WYDARZENIA - Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

WYDARZENIA

WYDARZENIA
„Trzeźwienie przez kulturę” i koncert z okazji Dnia Matki

W najbliższą Niedzielę, 26 maja, która jest Niedzielą Trójcy Świętej i zarazem Dniem Matki, o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie, sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Msza św. ofiarowana będzie w intencji wszystkich matek, które modlą się o trzeźwość swoich najbliższych! Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na recital włoskiego artysty Dave’a Nilaya, który przygotował program z okazji Dnia Matki, zarówno w języku włoskim jak i polskim. Program przeplatany będzie jego wspomnieniami z ubiegłorocznej pielgrzymki do Santiago de Compostela, w którą muzyk wybrał się samotnie…Koncert w auli pod plebanią! Wstęp wolny!
Artysta pochodzi z Wenecji (właść. Davide Smerghetto). Jest kompozytorem muzyki i autorem tekstów piosenek. Swoją działalność muzyczną rozpoczął w 2005 roku, zakładając międzynarodowy projekt z muzykami z Włoch, Szwajcarii i Senegalu. W 2009 roku artysta przyjechał do Krakowa – miasta , które pokochał, zostając w nim ponad dekadę. Obecnie mieszka i tworzy w Trójmieście!
Ten charyzmatyczny i utalentowany wokalista współpracuje z wieloma znanymi instrumentalistami oraz orkiestrami rozrywkowymi. Od początku swojej działalności w Polsce, Dave wystąpił na ponad 500 koncertach, uświetniając wiele prestiżowych imprez. Jego urzekający głos i magnetyczna osobowość zostały docenione nie tylko na wielu polskich scenach, lecz również zdobyły uznanie w programach telewizyjnych i radiowych.
Jego głos emanuje ciepłym, dusznym brzmieniem, przypominającym letni wieczór we włoskiej wiosce. Repertuar obejmuje szeroki zakres gatunków muzycznych, od romantycznych ballad po energetyczne przeboje. Na scenie promieniuje pozytywną energią i doskonałym poczuciem humoru, co sprawia, że jego koncerty są niezapomnianym przeżyciem. Dave NILAYA zachwyca nie tylko swoim talentem wokalnym, ale także ujmującym włoskim stylem i charyzmą.
Koncert obfitował będzie m.in. we włoskie przeboje, specjalnie przygotowane z okazji Dnia Matki! Artysta obiecał również, że powie kilka słów na temat ubiegłorocznej pielgrzymki do Santiago de Compostela, w którą wybrał się samotnie…
Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Konina i proboszcza parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Koncert w auli pod plebanią! Wstęp wolny!
Anna Wysocka
Wirtuoz gitary na „Trzeźwieniu przez kulturę”

W przyszłą 28 kwietnia, o godz. 18.00 sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert pt „Gitarowa Opowieść” w wykonaniu znakomitego muzyka, wirtuoza i poety gitary Krzysztofa Toczko Partyzanta! Wstęp wolny! Koncert w auli pod plebanią!
„Duży wpływ na mnie miał mój tata, który amatorsko grał na akordeonie - obowiązkowo przy okazji świąt i imprez rodzinnych, dzięki czemu wspólnie śpiewaliśmy pieśni biesiadne, patriotyczne i kolędy. Sam tego nie pamiętam, ale z opowieści rodziców wynika, że w któreś Boże Narodzenie zostawił akordeon, wyszedł do drugiego pokoju a ja w tym czasie wziąłem go i zagrałem coś, co przypominało kolędę. Tata przybiegł i stwierdził, że drzemie we mnie muzyk. Od tego momentu zaczął mnie uczyć gry”.
Krzysztof Toczko jest gitarzystą, który świetnie gra metodą zwaną tappingiem oburęcznym. Metoda ta polega na precyzyjnym i jednocześnie silnym uderzaniu lub dociskaniu strun do gryfu gitary. Gra nie tylko rockowe czy bluesowe utwory. Z okazji majowych świąt (Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja) w mediach społecznościowych opublikował film, ,na którym zagrał mazurka Fryderyka Chopina, wspomnianą metodą tappingu.
Partyzanta znają także fani zespołu Dżem. Z tą słynną bluesrockową grupą związany był w latach 1991 - 1994, kiedy jeszcze śpiewał w niej charyzmatyczny Ryszard Riedel. Dał się wtedy poznać jako multiinstrumentalista, który grał także na cyji, harmonijce, instrumentach perkusyjnych, czy gitarze akustycznej. Muzykę w jego wykonaniu można usłyszeć m.in. na płycie „Autsajder”.
Potem grał w zespołach Ptaaki, Zdrowa Woda, Paradox, a także występował ze swoim synem Mikołajem (perkusja). Duet ma na swoim koncie 2 albumy studyjne ( „Guitar Cinema” 2013, „Kenopsja” 2017 ) oraz kilkaset koncertów w Polsce, Niemczech, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Serbii.
Jako pierwszy rockowy zespół wystąpił w kwietniu 2017 roku w prestiżowej Vahdat Hall w stolicy Iranu dwukrotnie ją wyprzedając. Ciekawostką jest fakt, że jeden z klipów duetu ukazujący grę na gitarze ołówkami był emitowany przez stację CNN w programie Dona Lemona.
Nasz zaproszony gość jest też człowiekiem Dobrej Woli! Wiele razy grał charytatywnie na koncertach, z których dochód przeznaczony był na leczenie dzieci! M.in. zorganizował w Miejskim Centrum Kultury licytację, z której dochód został przekazany dzieciom i młodzieży z oddziałów onkologii i psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. To kolejna dobroczynna akcja z udziałem Krzysztofa Toczko. Muzyk jest jednym z inicjatorów powołanych rozgrywek dla dzieci po przebytej chorobie nowotworowej - piłkarskiej OnkoLigi.
Przypominamy, że koncert finansowany jest z budżetu Miasta konina i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK!
Anna Wysocka
„Trzeźwienie przez kulturę” w Niedzielę Palmową!

Tydzień wcześniej, bo w przyszłą Niedzielę - Palmową, 24 marca, o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” odbędzie się koncert Kompozytorów Muzyki Klasycznej w wykonaniu znakomitego zespołu harmonijek ustnych „Trio Animato” Wstęp wolny!
„Trio Animato” to zespół unikatowy o bogatym dorobku artystycznym, będący stałym gościem polskich i europejskich festiwali muzycznych. Działa aktywnie w kraju i zagranicą dając kilkadziesiąt koncertów rocznie.Trzy niezwykłe instrumenty to harmonijka chromatyczna, harmonijka akordowa ora harmonijka basowa! Trio tworzą szczecińscy muzycy, absolwenci klasy akordeonu i fortepianu, entuzjaści harmonijki ustnej, koncertujący w niezmienionym składzie od 1992 roku.
Oprócz nagród i wyróżnień zdobywanych na ogólnopolskich festiwalach, „Animato” dwukrotnie stawał na podium międzynarodowych konkursów gry na harmonijce ustnej, m.in. zwyciężając na prestiżowym World Harmonica Festival w Trossingen (Niemcy). Obecnie członkowie zespołu zasiadają w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów dedykowanych harmonijce ustnej.
„Trio Animato”, które zostało założone w 1978 roku przez Jerzego Grzesiukiewicza jest najdłużej działającym zespołem kameralnym w Szczecinie. W ciągu wieloletniej działalności grupa występowała w renomowanych salach koncertowych i filharmoniach w Polsce oraz za granicą prezentując szerokie możliwości techniczne i walory orkiestrowego brzmienia koncertowych harmonijek ustnych. Trio posiada oryginalny styl wykonawczy bazujący na własnych opracowaniach popularnych utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej.
Dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu, niepowtarzalnym aranżacjom i regularnym koncertom „Animato” zaliczane jest do ścisłej czołówki tego typu formacji na świecie.
W swoim dorobku grupa ma kilka płyt kompaktowych z różnorodną muzyką w tym ostatnie dwa albumy: „Animato in classic” i „Niedzielni Milionerzy”. „Animato” działa przy wsparciu Szczecińskiego Towarzystwa Kształcenia Artystycznego, które prowadzi edukację muzyczną dzieci i młodzieży w klasach najpopularniejszych instrumentów oraz śpiewu.
Ponieważ koncert odbędzie się w kościele, podczas trwania okresu Wielkiego Postu, Trio przygotowało utwory kompozytorów muzyki klasycznej, m. in. z CD „Animato in classic”! Przypominamy, że projekt „Trzeźwienie przez kulturę” finansowane jest ze środków Miasta Konina i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK.
Anna Wysocka
„Trzeźwienie przez kulturę” w Niedzielę Gaudete!

W najbliższą niedzielę, 17 grudnia, o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu TRIA OD ŚWIĘTA! Przed koncertem, tradycyjnie, publiczność podzieli się opłatkiem!
Trio tworzy „Trójka” świetnie zgranych ze sobą muzyków, którzy w tym roku postanowili zaskoczyć nowym projektem. Narodził się on, co prawda, rok temu, ale realizowany jest dopiero w okresie bożonarodzeniowym! Od kilku lat na świąteczny koncert zaproszenie przyjmują lokalni muzycy, znani i lubiani wokaliści i instrumentaliści! Tym razem na projekcie gościć będzie TRIO OD ŚWIĘTA, które tworzą Arkadiusz Sobolewski, Tomasz Brzeziński i Barbara Drop!
Arkadiusz Sobolewski jest założycielem Niepublicznej Szkole Muzyki Rozrywkowej I st. Music Story w Koninie, w której jest nauczycielem gitary. Uczy też muzyki w szkole podstawowej w Krzymowie i Paprotni. Od 2016r. jest organizatorem i pomysłodawcą warsztatów gitarowych oraz festiwalu Guitar Day Festival w Kramsku, będąc jednocześnie jego dyrektorem artystycznym.
Tomasz Brzeziński jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Bydgoszczy w klasie saksofonu. W projekcie kolędowym gra na pianinie, które jest jego drugim ulubionym instrumentem. Twórca miniatur fortepianowych, utworów dla dzieci i młodzieży.
Barbara Drop jest pasjonatką muzyki, śpiewającą i piszącą teksty. To wokalistka, współkompozytorka i założycielka m.in. konińskich formacji muzycznych. Absolwentka studiów filologicznych na UAM w Poznaniu, nauczycielka języka angielskiego w konińskich szkołach średnich.
Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” finansowany jest ze środków Miasta Konina i parafii św. Wojciecha przy współpracy z KDK. Serdecznie zapraszamy Drogich Mieszkańców i Gości! Wstęp wolny!

Anna Wysocka




Piosenki Hanny Lewandowskiej zaśpiewa Piotr Selim
W najbliższą niedzielę, 26 listopada o godz. 18.00, w naszym kościele sprawowana będzie msza św. trzeźwościowa, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii jako organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszamy do auli pod plebanię na recital Piotra Selima i Hanny Lewandowskiej zatytułowany „Powiedzcie to dalej…”. Wstęp wolny!
Hanna Lewandowska, to autorka wierszy i tekstów piosenek. Od ponad 30 lat współpracuje z Piotrem Selimem – pianistą, kompozytorem i wokalistą. Teksty Hanny Lewandowskiej z muzyką i w wykonaniu Piotra Selima znalazły się na wszystkich autorskich płytach Lubelskiej Federacji Bardów. Utwór „Szukam Twoich śladów” stanowiący III część skomponowanej przez Piotra Selima kantaty „Z ziemi wiernej” został opublikowany w wydawnictwie „Jan Paweł II: Wyrażam radość, że Lublin żyje…” (Gaudium, Lublin 2012. Debiutancka, solowa płyta Piotra Selima „W rytmie bolera” wydana przez firmę Dalmafon w 2012 r. to 14 tekstów Hanny Lewandowskiej, zaś drugi solowy album „Piotr Selim Uważnie” wydany w 2022 roku zawiera 12 piosenek z jej tekstami.
Hanna Lewandowska jest stypendystką Stowarzyszenia ZAiKS za tekst Tryptyku „Moje miejsca – Mój dom, Moje miasto, Moja ojczyzna” oraz za tom poezji „Stacyjki” wydany w 2021 roku. Jest również autorką scenariusza i utworów w programie „Jestem tu jestem z Tobą”, którego premierowe wykonanie miało miejsce w Centrum Spotkania Kultur w roku 2018 oraz oratorium (Po)mosty napisanego z okazji 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej. W 2016 roku otrzymała Medal Prezydenta Miasta Lublin, w roku 2017 Medal 700-lecia Miasta Lublin, a w roku 2021 Medal Zasłużony dla Miasta Lublin.
Skromnie i bez zadęcia powiedziała o sobie„uważam, że nie jestem poetką tylko autorką tekstów piosenek w gatunku piosenka literacka”. Wynikiem współpracy z piotrem Selimem jest autorski tomik poezji pt. „Stacyjki” - zbiór wierszy napisany na przestrzeni lat. Wiersze zostały wybrane bez jakiegoś konkretnego klucza, natomiast znalazły się w tomiku takie utwory, których Hanna Lewandowska jest pewna, które lubi, i w których nic by nie zmieniła. „Ostatnie moje teksty piosenek nie są nadzwyczaj wesołe, bo sytuacja wokół nas nie jest wcale radosna. Chciałabym, żeby moje teksty były blisko człowieka” – wyznała!.

Piotr Selim, to kompozytor, wokalista, aranżer, producent muzyczny, pianista ze stopniem doktora sztuki, akompaniator dla niezliczonej ilości piosenkarzy i kilkudziesięciu chórów, wykonawca muzyki klasycznej w repertuarze składającym się utworów Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa czy Sergiusza Prokofiewa, jeden z muzyków tworzących Kwintet Tanguillo wykonujący tanga Astora Piazzolli. Brał udział na nagraniach ponad 50 płyt. Od 22 lat współtworzy Lubelską Federację Bardów, zespół z którym nagrał 13 płyt CD i DVD. Jest jednym z wokalistów zaproszonych przez laureata Grammy 2014 Włodka Pawlika do koncertu-spektaklu „Wieczorem", w którym zaśpiewał wiersz J. Czechowicza „Elegia uśpienia”. Jest także autorem muzyki do spektaklu teatralnego „Machia” według scenariusza i w reżyserii Juliusza Machulskiego.
Piotr Selim to laureat Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za 2014 rok. W 2016 został uhonorowany Medalem Prezydenta Miasta Lublin, w roku 2017 Medalem 700-lecia Miasta Lublin, a w roku 2021 Medalem Zasłużony dla Miasta Lublin. W roku 2022 uhonorowano go Dyplomem Uznania Wojewody Lubelskiego. To również stypendysta Stowarzyszenia ZAiKS oraz stypendysta Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury na 2015 i 2017 rok. W 2023 roku otrzymał Złotą Płytę za „Boogie Street - Renata Przemyk śpiewa piosenki Leonarda Cohena”. Jest kompozytorem muzyki do bajek i słuchowisk radiowych Grażyny Lutosławskiej. Od 30 lat komponuje i wykonuje muzykę przede wszystkim do tekstów Hanny Lewandowskiej.
Do Konina zawitają z programem jeszcze zaduszkowym, na który złożą się nie tylko teksty Hanny Lewandowskiej, ale też m.in. Bułata Okudżawy , czy ks. Jana Twardowskiego, z wiersza którego zaczerpnięty jest tytuł recitalu!
Projekt finansowany jest ze środków Miasta Konina i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami są proboszcz miejsca ks. Henryk Witczak, ks. Paweł Śmigiel terapeuta uzależnień i Anna Wysocka red. nacz. tygodnika „Adalbertus”.

Anna Wysocka

Jubileuszowy
XV TRYPTYK ZADUSZKOWY „ NIE WSZYSTEK UMRĘ…” 2023
JEDYNY TAKI W POLSCE!
Wspólnota parafii św. Wojciecha w Koninie, i tygodnik „Adalbertus”, pragną pochwalić się przedsięwzięciem artystycznym jakim jest XV Tryptyk Zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…”, który w tym roku przypada w dniach 10, 11, 12 listopada 2023 roku. Tegoroczny Tryptyk jest dla nas „małym jubileuszem”!
Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Zamysłem organizatorów, od początku, było pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy religię! Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby podczas Tryptyku wspólnie pobudzić w sobie refleksję nad przemijania i poprzez to wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności! Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym zniczem, który będzie płonąć przez 3 dni!
Przed nami kolejna, jubileuszowa, edycja jedynego takiego w Polsce przedsięwzięcia! To hołd, który składamy tym, których pamiętamy i za których się modlimy! To kolejne doświadczenie piękna i dobra! Na Tryptyk staramy się zapraszać wykonawców, którzy brzmią w świątyni, jak w żadnym innym miejscu! Wykonawców, którzy objechali cały świat, mają ogromny dorobek koncertowy i wydawniczy, a ich projekty, to zjawiska na scenie muzycznej Polski i Europy! Nie inaczej jest i w tym roku! Na Tryptyku bowiem zagoszczą zagraniczni wykonawcy!

I tak w kolejności, wystąpią:
10 XI - Piątek – godz. 19.00
Magda Anioł z zespołem
Koncert pt. „Odmawiam”

11 XI - Sobota – godz. 19.00
Duet Grażyna Auguścik
Jarosław Bester
Koncert pt. „The Light”

12 XI - Niedziela - godz. 19.00
Ella Skrzek
Józef Skrzek
Arad Emamgholi
Koncert pt. „ Tryptyk Dusz”

Wstęp na wszystkie koncerty wolny!

Patronat honorowy nad projektem objęli Prezydent Miasta Konina oraz Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Tryptyk zaduszkowy jest jednocześnie podsumowaniem całorocznego projektu „Trzeźwienie przez kulturę! 
Organizatorami Tryptyku są: proboszcz parafii ks. Henryk Witczak, terapeuta uzależnień ks. Paweł Śmigiel i prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka.

Wykonawcy Tryptyku zaduszkowego
Piątek – 10 listopada
Magda Anioł z zespołem
W piątkowy wieczór w koncercie pt. „Odmawiam” wystąpi Magda Anioł, którą Janek Pospieszalski nazwał kiedyś ikoną polskiej muzyki chrześcijańskiej, a Marcin Jakimowicz napisał, że po Stanisławie z „Alternatyw 4”, to najbardziej znany polski Anioł. Od ponad 20 lat obecna na polskiej scenie Muzyki Chrześcijańskiej. Na Tryptyku, Magda Anioł wystąpi z zespołem (Adam Szewczyk, Grzegorz Kańtoch, Bogusław Kaczmarg, Tomasz Kańtoch) w muzycznym materiale z płyty „Odmawiam”. Do poetyckich tekstów Małgorzaty Nawrockiej muzykę napisał Adam Szewczyk. „Odmawiam” została wyróżniona Feniksem w kategorii Muzyka Chrześcijańska... Album zainspirowany został modlitwą różańcową! 20 utworów na płycie odpowiada 20 tajemnicom różańca - modlitwy, którą dzięki artystom „odmówimy” w ten listopadowy wieczór za dusze wiernych zmarłych…Magda Anioł wpisała się na stałe w scenę muzyki chrześcijańskiej, będąc jej prawdziwą ikoną! Jej głos znają wszyscy, jej piosenki śpiewała cała Polska! Tytuły trafiały na listę przebojów muzyki chrześcijańskiej prze kilka kolejnych lat, podobnie z ostatnią płytą „Odmawiam” – nagradzaną i uznaną za jedną z najlepszych w ostatnim czasie. To właśnie z materiałem z ostatniej płyty zagości wraz z zespołem na Tryptyku zaduszkowym!

Sobota – 11 listopada
Grażyna Auguścik - śpiew
Jarosław Bester - akordeon
W sobotni wieczór będziemy mieli ogromny zaszczyt gościć na naszym skromnym projekcie znakomitość wokalistyki jazzowej, na stałe mieszkającą w USA, Grażynę Auguścik oraz towarzyszącego jej na akordeonie znakomitego Jarosława Bestera!
Duet Grażyna Auguścik i Jarosław Bester to fuzja dwóch niezwykłych osobowości na światowym rynku muzycznym. Czerpiąc inspirację z tradycji muzyki jazzowej, awangardowej, folkowej, ale także z dokonań szeroko rozumianej muzyki klasycznej tworzą subtelną, a zarazem niezwykle precyzyjną i wirtuozowską opowieść muzyczną. Dzięki wieloletniej współpracy artystów przy wielu wspaniałych projektach muzycznych udaje im się wypracować wspólny i niezwykle oryginalny język muzyczny nie dający się porównać z innymi tego typu duetami.
Grażyna Auguścik jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów. Przez najlepszych amerykańskich krytyków uważana za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. W roku 2011 otrzymała tytuł Wybitnej Polki w USA, przyznany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia. Dionizy Piątkowski napisał o Auguścik: „Patrząc na jej artystyczne dokonania, honory i prestiżowe nagrody, zachwyt dla uprawianej sztuki, status jednej z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych oraz polskiej artystki, która zyskała spore uznania w USA – Grażyna Auguścik nie musi już nic i nikomu udowadniać. Jest niepowtarzalna, znakomita i prawdziwa na swojej jazzowej i estradowej drodze. To jest Nasza Grażyna, którą karierą rozgrywa między Chicago a starym krajem. Pozycja jaką wypracowała w Ameryce jest godna pozazdroszczenia!” „Jej śpiew jest jak fajerwerki – dynamiczny, płynny, jest eksplozją kolorów na niebie, biegnących w różnych kierunkach….jest to głos płynący z subtelną elegancją, a jego moc czuje się bez najmniejszego wysiłku.” – napisał amerykański krytyk muzyczny Doug Collie. „Chociaż jest uważana za czołową polską wokalistkę jazzową, sama się uważa za śpiewaczkę ludową. Urodzona w Słupsku, obdarzona „góralskim” feelingiem, od lat mieszkająca w Chicago i współpracująca z najlepszymi amerykańskimi muzykami nie zatraciła w swej muzyce polskości, a nawet tym bardziej nauczyła się ją cenić. Nie ogranicza ją stylistyka ani skład zespołu, chociaż dobrze czuje się w intymnych duetach. Ma na koncie wiele płyt, w tym interpretacje Beatlesów i Nicka Drake'a, ale jest też coraz bliżej wydania swej pierwszej w pełni autorskiej płyty. Otwarta, szczera, bezpośrednia. Muzykę słyszy wszędzie i w każdym” – napisał dziennikarz Jazzpres Jerzy Szczerbakow!
Jarosław Bester to wybitny akordeonista i kompozytor, laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest twórcą Bester Quartet, jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. Współpracował z wieloma znakomitymi i utytułowanymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej.
Na sobotni wieczór duet przygotował specjalny program, na który złożą się utwory z kanonu muzyki sakralnej oraz kompozycje muzyki kontemplacyjnej. Premiera tego materiału miała miejsce w Krakowie, w kościele na Skałce, podczas Summer Jazz Festiwal, nas koncert sobotni będzie drugim wykonaniem tego programu!!!

Niedziela – 12 listopada
Ella Skrzek - śpiew
Józef Skrzek - - śpiew, instrumenty klawiszowe
Arad Emamgholi - Dafa
Niedzielny wieczór morzysławską światynię wypełni muzyka pamięci i refleksji, której kształt nadadzą znakomici artyści w międzynarodowym składzie! Po raz pierwszy w Koninie zaśpiewa Ella Skrzek, na instrumentach klawiszowych zagra ikona polskiej sceny muzycznej Józef Skrzek, a na dafie i instrumentach perkusyjnych, pochodzący z Kurdystanu, Arad Emamgholi! Kika słów o trzecim wykonawcy – nie wszystkim znanym…Arad Emamgholi zaczął grać na dafie (instrument perkusyjny) w wieku 5 lat. W 1992 roku rozpoczął działalność muzyczną. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych, na których zdobywał nagrody. Koncertuje na całym świecie, współpracując z uznanymi kompozytorami i znanymi śpiewakami. Jest również nauczycielem gry na dafie, prowadząc m.in. warsztaty muzyczne.

Józefa Skrzeka nie trzeba nikomu przedstawiać! Ten znakomity multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista jest jednym z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, w ostatnich latach głównie komponujący muzykę sakralną! Znamy go przecież, nie tylko z wykonań grupy SBB, ale również z takich muzycznych projektów jak: „U stóp Krzyża”, „Viator – znak pokoju”, „Koncert świętokrzyski”, „Kantata Maryjna”, czy „Czas”! Zaproszenie Józefa Skrzeka nie jest przypadkowe, bowiem, to on rozpoczynał I Tryptyk zaduszkowy „Nie wszystek umrę…” w roku 2008! Dlatego też, bardzo chcieliśmy na tym „małym jubileuszu” – XV edycji gościć artystę, od którego wszystko się zaczęło! Poza tym, kto jak nie on, który od tamtego Tryptyku pochował ukochaną mamę, wspaniałego brata, znanego muzyka i ostatnio – najukochańszą żonę…Kto czulej może opowiedzieć o bólu, tęsknocie, żalu i pocieszeniu po stracie bliskich…
O swojej „przyjaźni” z muzyką religijną mówi: „pierwsze poważny występ live dokonał się w 1978 r. podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w kościele Św. Piotra i Pawła w Katowicach. Zagrałem na organach piszczałkowych i zaśpiewałem „Zbliż się do mego serca” do słów Romana Brandstaettera. W czasie rewolucji Solidarności rozpocząłem prawdziwą wędrówkę w sferach kościelnych muz. Zagrałem wielokrotnie na świecie moją muzykę religijną i okazało się, iż potrafi ona łączyć inne religie, być inspiracją do medytacji na Chwałę Boga”. Koncert „Tryptyk dusz” będzie najlepszym potwierdzeniem słów Józefa Skrzeka! Jego goście natomiast są zapowiedzią znakomitego koncertu!
Wstęp na wszystkie koncerty wolny!
Patronat honorowy nad projektem objęli Prezydent Miasta Konina oraz Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Tryptyk zaduszkowy jest jednocześnie podsumowaniem całorocznego projektu „Trzeźwienie przez kulturę! 
Organizatorami Tryptyku są: proboszcz parafii ks. Henryk Witczak, terapeuta uzależnień ks. Paweł Śmigiel
i prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka.



 „Trzeźwienie przez kulturę” 
W najbliższą niedzielę, 29 października, o godz. 19.00, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” odbędzie się na premierowy koncert pt. „Wędrowiec”. Jest to muzyczna opowieść o naszej ziemskiej drodze i przemijaniu! Na instrumentach klawiszowych zagra znakomity muzyk i kompozytor muzyki filmowej i teatralnej Robert Kanaan! Wstęp wolny!

Robert Kanaan to twórca nietuzinkowy, twórca pokorny, dlatego niezwykle płodny w muzykę filmową, teatralną, ilustracyjną, pełną tajemnicy, piękna i ekspresji! kompozytor, muzyk, producent, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od dwudziestu lat aktywnie zajmuje się muzyką, komponuje dla radia, dla teatru, dla widowisk artystycznych. Skomponował muzykę do ponad trzydziestu sztuk teatralnych wystawianych w teatrach w Polsce i Europie, kilkudziesięciu spektakli multimedialnych, słuchowisk radiowych. Wydawał płyty w Polsce i za granicą - m. in. w USA. Koncerty Roberta Kanaana to wysmakowane spektakle muzyczne w wyśmienitej oprawie plastycznej. Przez dziennik „Rzeczpospolita” uznany za najlepszego kompozytora teatralnego w sezonie.
W liceum zakładał własne zespoły, nawiązujące muzycznie do rocka i reggae, ale na kierunek studiów wybrał historię sztuki, jak pisze „wybór dziś już nie podlegający komentarzom”. Co ciekawe, praca z wieloma ludźmi ugruntowała w nim przekonanie, że najlepiej działaś solo. Tak narodził się projekt Robert Kanaan Solo, aktywny do dziś. Swoją pierwszą płytę nagrał w 1992 roku – była to kaseta zatytułowana PANOCEAN. Dzięki muzyce do dramatu Witkacego rozpoczęła się jego praca w teatrze; debiut miał miejsce w Teatrze Miejskim w Gdyni (obecnie Teatr Gombrowicza) w 1995 roku. Robert Kanaan tworzy także muzykę elektroniczną i instrumentalną, która ukazuje się na płytach wytwórni polskich (Soliton, Luna Music) oraz zagranicznych (Northstar Music Publishing, jedna z ostatnich „ Teardrops”). W świecie muzyki elektronicznej zaistniał dzięki pojawieniu się w audycji Jerzego Kordowicza Studio El-muzyki, emitowanej w radiowej Trójce. Od tamtej pory równolegle komponuje do teatru i z myślą o wydawnictwach płytowych. Jednym z dzieł.
Roberta Kanaana jest cykl utworów fortepianowych „ECHOES” dedykowany postaci Księdza Jana Kaczkowskiego, którego Robert znał osobiście i z którym współpracował, także przy projektach muzycznych („Fala Dobra”). Ta płyta, to swoiste epitafium dla wielkiego człowieka, który miłość bliźniego uczynił swoim mottem życiowym.
Do Konina przyjedzie z nowym materiałem, którego jeszcze nie wykonywał publicznie, a więc będzie to koncert PREMIEROWY! W morzysławskiej świątyni wybrzmi materiał do nowej płyty zatytułowanej „ Wędrowiec”! Idea drogi, wędrowania, przemijania i wieczności, to idea bliska każdemu z nas, a kompozycje muzyki ilustracyjnej Kanaana pomogą nam zatrzymać się na „moment”, aby z refleksją i przemyśleniami wejść w czas listopadowych dni!
Przypomnijmy, że projekt „Trzeźwienie przez kulturę finansowany jest ze środków Miasta Konina i parafii św. Wojciecha przy współpracy z KDK.

PROJEKT TRZEŹWIENIE PRZEZ KULTURĘ
W najbliższą niedzielę, 24 września, o godz 19.00, odbędzie się koncert dedykowany Ofiarom Września '39 roku. Na zaproszenie organizatorów projektu " Trzeźwienie przez kulturę" na gitarze zagra Michał Nagy, wirtuoz tego pięknego instrumentu.
Prof. dr hab Michał Nagy koncertuje solo, jako kameralista i z towarzyszeniem orkiestr; występował m.in. z Royal String Quartet, Arianną Savall, Petterem Johansenem, Klaudiuszem Baranem, Pawłem Wajrakiem, Januszem Wawrowskim, Robertem Kabarą, Lilianną Stawarz, Arkadiuszem Krupą, Waldemarem Malickim. Jest członkiem międzynarodowego kwartetu gitarowego Guitar4mation i zespołu Hirundo Maris. Nagrywał m.in. dla takich firm fonograficznych, jak Sony Music, Outhere, Dux, Polskie Nagrania Edition, Carpe Diem Records, Gramola, Immersive Sound.
W roku 2020 Michał Nagy wydał solową płytę p.t. Fughetta, zawierającą dedykowaną mu tytułową kompozycję Pawła Szymańskiego oraz utwory B.Brittena, S.Gubajduliny i A.Tansmana (nominacja do nagrody Fryderyk 2021). 
Najnowsze nagranie, Centenario, jest hołdem złożonym Astorowi Piazzolli w setną rocznicę jego urodzin i zawiera m.in. Koncert podwójny na bandoneon i gitarę Hommage a Liege. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2022.
M. Nagy dokonał również nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, Bayerischer Rundfunk, Radia Szwajcarii Romańskiej i stacji ZDF. Współpracował z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i wydawnictwem Euterpe. Dokonał prawykonań utworów m.in. S.Assada, P. Szymańskiego, G. Schneidera, B. Budzyńskiego i S. Soewandiego.
Urodził się w Warszawie. Studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie
i Konserwatorium Wiedeńskim. Jego nauczycielami byli Janusz Raczyński, Marcin Zalewski, Ryszard Bałauszko i Heinz Wallisch. Laureat konkursów i nagród muzycznych, m.in. nagrody Fryderyk 2002. Profesor sztuki muzycznej, pedagog w Akademii Muzycznej im. Pendereckiego w Krakowie, kierownik Katedry Gitary i Harfy AMKP. Dyrektor artystyczny Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych i Festiwalu Terra Artis w Lanckoronie.
Przypominamy, że projekt finansowany jest ze środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha. Wstęp wolny!
Anna Wysocka

Msza św. trzeźwościowa i koncert Sławomira Zygmunta

Edward Stachura, Julian Tuwim, Krzysztof Kamil Baczyński i Sławomir Zygmunt, to autorzy tekstów, które wybrzmią w auli parafii św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu, w najbliższą niedzielę, 25 czerwca o godz. 19.00! W ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” organizatorzy zapraszają na koncert piosenki literackiej pt. „Wędrując ku miłości…”w wykonaniu znakomitego pieśniarza Sławomira Zygmunta. Przed koncertem, o godz. 18.00 msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, którą sprawować będzie ks. Paweł Śmigiel.
Zaproszony artysta, to muzyk, autor tekstów, kompozytor i producent z kręgu piosenki literackiej, folkowej i poetyckiej, a także dziennikarz i pisarz. Warszawiak odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jako dziennikarz opublikował ponad 1,5 tysiąca artykułów: reportaży, wywiadów i recenzji, głównie z dziedziny kina i muzyki. Napisał także cztery książki: „Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki” (stał się bestsellerem i miał już trzy wydania),"Spotkania z..."- z 60. fascynującymi wywiadami z wybitnymi osobistościami polskiej kultury (m.in. z Ewą Dałkowską, Zdzisławem Beksińskim, Przemysławem Gintrowskim, Gustawem Holoubkiem, Romanem Wilhelmim, Krzysztofem Krauze); powieści: "Anna oraz inne klubowe opowiastki" (akcja toczy się w latach 80. XX wieku w klubie Hybrydy) i "Maria oraz inne czerniakowskie opowiastki".
Początki muzykowania Sławomira Zygmunta to lata 80., kiedy aktywnie uczestniczył w działalności warszawskiego klubu „Hybrydy”. Przez kilka lat był dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – OPPA, organizowanego wówczas w „Hybrydach”. Tam właśnie stworzył spektakl złożony z wierszy Edwarda Stachury z własną muzyką pt. „Sted: opowieść - wiatr”, nagrodzony na FAMIE, wystawiany w Teatrze „Stara Prochownia”. Poza koncertami indywidualnymi występował w kabaretach „Nowy Świat”, „Szerszeń” i „Warsztat”.
Sławomir Zygmunt komponuje także muzykę do filmów oświatowych, reklamowych i dokumentalnych. Premiera filmu Piotra Koryckiego „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej”, do którego muzykę napisał Sławomir Zygmunt, odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ten film zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych. Wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji. Swoje utwory wykonywał na koncertach w Finlandii, Niemczech, Grecji, Belgii, Izraelu oraz na Litwie i na Kubie. Nagrał 10 płyt CD, a jego utwory znalazły się również na 6 płytach CD z różnymi wykonawcami.
Jego piosenki mają oryginalny, liryczny, czasem zadziorny i uwodzicielski styl. Skutecznie wymykają się szablonom i schematom. To muzyka pełna ciepła, ale nie rozleniwiającego ciepełka, chwytliwa, ale daleka od schematyzmu. Występując przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej Sławomir Zygmunt tworzy niepowtarzalny klimat, który sprawia, że –parafrazując tytuł jednego z utworów – „tych piosenek nie chce się przestać słuchać”.
Będzie to ostatni, przed wakacjami, koncert projektu „Trzeźwienie przez kulturę! Wstęp wolny! Aula pod plebanią! Przypominamy, że projekt finansowany jest ze środków Miasta Konina i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK.
Anna Wysocka


Msza trzeźwościowa i „Muzyczny bukiet” od wirtuoza akordeonu

W przyszłą niedzielę, 28 maja o godz. 18.00, w naszym kościele sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają wszystkich Parafian i Drogich Gości na koncert z okazji Dnia Matki pt. „Muzyczny bukiet” w wykonaniu znanego wirtuoza akordeonu Jarosława Bestera! –Wstęp wolny!
Przyszła niedziela jest dniem wyjątkowym, bowiem obchodzić będziemy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego i rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Tego dnia chcemy też pamiętać o naszych matkach, ich miłości, trudzie, poświęceniu, często aktach ekspiacyjnych… Dlatego też, aby je uhonorować zaprosiliśmy wybitnego muzyka, mistrza i wirtuoza światowej sławy, znanego poetę akordeonu – Jarosława Bestera!
Jarosław Bester to akordeonista i kompozytor, doktor sztuk muzycznych, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest twórcą Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. W swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu. Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków na świecie.
W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik, oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w USA, Niemczech, Szwecji, Francji, Finlandii, a także w Polsce. Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych i klubach muzycznych na całym świecie między innymi w: USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Tajwanie, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Francji, Rosji, Ukrainie, Węgrzech, Belgii, Holandii, Czechach, Finlandii, Włoszech, Estonii, Litwie, Kanadzie, Hiszpanii, Mołdawii, Rumunii,Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Meksyku, Słowacji, Białorusi, Turcji, Brazylii, Danii.
Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej zajmując się nie tylko wykonawstwem, ale także aranżacją oraz kompozycją. Jego kompozycje oraz aranżacje wykonywane były przez m.in. kwartet smyczkowy Dafo , Sinfonietta Cracovia, Aukso, Orkiestra Kameralna im. św. Krzysztofa z Wilna, Capella Bydgostiensis, kwartet smyczkowy NeoQuartet, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. Spośród wielu nazwisk, które można by wymienić, współpracował m.in. z : John Zorn, Grażyna Auguścik, Tomasz Stańko, Jorgos Skolias, Dorota Miśkiewicz, John McClean, Don Byron, Roby Lakatos, Kurt Rosenwinkel, Frank London, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk, Waldemar Malicki, Vadim Brodsky, Vitold Rek, Maria Pomianowska, Bronek Duży, Krzysztof Lenczowski, i wielu innych. Zdobył ponad 16 nagród i wyróżnień! Nagrał kilkanaście płyt ze swoim zespołem oraz kilkanaście płyt gościnnie! Jest jednym z niewielu w Europie, który podbił Stany zjednoczone! Do Konina przywiezie utwory, które zadedykuje mamom z okazji ich święta!
Przypominamy, że projekt finansowany jest ze środków Miasta Konina i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK!
Anna Wysocka


Msz św. trzeźwościowa i koncert „Miejcie nadzieję” w Koninie

W przyszłą niedzielę, 30 kwietnia, o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii, organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert pt. „Miejcie nadzieję” 
– Piosenki na lepszy czas - w wykonaniu znanego pieśniarza Piotra Kajetana Matczuka. 
Koncert w auli pod plebanią! Wstęp wolny!
Na koncert złożą się piosenki doskonale znane miłosnikom poezji śpiewanej oraz autorskie utwory cenionego w Polsce muzyka, Piotra Kajetana Matczuka. Nie zabraknie piosenek z polskich filmów i klasyki polskiej piosenki literackiej. Z pewnością ten koncert spodoba się wszystkim, którzy cenią dobry, mądry i refleksyjny tekst, przy akompaniamencie gitary. W tym koncercie powrócimy między innymi do najbardziej znanych i lubianych ballad i piosenek filmowych jak np.: „Prawo i pięść”, „Noce i dnie”, a nawet do piosenek z sienkiewiczowskiej trylogii w reż. Jerzego Hoffmana. To wszystko stworzy niepowtarzalny klimat, będzie to wieczór pełen emocji i dobrej muzyki w perfekcyjnym wykonaniu.
Piotr Kajetan Matczuk to pianista, gitarzysta, aranżer, autor piosenek. Lider i założyciel zespołu PIRAMIDY, zespołu, który w specjalnym projekcie edukuje młodzież, wykonując poezję J. Słowackiego, A. Mickiewicza i C.K. Norwida do muzyki lidera zespołu. Matczuk to również autor muzyki teatralnej i filmowej. Ma w dorobku kilkanaście płyt, nagranych nie tylko z zespołem Piramidy, ale też z polskimi aktorami. Płyta „Rok wojny” z jego autorskimi tekstami miała premierę w bazie wojskowej NATO dla polskich żołnierzy dowodzących misją w Afganistanie. Jest także cenionym producentem i realizatorem audiobooków, a zdaniem wdowy po artyście, jest jednym z najlepszych interpretatorów piosenek Bułata Okudżawy!
Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” finansowany jest z budżetu miasta Konina i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK.
Anna Wysocka
 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Znalezione obrazy dla zapytania radio maryja logo Przewodnik Katolicki


Szukaj 
LICZNIK ODWIEDZIN
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego