zaowocowała nagraniem pierwszego albumu "Wood'n'Steel" w 2005 roku w Wenecji w Avant Garde Studio. Drugi album zatytułowany "Ex Terra" powstał w 2009 roku również w Wenecji.
W 2009 roku artysta przyjechał do Krakowa – miasta , które pokochał..., i w nim pozostał.
Ten charyzmatyczny i utalentowany wokalista, kompozytor muzyki i autor tekstów piosenek mieszka i występuje w Polsce współpracując z wieloma znanymi instrumentalistami oraz orkiestrami rozrywkowymi. Wspólnie z polskimi muzykami powoływał do życia nowe projekty muzyczne. Muzyka, którą tworzy Dave, jest syntezą takich gatunków muzycznych jak: rock, pop, funky i brzmienia elektroniczne. W jego utworach odnaleźć można także egzotycznie brzmiące rytmy „ska”. Artysta sięga również po nastrojowe ballady w późnobeatlesowskiej stylistyce, a także po utwory z nutą bluesową.

Od początku swojej działalności w Polsce, Dave wystąpił na ponad 200 koncertach, uświetniając wiele prestiżowych imprez. Jego urzekający głos i magnetyczna osobowość zostały docenione nie tylko na wielu polskich scenach, lecz również zdobyły uznanie w programach telewizyjnych i radiowych. Wziął udział m.in. w kołobrzeskim festiwalu poświeconym Jackowi Kaczmarskiemu, którego twórczość bardzo ceni. Gorąco oklaskiwany na Festiwalu Muzyki Włoskiej w Warszawie, stał się ulubieńcem wielbicieli rytmów Italii.

Ze względu na niską temperaturę w kościele, koncert odbędzie się, podobnie jak poprzedni, w auli pod plebanią.

Organizatorami koncertu są Diecezjalny Duszpasterz trzeźwości oraz redaktor prowadząca tygodnik „Adalbertus”. Projekt współfinansowany jest przez Prezydenta Miasta Konina i proboszcza parafii św. Wojciecha. Wstęp wolny!

Anna Wysocka

Tygodnik „Adalbertus”

Listopadowa Msza św. trzeźwościowa i recital dedykowany Orlętom Lwowskim

Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę miesiąca, 27 listopada o godzinie 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach. Mszy św. przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Po Eucharystii w ramach projektu „ Trzeźwienie przez kulturę” odbędzie się recital Ukochany Lwów Hemara w wykonaniu aktora serialu „Plebania” Stanisława Górki. Koncert dedykowany jest najmłodszym obrońcom Lwowa w listopadzie 1918 roku – Orlętom Lwowskim!
Prof. dr hab. Stanisław Górka - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, producent, reżyser, pedagog (nauczyciel emisji głosu w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza), współzałożyciel i lider Towarzystwa Teatralnego Pod Górkę (1992) - teatru specjalizującego się w kameralnych formach wokalno-aktorskich.
Stanisław Górka jest absolwentem PWST im. Al. Zelwerowicza w Warszawie, od 1979 r. nauczycielem akademickim w tejże uczelni, gdzie od 1985 roku uczy emisji głosu. Swoją wiedzę oraz na temat emisji głosu zdobywał od najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie - u prof. Waltranda Schlingplassera-Grubera w Stuttgarcie, Cicely Berry z Royal Shakespeare Company w Londynie, Kristin Linklater oraz Patsy Rodenburg - światowej sławy ekspertki w dziedzinie emisji głosu. Zdobywając szlify u najlepszych specjalistów stworzył własną - autorską metodę pracy z głosem, korzeniami sięgającą do nowatorskich metod Jerzego Grotowskiego. Swoją metodę nazywa kondycją głosu. Wypływa ona z niemal 40-letnich doświadczeń pracy aktora śpiewającego, aktora dramatycznego a także pedagoga. Rolę dyplomową zagrał w 1977 w Zimowej Opowieści, w reż. Zofii Mrozowskiej. Potem pamiętamy go z takich filmów jak :Układ krążenia, Dyrygent, Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, Wielka majówka, Biesy, Panny i wdowy, Pułkownik Kwiatkowski, Miodowe lata, Magda M., czy kultowa już Plebania, w której grał słynnego zakrystianina. Ma na koncie również role w spektaklach telewizyjnych i setki ról teatralnych.
24 lata temu Stanisław Górka powołał do życia Towarzystwo Teatralne „Pod Górkę” , które jest formacją aktorską specjalizującą się w realizacji kameralnych spektakli muzyczno-aktorskich. W skład grupy wchodzą Monika Świtaj, Stanisław Górka, Wojciech Machnicki oraz kompozytor Jerzy Derfel. Łączy ich wspólne upodobanie do wyrażania ekspresji aktorskiej za pomocą środków wokalnych. Towarzystwo Teatralne „Pod Górkę” jest teatrem wędrującym. Jego przedstawiciele odbyli wiele podróży artystycznych wzruszając i bawiąc publiczność od Arizony po Malmö, od Nowego Sącza po Szczecin.
Recital, ze względu na temperaturę, odbędzie się tym razem w auli pod plebanią, zaraz po mszy św. Wstęp wolny!
Projekt „ Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha. Organizatorami są redaktor prowadząca tygodnik „ Adalbertus”, diecezjalny duszpasterz trzeźwości i proboszcz miejsca.
Anna Wysocka
tygodnik „Adalbertus”
Tryptyk Zaduszkowy „Nie wszystek umrę…”

Przed nami listopad, miesiąc w którym, już dziewięć lat temu wszystko się zaczęło! Wspólnota parafii św. Wojciecha w Koninie i tygodnik „Adalbertus” pragną bowiem pochwalić się, już po raz dziewiąty , przedsięwzięciem artystycznym Tryptyk Zaduszkowy „Nie wszystek umrę…”, który w tym roku przypada w dniach 4 - 6 listopada 2016 roku.

Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Naszym zamysłem jest pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy wyznanie! Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby zaprosić społeczność całego Konina i wspólnie pochylić się nad tematem przemijania, a poprzez wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności! Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym Zniczem, który zapłonie 4 listopada, ale który nie przestanie płonąć z końcem niedzielnego koncertu. 

W tym roku w kolejności, wystąpią:

04.11. Piątek – godz. 19.00

- Małgorzata Klorek – organy, Animato –Zespół Harmonijek Ustnych

05.11. Sobota – godz. 19.00

- „10xTwardowski” – Krzysztof Napiórkowski z zespołem

06.11. Niedziela – godz. 19.00

Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Roman Perucki – organy, Maciej Kułakowski – wiolonczela


Przypominamy, że piątkowy koncert ofiarowany jest w intencji dziennikarzy, artystów i animatorów konińskiej kultury, sobotni, tym którzy nie poradzili sobie z wszelkimi uzależnieniami, natomiast niedzielny koncert poświęcony jest wszystkim poległym w walce o niepodległość Polski.

Koncerty odbędą się w kościele parafii św. Wojciecha w Koninie – Morzysławiu.

Wstęp wolny!!!

Patronat honorowy nad projektem objęli Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej oraz Prezydent Miasta Konina. Współorganizatorzy to Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki oraz Koniński Dom Kultury. Przedsięwzięcie współfinansują Miasto Konin i parafia św. Wojciecha w Koninie. Organizatorami Tryptyku są prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka i Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Włocławskiej ks. Paweł Śmigiel.

Anna Wysocka
Msza trzeźwościowa i „Koncert Jesienny” 

Jeszcze przed IX edycją Tryptyku zaduszkowego „Nie wszystek umrę…” w niedzielę, 30 października o godz. 18.00, sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości . Po Eucharystii odbędzie się Koncert Jesienny na gitarę i skrzypce. W październiku zaproszenie przyjęli gitarzysta klasyczny Michał Nagy i skrzypek Paweł Wajrak – znakomici muzycy z imponującym dorobkiem! Artyści przygotowali specjalny program, który wprowadzi nas w klimat zarówno Wszystkich Świętych jak i Zaduszek.


Michał Nagy , to wybitny gitarzysta i pedagog. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Janusza Raczyńskiego, Marcina Zalewskiego i Ryszarda Bałauszki. Kształcił się także w Konserwatorium Wiedeńskim. Od 1997 naucza w Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym, Katedry Klawesynu i Dawnych Instrumentów Strunowych. W 2006 uzyskał stopień naukowy doktora nauk o sztukach pięknych. Laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Fiuggi (1988), I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Gdańsku (1995), III nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa w Tychach(1996), I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Krakowie (1997).

Współtwórca i członek kwartetu gitarowego The Guitar4mation, którego płyta „Piazzolla Tango" otrzymała Nagrodę Muzyczną Fryderyk 2002 w kategorii Album Roku – Muzyka Kameralna. Michał Nagy wspólnie z Marcinem Siatkowskim nagrał płytę „Micro piezas" nominowaną również do nagrody Fryderyk 2000.

Paweł Wajrak, to Koncertmistrz orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Kierownik artystyczny Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Z tymi zespołami występuje także jako solista.
Współtworzy kwintet smyczkowy PiazzoForte Ensamble oraz zespół New Tango Bridge.
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Romana Reinera. Brał udział w Kursach Mistrzowskich w Łańcucie, Kursach Kameralnych (pod kier. prof. Wiesława Kwaśnego i Mariny Jaszwili). W latach 1997-2001 był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Amabile oraz Młodzieżowej Orkiestry w Odense Dania (2001).
Jako solista i kameralista realizuje wiele projektów, spektakli, nagrań i koncertów sięgając zarówno do muzyki dawnej jak i współczesnej oraz stylów muzycznych charakterystycznych dla innych kultur (Flamenco, Tango Nuevo). Szczególne zamiłowanie do Tango Nuevo zaowocowało wieloletnią współpracą z prekursorem tego stylu w Polsce Grzegorzem Frankowskim oraz Waldemarem Malickim, z którymi współtworzył "Tango Bridge" założone na wzór "Quinteto Tango Nuevo" Astora Piazzolli.
Laureat Fryderyka 2006 za płytę AstorPiazzola: Piazzoforte & Kevin Kenner. W 2011 r. nagrał wybrane koncerty A. Vivaldiego z cyklu La stravaganza na płytę Bach/Vivaldi wydaną z okazji 20-lecia Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej.
Współpracował m. in. z Sinfoniettą Cracovią, Sinfonią Varsovią i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Brał udział w produkcjach teatralnych we współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz w realizacjach filmowych (m.in. "Rysa" w reż. Michała Rosy,2008). Ci wybitni muzycy na koncert w kościele św. Wojciecha przygotowali specjalny program wprowadzający w klimat świąt listopadowych…
Koncert finansowany jest przez Prezydenta Miasta Konina i proboszcza parafii św. Wojciecha. Organizatorami koncertu są Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Włocławskiej i redaktor naczelna tygodnika „Adalbertus”.

Anna Wysocka
 Trzeźwienie przez kulturę

Niedzielnym koncertem, 25 września, rozpocznie się już siódmy rok projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, który realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Prezydenta Miasta Konina i proboszcza parafii św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu.

Organizatorzy projektu: ks. Paweł Śmigiel – Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości i Anna Wysocka prowadząca tygodnik „Adalbertus” zostali poproszeni o opisanie tego projektu w publikacji wydanej przez Episkopat Polski. Koniński projekt okazał się jedynym takim w Polsce! Za organizatorami już dziesiątki koncertów, które zawsze poprzedza msza św. sprawowana przez Duszpasterza Trzeźwości Diecezji Włocławskiej ks. Pawła Śmigla. Tym bardziej cieszy fakt, że projekt otrzymał akceptację Księdza Biskupa na kolejny rok.


Organizatorzy z ogromną radością zapraszają koninian na wyjątkowy koncert artysty, którego słucha się z zapartym tchem! Artysty, który nie ma sobie równych! Artysty, który wypracował sobie należne miejsce na scenie międzynarodowej! Dla organizatorów to zaszczyt, że muzyk takiego formatu zainauguruje siódmy rok projektu „Trzeźwienie przez kulturę” w kościele św. Wojciecha!

Jarosław Bester, bo o nim mowa, to akordeonista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest twórcą Bester Quartet ( dawniej The Cracow Klezmer Band ) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna.

W swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu. Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków w Europie i w świecie. W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik, oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w USA, Niemczech, Szwecji, Francji, Finlandii, a także w Polsce.

Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych i klubach muzycznych na całym świecie między innymi w: USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Francji, Rosji, Ukrainie, Węgrzech, Belgii, Holandii, Czechach, Finlandii, Włoszech, Estonii, Kanadzie, Hiszpanii, Mołdawii, Bułgarii, Serbii, Słowacji, Białorusi. Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej zajmując się nie tylko wykonawstwem, ale także aranżacją oraz kompozycją. Spośród wielu nazwisk które można by wymienić są takie wybitności jak: John Zorn, Tomasz Stańko, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Frank London, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk, Waldemar Malicki, Vadim Brodsky, Jorgos Skolias, i wielu innych. Ten znakomity artysta jest laureatem 14 nagród i wyróżnień. Nagrał 10 CD oraz gościnnie zagrał na 8 płytach, m.in. na 4 CD Grażyny Auguścik, na płycie „A ty siej” – zespołu Habakuk czy na „Balu u Pana Boga – Joanny Słowińskiej. Koncert wrześniowy dedykowany jest poległym w wojnie obronnej 1939 roku.
                        Czerwcowa msza św. trzeźwościowa i koncert w św. Wojciechu 

W najbliższą niedzielę, 26 czerwca o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie sprawowana będzie, ostatnia przed wakacjami, msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert Zespołu Harmonijek Ustnych „Animato”.


Tym razem zgromadzeni wierni polecać będą Panu Bogu młodzież, dla której czas wakacji jest nie tylko wypoczynkiem, ale i zagrożeniem wszelkimi nałogami. Przed ŚDM ks. Paweł Śmigiel zawierzy Duchowi Świętemu wszystkich uczestników lipcowego spotkania z papieżem Franciszkiem. Tylko szturmem modlitewnym do Nieba możemy uprosić łaskę bezpieczeństwa i pokoju dla ŚDM – zapowiedział duszpasterz trzeźwości.

Po Eucharystii odbędzie się koncert legendarnego Zespołu Harmonijek Ustnych „Animato”, zespołu, który na rynku muzycznym obchodzi swoje 40 – lecie istnienia! Marek Jaroszyński, Piotr Bieliński, Piotr Włodarczyk, to niezwykli wirtuozi grający na harmonijkach ustnych ( również na tych wielkich gabarytowo). „Animato” to zespół unikatowy o bogatym dorobku artystycznym, będący stałym gościem polskich i europejskich festiwali muzycznych. Działa aktywnie w kraju i zagranicą dając kilkadziesiąt koncertów rocznie. Swoją muzykę prezentował publiczności we Włoszech, Bułgarii, Niemczech, Szwecji, Estonii oraz Holandii.

W ciągu wieloletniej działalności grupa występowała w renomowanych filharmoniach i salach koncertowych w Polsce i za granicą prezentując szerokie możliwości techniczne i walory orkiestrowego brzmienia koncertowych harmonijek ustnych.„Animato” posiada w repertuarze własne aranżacje różnego rodzaju muzyki w tym popularne utwory muzyki klasycznej, standardy jazzowe i swingowe, polskie i światowe przeboje muzyki rozrywkowej, a także muzykę sakralną. W Koninie zespół zagra pierwszy raz, co organizatorzy poczytują sobie za zaszczyt .

Organizatorami projektu są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”. Koncert współfinansowany jest przez Prezydenta Miasta Konina i proboszcza miejsca, przy współpracy KDK.

Anna Wysocka
Tygodnik „Adalbertus”
Majowa msza trzeźwościowa i „Koncert z nieba” w św. Wojciechu 

Tym razem w przedostatnią niedzielę miesiąca, czyli 22 maja o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha sprawowana będzie msza św. trzeźwościowa, której przewodniczyć będzie diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na niezwykły koncert Wojciecha Okurowskiego grającego na fletni pana oraz Marioli Salaber grającej na harfie, jedynego takiego duetu w Polsce!


Wojciech Okurowski – jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu na wydziale instrumentalnym w klasie wiolonczeli. Fletnią pana zainteresował się pod koniec średniej szkoły muzycznej. W 1991 roku zetknął się w Niemczech z rumuńskim fletniopanistą Cornellem Pana i zaczął pobierać u niego regularne lekcje na tym instrumencie. W 2001 roku Wojciecha Okurowskiego dostrzegł legendarny Rumun, wirtuoz oraz światowej sławy mistrz Gheorghe Zamfir, przyjmując go do swojej klasy w wyższej uczelni mistrzowskiej gry na fletni pana w Bukareszcie, którą ukończył z wyróżnieniem. Na uwagę zasługuje fakt, że jest on jedynym polskim absolwentem tej prestiżowej szkoły. Artysta koncertuje w kraju i za granicą, a gra na fletni pana jest jego wielką pasją. Nagrał kilka płyt m.in. z muzyką węgierską, bałkańską, słynnymi ariami operowymi, przebojami światowymi, a także z własnymi kompozycjami.

Dla niewtajemniczonych - fletnia pana należy do najstarszych instrumentów dętych świata. Ten unikalny instrument zbudowany z kilkunastu rurek o różnej długości znaleziono na wyspach Cykladach na morzu Egejskim i datowany jest na 2500 r.p.n.e. Rzymski poeta Owidiusz opisuje mit o pierwszym twórcy fletni, greckim bożku, o imieniu „Pan”. W starożytnej Grecji fletnia była znana pod nazwą syrinx. Instrument ten przez długie tysiąclecia pozostawał w zapomnieniu, dopiero pod koniec XIX wieku dokonano, na terenie dzisiejszej Rumunii, sensacyjnego odkrycia archeologicznego: znaleziono fletnię pana składającą się z 12 rurek, zbudowaną z kości jelenia. Od tego czasu instrument ten znalazł szerokie zastosowanie w muzyce rumuńskiej.

Mariola Salaber - jest absolwentką Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. W 1985 ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie harfy, a w 1988 studia mistrzowskie w klasie legendarnego wirtuoza harfy Nicanora Zabalety na uniwersytecie w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Koncertowała zarówno w Europie, jak i na Bliskim i Dalekim Wschodzie wykonując, oprócz muzyki poważnej, także jazz oraz muzykę arabską, tajską i hinduską. Dokonała wielu nagrań dla TV MBC. Jest jedyną w Polsce harfistką koncertującą na harfie haczykowej. Prowadziła klasę harfy w bydgoskiej Akademii Muzycznej, była solistką Opery w Bydgoszczy, a od wielu lat jest harfistką Filharmonii Pomorskiej.

Wojciech Kurowski i Mariola Salaber tworzą Arpha Syrinx Duo – czyli połączenie dwóch najstarszych instrumentów świata. Są jedynym duetem koncertującym w tym składzie w Polsce.

Na koncert zapraszają: diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”. Koncert dedykowany jest przede wszystkim matkom, które nie ustają w modlitwach o trzeźwość narodu i w rodzinach. Wstęp wolny!

Anna Wysocka
Tygodnik „Adalbertus”
Kwietniowa msza św. trzeźwościowa i koncert Andrzeja                
                                      Czamary

W najbliższą niedzielę, 24 kwietnia o godz. 18.00, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Na mszy zawierzać będziemy Maryi nasze rodziny, sąsiadów, przyjaciół i nas samych, aby upraszała dla nas mądrość i trzeźwość na każdy dzień.

Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert wirtuoza i poety gitary Andrzeja Czamary, fenomenalnego gitarzysty, zatopionego całkowicie w swoim instrumencie, na co dzień członka grupy „Czerwony Tulipan”. Z muzykiem, gościnnie, wystąpi mrągowianka Iwona Stepnowska, która sama pisze teksty, układa muzykę, tworzy nowe aranżacje i śpiewa. Laureatka konkursów piosenki poetyckiej i genialny gitarzysta od dwóch lat tworzą artystyczny duet.

Koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu prezydenta miasta Konina i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i red. nacz. tygodnika „Adalbertus.”

Anna Wysocka

Tygodnik „Adalbertus”
Msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach

Wyjątkowo, nie w ostatnią niedzielę miesiąca , ale w najbliższą, Niedzielę Palmową, 20 marca, o godz., 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii odbędzie się koncert polskiej muzyki tradycyjnej w wykonaniu Marty Maślanki grającej na cymbałach oraz Małgorzaty Szarlik skrzypaczki. Obie artystki wchodzą w skład zespołu DesOrient wykonującego muzykę filmową Michała Lorenca.

Grająca na cymbałach Marta Maślanka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie instrumentów perkusyjnych. Specjalizuje się w muzyce filmowej i teatralnej. Współpracuje z najlepszymi polskimi kompozytorami, m. in. Michałem Lorencem, Janem A.P. Kaczmarkiem, Krzesimierem Dębskim, Antonim Komasą-Łazarkiewiczem, Tadeuszem Woźniakiem. Uczestniczyła w nagraniu kilkudziesięciu płyt, m. in. Marcina i Mateusza Pospieszalskich, Antoniny Krzysztoń, Kapeli ze wsi Warszawa. W zespole DesOrient gra nie tylko na cymbałach i instrumentach perkusyjnych, ale jest autorką wszystkich aranżacji utworów Michała Lorenca. Jest także członkiem Kapeli Brodów oraz zespołu muzyki dawnej Comtessa. Współpracowała z Tadeuszem Wożniakiem nad muzyką do archiwalnej, niemej wersji „Pana Tadeusza”.

Skrzypaczka Małgorzata Szarlik-Woźniak jest muzykoterapeutką, pedagogiem i absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 1995 roku gra również na skrzypcach żłobionych – tradycyjnym polskim instrumencie. Bierze udział w wielu muzycznych projektach, łącząc muzykę klasyczną z elementami etnicznymi. Nagrała kilkanaście płyt zarówno na skrzypcach żłobionych jak i klasycznych.

W repertuarze przygotowanym specjalnie na niedzielny koncert znajdą się polonezy, mazurki, oberki, a także kompozycje muzyki filmowej Michała Lorenca. Koncert odbywa się w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, którego organizatorami są redaktor prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka oraz diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Śmigiel. Projekt odbywa się dzięki współfinansowaniu go przez prezydenta miasta Konina i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK.

Anna Wysocka
Tygodnik „ Adalbertus” 
          Msza trzeźwościowa i koncert w parafii 
                  św. Wojciecha w Koninie 

W ostatnią niedzielę miesiąca, 28 lutego o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie sprawowana była msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczył diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii wystąpił wirtuoz gitary i mistrz tappingu oburęcznego - Krzysztof Toczko partyzant wraz ze swoim synem Mikołajem.

W kazaniu kaznodzieja przybliżył wiernym Osobę Jezusa, który bardzo często posługiwał się przypowieściami. Był On doskonałym Opowiadaczem historii, bo ludzie uwielbiali Go słuchać. Jak zauważył ksiądz, przypowieści Jezusa można potraktować jako element Jego terapii. Kryje się w nich bowiem, uzdrawiająca moc. W przypowieściach Jezus opowiada ludziom o sposobach udanego życia. W historii o nie rodzącym drzewie figowym Jezus pragnie ukazać, raz jeszcze, nową perspektywę życia – nowy wizerunek Boga i nowy wizerunek siebie samego. Każdy ma szansę na odrodzenie, każdy ma szansę na wydanie owoców, ale warunkiem jest nasz wzrost duchowy, nasza relacja z Bogiem, nasze przylgnięcie do Boga. Obrazy, które w sobie nosimy, w tym obraz Boga, determinują nasze życie. Zatem, mogą nas albo uzdrawiać, albo wpędzać w chorobę. W tym kontekście, osoby czynnie uzależnione muszą zastąpić pijany obraz swojego życia nowym obrazem trzeźwej realizacji życia.

W temat niedzielnej Ewangelii doskonale wpisał się utwór Krzysztofa Toczko rozpoczynający się słowami „ bez was nie było by nas”… i dopowiedzenie artysty o drzewie dobra i drzewie zła. Muzyk poprosił zgromadzoną publiczność o dziękowanie swoim rodzicom, dziadkom za dobre wychowanie, za dobre owoce, które wydali. W ponad godzinnym koncercie, znakomity gitarzysta zaprezentował nie tylko swoje wirtuozerskie umiejętności, ale także w sugestywny sposób opowiadał o jednej z największych legend polskiej muzyki Ryszardzie Riedlu. Krzysztof partyzant Toczko przez kilkanaście lat był bowiem dodatkowym gitarzystą zespołu Dżem. Jeszcze raz dał świadectwo, że dzięki Ryszardowi nigdy nie brał narkotyków. Wraz z synem Mikołajem, grającym na instrumentach perkusyjnych, wykonali przeboje, szczególnie ulubione przez artystę, m.in.„Ta ostatnia niedziela”. Ciepły w relacji z publicznością Toczko - muzyk i pedagog, zaprosił do wspólnego wykonania zarówno najmłodszych jak i najstarszych uczestników koncertu. Z jego inicjatywy także powstało wspólne zdjęcie.

Koncert odbył się w ramach projektu „ Trzeźwienie przez kulturę”, dzięki finansowemu wsparciu prezydenta miasta i proboszcza miejsca. Organizatorami comiesięcznego projektu są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości, przy współpracy KDK.
Tekst: ks. Paweł Śmigiel
Zdjęcia: Krzysztof Jan Rybczyński

                                Lutowa msza trzeźwościowa i koncert w "Wojciechu"

 W ostatnią niedzielę miesiąca, 28 lutego o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie odbędzie się msza św. w intencji Trzeźwości w Narodzie i w Rodzinach. Eucharystii przewodniczyć będzie Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości ks. Paweł Śmigiel. Po mszy św. wystąpi wirtuoz gitary i mistrz tappingu oburęcznego - Krzysztof Toczko pARTyzant. Przez kilkanaście lat był gitarzystą zespołu Zdrowa Woda, a także bliskim współpracownikiem zespołu Dżem. Pod każdym względem wyjątkowa osobowość, nie tylko muzyczna.

„Duży wpływ na mnie miał mój tata, który amatorsko grał na akordeonie - obowiązkowo przy okazji świąt i imprez rodzinnych, dzięki czemu wspólnie śpiewaliśmy pieśni biesiadne, patriotyczne i kolędy. Sam tego nie pamiętam, ale z opowieści rodziców wynika, że w któreś Boże Narodzenie zostawił akordeon, wyszedł do drugiego pokoju, a ja w tym czasie wziąłem go i zagrałem coś, co przypominało kolędę. Tata przybiegł i stwierdził, że drzemie we mnie muzyk. Od tego momentu zaczął mnie uczyć gry” – wyznaje artysta.

Toczko przez wiele lat grał jako dodatkowy gitarzysta z zespołem Dżem. Jego wspomnienia o Ryszardzie Riedlu są wzruszające i wręcz dydaktyczne. Przestroga przed narkotykami, jaką dał mu Riedel zaowocowała abstynencją od tej trucizny „ Nigdy nie wziąłem narkotyków, w żadnej postaci” – mówi Toczko i dodaje „ dzięki śp. Rysiowi”.

Do Konina przyjedzie z synem Mikołajem, grającym na instrumentach perkusyjnych. Wśród przygotowanych aranżacji znajdą się największe polskie i światowe przeboje, szczególnie te ulubione przez artystę ( będzie też „Ta ostatnia niedziela” ).

Koncert odbędzie się w ramach projektu „ Trzeźwienie przez kulturę”, dzięki finansowemu wsparciu prezydenta miasta i proboszcza miejsca. Organizatorami projektu są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości, przy współpracy KDK.

Anna Wysocka
Tygodnik „Adalbertus”
Styczniowa msza trzeźwościowa i kolędy w św. Wojciechu w Koninie
                                           2016-02-02

Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę miesiąca, 31 stycznia, w kościele św. Wojciecha w Koninie sprawowana była msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach. W ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” kolędy i pastorałki zaśpiewała Grażyna Łobaszewska z zespołem Ajagore.

W homilii ks. Paweł Śmigiel odniósł się do słów Ewangelii św. Łukasza (4, 21-30), w której, jak zauważył, można zaobserwować swoisty wzór „ rozchwiania emocjonalnego” według przysłowia „od miłości do nienawiści jeden krok”. Wydarzenie z Nazaretu również dziś aktualizuje się w złożonych relacjach ludzkich. Dodał, że dzisiaj jeszcze mocniej możemy doświadczać wyrzucenia „Boga z miasta”, a stąd już tylko krok do budowy świata opartego jedynie na namiętnościach i emocjach. Duszpasterz trzeźwości podkreślił, że nietrzeźwe reakcje mieszkańców Nazaretu są kalką zachowań, które możemy zaobserwować współcześnie. Na koniec homilii kaznodzieja zaprosił wiernych na rekolekcje trzeźwościowe, które odbędą się w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Koninie. Po Eucharystii, tradycyjnie, koninianie i goście mogli uczestniczyć w drugiej części projektu „ Trzeźwienie przez kulturę”. Tym razem do wspólnego kolędowania organizatorzy zaprosili znakomitość sceniczną Grażynę Łobaszewską z zespołem Ajagore.

Grażyna Łobaszewska to wokalistka, której nie można porównywać z nikim innym. Jej charakterystyczna barwa głosu, artystyczne umiejętności i przygotowanie jazzowe są ponad wszelką klasyfikacją! Ten znakomity warsztat, jeszcze bardziej, uwypuklają aranżacje tworzone dla niej przez współpracujących z nią muzyków zespołu Ajagore. Koncert, który jak podsumowali koninianie, „mógłby trwać i trwać”, był pointą świątecznego kolędowania. Bowiem, tym razem Grażyna Łobaszewska pokazała się w repertuarze kolędowym i pastorałkowym. Niepowtarzalnie więc wybrzmiały takie polskie kolędy jak „Mizerna, cicha” , „Gdy śliczna Panna”, „Oj Maluśki, Maluśki”. Znakomite aranżacje zespołu, głęboki, mocny głos artystki, niekonwencjonalne wykonanie i osobliwa interpretacja kolęd zrobiły ogromne wrażenie na „ wojciechowej „ publiczności. Obecni na koncercie nie mieli wątpliwości, że Grażynie Łobaszewskiej i zespołowi Ajagore udało się stworzyć nastrój zachwycenia się kolejny raz twórczością bożonarodzeniową. Pod koniec koncertu, na prośbę organizatorów, Łobaszewska zaśpiewała jeszcze trzy utwory - „ Moją piosenkę” C.K. Norwida, w której wzruszająco i dramatycznie zabrzmiało wyśpiewane: tęskno mi, Panie; „List”, w którym apostrofą skierowaną do Boga wyszeptała osobiste wyznanie słowami: „i tylko czasem boję się”, bo „wolną wolę dałeś mi oraz utwór „ Już drogę znasz”, którego słowa refrenu warto sobie wziąć do serca: „ to co nas czyni ludźmi, to nie strój”. Owacją na stojąco publiczność poprosiła artystkę i zespół o piosenkę na bis, podpowiadając tytuł. I tak na koniec noworocznego koncertu wybrzmiał utwór „Brzydcy”.

Koncert odbył się w ramach projektu „ Trzeźwienie przez kulturę”, który współfinansowany jest przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca. Tym razem organizatorzy – duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej i tygodnik „ Adalbertus” - dziękują również Konińskiemu Domowi Kultury za wsparcie finansowe, dzięki któremu mogło dojść do realizacji projektu.


Anna Wysocka, Tygodnik „Adalbertus”
Zdjęcia Krzysztof Jan RybczyńskiGrażyna Łobaszewska & AJAGORE 

Koncert Noworoczny - Kolędy i Pastorałki 

W ostatnią niedzielę miesiąca, 31 stycznia o 18:00 sprawowana będzie, pierwszy raz w nowym roku, Msza św. trzeźwościowa, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii zapraszamy na noworoczny koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Grażyny Łobaszewskiej i zespołu Ajagore. Organizatorzy dziękują Konińskiemu Domowi Kultury za współfinansowanie tego koncertu.
Konin: Liturgia trzeźwościowa i kolędujący Tadeusz Woźniak w parafii św. Wojciecha
2015-12-27

„Chrześcijańska rodzina powinna być trzeźwa pod każdym względem, za przykładem Świętej Rodziny, której święto dzisiaj obchodzimy” powiedział ks. Paweł Śmigiel, przewodnicząc Mszy św. trzeźwościowej w minioną niedzielę, w kościele św. Wojciecha w Koninie. Była to ostatnia, w tym roku kalendarzowym, Msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”.

Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości ks. Paweł Śmigiel podziękował wiernym, którzy co miesiąc gromadzą się w morzysławskiej świątyni, za tworzenie przez nich szczególnej wspólnoty. Są wśród nich bowiem ludzie modlitwy, sympatycy, osoby uzależnione, wsółuzależnione oraz osoby poszukujące. Kościół morzysławski jest także szczególnym miejscem dla tych, którzy chcą znaleźć szczegółową wiedzę na temat profilaktyki uzależnień. Natomiast, osobiste spotkania prowadza do wymiany doświadczeń. Ta niedziela miała podwójne znaczenie, ponieważ była niedzielą Świętej Rodziny, a to właśnie całe rodziny biorą udział w tych Eucharystiach, modląc się za trzeźwość synów, mężów, ojców, matek i krewnych uwikłanych w uzależnienia.

Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” wpisał się w doroczną tradycję kolędowania z muzykami w św. Wojciechu. Tak było i tym razem. Zaproszenie przyjęli znakomici artyści Tadeusz Wożniak z zespołem w składzie: Jolanta Majchrzak piano, Piotr Woźniak gitary, Mariusz Jagoda skrzypce. Woźniak, na prośbę organizatorów, przygotował świąteczny program, na który składały się kolędy, pastorałki i największe przeboje artysty. Koncert miał wydźwięk jubileuszowy, gdyż Tadeusz Woźniak za kilka miesięcy obchodzić będzie 50-lecie swojej pracy artystycznej. Nie ukrywał wzruszenia, że koncert może się odbywać w tak rodzinnej atmosferze, tym bardziej, że przed koncertem był świadkiem tradycyjnego dzielenia się opłatkiem wigilijnym wśród kilkuset osobowej widowni. Przepięknie wykonane kolędy, a szczególnie „Lulajże Jezuniu”, poruszyły publiczność. Końcowe owacje na stojąco były podziękowaniem za niepowtarzalny nastrój i atmosferę, jaką stworzyli artyści.

Koncert współfinansowany był przez Prezydenta Miasta Konina i proboszcza miejsca przy współorganizacji Konińskiego Domu Kultury. Organizatorami świątecznego koncertu byli duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej i redaktor prowadząca tygodnik „Adalbertus”.

Tekst: ks. Paweł Śmigiel
zdjęcia: Krzysztof Jan Rybczyński                                                                 
Krzysztof Ścierański w św. Wojciechu

Już od 6 lat w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, w kościele św. Wojciecha w Koninie rozbrzmiewa muzyka cyklicznie zapraszanych artystów. Po wrześniowym koncercie muzyków Kasy Chorych, po październikowym przed - zaduszkowym recitalu Leszka Cichońskiego czas na legendę muzyki jazzowej i rockowej Krzysztofa Ścierańskiego.

Jako niebywale uzdolniony chłopak, w wieku 22 lat został basistą jazz rockowego zespołu Laboratorium, z którym nagrał 5 płyt winylowych i zagrał kilkaset koncertów w Polsce i za granicą. W 1980 na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu Air Condition, a na kilka dni przed ogłoszeniem stanu wojennego zagrał pierwszy koncert ze swoim nowym zespołem, String Connection Krzesimira Dębskiego, w którym pozostał do 1985 roku. Ze String Connection nagrał 5 płyt , koncertując po Europie i USA, a także po ZSRR. Po zawieszeniu działalności przez grupę, Ścierański zaczął realizację projektów autorskich, m.in. z Markiem Surzynem i sowim bratem Pawłem. W 1989 roku Surzyna zastąpił Janek Pluta ( Kombi)

Od dłuższego czasu grywa z Bernardem Maselim, grającym na wibrafonie elektrycznym, a także ze Zbigniewem Jakubkiem, Markiem Napiórkowskim i Markiem Radulim. Ma na koncie współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, jak Ewa Bem, Tomasz Stańko, Ryszard Sygitowicz, Marek Grechuta, John Porter, Republika zespół Wilki, zespół Krzak i inni. W maju 2007 roku, po 27 latach, zespól Laboratorium zagrał ponownie razem, uważając swój powrót do przeszłości za udany i owocny!

W kościele św. Wojciecha Krzysztof Ścierański zagra w ostatnią niedzielę miesiąca, 29 listopada o godz. 19.00 w ramach projektu „ Trzeźwienie przez kulturę”. Wstęp wolny!

Organizatorami koncertu są tygodnik „Adalbertus” i Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości. Projekt współfinansują Prezydent Miasta oraz proboszcz miejsca, przy współpracy KDK.


Włocławek: Święto Akcji Katolickiej

W sobotę, 21 listopada 2015 r., w wigilię Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata – święta patronalnego Akcji Katolickiej, w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku spotkali się delegaci stowarzyszenia na V Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym. Reprezentowane były parafie: św. Wojciecha w Koninie, Wniebowzięcia NMP w Izbicy Kuj., Narodzenia NMP w Dobrej, św. Dominika w Chodczu, Opieki MB w Osięcinach, św. Stanisława BM w Brześciu Kuj., Wniebowzięcia NMP w Lipnie i Najświętszego Zbawiciela we Włocławku.

W spotkaniu uczestniczył Asystent Diecezjalny ks. dyr. Łukasz Grabiasz oraz Asystenci oddziałów parafialnych: ks. prał. Józef Wysocki, ks. prał. Leonard Fic oraz ks. prał. Henryk Ambroziak. Prezes ustępującego zarządu diecezjalnego, Mariola Rakiewicz, podsumowała pięcioletnią działalność, wskazała na szczególną aktywność Akcji Katolickiej w ostatnich kilkunastu miesiącach, która zaowocowała m.in. pierwszą konferencją z cyklu „Dyskusje o państwie, prawie i moralności”, z udziałem prof. B. Chazana i b. Marszałka Marka Jurka, nadaniem wymiaru diecezjalnego Pielgrzymce Ludzi Pracy Regionu Konińskiego do Matki Bożej Licheńskiej, sukcesem młodzieży ze szkół diecezji w ogólnopolskim konkursie o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Podziękowała za pracę i wszystkie cenne inicjatywy, podejmowane przez członków w swoich parafiach, podkreślając, że ich zaangażowanie stanowi o sile Akcji Katolickiej w diecezji. Słowa wdzięczności skierowała również do księży Asystentów, bez których realizacja misji świeckich nie byłaby możliwa – stwierdziła. Po sprawozdaniu skarbnika, Rada Diecezjalna udzieliła absolutorium ustępującemu zarządowi. Dokonano wyboru nowych władz. Prezesem zarządu na kolejną kadencję została Mariola Rakiewicz. Zarząd reprezentują: Krzysztof Bernyś, Serafina Janowska, Katarzyna Jaworska, Jan Pawłowski, Daniela Śledź, Grzegorz Ziółkowski, komisję rewizyjną: Zdzisław Boksa, Franciszek Kowalski, Janina Kosowska, delegatem do Rady Krajowej wybrano Katarzynę Jaworską, poszerzono także skład Rady Diecezjalnej. Wyznaczono cele i zadania na nową kadencję 2015-2020, uwzględniając przy tym wydarzenia: 1050 rocznicę Chrztu Polski, która inspiruje do dawania świadectwa nierozerwalności życia i wiary; Rok Miłosierdzia Bożego, który jest okazją do podjęcia i rozwinięcia dzieł miłosierdzia w działalności charytatywnej i duchowej; Kongres Diecezjalny Akcji Katolickiej z okazji 20.rocznicy jej powstania w diecezji. Zebrani przyjęli stanowisko w obronie „Okien Życia” wzywające Komitet Obrony Praw Dziecka ONZ do rewizji swojego stanowiska, w którym zalecają Polsce ich likwidację, wskazując na prawo do tożsamości. W przyjętym stanowisku delegaci przypomnieli, że pierwszym prawem wśród praw człowieka jest prawo do życia, od poczęcia aż do naturalnej śmierci, i to prawo warunkuje stosowanie wszystkich pozostałych praw!

Zwieńczeniem wydarzenia była uroczysta Eucharystia dziękczynna w kościele seminaryjnym św. Witalisa, której przewodniczył i głosił słowo Boże Pasterz diecezji Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering. Rozważając słowa Ewangelii według św. Jana Królestwo Chrystusa nie jest z tego świata, Ksiądz Biskup przypomniał nauczanie Papieża Benedykta XVI, który wskazywał, że królowanie Chrystusa musi być widziane w perspektywie miłości i miłosierdzia, bo Bóg jest odwieczną miłością w sobie i nieodwołalną miłością do nas. Kaznodzieja zwrócił uwagę wiernych na moment, gdy Jezus, w sytuacji gdy jest oskarżony i grozi mu śmierć, potwierdza: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu». Jego słowa: „królestwo moje nie jest z tego świata” – nie oznaczają, że Chrystus nie ma władzy nad światem, ale że sprawuję ją w sposób całkowicie odmienny niż ziemscy władcy. Ten sposób został nam objawiony w męce krzyża i zmartwychwstaniu – wskazał Pasterz diecezji. Kiedy grzesznicy krzyżują Syna Bożego, Jezus modli się do Ojca o przebaczenie dla nich. Umiera, ale zmartwychwstaje, i tym samym pokazuje swą bezgraniczną królewską moc – moc miłości i miłosierdzia. Ojciec diecezji, zwracając się do zgromadzonych na Eucharystii, przekonywał, że warto w dzisiejszą uroczystość zadać sobie pytanie: Czy Jezus Chrystus jest królem mojego życia? Królem autentycznym, którego panowanie uznajemy w swoim życiu i w każdym swoim wyborze. Misja Kościoła pozostaje dziś i zawsze: głosić Chrystusa i dawać o Nim świadectwo, aby każdy człowiek mógł w pełni realizować swoje powołanie - podkreślił. Wyraził zadowolenie z obecności wspólnoty Akcji Katolickiej. Jesteście potrzebni w Kościele – mówił do członków Akcji Katolickiej. Czasem trzeba się zatrzymać, by potem móc pójść dalej z jeszcze większą energią. Bądźcie wierni prawdzie. Chrystus Król rządzi światem w imię miłości, sądzi świat w imię prawdy. On jest jedynym, sprawiedliwym Władcą świata.

Dziękując Pasterzowi diecezji, za głoszone słowo Boże, za dar wspólnoty w modlitwie, prezes Akcji Katolickiej powiedziała: „Poczucie bliskości ze swoim Przewodnikiem - sprawia, że czujemy się bezpieczni, miłowani i silniejsi. Wyrażamy słowa wdzięczności za nieustanne wskazywanie nam drogi prawdziwej wiary, za wzór odważnego Naśladowcy Chrystusa, który zawsze odczytuje znaki czasu zgodnie z Prawdą, wskazuje nam Boga jako światło naszego życia, we wszystkich jego wymiarach, i w każdym naszym wyborze.(…)Twoja wielka zachęta, mądrość i troska, Ojcze Diecezji, łączność z Tobą - pozwalają nam jak najpełniej realizować to powołanie, jakie otrzymaliśmy na mocy sakramentów Chrztu i Bierzmowania. Przyjmujemy dzisiejsze decyzje jako wielkie zobowiązanie budowania Wspólnoty, w służbie Kościoła i Ojczyzny”. Na ręce Ks. Biskupa skierowała podziękowanie dla Księży Asystentów za to, że dostrzegają potrzebę obecności Akcji Katolickiej w rodzinie parafialnej, dla Rektora Seminarium, ks. prał. Jacka Szymańskiego za życzliwość, gościnność i współpracę. Zgromadzeni przyjęli błogosławieństwo z rąk Biskupa Włocławskiego.

Sobotnie wydarzenia zakończyło krótkie spotkanie członków i Asystentów Akcji Katolickiej z Ks. Biskupem Wiesławem Meringiem, na którym był czas na wspólną fotografię i wpis do kroniki.
                                                                                                                         
foto: G. Ziółkowski 
tekst: M. Rakiewicz                                                        
  Koncert u św. Wojciecha w Koninie . Założyciel zespołu „Kasa Chorych” w św. Wojciechu


W niedzielę, 27 września, o godz. 19.00 w kościele św. Wojciecha koncert liderów legendy polskiego bluesa zespołu „ Kasa chorych” Jarosława Tioskowa i Michała Kielaka. Grupa istnieje od 1975 roku. Założyła ja dwójka zafascynowanych bluesem muzyków z Białegostoku - nie żyjący już Ryszard "Skiba" Skibiński oraz obecny wokalista Jarosław Tioskow. Po kilku tygodniach dołączyła do nich reszta zespołu.
Fonograficzną dokumentacją reaktywowanej w 1992 roku Kasy Chorych była nagrana rok później płyta "Blues Band". W roku 2009 zespół otrzymał prestiżową Nagrodę Muzyczną "Fryderyk" w kategorii blues za płytę Koncertową. 13 kwietnia ukazał się album Kasy Chorych "40 lat - koncert". Tym wydawnictwem grupa świętuje swój jubileusz na scenie muzycznej. Michał Kielak, to pełnoprawny członek zespołu „Kasa Chorych”, muzyk bluesowy, grających na harmonijce ustnej, producent muzyczny. Pięciokrotny zwycięzca plebiscytu „Blues Top” pisma Twój Blues, w kategorii „Harmonijka ustna”. Jarek Tioskow , To gitarzysta (również grający techniką slide), wokalista, harmonijkarz, kompozytor. Założyciel grupy „Kasa Chorych”, po rozwiązaniu zespołu w 1984 roku dalej prowadził działalność muzyczną w licznych składach z najlepszymi muzykami bluesowymi.
Zaproszenie Jarka i Michała nie jest przypadkiem, ale chęcią połączenia dwóch ważnych tematów , jubileuszu „Kasy Chorych” i problemu uzależnienia od narkotyków. Recital muzyków bowiem, przeplatany będzie smutną historią kilku członków zespołu, których już między nimi nie ma. „ To bzdura, że marihuana jest bezpieczna” – powiedział w wywiadzie dla programu I Polskiego Radia Jarek Tioskow, bzdura, która zabija ludzi!!!
Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest przez prezydenta Konina oraz proboszcza miejsca. Organizatorami są tygodnik Adalbertus i Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości, przy aktywnej współpracy z KDK. Wstęp wolny!

Anna Wysocka
Konin: ósma edycja „Tryptyku zaduszkowego”

Kościół św. Wojciecha w Koninie przeżywał prawdziwe oblężenie. W miniony piątek, sobotę i niedzielę (6-8 listopada br.) odbył się bowiem, jak zapewniają organizatorzy, jedyny taki w Polsce „Tryptyk zaduszkowy” pod hasłem „ Nie wszystek umrę…”. Przez trzy dni świątynia wypełniona była po brzegi mieszkańcami Konina i okolic. Muzyczny znicz „zapłonął” w św. Wojciechu już po raz ósmy!

„Chcę wjechać windą na najwyższe piętro nieba” – napisała Halina Poświatowska, poetka przedwcześnie zmarła, która w tym roku obchodziłaby 80. urodziny, a której życie toczyło się w cieniu śmierci. Nad jej piękną poezją pochylił się pierwszy artysta zaproszony na Tryptyk zaduszkowy, Janusz Radek. Ten niezwykle utalentowany i kochany przez polską publiczność twórca, zaśpiewał utwory skomponowane przez siebie na instrumenty elektroniczne i fortepian. Wzruszająco i wymownie wybrzmiały słowa piosenki „Kiedy umrę kochanie”, po której długo nie cichły brawa… Sam artysta nie chciał komentować poezji Poświatowskiej mówiąc, że jest prostym człowiekiem, a jej wiersze odbiera sercem. I to serce okazał i twórczo pozostawił publiczności, która koncert Janusza Radka w św. Wojciechu długo będzie pamiętała.

„Poetyckim westchnieniem” przez 30 lat określano twórczość sobotniego gościa, czyli zespołu Czerwony Tulipan. Owo „poetyckie westchnienie” tym razem stało się udziałem tryptykowej publiczności. Bogaty repertuar zespołu z gatunku określanego jako piosenka literacka znany jest, jak się okazało, konińskim słuchaczom, którzy wspólnie z artystami śpiewali „Jedyne, co mam, to złudzenia, że mogę mieć własne pragnienia”, „Prosty jak zegarek świat”, czy „Na środku nieba”. Dla tych pięciorga artystów Tryptyk okazał się najwłaściwszym sposobem uczczenia niedawno zmarłej poetki, autorki wielu tekstów do piosenek zespołu, Marioli Platte. Artyści zostawili konińską publiczność z przesłaniem szacunku do historii, ale też optymistycznego i radosnego patrzenia na teraźniejszość.

Zwieńczeniem tegorocznego Tryptyku był niedzielny koncert zespołu Vox, którego prawie tysięcznej publiczności zgromadzonej w świątyni nie trzeba było przedstawiać. Witold Paszt i Dariusz Tokarzewski (bez chorego Jerzego Słoty), przypomnieli słuchaczom m.in. takie utwory, jak „Masz w oczach nieba dwa”, „A gdyby tak”, czy „Szczęśliwej drogi już czas”. Nie zabrakło również akcentów wspominania nieżyjących już artystów, a wśród nich Krzysztofa Klenczona, którego wykonali dwie piosenki. Witold Paszt, w wytrawnej narracji i dialogu z publicznością namawiał do radosnego przeżywania Dnia Niepodległości, któremu był poświecony trzeci dzień Tryptyku. „Ci, którzy ginęli za wolność Polski, cieszą się już wieczną radością, więc i Polacy nie mają powodu do smutku” – powiedział lider zespołu.

VIII edycja Tryptyku zaduszkowego mogła odbyć się dzięki współfinansowaniu przez Prezydenta Miasta Józefa Nowickiego i proboszcza miejsca ks. Józefa Wysockiego. Organizatorami projektu byli redaktor naczelna parafialnego tygodnika „Adalbertus” Anna Wysocka oraz Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości ks. Paweł Śmigiel przy współpracy Konińskiego Domu Kultury.

Anna Wysocka
 Uroczystość Wszystkich Świętych.

31.10.2015 - Mszy przewodniczy proboszcz parafii ks. prał. Józef Wysocki, homilię głosi ks. Marcin Olejniczak. Po Eucharystii miała miejsce modlitwa o uwolnienie i uzdrowienie prowadzona przez Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym pod przewodnictwem ks. Marcina Olejniczaka. Podczas wydarzenia obecne były relikwie: św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II, papieża, św. Jana Bosko, prezbitera, bł. Karoliny Kózkówny, bł. Marii Stelli i towarzyszek męczeństwa. Była to alternatywna dla pogańskiego Halloween.

      Msza o trzeźwość w parafii św. Wojciecha w Koninie

W ostatnią niedzielę miesiąca, 25 października o godz. 18, w kościele św. Wojciecha w Koninie, sprawowana była msza św. w intencji „Trzeźwości Narodu i w Rodzinach”, której przewodniczył Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” odbył się recital Leszka Cichońskiego, znanego i cenionego muzyka i twórcy. W bliskości listopadowej zadumy, muzyk pochylił się nad twórczością artystów, którzy odeszli, zostawiając w nim trwały ślad…

Niedzielne Słowo Boże uwrażliwiło wiernych na wołanie żebraka Bartymeusza „Rabbuni, żebym przejrzał”. Są to słowa, jak najbardziej, adekwatne do tego, co dzieje się z człowiekiem współcześnie. Nie widzi rozwiązania swojej trudnej sytuacji, nie widzi nadziei dla siebie, nie widzi celu, nie widzi sensu, nie widzi Boga. Ale, najbardziej dramatyczna sytuacją jest ta, w której nie widzi potrzeby wołania Pana Boga, aby przejrzeć. Człowiek aktywnie uzależniony chodzi, jakby we mgle, nie widzi i nie chce zmiany swojej sytuacji. Egoistyczny styl życia nie gwarantuje przemiany i właściwego widzenia. Natomiast, zwrócenie się w postawie prośby „ Panie, daj mi, abym przejrzał” jest początkiem wejścia na drogę trzeźwego życia.

Zaproszony artysta, Leszek Cichoński, to ceniony polski gitarzysta, kompozytor, autor podręczników i telewizyjnych kursów dla gitarzystów. Występował na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in w Californi i w Australii. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym przez niego jest jednak Gitarowy Rekord Guinnessa, który organizuje co roku 1 maja we Wrocławiu. W 2014 roku zagrało razem 7344 gitarzystów bijąc ponad trzykrotnie amerykański Rekord Guinnessa. Współpracował blisko z Tadeuszem Nalepą, dlatego to jego kompozycje znalazły się w programie recitalu w kościele św. Wojciecha. Natomiast, jego autorskie utwory, które podobały się publiczności najbardziej, są pełne nadziei i stawiają fundamentalne pytania o sens życia, o drogę życia, o wartość życia. Dwie jego ostatnie płyty były nominowane do nagrody Fryderyki 2009 i 2012.

Organizatorami projektu, który współfinansowany jest przez Prezydenta Miasta Konina i proboszcza miejsca są tygodnik „ Adalbertus” i Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości, przy współpracy z KDK.

Tekst: Ks. Paweł Śmigiel
Zdjęcia: Krzysztof Jan Rybczyński

"Tryptyk zaduszkowy" - zapowiedź 

Przed nami listopad, miesiąc w którym, osiem lat temu wszystko się zaczęło! Wspólnota parafii św. Wojciecha w Koninie i tygodnik „ Adalbertus” pragną bowiem pochwalić się, już po raz ósmy, przedsięwzięciem artystycznym Tryptyk Zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…”, który w tym roku przypada w dniach 6 – 8 listopada 2015 roku.

Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, kolejne dni Tryptyku, dedykowane – ofiarowane, są za wszystkich , których nosimy w sercach i za tych, którzy szczególnie potrzebują naszego duchowego wsparcia. Dlatego naszą pamięcią obejmiemy nieżyjących konińskich dziennikarzy (piątek), wszystkich, którzy nie poradzili sobie z wszelkimi nałogami i uzależnieniami (sobota), a także obrońców Polski i wolności, z okazji Dnia Niepodległości (niedziela). W tym roku, w piątek – 6 listopada, z recitalem poezji Haliny Poświatowskiej wystąpi artysta o niezwykłym głosie i wielkiej charyzmie Janusz Radek, w sobotę – 7 listopada zagra i zaśpiewa, powołany do życia w czasach stanu wojennego zespół „Czerwony Tulipan”, a w niedzielę – 8 listopada swój autorski program zaprezentuje legendarna grupa „ Vox ”.

I tak, w kolejności, wystąpią:

06.11. piątek – godz. 19.00 – Janusz Radek/ Poświatowska „Kiedy U – Kochanie”

                                              07.11. sobota– godz. 19.00 – Czerwony Tulipan „ Jubileuszowo”

                                               08.11. niedziela– godz. 19.00 – grupa Vox „ To nam w duszy gra”

Koncerty odbędą się w kościele parafii św. Wojciecha w Koninie – Morzysławiu. Wstęp wolny!!!

O historii pomysłu „Tryptyku” pisaliśmy już wielokrotnie, ale to zamysł i temat tego przedsięwzięcia jest ważniejszy, niż jego historia. Dziś już wiemy, że w Polsce nie ma takiego trzydniowego przedsięwzięcia zaduszkowego w żadnym kościele. Hasło : Jedyny taki w Polsce; nie jest więc nadinterpretacją. Modlitwa za zmarłych, pamięć, oddanie hołdu i czci, zatrzymanie się na moment w doczesności, refleksje nad przemijaniem, ale nade wszystko miłość, bo przecież bez niej nie było by naszej świętej pamięci. To właśnie miłość do…, miłość pomimo wszystko…, miłość w pamięci… jest przesłaniem trzech koncertowych, listopadowych wieczorów. Naszym zamysłem jest pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy wyznanie! Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby zaprosić społeczność całego Konina i wspólnie pochylić się nad tematem przemijania, a poprzez wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności! Tryptyk, dla nas organizatorów, stał się symbolicznym muzycznym Zniczem, który zapłonie 6 listopada, ale który nie przestanie płonąć z końcem niedzielnego koncertu!

Patronat honorowy nad projektem objęli Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej oraz Prezydent Miasta Konina. Współorganizatorzy to Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki oraz Koniński Dom Kultury. Przedsięwzięcie współfinansują Prezydent Miasta Konina i parafia św. Wojciecha w Koninie.

Organizatorzy:

ks. Józef Wysocki – proboszcz parafii św. Wojciecha,
Anna Wysocka – tygodnik „Adalbertus”
ks. Paweł Śmigiel – Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości

Październikowa msza św. trzeźwościowa w św. Wojciechu w Koninie 

W niedzielę, 25 października o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie, sprawowana będzie msza św. w intencji „Trzeźwości Narodu i w Rodzinach”, której przewodniczyć będzie Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na recital Leszka Cichońskiego, znanego i cenionego muzyka i twórcy. W bliskości listopadowej zadumy, muzyk pochyli się nad twórczością artystów, którzy odeszli, zostawiając w nim trwały ślad.

Leszek Cichoński, to ceniony polski gitarzysta, kompozytor, autor podręczników i telewizyjnych kursów dla gitarzystów. Występował na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in w Californi i w Australii. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym przez niego jest Gitarowy Rekord Guinnessa, który organizuje co roku 1 maja we Wrocławiu. W 2014 roku zagrało razem 7344 gitarzystów bijąc ponad trzykrotnie amerykański Rekord Guinnessa. Współpracował blisko z Tadeuszem Nalepą, dlatego to jego kompozycje znajda się w programie recitalu. Grał z wieloma amerykańskimi bluesmanami .Dwie jego ostatnie płyty były nominowane do nagrody Fryderyki 2009 i 2012. Leszek Cichoński został wybrany najlepszym polskim gitarzystą bluesowym w plebiscycie Guitar Award 2014 . W programie koncertu przed - zaduszkowego w Koninie artysta wykona własne wersje utworów Jimiego Hendrixa, BB Kinga i Tadeusza Nalepy oraz autorskie, refleksyjne kompozycje z płyty "Sobą gram".

Organizatorami projektu, który współfinansowany jest przez Prezydenta Miasta Konina i proboszcza miejsca są tygodnik „ Adalbertus” i Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości, przy współpracy z KDK.

Ks. Paweł Śmigiel
 Złoty jubileusz księży
powołanych do przymusowej służby wojskowej
w 1965 roku

Bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej, przewodniczył uroczystej Eucharystii w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej z okazji 50-lecia wcielenia do przymusowej służby wojskowej kapłanów w 1965 roku.
Wraz z biskupem włocławskim podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlili się także: ks. Bp Henryk Tomasik z diecezji radomskiej, ks. bp Józef Wysocki z diecezji elbląskiej oraz abp Sławoj Leszek Głódź z archidiecezji gdańskiej, który wygłosił do zgromadzonych homilię. W koncelebrze uczestniczyło także 60 kapłanów, którzy przybyli na jubileusz.
Przybyłych na wspólną Eucharystię kapłanów i wiernych przywitał ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium. Tuż po nim głos zabrał ks. Stanisław Kowalski, organizator tego wyjątkowego spotkania, który przybliżył historyczne tło sprzed 50 laty.
„Skoszarowano nas w trzech miejscowościach: Bartoszycach, Kołobrzegu i Brzegu. To jest wyjątkowa, okrągła rocznica i wyjątkowe miejsce. Licheń jest szczególnym miejscem działania Matki Bożej i tutaj chcemy złożyć swoje dziękczynienie i modlić się w intencji naszej Ojczyzny”.
Mówił, iż poprzez służbę wojskową władza chciała zabić w młodych ludziach, klerykach, wiarę i odwieźć od myśli wstąpienia do stanu duchownego. Dziękował także księżom marianom za możliwość zorganizowania spotkania w Licheniu. Wspomniał również o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, który także odbył takową służbę wojskową w Bartoszycach. Przypomniał, że czas zorganizowania spotkania przypadł w wyjątkowym czasie dla Polski – niedawnej 37. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II na stolicę piotrową, męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności (19.10.1984) i zbliżających się wyborach parlamentarnych.
Homilię wygłosił ks. abp Sławoj Leszek Głódź:
„Pół wieku temu w październikowy dzień poszliśmy w kamasze. A na drodze do wykreowania komunistycznego systemu stał Kościół – wielka rzeczywistość wiary, nadziei i miłości, idący wraz z narodem od mieszkowego chrztu, rzucający w Polską glebę ziarna Chrystusowej Ewangelii. To Kościół tworzył kulturę i cywilizację chrześcijańską. Cel był jeden - zepchnięcie Kościoła z polskiej drogi. To była największa przeszkoda systemu totalitarnego. Różne były strategie, metody i sposoby działania. Taki był kontekst naszej drogi – żołnierzy-kleryków” – mówił kaznodzieja.
W dalszej części wspomniał o tym, że w trakcie dzisiejszej Mszy św. koncelebrowanej w licheńskiej bazylice zgromadzili się wyjątkowi kapłani, gdyż oni jako pierwsi zostali przymusowo wcieleni w szeregi wojska, aby poprzez polityczną indoktrynację zabić w nich wiarę w Jezusa Chrystusa. Taki był plan sytemu totalitarnego, który się nie powiódł. Zwrócił też uwagę na wyjątkowy czas, w jakim przyszło im pełnić służbę wojskową – przypadająca tysięczna rocznica przyjęcia chrztu Polski oraz kończący się Sobór Watykański II.
Na zakończenie abp Głódź wyraził wdzięczność za wspólną modlitwę:
„Przyszliśmy do Matki Bożej Licheńskiej na rocznicę wdzięczności i pamięci bo przeszliśmy przez tamten trudny czas. I dziś dziękujemy, że prowadziła nas Patronka Polski pewnymi i skutecznymi drogami i ogarniała także tych poległych żołnierzy, którzy odeszli już do Pana po wieczna nagrodę”.
Na zakończenie liturgii głos zabrał przewodniczący Eucharystii bp Wiesław Mering, który podziękował za wspaniały przykład prawdziwej wiary płynącej z serca każdego z obecnych dziś w Licheniu kapłanów.
Spotkanie rozpoczęło się we wtorek, 20 października. Pierwszego dnia uczestniczący w nim kapłani udali się do pobliskiego Bieniszewa, do kamedulskiego eremu Pięciu Braci Męczenników, gdzie w ciszy i spokoju mgli pomodlić się za miniony czas oraz za swoich kolegów-kapłanów, którzy nie doczekali tego spotkania. Dziś z kolei modlili się w lesie grąblińskim, w znajdującym się tam kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych, w miejscu, gdzie pasterzowi Mikołajowi Sikatce ukazała się Matka Boża.

Kapłani w trakcie pobytu mieszkali w Domu Pielgrzyma ARKA, znajdującym się niopodal licheńskiej bazyliki.
Licheń Stary, 21.10.2015

Koncert u św. Wojciecha w Koninie . Założyciel zespołu „Kasa Chorych” w św. Wojciechu

W niedzielę, 27 września, o godz. 19.00 w kościele św. Wojciecha koncert liderów legendy polskiego bluesa zespołu „ Kasa chorych” Jarosława Tioskowa i Michała Kielaka. Grupa istnieje od 1975 roku. Założyła ja dwójka zafascynowanych bluesem muzyków z Białegostoku - nie żyjący już Ryszard "Skiba" Skibiński oraz obecny wokalista Jarosław Tioskow. Po kilku tygodniach dołączyła do nich reszta zespołu.
Fonograficzną dokumentacją reaktywowanej w 1992 roku Kasy Chorych była nagrana rok później płyta "Blues Band". W roku 2009 zespół otrzymał prestiżową Nagrodę Muzyczną "Fryderyk" w kategorii blues za płytę Koncertową. 13 kwietnia ukazał się album Kasy Chorych "40 lat - koncert". Tym wydawnictwem grupa świętuje swój jubileusz na scenie muzycznej. Michał Kielak, to pełnoprawny członek zespołu „Kasa Chorych”, muzyk bluesowy, grających na harmonijce ustnej, producent muzyczny. Pięciokrotny zwycięzca plebiscytu „Blues Top” pisma Twój Blues, w kategorii „Harmonijka ustna”. Jarek Tioskow , To gitarzysta (również grający techniką slide), wokalista, harmonijkarz, kompozytor. Założyciel grupy „Kasa Chorych”, po rozwiązaniu zespołu w 1984 roku dalej prowadził działalność muzyczną w licznych składach z najlepszymi muzykami bluesowymi.
Zaproszenie Jarka i Michała nie jest przypadkiem, ale chęcią połączenia dwóch ważnych tematów , jubileuszu „Kasy Chorych” i problemu uzależnienia od narkotyków. Recital muzyków bowiem, przeplatany będzie smutną historią kilku członków zespołu, których już między nimi nie ma. „ To bzdura, że marihuana jest bezpieczna” – powiedział w wywiadzie dla programu I Polskiego Radia Jarek Tioskow, bzdura, która zabija ludzi!!!
Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest przez prezydenta Konina oraz proboszcza miejsca. Organizatorami są tygodnik Adalbertus i Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości, przy aktywnej współpracy z KDK. Wstęp wolny!

Anna Wysocka

 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Przewodnik Katolicki


Szukaj 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...

Licznik Odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego