Jubileuszowy XV TRYPTYK ZADUSZKOWY „ NIE WSZYSTEK UMRĘ…” 2023
JEDYNY TAKI W POLSCE!
Wspólnota parafii św. Wojciecha w Koninie, i tygodnik „Adalbertus”, pragną pochwalić się przedsięwzięciem artystycznym jakim jest XV Tryptyk Zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…”, który w tym roku przypada w dniach 10, 11, 12 listopada 2023 roku. Tegoroczny Tryptyk jest dla nas „małym jubileuszem”!
Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Zamysłem organizatorów, od początku, było pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy religię! Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby podczas Tryptyku wspólnie pobudzić w sobie refleksję nad przemijania i poprzez to wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności! Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym zniczem, który będzie płonąć przez 3 dni!
Przed nami kolejna, jubileuszowa, edycja jedynego takiego w Polsce przedsięwzięcia! To hołd, który składamy tym, których pamiętamy i za których się modlimy! To kolejne doświadczenie piękna i dobra! Na Tryptyk staramy się zapraszać wykonawców, którzy brzmią w świątyni, jak w żadnym innym miejscu! Wykonawców, którzy objechali cały świat, mają ogromny dorobek koncertowy i wydawniczy, a ich projekty, to zjawiska na scenie muzycznej Polski i Europy! Nie inaczej jest i w tym roku! Na Tryptyku bowiem zagoszczą zagraniczni wykonawcy!
I tak w kolejności, wystąpią:
10 XI - Piątek – godz. 19.00
Magda Anioł z zespołem
Koncert pt. „Odmawiam”
11 XI - Sobota – godz. 19.00
Duet Grażyna Auguścik
Jarosław Bester
Koncert pt. „The Light”
12 XI - Niedziela - godz. 19.00
Ella Skrzek
Józef Skrzek
Arad Emamgholi
Koncert pt. „ Tryptyk Dusz”
Wstęp na wszystkie koncerty wolny!
Patronat honorowy nad projektem objęli Prezydent Miasta Konina oraz Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Tryptyk zaduszkowy jest jednocześnie podsumowaniem całorocznego projektu „Trzeźwienie przez kulturę!
Organizatorami Tryptyku są: proboszcz parafii ks. Henryk Witczak, terapeuta uzależnień ks. Paweł Śmigiel i prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka.
Wykonawcy Tryptyku zaduszkowego
Piątek – 10 listopada
Magda Anioł z zespołem
W piątkowy wieczór w koncercie pt. „Odmawiam” wystąpi Magda Anioł, którą Janek Pospieszalski nazwał kiedyś ikoną polskiej muzyki chrześcijańskiej, a Marcin Jakimowicz napisał, że po Stanisławie z „Alternatyw 4”, to najbardziej znany polski Anioł. Od ponad 20 lat obecna na polskiej scenie Muzyki Chrześcijańskiej. Na Tryptyku, Magda Anioł wystąpi z zespołem (Adam Szewczyk, Grzegorz Kańtoch, Bogusław Kaczmarg, Tomasz Kańtoch) w muzycznym materiale z płyty „Odmawiam”. Do poetyckich tekstów Małgorzaty Nawrockiej muzykę napisał Adam Szewczyk. „Odmawiam” została wyróżniona Feniksem w kategorii Muzyka Chrześcijańska... Album zainspirowany został modlitwą różańcową! 20 utworów na płycie odpowiada 20 tajemnicom różańca - modlitwy, którą dzięki artystom „odmówimy” w ten listopadowy wieczór za dusze wiernych zmarłych…Magda Anioł wpisała się na stałe w scenę muzyki chrześcijańskiej, będąc jej prawdziwą ikoną! Jej głos znają wszyscy, jej piosenki śpiewała cała Polska! Tytuły trafiały na listę przebojów muzyki chrześcijańskiej prze kilka kolejnych lat, podobnie z ostatnią płytą „Odmawiam” – nagradzaną i uznaną za jedną z najlepszych w ostatnim czasie. To właśnie z materiałem z ostatniej płyty zagości wraz z zespołem na Tryptyku zaduszkowym!
Sobota – 11 listopada
Grażyna Auguścik - śpiew
Jarosław Bester - akordeon
W sobotni wieczór będziemy mieli ogromny zaszczyt gościć na naszym skromnym projekcie znakomitość wokalistyki jazzowej, na stałe mieszkającą w USA, Grażynę Auguścik oraz towarzyszącego jej na akordeonie znakomitego Jarosława Bestera!
Duet Grażyna Auguścik i Jarosław Bester to fuzja dwóch niezwykłych osobowości na światowym rynku muzycznym. Czerpiąc inspirację z tradycji muzyki jazzowej, awangardowej, folkowej, ale także z dokonań szeroko rozumianej muzyki klasycznej tworzą subtelną, a zarazem niezwykle precyzyjną i wirtuozowską opowieść muzyczną. Dzięki wieloletniej współpracy artystów przy wielu wspaniałych projektach muzycznych udaje im się wypracować wspólny i niezwykle oryginalny język muzyczny nie dający się porównać z innymi tego typu duetami.
Grażyna Auguścik jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów. Przez najlepszych amerykańskich krytyków uważana za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. W roku 2011 otrzymała tytuł Wybitnej Polki w USA, przyznany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia. Dionizy Piątkowski napisał o Auguścik: „Patrząc na jej artystyczne dokonania, honory i prestiżowe nagrody, zachwyt dla uprawianej sztuki, status jednej z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych oraz polskiej artystki, która zyskała spore uznania w USA – Grażyna Auguścik nie musi już nic i nikomu udowadniać. Jest niepowtarzalna, znakomita i prawdziwa na swojej jazzowej i estradowej drodze. To jest Nasza Grażyna, którą karierą rozgrywa między Chicago a starym krajem. Pozycja jaką wypracowała w Ameryce jest godna pozazdroszczenia!” „Jej śpiew jest jak fajerwerki – dynamiczny, płynny, jest eksplozją kolorów na niebie, biegnących w różnych kierunkach….jest to głos płynący z subtelną elegancją, a jego moc czuje się bez najmniejszego wysiłku.” – napisał amerykański krytyk muzyczny Doug Collie. „Chociaż jest uważana za czołową polską wokalistkę jazzową, sama się uważa za śpiewaczkę ludową. Urodzona w Słupsku, obdarzona „góralskim” feelingiem, od lat mieszkająca w Chicago i współpracująca z najlepszymi amerykańskimi muzykami nie zatraciła w swej muzyce polskości, a nawet tym bardziej nauczyła się ją cenić. Nie ogranicza ją stylistyka ani skład zespołu, chociaż dobrze czuje się w intymnych duetach. Ma na koncie wiele płyt, w tym interpretacje Beatlesów i Nicka Drake'a, ale jest też coraz bliżej wydania swej pierwszej w pełni autorskiej płyty. Otwarta, szczera, bezpośrednia. Muzykę słyszy wszędzie i w każdym” – napisał dziennikarz Jazzpres Jerzy Szczerbakow!
Jarosław Bester to wybitny akordeonista i kompozytor, laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest twórcą Bester Quartet, jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. Współpracował z wieloma znakomitymi i utytułowanymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej.
Na sobotni wieczór duet przygotował specjalny program, na który złożą się utwory z kanonu muzyki sakralnej oraz kompozycje muzyki kontemplacyjnej. Premiera tego materiału miała miejsce w Krakowie, w kościele na Skałce, podczas Summer Jazz Festiwal, nas koncert sobotni będzie drugim wykonaniem tego programu!!!
Niedziela – 12 listopada
Ella Skrzek - śpiew
Józef Skrzek - - śpiew, instrumenty klawiszowe
Arad Emamgholi - Dafa
Niedzielny wieczór morzysławską światynię wypełni muzyka pamięci i refleksji, której kształt nadadzą znakomici artyści w międzynarodowym składzie! Po raz pierwszy w Koninie zaśpiewa Ella Skrzek, na instrumentach klawiszowych zagra ikona polskiej sceny muzycznej Józef Skrzek, a na dafie i instrumentach perkusyjnych, pochodzący z Kurdystanu, Arad Emamgholi! Kika słów o trzecim wykonawcy – nie wszystkim znanym…Arad Emamgholi zaczął grać na dafie (instrument perkusyjny) w wieku 5 lat. W 1992 roku rozpoczął działalność muzyczną. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych, na których zdobywał nagrody. Koncertuje na całym świecie, współpracując z uznanymi kompozytorami i znanymi śpiewakami. Jest również nauczycielem gry na dafie, prowadząc m.in. warsztaty muzyczne.
Józefa Skrzeka nie trzeba nikomu przedstawiać! Ten znakomity multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista jest jednym z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, w ostatnich latach głównie komponujący muzykę sakralną! Znamy go przecież, nie tylko z wykonań grupy SBB, ale również z takich muzycznych projektów jak: „U stóp Krzyża”, „Viator – znak pokoju”, „Koncert świętokrzyski”, „Kantata Maryjna”, czy „Czas”! Zaproszenie Józefa Skrzeka nie jest przypadkowe, bowiem, to on rozpoczynał I Tryptyk zaduszkowy „Nie wszystek umrę…” w roku 2008! Dlatego też, bardzo chcieliśmy na tym „małym jubileuszu” – XV edycji gościć artystę, od którego wszystko się zaczęło! Poza tym, kto jak nie on, który od tamtego Tryptyku pochował ukochaną mamę, wspaniałego brata, znanego muzyka i ostatnio – najukochańszą żonę…Kto czulej może opowiedzieć o bólu, tęsknocie, żalu i pocieszeniu po stracie bliskich…
O swojej „przyjaźni” z muzyką religijną mówi: „pierwsze poważny występ live dokonał się w 1978 r. podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w kościele Św. Piotra i Pawła w Katowicach. Zagrałem na organach piszczałkowych i zaśpiewałem „Zbliż się do mego serca” do słów Romana Brandstaettera. W czasie rewolucji Solidarności rozpocząłem prawdziwą wędrówkę w sferach kościelnych muz. Zagrałem wielokrotnie na świecie moją muzykę religijną i okazało się, iż potrafi ona łączyć inne religie, być inspiracją do medytacji na Chwałę Boga”. Koncert „Tryptyk dusz” będzie najlepszym potwierdzeniem słów Józefa Skrzeka! Jego goście natomiast są zapowiedzią znakomitego koncertu!
Wstęp na wszystkie koncerty wolny!
Patronat honorowy nad projektem objęli Prezydent Miasta Konina oraz Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Tryptyk zaduszkowy jest jednocześnie podsumowaniem całorocznego projektu „Trzeźwienie przez kulturę!
Organizatorami Tryptyku są: proboszcz parafii ks. Henryk Witczak, terapeuta uzależnień ks. Paweł Śmigiel
i prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka.