WYDARZENIA - Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

WYDARZENIA

WYDARZENIA
„Od Telemana do Paganiniego” w św. Wojciechu
W najbliższą niedzielę, 25 kwietnia o godz. 19.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na muzyczną opowieść „Od Telemana do Paganiniego”. Gośćmi projektu będą wirtuozi gitary i skrzypiec Michał Nagi i Paweł Wajrak.
Gitarzysta Michał Nagy studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie i Konserwatorium Wiedeńskim. Jego nauczycielami byli Janusz Raczyński, Marcin Zalewski, Ryszard Bałauszko i Heinz Wallisch. Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Fiuggi, Gdańsku, Krakowie i Tychach. Dwukrotnie był stypendystą Fundacji Kultury. Jest laureatem nagrody Województwa Małopolskiego ,,Ars Quaerendi” i odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, doktor habilitowany sztuki muzycznej i kierownikiem Katedry Gitary! Od 2008 roku jest również kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych i Festiwalu Terra Artis w Lanckoronie.
Skrzypek Paweł Wajrak ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Romana Reinera. Brał udział w Kursach Mistrzowskich w Łańcucie, Kursach Kameralnych (pod kier. prof. Wiesława Kwaśnego i Mariny Jaszwili). Koncertmistrz orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika artystycznego Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. W 2014 r. dokonał dla Acte Prealable pierwszego w historii fonografii nagrania Koncertu skrzypcowego Augusta Fryderyka Duranowskiego w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, wykonując go w tym samym roku z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej podczas Festiwalu Braci Wieniawskich w Lublinie.
Paweł Wajrak i Michał Nagy koncertują wspólnie od 2006 roku. Występowali m.in. na Wawelu w ramach serii ,,Koncerty Wawelskie”, a także w Filharmonii Krakowskiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Repertuar duetu jest różnorodny stylistycznie i wielobarwny – obejmuje muzykę barokową, klasyczną i romantyczną w opracowaniu na skrzypce i gitarę oraz utwory o inspiracji bałkańskiej i hiszpańskiej. W programach koncertowych duetu znajdują się utwory m.in. A.Corellego, P.Locatellego, F.Schuberta, N.Paganiniego, A.Ourkozounova, B.Bartoka, M.de Falli i A.Piazzolli. Muzycy zajmują się także wykonawstwem muzyki z kręgu argentyńskiego Tango Nuevo, m.in. we współpracy z pianistą Waldemarem Malickim i zespołem Tango Bridge. Jako członkowie tego właśnie kwintetu uczestniczyli w muzycznym spektaklu Anny Burzyńskiej pt. Tango Piazzolla, wystawianym w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Do Konina przyjadą z opowieścią muzyczną „Od Telemana do Paganiniego”, której wysłuchać będzie można również on – line na stronie parafialnej. Projekt może się odbyć dzięki współfinansowaniu przez Miasto Konin i Parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości.
Anna Wysocka
Wielcy kompozytorzy w morzysławskiej świątyni!
W najbliższą niedzielę, 28 marca, o godz. 19.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, odbędzie się koncert wirtuoza akordeonu Jarosława Bestera. Artysty, który nie ma sobie równych, który wypracował sobie należne miejsce na scenie międzynarodowej, którego słucha się z zapartym tchem!
Jest twórcą Bester Quartet ( dawniej The Cracow Klezmer Band ) jedynego w Polsce zespołu, który bardzo długo współpracował z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. Płyty, nagrane z Bester Quartet, są skrzyżowaniem doskonałości i wirtuozerii z namiętnością i wrażliwością. Jego płyty autorskie jeszcze bardziej uwidaczniają niespotykany kunszt gry i poetyckie brzmienie akordeonu! Płyta, nagrana już w Polsce z Jorgosem Skoliasem „Rebetiko Poloniko" cieszy się ogromnym powodzeniem, a materiał na niej zamieszczony odnajduje się znakomicie podczas koncertów! Ostatnie „dziecko” Bestera, to niezwykły krążek zatytułowany "Bajgelman. Get To Tango". Na tej osobliwej płycie utwory z czasów międzywojnia przeplatają się z muzycznymi zapiskami z łódzkiego getta. Historia Dawida Bajgelmana opowiedziana jest charakterystycznym brzmieniem Bester Quartet oraz polskich wokalistów jazzowych: Grażyny Auguścik, Doroty Miśkiewicz i Jorgosa Skoliasa.
Jarosław Bester, w swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu. Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków w Europie i w świecie. W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik, oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w USA, Niemczech, Szwecji, Francji, Finlandii, a także w Polsce.
Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych i klubach muzycznych na całym świecie między innymi w: USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Francji, Rosji, Ukrainie, Węgrzech, Belgii, Holandii, Czechach, Finlandii, Włoszech, Estonii, Kanadzie, Hiszpanii, Mołdawii, Bułgarii, Serbii, Słowacji, Białorusi. Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej zajmując się nie tylko wykonawstwem, ale także aranżacją oraz kompozycją. Spośród wielu nazwisk które można by wymienić są takie wybitności jak: John Zorn, Tomasz Stańko, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Frank London, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk, Waldemar Malicki, Vadim Brodsky, Jorgos Skolias, i wielu innych. Ten znakomity artysta jest laureatem 14 nagród i wyróżnień. Nagrał 12 CD oraz gościnnie zagrał na 8 płytach, m.in. na 4 CD Grażyny Auguścik, na płycie „A ty siej” – zespołu Habakuk czy na „Balu u Pana Boga – Joanny Słowińskiej.
Na projekt „Trzeźwienie przez kulturę” muzyk przygotował utwory klasyków, zaaranżowane na akordeon. Koncert nosi tytuł „Wielcy kompozytorzy w Wielkim Tygodniu”! Koncert będzie transmitowany również on-line, a może odbyć się dzięki współfinansowaniu go przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Wstęp na koncert, jak zwykle, wolny!

Anna Wysocka
Pieśni Postne zaśpiewa Kapela Fedaków

W przyszłą niedzielę, 28 lutego o godz. 18.00, w naszym parafialnym kościele odbędzie się, jak co miesiąc, msza św. trzeźwościowa w intencji Trzeźwości Narodu i w rodzinach. Przewodniczyć jej będzie duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej ks. Paweł Śmigiel. Podczas mszy św. będziemy się modlić o wytrwanie w trzeźwości dla tych, którzy już są na drodze trzeźwienia, dla tych, którzy chcą na nią wejść, a także za wszystkich, którzy nie poradzili sobie z uzależnieniami i potrzebują naszego modlitewnego wsparcia w czyśćcu! Kaznodzieja będzie polecać również wszystkich, którzy nie radzą sobie z sytuacją pandemii i sięgają po używki, aby skompensować sobie lęk i strach, brak zdrowych relacji, a także traumy po przebytej chorobie…Ten trudny dla wszystkich Polaków czas, jest szczególnie traumatyczny dla osób uzależnionych, którym, przez wiele miesięcy nie pozwolono spotykać się na wspólnotach AA! Oni również wymagają wsparcia modlitewnego! Po Eucharystii, organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert Pieśni Postnych Kapeli Fadaków.
Kapela Fedaków – rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną. Zespół popularyzuje także muzykę i tańce tradycyjne poprzez organizowanie i prowadzenie warsztatów, potańcówek i innych działań kreatywnych, w które każdorazowo angażują lokalne społeczności i uczestników swoich warsztatów. Powiedzieć, że Kapela Fedaków dzieli się z słuchaczami radością płynącą z muzyki tradycyjnej to zbyt mało, by oddać wyjątkowość zespołu. Muzycy pokazują, że dźwięki wydobywane z instrumentów używanych kiedyś często na polskiej i śląskiej wsi, dodatkowo wzbogacone rodzinnym ciepłem i niewątpliwym poczuciem humoru familii Fedaków pozwolą każdemu odnaleźć się w przyjaznej atmosferze pięknej muzyki. Zespół nie tylko wyszukuje muzyczne perełki ze swojego regionu, ale także wzbogaca je o autorskie aranżacje, łączące szacunek do tradycji z osobistą propozycją artystyczną. Kapela Fedaków ma zatem za sobą koncerty muzyki tradycyjnej oraz autorskiej muzyki inspirowanej muzyką tradycyjną. W repertuarze Zespół ma nie tylko muzykę taneczną ze Śląska i innych części Polski, ale także pieśni wielkopostne, utwory związane z Bożym Narodzeniem (kolędy, pastorałki, pieśni kolędnicze), a także wyjątkowo piękne i stare pieśni o świętych. Zespół wystąpi w składzie: Iga Fedak. Etnolog, etnomuzykolog, instruktorka tańca ludowego. Uczy tańców tradycyjnych w katowickiej Akademii Muzycznej na studiach podyplomowych z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej, śpiewa białym głosemi gra na barabanie, Kuba Fedan, muzyk, multiinstrumentalista, pedagog, kompozytor, gra na akordeonie i cymbałach, Karolina Fedak gra na skrzypcach, jest lutniczką. Na koncert w św. Wojciechu kapela przygotowała pieśni postne i pieśni o świętych polskich. Wstęp jest wolny, a koncert będzie również transmitowany on-line na stronie parafialnej.
Przypominamy, że projekt może być realizowany dzięki współfinansowaniu go przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”.

Anna Wysocka

Recital znanej krakowskiej artystki Jagi Wrońskiej pt. „Życia czas”.

Gdzie: Konin, parafia św. Wojciecha
Kiedy: 31 stycznia, godz. 19.00
wstęp wolny
transmisja online

Jaga Wrońska – wokalistka, pieśniarka, pisze teksty i muzykę, ale przede wszystkim interpretuje pieśni z całego świata – nie bez powodu słuchacze mówią o niej ,,skarbnica pieśni wszelakich”. Śpiewa w języku ojczystym, ale także po francusku, niemiecku, ukraińsku, romsku, w jidysz, posługuje się też lwowskim bałakiem (od lat związana jest z krakowskim oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich).
Ma w swoim repertuarze m.in. piosenki francuskie, pieśni ludowe, lwowskie, kresowe, żydowskie, cygańskie, podwórkowe, adwentowe, kolędy, utwory wielkopostne, pasyjne, maryjne, a także piosenki kompozytorów krakowskich. Przez wiele lat związana była z krakowskim Kabaretem Loch Camelot, zaprzyjaźniona z Piwnicą pod Baranami. Koncertowała w Anglii, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Węgrzech i wielokrotnie we Francji (ma tam nawet swój fan club). Piosenka francuska jest jej znakiem rozpoznawczym, artystka wygrała m.in. w Teatrze Powszechnym w Radomiu casting na rolę Edith Piaf; bywa też nazywana polską Edith Piaf czy Wróbelkiem krakowskim.

Współpracuje z kompozytorami: Grzegorzem Turnauem, Andrzejem Zaryckim, Ewą Kornecką, Markiem Jaworskim, Janem Wojdakiem. Szczególna przyjaźń artystyczna łączy ją z Zygmuntem Koniecznym, czego dowodem jest fakt, że to właśnie dla niej powstał recital nowych piosenek Zygmunta Koniecznego ,,Z nutą Jasminum” (sł. Monika Partyk). Jest stypendystką Miasta Krakowa w dziedzinie Teatr i Sztuka Estradowa. Każdy jej recital jest niezwykle oczekiwany. Pieśniarce na pianinie akompaniować będzie znany śląski pianista jazzowy, aranżer i pedagog Jarosław Hanik. Koncert nosi tytuł „Życia czas”.

Przypominamy, że recital Jagi Wrońkiej może odbyc się dzieki współfinansowaniu go przez Miasto Konin i Proboszcza Miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i redaktor prowadząca tygodnik „Adalbertus”. W związku z pandemią, prosimy o przestrzeganie wszystkich obostrzeń. Wstęp Wolny! Dla pozostających w domu będzie propozycja recitalu On Line na stronie parafialnej!

Źródło: lm.pl
Michał Gasz kolęduje w św. Wojciechu.

Gdzie: Konin, parafia św. Wojciecha
Kiedy: 27 grudnia, godz. 19.00
wstęp wolny
transmisja online
Przypominamy o obowiązujących obostrzeniach w związku z epidemią! 

Msza św. dla środowisk trzeźwościowych odbędzie się 27 grudnia o 18.00 w kościele św. Wojciecha.
Po Eucharystii najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki zaśpiewa wokalista Michał Gasz. Artyście na gitarze towarzyszyć będzie wirtuoz gitary klasycznej - Sebastian Ruciński. 
Kolędy transmitowane będą również na stronie parafialnej. 
Michał Gasz, laureat wielu prestiżowych nagród, współpracował m.in. z: Anną Jurksztowicz, Krystyną Prońko, Jackiem Cyganem, Krzysztofem Herdzinem, Krzesimirem Dębskim, Grzegorzem Piotrowskim, Piotrem Rubikiem, Januszem Radkiem. Wziął udział, jako solista, w projekcie Piotra Rubika i Zbigniewa Książka "Zakochani w Krakowie". Od 2007 jest solistą Oratoriów Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Zaśpiewał też kolędy na płycie z aranżacjami Piotra Rubika. Michałowi Gaszowi na gitarze akompaniować będzie znakomity muzyk Sebastian Ruciński, który gra w kilku ważnych projektach jazzowych. Jest też muzykiem na stałe współpracującym z Elżbietą Adamiak, z Piotrem Rubikiem i Robertem Janowskim.
Recital kompozytora, autora tekstów i znanego wokalisty Marcina Stycznia, który zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty pt. „Święci”! 
Recital będzie transmitowany na YOU TUBE parafii! 

Gdzie: Konin, parafia św. Wojciecha
Kiedy: 29 listopada, godz. 19.00
wstęp wolny
Przypominamy o obowiązujących obostrzeniach w związku z epidemią! 

Marcin Styczeń (ur. 22.10.1978 w Olkuszu)
Pieśniarz, kompozytor, autor tekstów. Artysta niezależny od wielkich wytwórni, mód i dyktatury mainstreamowych mediów. Zależny za to od swoich słuchaczy. To dla nich tworzy. Wspólnie z nimi odbywa podróż, która wiedzie w głąb. Obdarzony przejmującym, ciepłym głosem, który koi i niepokoi, pobudza do refleksji i daje nadzieję. Z wykształcenia dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 20 lat śpiewa, komponuje, pisze teksty. Koncertuje w kraju i zagranicą. Jego artystyczny dorobek to dziesięć płyt, pięć z nich stworzył wspólnie z poetą, Ernestem Bryllem, z którym współpracuje od 2009 roku. Książka z płytą "Duchy Poetów" była nominowana do nagrody Srebrnego Kałamarza 2013. Płyta "Golgota Jasnogórska" otrzymała Feniksa 2014 w kategorii - muzyka chrześcijańska. Współpracuje z zespołem w składzie: Tomasz Pfeiffer (gitara), Kornel Jasiński (gitara basowa), Adam Szuraj (perkusja), Marta Zalewska (skrzypce, mandolina, wokal).
Co poza muzyką?
Marcin Styczeń jest z wykształcenie dziennikarzem. Ostatnio w radiowej Jedynce wspólnie z Ernestem Bryllem tworzył audycję "Oj, gębo moja" o polskiej tożsamości. Przez klika lat w Radiu Warszawa 106,2 FM prowadził audycję poświęconą piosence poetyckiej - "Muzyka z duszą". Przez rok był także szefem muzycznym tej rozgłośni. W latach 2009-2011 pracował TVP1 w programie "Miedzy ziemią a niebem", wcześniej w Telewizji Puls wspólnie z Moniką Białek prowadził Magazyn (Pro)rodzinny "Niedzielnik". Przez wiele lat był prezenterem kilku warszawskich rozgłośni: Radia Dla Ciebie, Radia 94 i Radia Plus. Pracuje także jako lektor. Jego głos można usłyszeć w wielu reklamach radiowych i telewizyjnych. Był także konferansjerem w legendarnym klubie studenckim „Hybrydy”, gdzie organizował cykliczną imprezę „Hybryda Poetica”. 
Mieszka i pracuje w Warszawie.
Górale w hołdzie papieżowi w kościele św. Wojciecha

Gdzie: Konin, parafia św. Wojciecha
Kiedy: 25 października, godz. 19.00

W niedzielą, 25 października o godz. 19.00, w Kościele św. Wojciecha Koninie Morzysławiu, w hołdzie papieżowi Polakowi, zaśpiewają i zagrają Górale! Koncert odbędzie się w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”.

„Góralska Hora” jest góralską folk kapelą, która swą nazwę zespołu wzięła od szczytów górskich, określanych tak w Tatrach i Beskidach, jak również w całych Karpatach. Kapelę tworzą muzycy pochodzący z Polskich Gór oraz ze Słowacji, grający na skrzypcach, cymbałach węgierskich, altówce i kontrabasie.

Zespół HORA to jedna z bardziej cenionych grup muzycznych z polskich gór, która jest częstym gościem na różnego rodzaju festiwalach i koncertach w całym kraju, a także poza jego granicami. Niezwykle starannie dobrany repertuar oraz profesjonalizm jego wykonania, jest mottem dla „Góralskiej Hory”! Do Konina Górale przyjadą z utworami poświęconymi św. Janowi Pawłowi II w 100. rocznicę Jego urodzin!

Koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z DKD. Organizatorami są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Zgodnie z obostrzeniami przypominamy o obowiązku nałożenia maseczki, dezynfekcji rąk przed wejściem do kościoła oraz zachowaniu dystansu!
Trzeźwienie przez kulturę

Koncertu znakomitego duetu Jolka Sip & Piotr Selim.
Gdzie: Konin, parafia św. Wojciecha
Kiedy: 23 lutego, godz. 19.00
Wstęp wolny
„Tak nam dzisiaj do twarzy” to tytuł koncertu znakomitego duetu Jolka Sip & Piotr Selim, na który organizatorzy zapraszają w najbliższą niedzielę, 23 lutego o godz. 19. 00! Koncert w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” odbędzie się, tym razem, w auli pod plebanią przy parafii św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu.

Jolanta Sip urodzona w Lublinie – polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunku: socjologia. Od początku związana z Lubelską Federacją Bardów. Równolegle z występami w Federacji prowadzi artystyczną działalność solową. Jolanta Sip to zwyciężczyni kilkunastu prestiżowych konkursów i festiwali. Oprócz utworów autorskich artystka wykonuje również piosenki m.in.: Leonarda Cohena, Jacquesa Brela, Włodzimierza Wysockiego, Jana Kondraka, Hanny Lewandowskiej, Piotra Selima.

Piotr Selim to pianista, kompozytor, wokalista, aranżer, doktor. Laureat kilkunastu prestiżowych festiwali. Od roku 1997 związany z lubelskim środowiskiem artystycznym i zespołem Lubelska Federacja Bardów, z którym nagrał 10 płyt. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wykonawstwa Instrumentalnego i Wokalno-Aktorskiego w Katedrze Fortepianu. Piotr Selim jest jednym z wokalistów zaproszonych przez laureata Grammy 2014 Włodka Pawlika do przygotowanego przez Teatr Stary w Lublinie koncertu-spektaklu "Wieczorem", w którym zaśpiewał utwór "Elegia uśpienia". Współpracuje z Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego. Współtworzy kwintet specjalizujący się w wykonywaniu muzyki Astora Piazzolli. Z tym zespołem nagrał płytę z utworami kompozytora.

Do Konina przyjedzie, tym razem, z Jolką Sip, z którą tworzą duet wykonujący kompozycje zarówno Piotra jak i Joli. Tytuł koncertu: „Tak nam dzisiaj do twarzy” zaczerpnięty jest z jednej z piosenek Piotra Selima. Koncert odbędzie się w auli pod plebanią. Projekt współfinansowany jest przez miasto Konin i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z DKD. Wstęp wolny!
Koncert świąteczny Wigilia w muzyce i poezji”! 
Dla koninian 29 grudnia o godz. 19.00 w kościele św. Wojciecha 
w Koninie Morzysławiu .


W ostatnią niedzielę tego roku, 29 grudnia o godz. 19.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu odbędzie się koncert świąteczny artystów Teatru Wielkiego w Łodzi pt. „Wigilia w muzyce i poezji”! Dla koninian najpiękniejsze kolędy zaśpiewa znakomita sopranistka Danuta Dudzińska!

Śpiewaczka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu prof. Grażyny Krajewskiej-Ambroziak. Laureatka wielu konkursów i festiwali. W 2005 roku nagrała płytę "Arie i pieśni", która została wydana przez Polski Instytut Muzyczny z okazji 60-lecia jego powstania. Jest pedagogiem śpiewu w ZSM im. St. Moniuszki w Łodzi i wykładowcą w Akademii Muzycznej w Łodzi. W styczniu 2013 roku obroniła tytuł doktora sztuki muzycznej i prowadzi swoją klasę, odnosząc sukcesy pedagogiczne na licznych konkursach wokalnych. W 2002 roku otrzymała Dyplom Uznania od Ministra Kultury i Sztuki za rozpowszechnianie sztuki wokalnej, a w 2016 została wyróżniona przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem za Długoletnią Służbę. Znakomitej i utytułowanej sopranistce towarzyszyć będą: Iwona jakubowska – piano, Justyna Jakubowska – wiolonczela oraz Piotr Jakubowski – skrzypce. Przed koncertem, tradycyjnie, publiczność, kapłani i artyści podziela się opłatkiem! Wstęp wolny!

Przypomnijmy, że koncert współfinansowany jest z budżetu miasta i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami są tygodnik „Adalbertus”, duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej oraz proboszcz miejsca.
Listopadowa Msza św. trzeźwościowa i koncert organowy w św. Wojciechu w Koninie.

W ostatnią niedzielę listopada, o godz. 18.00 sprawowana będzie msza św. w intencji „Trzeźwości Narodu i w Rodzinach”, której przewodniczyć będzie duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” organizatorzy zapraszają na niezwykły koncert pt. „Miniatura organowa”. Na morzysławskim, zabytkowym instrumencie kompozytorów polskich zagra dr Maria Erdman.
Dr Maria Erdman, wirtuoz, mistrz i nauczycielka gry na organach, klawesynie i na klawikordzie. muzykolog, pedagog, edytor i popularyzator dawnej muzyki polskiej! Występuje na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Szczególną uwagę poświęca muzyce dawnej i muzyce doby romantyzmu. Ukończyła studia muzyczne na dwóch wydziałach Akademii Muzycznej w Warszawie – Teorii Muzyki i Organów oraz podyplomowe studia w zakresie gry na klawikordzie i organach w Conservatorium van Amsterdam. Pobierała lekcje klawesynu u prof. Urszuli Bartkiewicz i prof. Danuty Kleczkowskiej. Brała udział w kursach mistrzowskich z zakresu gry i improwizacji organowej, prowadzonych przez Guy Boveta, Marie-Claire Alain, Petera Baresa i Christophera Stembridge’a. W 2006 roku ukazał się jej debiutancki trzypłytowy album z rejestracją utworów zebranych z kancjonału S.S. Klarysek w Starym Sączu z 1768 roku. Jest pierwszym powstałym w Polsce nagraniem na klawikordzie.
Maria Erdman występuje z koncertami na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, jako solistka na klawikordzie i organach oraz kameralistka na klawesynie. Szczególną uwagę poświęca muzyce dawnej i muzyce doby Romantyzmu – w tym muzyce polskiej. Od 2005 roku współpracuje z Benedekiem Csalogiem, wybitnym wirtuozem fletu traverso i uznanym autorytetem w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej. Bierze aktywny udział w konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Publikuje artykuły w pismach fachowych oraz popularyzatorskich. Była stypendystką Ministra Kultury, Fundacji Pro Academia Narolense, Fundacji Festiwal Muzyki Sakralnej oraz fundacji holenderskich: Fonds Podiumkunsten oraz Schuurman Schimmel – van Outeren Stichting, zdobyła Grand Prix w konkursie nagraniowym „Zapomniana muzyka polska”. W roku 2008 Maria Erdman została laureatką programu stypendialnego „Młoda Polska”, za działalność na rzecz promocji i upowszechniania klawikordu w Polsce, otrzymując w wyrazie uznania dla dotychczasowych osiągnięć artystycznych najwyższe w tym programie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowego klawikordu – kopii instrumentu historycznego. Jest córką, zmarłego w 2000 roku, organisty, pedagoga, teoretyka muzyki i instrumentologa, prof. Jerzego Erdmana, znawcy i popularyzatora twórczości Feliksa Nowowiejskiego. W morzysławskiej świątyni wykona miniatury organowe polskich kompozytorów, które wybrzmią w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata i dwa dni po wspomnieniu św. Cecylii – patronki muzyki organowej!
Koncert współfinansowany jest przez miasto Konin i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami są, obchodzący w tym roku 15. rocznicę, tygodnik „Adalbertus” oraz diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Śmigiel.
Anna Wysocka
Tygodnik „Adalbertus”


Maria Erdman

Klawikordzistka i organistka, występuje na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Szczególną uwagę poświęca muzyce dawnej i muzyce doby romantyzmu.

Ukończyła studia muzyczne na dwóch wydziałach Akademii Muzycznej w Warszawie – Teorii Muzyki (praca ''Polska muzyka organowa XVI wieku na tle ówczesnej muzyki europejskiej'', napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzego Erdmana) i Organów (w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego), oraz podyplomowe studia w zakresie gry na klawikordzie (prof. Menno van Delft) i organach (prof. Pieter van Dijk) w Conservatorium van Amsterdam. Pobierała lekcje klawesynu u prof. Urszuli Bartkiewicz i prof. Danuty Kleczkowskiej. Brała udział w kursach mistrzowskich z zakresu gry i improwizacji organowej, prowadzonych przez Guy Boveta, Marie-Claire Alain, Petera Baresa, Christophera Stembridge’a i Władysława Kłosiewicza.

Klawikord

W 2006 roku nakładem wydawnictwa Acte Prealable ukazał się jej debiutancki trzypłytowy album z rejestracją utworów zebranych z kancjonału S.S. Klarysek w Starym Sączu z 1768 roku. Jest pierwszym powstałym w Polsce nagraniem na klawikordzie. Maria Erdman uczy gry na klawikordzie w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Działa również na rzecz poszerzania klawikordowego repertuaru o muzykę współczesną. W kwietniu 2008 Maria Erdman wykonała na koncercie Katedry Kompozycji AMFC zadedykowany sobie utwór na klawikord ''Deux Hommages'' Aleksandra Kościówa.

Organy

Prowadzi klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Prowadzi kursy gry na organach, klawikordzie i kursy basso continuo w ramach Letniej Akademii Academia Narolense i Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej Academia Bydgostiensis. Wspołpracuje z Międzynarodową Letnią Akademią Muzyki Dawnej w Wilanowie.

Działalność koncertowa

Maria Erdman występuje z koncertami na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, jako solistka na klawikordzie i organach oraz kameralistka w partiach basso continuo na klawesynie i organach. Szczególną uwagę poświęca muzyce dawnej i muzyce doby Romantyzmu – w tym muzyce polskiej. W 2006 wystąpiła z recitalem w St. Cecilia Hall w Edynburgu, wykonując między innymi polskie utwory organowe z XVI, XVII i XVIII stulecia. Od 2005 roku współpracuje z Benedekiem Csalogiem, wybitnym wirtuozem fletu traverso i uznanym autorytetem w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej. W 2006 Maria Erdman została zaproszona do udziału w koncertach z Konstantym Andrzejem Kulką.

Teoria muzyki i działalność popularyzatorska

Maria Erdman łączy praktykę koncertową z działalnością w dziedzinie teorii muzyki. Przygotowała wydanie wybranych utworów organowych Mieczysława Surzyńskiego, brała udział w pracach nad włoskim wydaniem ''Fiori Musicali'' Girolamo Frescobaldiego oraz wydaniem ''Polskiej Muzyki Klawiszowej z Wydawnictwa Józefa Elsnera na klawesyn lub fortepian'' pod redakcją Urszuli Bartkiewicz. Bierze aktywny udział w konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Publikuje artykuły w pismach fachowych (''De Clavichordio'', ''Muzyka'' Instytutu Sztuki PAN) oraz popularyzatorskich (''Ruch Muzyczny'', ''Muzyka21'').

Źródła: materiały prasowe

XII Tryptyk Zaduszkowy
 W tym roku „Tryptyk zaduszkowy „Nie wszystek umrę…” odbędzie się 8, 9 i 10 listopada, tradycyjnie w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 19.00. Będzie to już XII - edycja projektu, który na stałe wpisał się w kalendarz miasta. Zaproszenie na tegoroczny projekt przyjęli: kompozytor muzyki teatralnej i filmowej Robert Kanaan, formacja o międzynarodowej sławie „ Bester Quartet” oraz zasłużona dla kultury polskiej „Kapela Brodów”! Szczegóły w „Adalbertusie”.      

Parafia Św. Wojciecha

8.11.2019 godz: 19:00
9.11.2019 godz: 19:00
10.11.2019 godz: 19:00

XII Tryptyk Zaduszkowy ... "Nie wszystek umrę .."

8 listopada - Robert Kanaan
9 listopada - Bester Quartet
10 listopada - Kapela Brodów

Wstęp wolny


I tak kolejności, wystąpią:

08.11. Piątek – godz. 19.00 – Robert Kanaan

Pierwszy Gość Tryptyku zaduszkowego to znakomity kompozytor, producent, twórca muzyki instrumentalnej, klasycznej i elektronicznej. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu sztuk teatralnych, wystawianych w teatrach w Polsce i Europie, Patronem piątkowego wieczoru będzie ks. Jan Kaczkowski, a koncert dedykowany jest konińskim twórcom, pracownikom i animatorom kultury, oraz zmarłym konińskim dziennikarzom.

09.11. Sobota – godz. 19.00 – Zespół „Bester Quartet”

Drugi dzień Tryptyku zaduszkowego wypełni muzyka, która nie ma porównania w świecie dźwięków! Po pierwsze dlatego, że będzie to muzyka klasyczna „widziana oczami zespołu”, po drugie jej uzupełnieniem będą kompozycje autorskie lidera zespołu Jarosława Bestera! Bester Quartet jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym. Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni i jazzowi. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki. Drugi dzień ofiarowany jest za wszystkich uzależnionych, którzy przeszli na druga stronę…

10.11. Niedziela – godz. 19.00 – Kapela Brodów

Niedzielny wieczór, ostatni dzień Tryptyku, wypełni muzyka w wykonaniu Kapeli Brodów. Kapela Brodów zagra na Tryptyku zaduszkowym polonezy polskie w oryginalnym brzmieniu i wykonaniu. Wybrzmią więc nie tylko skrzypce, ale m.in. cymbały, klawesyn, dudy i zjawiskowy wokal solistki zespołu. Tradycją stało się dedykowanie i ofiarowanie tego koncertu wszystkim tym, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Niedzielny koncert będzie dziękczynieniem za ustanowienie roku 2020 Rokiem św. Jana Pawła II, a z racji bliskości Narodowego Święta Niepodległości także poświęcony będzie wszystkim poległym w walce o niepodległość Polski.

Koncerty odbędą sięo godz. 19.00 w kościele parafii św. Wojciecha w Koninie – Morzysławiu. Wstęp na wszystkie koncerty wolny!

Patronat honorowy nad projektem objęli prezydent Konina oraz biskup Diecezji Włocławskiej. Przedsięwzięcie współfinansują Miasto Konin i parafia św. Wojciecha, przy współpracy KDK. Organizatorami Tryptyku są proboszcz parafii ks. Józef Wysocki, prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka i duszpasterz trzeźwości Diecezji Włocławskiej ks. Paweł Śmigiel.
27 października – św. Wojciech – Koncert Kwartet Gdański

W przyszłą niedzielę, 27 października, o godz. 19.00, w kościele św. Wojciecha w Morzysławiu, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zagra znakomity Kwartet Gdański.

Kwartet Gdański za swój główny cel przyjął prezentowanie klasycznych arcydzieł kwartetowych i odnajdywanie w nich świeżości, interpretowanie z nową energią. Zespół działa od 2012 roku, posiada bogaty i różnorodny repertuar (od utworów Haydna i Mozarta, przez wielkich romantyków i impresjonistów, aż do muzyki najnowszej), który z werwą prezentuje na licznych festiwalach muzycznych na terenie całej Polski. W Koninie usłyszymy m.in. kompozycje Bacha, Moniuszki, Vivaldiego i Ravela.

Kwartet Gdański tworzą: Łukasz Perucki, Alena Iwańczuk - skrzypce, Tomasz Mrowiński - altówka, Weronika Kulpa - wiolonczela. https://www.facebook.com/kwartetgdanski/

Przypominamy, że koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez Prezydenta Miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK.
Z ANIOŁAMI ZAŚPIEWAJMY!
 Koncert Tomka Kamińskiego w św. Wojciechu.

Gdzie: Konin, parafia św. Wojciecha
Kiedy: 26 stycznia, godz. 19.00
Wstęp wolny

W niedzielę, 26 stycznia o godz. 19.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” odbędzie się koncert znanego i lubianego muzyka, kompozytora i autora tekstów Tomka Kamińskiego.

Tomek Kamiński był współtwórcą toruńskiego zespołu Nocna Zmiana Bluesa, w którym przez 15 lat śpiewał, a przede wszystkim grał na skrzypcach. Grał też z grupą Dżem. Tworzył muzykę ilustracyjną do filmu i teatru. Nagrywał płyty i grał z wieloma gwiazdami muzyki bluesowej, takimi jak: B.B. King, Blues Brothers Band, Louisiana Red, Charlie Musselwhite.

Ten znakomity artysta jest jednym z niewielu w Polsce przedstawicieli stylu muzycznego określanego jako piosenka autorska. Od wielu lat przylgnął do niego również termin wykonawca muzyki chrześcijańskiej. Sam artysta nie kryje się ze swoją wiarą i w sposób jasny i klarowny podkreśla, że inspiracją do napisania tekstów i komponowania muzyki jest Bóg! Wszyscy zapewne pamiętamy utwór, „Ty tylko mnie poprowadź”, który stał się prawdziwym przebojem.

Przeszło dwa lata temu, wraz z zespołem złożonym ze znakomitych muzyków jazzowych, Tomek nagrał kolejną, ósmą już płytę, zatytułowaną „Muzyka z Przesłaniem”. Na koncercie w Koninie artyście na gitarze towarzyszyć będzie Jan Paweł Kamiński. W programie znajdą się najpiękniejsze kolędy polskie, pastorałki autorstwa Kamińskiego oraz największe przeboje muzyka.

Koncert współfinansowany jest przez Prezydenta Miasta i Proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami koncertu są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”. Wstęp wolny!

W św. Wojciechu wybrzmi fingerstyle.

W najbliższą niedzielę, 30 czerwca o godz. 19.00 w kościele św. Wojciecha wystąpi znakomity gitarzysta młodego pokolenia Jan Pentz. Koncert jest ostatnim przed wakacjami i kończy kolejny, dziewiąty już rok projektu „Trzeźwienie przez kulturę”.

Janek Pentz to gitarzysta i kompozytor kojarzony ze sceną gitary fingerstyle. Koncertował z powodzeniem w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii, jest także autorem ścieżek dźwiękowych do filmów dokumentalnych. Zdobył I miejsce na V Poznańskiej Wiośnie Gitarowej 2015, I Miejsce na Morrison Acoustic Challenge 2015 oraz I Miejsce na Fingerstyle Feeling Festivalu 2015. Jego suportów na polskiej trasie Tommy'ego Emanuela zazdrościli najlepsi polscy gitarzyści. Sam Emanuel był zachwycony grą młodego gitarzysty! Jako muzyk bardzo ceni sobie nagranie z rosyjskim gitarzystą Igorem Presnyakovem.

19 marca ukazał się jego autorski album “Eternity”. Technika, którą wykorzystuje w swojej twórczości nazywana jest fingerstyle. Muzyk nazywa ją sposobem myślenia o muzyce. - To sposób zapożyczony od muzyków klasycznych – jak sam podkreśla. Komponowali swoje dźwięki wzorując się na utworach symfonicznych.

Na pytanie: co dla niego jest najważniejsze w muzyce – odpowiada: „Nazywam to relacją między nadawcą i odbiorcą artystycznej wiadomości. Muzyka to akt, który będzie pozostawał niepełny, jeśli nie dotknie istoty artystycznej ekspresji. Często po koncercie pytam sam siebie, czy udało mi się wyrazić na tyle głęboko i intensywnie, by słuchacze nie przyjęli treści powierzchownie, lecz odnaleźli muzykę głęboko w sobie i wynieśli ją z sali, zabrali to coś ze sobą, by następnie – w formie uśmiechu, dobrego słowa, cierpliwości, wyrozumiałości czy pogody ducha – przekazać to swoim bliskim czy też innym osobom, z którymi się zetkną. Rozumiem to jako swego rodzaju sens muzyki, podstawę jej bytu. […] Chcę grać tak długo, jak to możliwe. I to tak, by przestrzeń dookoła czynić wciąż odrobinę piękniejszą.”

Koncert odbywa się w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, który współfinansowany jest przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca. Organizatorami są tygodnik „Adalbertus i diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Wstęp wolny!

Operowo na Dzień Matki

W najbliższą niedzielę, 26 maja o godz. 19.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu odbędzie się koncert artystów z Teatru Wielkiego w Łodzi. Z okazji Dnia Matki najpiękniejsze arie operowe zaśpiewa znakomita sopranistka Danuta Dudzińska!
Śpiewaczka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu prof. Grażyny Krajewskiej-Ambroziak. Laureatka wielu konkursów i festiwali. W 2005 roku nagrała płytę "Arie i pieśni", która została wydana przez Polski Instytut Muzyczny z okazji 60-lecia jego powstania. Jest pedagogiem śpiewu w ZSM im. St. Moniuszki w Łodzi i wykładowcą w Akademii Muzycznej w Łodzi. W styczniu 2013 roku obroniła tytuł doktora sztuki muzycznej i prowadzi swoją klasę, odnosząc sukcesy pedagogiczne na licznych konkursach wokalnych.
W 2002 roku otrzymała Dyplom Uznania od Ministra Kultury i Sztuki za rozpowszechnianie sztuki wokalnej, a w 2016 została wyróżniona przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem za Długoletnią Służbę. Danuta Dudzińska oczarowała już morzysławską publiczność przed dziewięciu laty. Tym razem zaśpiewa dla konińskiej publiczności, a znakomitej i utytułowanej sopranistce towarzyszyć będą: Iwona Jakubowska - piano; Justyna Jakubowska – wiolonczela i Piotr Jakubowski – skrzypce.
Koncert w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Wstęp wolny!
Anna Wysocka

Maria Perucka i Roman Perucki - koncert świąteczny.

Gdzie: Konin, parafia św. Wojciecha
Kiedy: 28 kwietnia, 19.00
Wstęp wolny

W najbliższą niedzielę, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, w kościele św. Wojciecha w Morzysławiu odbędzie się koncert świąteczny. W niedzielę, 28 kwietnia, o godz. 19.00 na skrzypcach zagra utytułowana i znakomita wiolinistka Maria Perucka, a na kościelnych organach, znany konińskim melomanom, wirtuoz światowej sławy prof. Roman Perucki.
Prof. Peruckiego koninianie pierwszy raz usłyszeli podczas Tryptyku zaduszkowego w 2010 roku na koncercie z Vadimem Brodskim. Drugi raz, wspólnie z Brodskim, wystąpił na wieczornym koncercie podsumowującym sesję nagraniową płyty „Meditationes” w świątyni. Przypomnijmy, że płyta nagrana w kościele św. Wojciecha była promocją miasta i została bardzo wysoko oceniona przez muzyczne gremium, znalazła się też w sprzedaży Empik w całej Polsce! Roman Perucki po kilku latach nieobecności powrócił, aby zagrać na Tryptyku wspólnie z Konstantym Andrzejem Kulką. W przyszłą niedzielę zagra, tym razem, wspólnie ze swoją żoną Marią, znakomitą i utytułowaną wiolinistką. Roman i Maria Peruccy tworzą znakomity duet.

Koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca. Przy współpracy z KDK. Organizatorami koncertu są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości. 
Wstęp wolny!
Koncert „cesarzowej nastrojów” w św. Wojciechu.


W niedzielę, 31 marca o godz. 19. 00 organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” w parafii św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu zapraszają na koncert Grupy SIP. Koncert nosi tytuł „To sprawiasz Ty” i odbędzie się w auli pod plebanią. Wstęp wolny!
Liderka zespołu - Jolanta Sip urodzona w Lublinie – polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunku: socjologia. Od początku związana z Lubelska Federacją Bardów. Równolegle z występami w Federacji prowadzi artystyczną działalność solową. Oprócz utworów autorskich artystka wykonuje również piosenki: Leonarda Cohena, Boba Dylana, Jacquesa Brela, Włodzimierza Wysockiego, Jana Kondraka, Hanny Lewandowskiej, Piotra Selima, Grażyny Lutosławskiej, czy Jacka Musiatowicza.
Jolanta Sip nazywana jest „cesarzową nastrojów”, a jej głos uznano za jeden z najpiękniejszych altów w kraju. Do Konina przyjedzie w okrojonym składzie, bo tylko z dwoma muzykami, towarzyszyć jej będą: na instrumentach klawiszowych Michał Iwanek, a na basie Michał Wąsik. Koncert nosi tytuł „To sprawiasz Ty”.

Koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta oraz proboszcza parafii, przy współpracy z KDK. Organizatorami są tygodnik „Adalbertus” oraz diecezjalny duszpasterz trzeźwości. 
Wstęp wolny!
Członkowie Cenacolo na Mszy św. trzeźwościowej w Koninie

W niedzielę, 24 lutego, o godz.18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie msza św. trzeźwościowa, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. W trakcie Eucharystii świadectwa o wychodzeniu z nałogu narkomani i alkoholizmu dadzą członkowie polskiej wspólnoty Cenacolo. Po Mszy św. organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają do auli pod plebanię na recital znakomitego muzyka Piotra Woźniaka zatytułowany „Przystanek!"
Zaproszony gość, oprócz tego, że jest synem sławnego taty - Tadeusza Wozniaka, jest gitarzystą, kompozytorem, aranżerem, producentem, przede wszystkim jednak charyzmatycznym wokalistą. Ktoś na stronie internetowej napisał: „Jest pan pierwszym artystą, który zaczarował mnie bez wielkiego bandu, bez przeszkadzajek, perkusji, sekcji smyczkowej. Tylko pana głos i gitara.” Inna recenzentka zanotowała: „Za sprawą połączenia trzech składników: głosu, gitarowych aranżacji i tekstów jest w stanie zaczarować każdego (…). Koncerty Piotra to także często wspólne śpiewanie i duża dawka energii.
Jego pierwsza autorska płyta „Dom na dachu” wydana została w 2010 roku, dwa lata później ukazało się dwupłytowe (CD + DVD) wydawnictwo „Jak ze źródła”, zawierające interpretacje polskich piosenek z początku lat 70, osobisty hołd Piotra, złożony polskim twórcom i wykonawcom tamtego czasu. Najnowsza płyta „Tata Adama” ukazała się w kwietniu 2015 r. (MJM Music). To jedenaście piosenek - emocjonalnych i osobistych opowieści o potrzebie wsparcia, wybawienia z samotności, ale także o wpływie kota na rzeczywistość i o tym, jak powinny być pisane piosenki o miłości. Piotr występuje zarówno na kameralnych, klubowych koncertach, jak i na dużych, plenerowych festiwalach. Był gościem specjalnym Katie Melua podczas ostatniego koncertu w Sali Kongresowej w Warszawie.
Recital może odbyć się dzięki współfinansowaniu projektu przez miasto i parafię, przy współpracy z KDK. Organizatorami są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości.
Wstęp na koncert jest wolny!
Anna Wysocka
Tygodnik „Adalbertus”

Od Chopina do Kilara w św. Wojciechu.

Gdzie: Parafia św. Wojciecha w Koninie
Kiedy: 29 września, godz. 19.00
Wstęp wolny

W najbliższą niedzielę organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert gitarowy Patryka Filipowicza pt. „Wsłuchani w Polskę. Od Chopina do Kilara”, a dedykowany Polakom poległym we wrześniu ’39 roku.

Przypomnijmy, że PATRYK FILIPOWICZ – to znakomity gitarzysta i kompozytor. Autor czterech albumów solowych. Jego pierwsza płyta Lamenty duszy i gitary (wydana w 2015r.) zawierająca gitarowe interpretacje tradycyjnych polskich pieśni wielkopostnych szybko zdobyła przychylność słuchaczy i dziennikarzy muzycznych. Na wszystkich dotychczasowych płytach Patryk dał się poznać jako interpretator muzyki polskich twórców (religijnej i świeckiej) oraz ze świeżego spojrzenia na twórczość przenikającą polską kulturę.

Jego nagrania prezentowane były między innymi na antenie Programu I Polskiego Radia, a także w wielu regionalnych rozgłośniach oraz opisywane w prasie ogólnopolskiej. Konińskiej publiczności artysta zaprezentował się w programie zarówno pieśni pasyjnych, jak i maryjnych. W 2019 r. ukazał się najnowszy album Patryka zatytułowany "Chopin blue" zawierający osobiste interpretacje utworów Fryderyka Chopina zagrane na gitarze akustycznej solo. Albumem tym Filipowicz kontynuuje podejmowanie tematów ważnych dla polskiej kultury.

Koncert - Niedziela, 29 września, godz. 19.00. Wstęp wolny!


Na góralską nutę w św. Wojciechu!

W najbliższą niedzielę, 30 grudnia o godz. 19.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu najpiękniejsze kolędy i pastorałki zaśpiewa i zagra zespół Góralska Hora ze Szczyrku. Przed koncertem, który odbędzie się w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, zgromadzeni goście i artyści, tradycyjnie, podzielą się opłatkiem.

Zespół Góralska Hora jest folk kapelą muzyczną z polskich gór oraz ze Słowacji.
Nazwa zespołu pochodzi od nazw szczytów górskich, określanych tak w Tatrach i Beskidach, jak również w całych Karpatach. Folk Kapela Góralska Hora hołduje rodzimej muzyce góralskiej z udziałem takich instrumentów jak węgierskie cymbały, skrzypce, altówka i kontrabas. Górale do Konina przyjadą z koncertem pięknych polskich kolęd i pastorałek góralskich we własnych nastrojowych oraz żywiołowych aranżacjach muzycznych.

Projekt współfinansowany jest przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”. Wstęp na koncert, jak zwykle, wolny!

Anna Wysocka

Listopadowe „Trzeźwienie przez kulturę” w Koninie.

W ostatnią niedzielę miesiąca, 25 listopada o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie-Morzysławiu sprawowana będzie Msza św. w intencji trzeźwości narodu i w rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Po Eucharystii, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, wystąpi z autorskim programem pieśniarz Marek Andrzejewski. Na recital zapraszamy do auli pod plebanię!
Zaproszony artysta to autor, kompozytor, wykonawca piosenek. Obchodzi w tym roku jubileusz ćwierćwiecza pracy artystycznej. Współzałożyciel i filar Lubelskiej Federacji Bardów. Okrzyknięty jest najbardziej uśmiechniętym Bardem. Jego piosenki są melodyjne, optymistyczne, a zarazem frapujące i zapadające w pamięć. Kojarzony jest z nurtem piosenki autorskiej, poetyckiej, z Krainą Łagodności - głównie ze względu na niebanalne teksty. Jego muzyka łączy elementy jazzu, folku, bossa novy i ballady. Ma w swoim dorobku pięć płyt autorskich: „Trolejbusowy batyskaf” (1997), „Dziesięć pięter” (2003) „Elektryczny sweter” (2012), „Akustycznie” (2015), „Hasztagi” (2018 najnowsza!) oraz 14 płyt nagranych z Lubelską Federacją Bardów. Do Konina przywiezie swój autorski program!
Projekt współfinansowany jest przez miasto i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”. Na koncert wstęp wolny!

Anna Wysocka
Tygodnik „Adalbertus
Specjalista od Wzruszeń w św. Wojciechu.

Organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” w parafii św. Wojciecha zapraszają w ostatnią niedzielę miesiąca, 27 stycznia na godz. 19.00 do auli pod plebanię na recital Piotra Selima i Hanny Lewandowskiej zatytułowany „Specjalista od wzruszeń”.
Piotr Selim to pianista, kompozytor, wokalista, aranżer, laureat kilkunastu festiwali piosenki autorskiej i poetyckiej. Od początku związany z zespołem Lubelska Federacja Bardów. Na stałe współpracuje z autorką tekstów Hanną Lewandowską. Ich wspólny dorobek to ponad 200 piosenek. Kompozycje zaproszonego artysty rozbrzmiewały w wielu salach koncertowych Polski i świata, m.in. w Londynie, Wiedniu, Nowym Jorku, Dublinie, Buenos Aires, Paryżu czy Lwowie. Wykonywane były również z towarzyszeniem Chórów i orkiestr symfonicznych! Piotr Selim jest jednym z wokalistów zaproszonych przez laureata Grammy 2014 Włodka Pawlika do przygotowanego przez Teatr Stary w Lublinie koncertu-spektaklu "Wieczorem", w którym zaśpiewał utwór "Elegia uśpienia". Jest również kompozytorem m.in. muzyki do spektaklu "Machia" w reżyserii Juliusza Machulskiego. W repertuarze, z którym koncertuje również indywidualnie znajdują się nie tylko utwory autorskie, ale także Leonarda Cohena, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Agnieszki Osieckiej, Edwarda Stachury czy księdza Jana Twardowskiego.
Piotr Selim ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi, uzyskując na niej stopień doktora. Swoją działalność artystyczną również na gruncie muzyki poważnej rozpoczął w trakcie studiów i nadal koncertuje w Polsce jako solista, kameralista, muzyk orkiestrowy oraz akompaniator. W Koninie Piotr Selim wystąpi z Hanną Lewandowską, której literackie narracje będą dopełnieniem recitalu muzyka.
Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Wstęp wolny!

Anna Wysocka
Tygodnik „Adalbertus”
Koncert na dwie gitary. Bracia Marek i Adam Mikulscy.

Gdzie: Konin Morzysław, parafia św. Wojciecha
Kiedy: 28 października, godz. 19.00
Wstęp wolny

W ostatnią niedzielę miesiąca, 28 października o godz. 19.00, organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę zapraszają do kościoła św. Wojciecha na jesienny koncert znakomitego duetu gitarowego, który tworzy dwóch braci Marek i Adam Mikulscy.

Obaj urodzeni we Wrocławiu, absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie gitary Tadeusza Wybrańca. Bracia Mikulscy posiedli niezwykłą umiejętność łączenia muzyki klasycznej z lżejszym repertuarem - a to wszystko okraszone jeszcze dużą dawką humoru, co stało się ich znakiem rozpoznawczym i zjednało im rzeszę sympatyków i miłośników ich twórczości oraz bardzo oryginalnego sposobu prezentacji scenicznej. Jako kompozytorzy, twórcy aranżacji i akompaniatorzy przez wiele lat współpracowali z artystami wywodzącymi się z nurtu piosenki literackiej ( m.in. Jarek Wasik, Grupa Semplice, Grupa Bez Nas Wy, Magda Łazar-Massier i Mariusz Massier). Wspólnie z tymi artystami nagrali łącznie 5 płyt.
Aktualnie oprócz regularnej pracy koncertowej w swoich miastach i regionach działają na rzecz rozwoju gitarystyki, prowadząc z dużymi sukcesami ożywioną działalność pedagogiczną, a uczniowie Adama regularnie uczestniczą w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych (do chwili obecnej zdobyli już ponad 50 nagród). Obaj koncertują solo, w duecie, a także w kwartecie instrumentalnym "Mikulscy Quartet Będ" wykonującym autorską muzykę obu braci. Ponadto, Marek jest członkiem Grupy Semplice.

Jesiennym koncertem muzyki klasycznej duet wprowadzi nas w czas zadumy i refleksji listopadowej. Projekt współfinansowany jest ze środków miasta Konina i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami są tygodnik „Adalbertus” oraz diecezjalny duszpasterz trzeźwości.
Jedenaście lat temu wszystko się zaczęło. Tryptyk Zaduszkowy 2018.

XI Tryptyk zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…” Przed nami listopad, miesiąc w którym, jedenaście lat temu wszystko się zaczęło.
Wspólnota parafii św. Wojciecha w Koninie i tygodnik „ Adalbertus” pragną pochwalić się przedsięwzięciem artystycznym jakim jest XI Tryptyk Zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…”, który w tym roku przypada w dniach 2 - 4 listopada 2018 roku.
Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Zamysłem organizatorów, od początku, było pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy religię. Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby zaprosić społeczność całego Konina i wspólnie pochylić się nad tematem przemijania, a poprzez wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności. Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym Zniczem, który zapłonie 2 listopada, dokładnie w Dzień zaduszny.
I tak kolejności, wystąpią:

02.11. Piątek – godz. 19.00 - Adam Strug

03.11. Sobota – godz. 19.00 – Zespół „ U Studni”

04.11. Niedziela – godz. 19.00 – Lubelska Federacja Bardów

Piątkowy koncert ofiarowany jest w intencji dziennikarzy, artystów i animatorów konińskiej kultury, sobotni, tym którzy nie poradzili sobie z wszelkimi uzależnieniami, natomiast niedzielny koncert będzie dziękczynieniem za pontyfikat św. Jana Pawła II, a także poświęcony będzie wszystkim poległym w walce o niepodległość Polski.
Koncerty odbędą się w kościele parafii św. Wojciecha w Koninie – Morzysławiu. Wstęp wolny.
Patronat honorowy nad projektem objęli Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej oraz Prezydent Miasta Konina. Przedsięwzięcie współfinansują Miasto Konin i parafia św. Wojciecha, przy współpracy KDK. Organizatorami Tryptyku są proboszcz parafii ks. Józef Wysocki, prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka i Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Włocławskiej ks. Paweł Śmigiel.
Stradivarius i artyści zachwycili publiczność. Konin oddał hołd Niepodległej Ojczyźnie.

W kościele św. Wojciecha w Morzysławiu zakończył się wyjątkowy koncert. Na jedynych w Polsce skrzypcach Stradivariusa zagrał mistrz rodem z Konina Janusz Wawrowski. Wybitnemu artyście towarzyszyli uzdolnieni muzycy z „Warsaw Players”. W ten sposób Konin oddał hołd Ojczyźnie w 100-lecie odzyskania Niepodległości.
Na dzisiejszy koncert czekały setki miłośników dobrej muzyki, o czym świadczyła rekordowa frekwencja. Mury kościoła świętego Wojciecha wypełniły się po brzegi, a na duchową ucztę zaprosił wszystkich ksiądz proboszcz Józef Wysocki. - Piękna, morzysławska świątynia była naocznie świadkiem odradzającej się po 123 latach niepodległej i suwerennej Ojczyzny - mówił witając zgromadzonych gości, wśród których - oprócz mieszkańców Konina - znaleźli się także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa wraz z biskupem diecezji włocławskiej Wiesławem Alojzym Meringiem.
- Dzisiejszym koncertem chcemy uczcić wszystkie wydarzenia, które miały wpływ na bieg naszej historii - mówiła Bogumiła Wawrowska. - Trzeba pamiętać, że kultura i sztuka niejednokrotnie były tymi czynnikami, które przyczyniały się do przetrwania naszego narodu. Ten koncert jest szczególny jeszcze z innego względu. Po raz pierwszy w swoim rodzinnym mieście wystąpi skrzypek Janusz Wawrowski, który od maja tego roku koncertuje na słynnych skrzypcach Antonio Stradivariego. Polska przed II wojną światową miała Stradivariusy. Niestety historyczne burze XX wieku sprawiły, że wszystkie te niezwykle cenne instrumenty wywieziono, sprzedano lub przekazano w inne ręce. Teraz, po raz pierwszy w powojennej historii kraju Polska ma znów swojego Stradivariusa. Jest to instrument absolutnie wyjątkowy. Wiele szczegółów dotyczących tych skrzypiec owianych jest tajemnicą. Powstały w 1685 roku we włoskiej Cremonie w roku urodzin Jana Sebastiana Bacha. Instrument przejawia wiele elementów świadczących o mistrzostwie 42-letniego lutnika wszechczasów. Były w podsiadaniu włoskich magnatów z okolic Rzymu. Wykonywano na nich koncert tylko raz w roku i to przez wybranego muzyka. Dzięki temu jest to jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie. Dokładne badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie elementy są oryginalne, co potwierdza szereg certyfikatów.
Nieprzypadkowo artyści rozpoczęli koncert utworem Jana Sebastiana Bacha, następnie publiczność oklaskiwała także kompozycje I.J. Paderewskiego, A. Vivaldiego, czy E. Griega.
- Bardzo dużo uczę się od młodych muzyków z „Warsaw Players” - powiedział na zakończenie koncertu mistrz Janusz Wawrowski. - Mam nadzieję, że również dla nich uda się pozyskać bardzo dobre instrumenty, które muszą dużo kosztować - dodał żartem.
Za przepiękny koncert podziękował mistrzowi Januszowi Wawrowskiemu prezydent Konina Józef Nowicki. - Dziękuję też orkiestrze i życzę, aby dobre instrumenty trafiły w ręce tych pięknych osób - powiedział.
Janusz Wawrowski na Stradivariusie w Koninie

 Stradivarius – to słowo wywołuje dreszcz podniecenia na całym świecie. Stworzone przez słynnego lutnika dzieła, dające nieporównywalne z niczym brzmienie, warte są miliony dolarów. Jest jedno „ale” – muszą trafić w ręce wytrawnego wirtuoza. Bywają kapryśne i tylko duże umiejętności pozwalają wydobyć pełnię ich możliwości. Janusz Wawrowski to potrafi.

Janusz Wawrowski grając na Stradivariusie wystąpi w Koninie z koncertem nadzwyczajnym z okazji 100-lecia Niepodległości RP 30 września (początek koncertu o godz. 16.00, wstęp wolny). W czasie koncertu w kościele pw. św. Wojciecha towarzyszyć mu będzie Warsaw Players W ich wykonaniu usłyszymy kompozycje I.J. Paderewskiego, J.S. Bacha, A. Vivaldiego i E. Griega. Na koncert zaprasza prezydent Konina Józef Nowicki, honorowy patronat sprawuje biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering.
Janusz Wawrowski pochodzi z Konina, tu zdobywał podstawy muzycznego wykształcenia w Państwowej Szkole Muzycznej. Po nagraniu w 2007 r. wszystkich 24 Kaprysów Niccolò Paganiniego, co pozostaje umiejętnością unikalną w skali światowej, Wolfgang Marschner stwierdził, że jego interpretacje można porównywać z grą „tylko kilku renomowanych europejskich skrzypków”. Swoją opinię wyraziła także wielka Ida Haendel: „…Pan Janusz Wawrowski jest skrzypkiem o wyjątkowej wartości, który zasłużył sobie na wspaniałą karierę na scenie koncertowej”. Zaś Konstanty Andrzej Kulka napisał: „Już sam fakt wykonania wszystkich 24 Kaprysów wzbudza podziw i jest godny uznania. Sposób w jaki Pan Janusz Wawrowski wykonuje owe Kaprysy pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość polskiej wiolinistyki”. Anna S. Dębowska w „Gazecie Wyborczej” dodała: „Janusz Wawrowski to najlepszy dziś polski wirtuoz skrzypiec”. Kolejne płyty i koncerty tylko te opinie ugruntowywały. Że przytoczymy choćby fragment recenzji Vereny Großkreutz w „Stuttgarter Zeitung” po koncercie ze Stuttgarter Philharmoniker pod batutą Daniela Raiskina: „Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego, ,,Polskiego Paganiniego", w wykonaniu polskiego skrzypka Janusza Wawrowskiego pozostanie niezapomniany”.
Nie jest przypadkiem, że w maju 2018 pierwszy w powojennej Polsce Stradivarius trafił w ręce Janusza Wawrowskiego. Mecenas sztuki, który zdecydował się na zakup instrumentu, przekazał go w ręce wirtuoza. Drogocenny instrument jest przechowywany w skarbcu i eksponowany na Zamku Królewskim w Warszawie. Mecenas, pragnący pozostać anonimowy, poprzez zakup i udostępnienie tych wyjątkowych skrzypiec chce uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Wawrowski od lat marzył o pojawieniu się w Polsce tej klasy instrumentów lutniczych. Ich brak, jak zauważał, marginalizuje polskich artystów na arenie międzynarodowej. Dzisiaj twierdzi, że „Ten Stradivarius to znacznie więcej niż wspaniałe skrzypce, to ambasador naszej muzyki na świecie. Jego historia i niesamowite brzmienie budzą zainteresowanie natychmiast, kiedy tylko o nim wspomnę i kiedy tylko się pojawia!”
Wiele szczegółów dotyczących tych skrzypiec owianych jest tajemnicą. Powstały w 1685 r., w roku narodzin Jana Sebastiana Bacha. W swej budowie wybiegają mocno ponad okres twórczości nazywany Amatiese. Forma instrumentu nawiązuje już do najwspanialszych egzemplarzy Stradivariego z tzw. okresu złotego jego twórczości. Pozostawały przez lata w rękach prywatnych właścicieli. Wykonywano na nich koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie. Dokładnie badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne. Autentyczność skrzypiec potwierdzają certyfikaty.
Koncert na 100-lecie Niepodległości RP
Janusz Wawrowski i Warsaw Pleyers
30 września 2018, godz. 16.00
kościół pw. św. Wojciecha w Koninie
wstęp wolny

Konin – św. Wojciech. Wiersze K.K. Baczyńskiego w wykonaniu Sławomira Zygmunta.

Koncertem zatytułowanym „…Jeno wyjmij mi z tych oczu…” w wykonaniu Sławomira Zygmunta zainaugurowano dziewiąty rok projektu „Trzeźwienie przez kulturę”.
Sławomir Zygmunt to znany warszawski twórca i dziennikarz, od lat interesujący się twórczością Krzysztofa K. Baczyńskiego. Wraz ze znanym gitarzystą Krzysztofem Domańskim tworzą duet, który wprawia w nostalgię, przyprawia o drżenie serca i na pewno wzbudza refleksje. Tak było także w niedzielny wieczór (23 września) w koście pw. św. Wojciecha.
Podczas koncertu gość projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zaśpiewał utwory z płyty „Z wiatrem. Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.
- To płyta z piosenkami w wykonaniu Sławomira Zygmunta (śpiew, gitara, harmonijka ustna) i Krzysztofa Domańskiego (gitara), na którą składają się utwory skomponowane do wierszy poety. Album został wydany przez Polskie Radio, patronat nad tym wydawnictwem objęło Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Program I Polskiego Radia. Na płycie „Z wiatrem…” znajduje się 17 wierszy wojennego wieszcza z przepiękną muzyką i we wspaniałej interpretacji Sławomira Zygmunta. 30 sierpnia 2017 r. podczas koncertu w warszawskim teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis – przypomniała Anna Wysocka, która obok ks. Pawła Śmigla jest współtwórczynią projektu.
W koncercie uczestniczyli zastępca prezydenta Konina Sławomir Lorek i dyrektor II LO noszącego imię wielkiego poety - Małgorzata Koziarska-Sip.
Koncert współfinansowany jest przez Miasto Konin i proboszcza miejsca. Organizatorami są diecezjalny duszpasterz trzeźwości oraz tygodnik „Adalbertus”.

XI Tryptyk Zaduszkowy „Nie wszystek umrę”

 „Nie wszystek umrę” – pisał Horacy ponad 2 tysiące lat temu. Od 11 lat tę frazę z jego Pieśni III powtarzają organizatorzy Tryptyku Zadusznego w Koninie, zapraszając koninian na wspólne pochylenie się nad przemijaniem. Temu „pochyleniu się” sprzyjać ma muzyka. Tegoroczny Tryptyk odbędzie się w kościele św. Wojciecha w dniach 2-4 listopada.

Intencją projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest – jak piszą organizatorzy: wspólnota parafii św. Wojciecha i tygodnik „Adalbertus” – „integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Zamysłem organizatorów było, od początku, pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, polityczne sympatie czy religię! Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby zaprosić społeczność całego Konina i wspólnie pochylić się nad tematem przemijania, a poprzez wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności! Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym Zniczem”.
2 listopada (piątek) wystąpi Adam Strug, śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, pomysłodawca zespołu Monodia Polska praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej. Gość Tryptyku od wielu lat zaprasza warszawiaków do katakumb na Cmentarzu Powązkowskim na wspólne śpiewanie pieśni. Na Tryptyku zaśpiewa pieśni o śmierci. Akompaniować mu będzie na lirze korbowej Hipolit Woźniak.
3 listopada (sobota) uwodzić słuchaczy będzie zespół „U Studni”, którego muzycy przez lata współtworzyli Stare Dobre Małżeństwo. „U studni” swój najnowszy program opiera na wierszach Krzysztofa Cezarego Buszmana, poety wywodzącego się z Gdańska, Adama Ziemianina, wybitnego krakowskiego poety, a także na utworach autorstwa Oli Kiełb, Darka Czarnego i Ryszarda Żarowskiego. Mądra refleksja, liryka najwyższej próby, optymizm oraz piękna harmonia głosów wokalistów i akompaniujących instrumentów, słowem – to jeden z tych „rzadkich przypadków” artystów, którzy zatrzymują słuchacza na dłużej, niż radiowe 3 minuty!
4 listopada (niedziela) na koncert „Miłość mi wszystko wyjaśniła” zaprasza Lubelska Federacja Bardów. Zespół stworzyli i tworzą laureaci najważniejszych festiwali piosenki artystycznej. Jest to ośmioro nietuzinkowych artystów, którzy sposobem organizacji pracy przypominają krakowską Piwnicę pod Baranami, gdzie jest wielu autorów, kompozytorów i wykonawców. LFB wzorce czerpie z folkloru kresów, muzyki klasycznej; nawiązuje do ambitnych nurtów rocka i popu. W swoim dorobku ma piosenki autorskie członków zespołu, a także utwory Cohena, Stinga, Dylana, Okudżawy, Wysockiego, Brela, Brassensa, Grześkowiaka, Kaczmarskiego, Kelusa. W Koninie wykonają program pochodzący z płyty „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, nagranej w 2000 roku do poezji Karola Wojtyły.

Wszystkie koncerty 11. Tryptyku Zaduszkowego odbywać się będą w kościele św. Wojciecha o godzinie 19.00. Wstęp na koncerty jest wolny. Patronat honorowy nad projektem objęli biskup diecezji włocławskiej oraz prezydent Konina. Przedsięwzięcie współfinansują Miasto Konin i parafia św. Wojciecha, przy współpracy KDK.
Autor „Santo Subito” podsumuje projekt „Trzeźwienie przez kulturę”

W najbliższą niedzielę, 24 czerwca, o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie Msza św. trzeźwościowa, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Podczas homilii podsumuje on miniony rok ze szczególnym uwzględnieniem działań, wynikających z Narodowego Kongresu Trzeźwości. Po Eucharystii swoje wiersze recytować będzie Krzysztof Cezary Buszman, ukochany poeta nieżyjącego Krzysztofa Kolbergera. Wieczór poetycki pt. „Podróż z Aniołem Stróżem” odbędzie się w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”.
Krzysztof Cezary Buszman poeta, autor piosenek, fotografik i podróżnik z zamiłowania. urodził się 17 lipca 1967 roku w Gdańsku. Dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni, w której też mieszka obecnie. W 1997 roku poeta wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie trzy lata później, w Londynie, powołał do życia Agencję Promocji Kultury Polskie. Po wieczorach autorskich K. C. Buszmana w Londynie pojawiło się szereg znakomitych recenzji porównujących poetę do Kazimierza Wierzyńskiego i Mariana Hemara. Twórczość Buszmana zyskała duże uznanie zarówno polonijnych elit intelektualnych, jak i szerokiego grona miłośników poezji, a wiersze poety ukazywały się cyklicznie w Coolturze Tygodniku Polskim w UK. W 2005 roku poeta wrócił do kraju, gdzie wkrótce wstąpił do Stowarzyszenia Autorów Polskich. W październiku 2014 roku ukazała się płyta pt. „Stare Powązki – strofy o przemijaniu”, na której wiersze poety mówi kilkunastu wybitnych aktorów. Krążek ten jest cegiełką na rzecz ratowania zabytków najstarszej nekropolii w Polsce. W 2017 roku ukazała się kolejna płyta z wierszami autora, czytanymi przez dwudziestu trzech wybitnych aktorów polskich, pt. „Podróż z Aniołem Stróżem”. Dochód z tego krążka również przeznaczony został na renowację zabytków na cmentarzu powązkowskim. Krzysztof Cezary Buszman jest także autorem Hymnu Kanonizacyjnego dla Jana Pawła II „Santo Subito” w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej z muzyką Bogdana Kierejszy.
Twórczość poety przybliżył Polakom nieżyjący już wybitny aktor Krzysztof Kolberger. „Strofy życia” – to dwie płyty z wierszami i piosenkami Krzysztofa Cezarego Buszmana, należące do najpiękniejszych, w sensie duchowym i najwartościowszych artystycznie, wydawnictw. Na podwójnym CD Kolberger, wytrawny interpretator poezji, czyta teksty poety, a także prowadzi urodzinowy koncert twórczości Buszmana. Dotychczas ukazało się 11 tomików poezji, m.in. słynna i uwielbiana prze Kolbergera „Errata do świata” oraz wydany dwa lata temu tomik poezji „Podróż z Aniołem Stróżem”! Poezja Krzysztofa Cezarego Buszmana jest również inspiracją dla wielu kompozytorów! Do jego tekstów wciąż powstają piękne kompozycje muzyczne m.in.: Włodzimierza Korcza, Włodzimierza Nahornego, Jerzego Satanowskiego, Janusza Strobla, Marcina Stycznia! Teksty Buszmana śpiewają Danuta Błażejczyk, Halina Frąckowiak, Joanna Lewandowska, Grażyna Łobaszewska, Alicja Majewska, Mirosław Czyżykiewicz, Szymon Podwin, czy Marcin Styczeń. Dotychczasowa dyskografia to 12 albumów z tekstami poety. Krzysztof Cezary Buszman ma za sobą szereg spotkań autorskich nie tylko w Domach Kultury na terenie całej Polski ale także w wielu parafiach na terenie całego kraju. Projekt współfinansowany jest przez proboszcza miejsca i prezydenta miasta, przy współpracy z KDK. Organizatorami są tygodnik „Adalbertus” oraz diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Wstęp wolny!

Anna Wysocka, tygodnik „Adalbertus”


Zaproszeni artyści to uhonorowani i utytułowani muzycy.

Prof. Klaudiusz Baran ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jako stypendysta rządu francuskiego kontynuował studia w Conservatoire Paul Dukas w Paryżu. Laureat wielu nagród, uczestniczył w kilkunastu prestiżowych festiwalach. Jako solista współpracował z najlepszymi orkiestrami polskich filharmonii i zagranicznych.

Dr hab. Michał Nagy studiował gitarę w Akademii Muzycznej w Warszawie i Konserwatorium Wiedeńskim. Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Fiuggi, Gdańsku, Krakowie i Tychach. Dwukrotnie był stypendystą Fundacji Kultury. Jest laureatem nagrody Województwa Małopolskiego ,,Ars Quaerendi 2010” i odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od 1997 roku jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie w stopniu doktora habilitowanego. Od 2008 roku jest kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie.

Na koncercie muzycy zagrają m.in.utwory takich kompozytorów jak: Sid Hille, Astor Piazzolla, Ariel Ramirez, Thomas Gubitsch.
Koncert „W pół drogi” Cezarego Makiewicza w św. Wojciechu.

W niedzielę, 29 kwietnia o godz. 19.00 w auli pod plebanią parafii św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu wystąpi znany bard i gitarzysta Cezary Makiewicz. Koncert odbędzie się w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”.

Cezary Makiewicz to lider i założyciel zespołu KOLTERSI, śpiewa, gra na gitarze, komponuje, pisze teksty. Znany jest nie tylko dzięki piosence „ Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”. Jego kompozycje to propozycja innego spojrzenia na muzykę country. Nowoczesne aranżacje piosenek i świadome włączanie elementów muzyki rock, pop i folk tworzą nową jakość na polskim rynku tego gatunku muzyki. Artysta zwraca szczególną uwagę na treść utworów, dzięki czemu słowa w piosenkach stanowią bardzo ważny element. Cezary Makiewicz, w latach 1988-95 był czołową postacią w najlepszym polskim zespole grającym muzykę bluegrass - Little Maggie. Od 1995 do 1997 r. współpracował intensywnie z olsztyńską Filharmonią.
W tym roku obchodzi XXX lecie działalności artystycznej. Laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień, ulubieniec mrągowskiej publiczności, artystyczny przyjaciel Tomka Szweda, z którym wydał w 2014 roku „Śpiewnik”. Jego utwory można znaleźć na 21 płytach kompaktowych, składankach, płytach autorskich, wydawnictwach zespołowych. Jego płyta „Znajdź na to czas”, wydana w 2017 roku otrzymała bardzo dobre recenzje. Album złożony z dziesięciu nowych utworów kończy jeden z pierwszych jakie napisał, za to najbardziej znany. To śpiewany po angielsku hymn Pikniku Country, „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”. Makiewicz ma ciepły, miły głos, któremu jednak umie nadać różny charakter. Najczęściej jest delikatny, ale bywa też szorstki i dramatyczny, ale nade wszystko prawdziwy. Do tego zgrabnie aranżuje swoje utwory, w dodatku sam je nagrywa we własnym studiu, co już na starcie daje mu kilka dodatkowych punktów! Dobrał też sobie solidnych instrumentalistów, na których może polegać, a na potrzeby tego krążka skrzyknął jeszcze kilku.

Koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współudziale KDK. Organizatorami koncertu są tygodnik „Adalbertus” i duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej.
Podsumowanie ósmego roku projektu „trzeźwienie przez kulturę” w Koninie.

Tradycyjnie, na koniec czerwca przyszła pora na podsumowanie konińskiego projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, który zakończył się Mszą św. trzeźwościową i spotkaniem poetyckim z Krzysztofem Cezarym Buszmanem „Podróż z Aniołem Stróżem”.
Ostatnia niedziela czerwca była osiemdziesiątą niedzielą projektu, 18. mszą św. trzeźwościową, 18. spotkaniem z artystą! Projekt zakończył bowiem 8 lat i jest jedynym w Polsce, przedsięwzięciem, który powstał przy redakcji tygodnika „Adalbertus” w parafii św. Wojciecha w Koninie.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, część koncertów odbywała się w świątyni, część w auli pod plebanią. Było to podyktowane niską temperaturą w kościele, ale też, chęcią zaprezentowania artystów, których gatunki muzyczne nie mieszczą się w kanonie muzyki klasycznej, czy instrumentalnej.
Przypominając tegorocznych zaproszonych gości, należy wspomnieć Tomka Kamińskiego, który poprowadził koninian w muzyczną podróż swoich mądrych, dynamicznie wyśpiewanych piosenek, skierowanych do Pana Boga. Nie inaczej było również z Michałem Gaszem (śpiew) i Sebastianem Rucińskim (gitara), którzy rozśpiewali publiczność słowami Hymnu na ŚDM. W październiku, niezwykłym okazał się koncert znakomitego muzyka i kompozytora Joachima Mencla, który zauroczył wszystkich grą na lirze korbowej oraz kompozycją do słów św. Jana Pawła II „ Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Gitarową przestrzeń zagospodarował w sposób niepowtarzalny Patryk Filipowicz, którego pieśni religijne zaaranżowane na gitarę wzruszyły konińską publiczność! Jego interpretacje, śpiewanych utworów kościelnych, zachwyciły najbardziej wybrednych melomanów. Podobnie było z koncertem kolęd Józefa Skrzeka. Koncert na kościelnych organach i sławnym moogu był również przesyłany na ekran, co umożliwiło publiczności obserwowanie dynamiki wykonania! Nowy rok został zainaugurowany w auli pod plebanią koncertem znakomitego, rodzinnego duetu - Irka Głyka (wibrafon) i jego córki Kingi Głyk (gitara basowa). Zaskoczeniem dla części publiczności było świadectwo wiary, jakie artysta dał podczas koncertu, dziękując za wszelkie dary Jezusowi Chrystusowi! Zostając w auli przez kolejne zimne miesiące publiczność oklaskiwała artystów ze świata ballady i muzyki country. Do historii przejdą koncerty Tomka Szweda i Cezarego Makiewicza, którzy muzyką i narracją opowiadali swoje obserwacje świata. Obydwaj związani z festiwalem w Mrągowie, chętnie sięgnęli po tzw. „piosenkę drogi”. W maju nastąpił powrót do kościoła koncertem muzyki klasycznej w wykonaniu Michała Nagy (gitara) i Klaudiusza Barana (bandoneon). Podsumowaniem kolejnego roku projektu było spotkanie ze strofami poety Krzysztofa Cezarego Buszmana. Jego mądre, dojrzałe i skierowane do Boga utwory wzruszyły wsłuchaną, licznie przybyłą, konińską publiczność. Dlatego, na wakacyjny czas warto wziąć ze sobą jego przesłanie: „Tyle pokory w nas co pychy, Słabości tyle co i siły, Wskaż nam dziś Panie drogę prostą, Wśród tych pokrętnych i zawiłych”.
Projekt może być realizowany dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami „Trzeźwienia przez kulturę” są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

tekst: Ks. Paweł Śmigiel, foto: Krzysztof Jan Rybczyński
Koncert Tomasza Szweda w Morzysławiu. To już w najbliższą niedzielę, 25 lutego o godz. 19.00, w parafii św. Wojciecha w Morzysławiu wystąpi legenda muzyki country. Koncert odbędzie się w ramach projektu
 „Trzeźwienie przez kulturę”.

Zaproszony artysta na polskim rynku muzycznym istnieje od ponad 30 lat. Wszystko zaczęło się od Przeglądu Piosenkarzy Amatorów, a kiedy napisał własne piosenki, wraz z nimi znalazł się na XV Festiwalu Piosenki Studenckiej, gdzie otrzymał wyróżnienie za „Protest song”. Od tego festiwalu zaczęła się wielka kariera estradowa Tomka Szweda i tak zostało. Wielbicielom gatunku znany jest nie tylko z festiwali muzyki country w Mrągowie, bowiem jako solista, z gitarą i harmonijką, pojawiał się na wielu koncertach w całej Polsce i na świecie, śpiewając własne kompozycje i piosenki country.
Od 1979 roku był solistą znakomitej folkowo-countrowej, wokalnej grupy Tender, którego utwór „Stara jak ziemia ballada” stał się klasykiem gatunku. Po odejściu z zespołu grał country i bluegrass z różnymi muzykami i zespołami. Kolejną grupą, z którą współpracował, był krakowski Konwój. Jednak to kontakt z wrocławskimi muzykami środowiska jazzowego zaowocował wyjątkowo piękną płytą „Afirmacje”. Zawierała ona piosenki Tomasza Szweda w aranżacji znakomitego saksofonisty - Piotra Barona.
Tytuł Najpopularniejszy Wykonawca Country otrzymał w roku ’83, ’85 i ’86, a w latach 90. zdobył wszystkie możliwe nagrody, tytuły i wyróżnienia środowiska countrowego. Od roku ’97 do 2000, czterokrotnie był laureatem plebiscytu magazynu „Trucker” i rozgłośni radiowych na najpopularniejszego wykonawcę muzyki country Złoty Truck. Został Kompozytorem roku ‘98, Artystą roku ’99 i 2000, Wokalistą roku ’99 i 2000. Jego piosenki i płyty zwyciężały jako Płyty Roku i Piosenki Roku. W repertuarze Tomka Szweda znalazło się również miejsce na anglosaską muzykę tradycyjną, na muzykę celtycką, na bluesa, bluegrass i folk.
Tomasz Szwed nie przypadkiem został zaproszony na projekt „Trzeźwienie przez kulturę”, bowiem jest on również psychoterapeutą. Prowadzi indywidualne i grupowe sesje psychoterapeutyczne oraz warsztaty rozwoju osobowości. Ponadto, jest konsultantem FUNDACJI „A KOGO?” EWY BŁASZCZYK. W jego dorobku są również tomiki poezji, dlatego nie dziwi wpis znakomitego krytyka muzycznego i dziennikarza Korneliusza Pacudy: Tomek to wspaniały współczesny bard. Tworzy piękne teksty i pięknie je wykonuje. Warto nie tylko posłuchać, ale i poczytać.
Organizatorami projektu są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Projekt współfinansowany jest przez miasto i parafię św. Wojciecha. Koncert Tomka Szweda odbędzie się w auli pod plebanią. Wstęp wolny! 
28 styczeń - „Trzeźwienie przez kulturę” 

Rok 2018 organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” rozpoczynają koncertem, który ma szansę stać się prawdziwym wydarzeniem muzycznym! W niedzielę, 28 stycznia o godz. 19.00 w Auli pod plebanią parafii św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu wystąpi niezwykły duet instrumentalny - wibrafonista Irek Głyk i jego córka, gitarzystka basowa, Kinga Głyk.


Irek Głyk chętnie przyjął zaproszenie na ten projekt, bo jak sam powiedział, chciałby publiczności konińskiej opowiedzieć też swoją historię. Jest cenionym wibrafonistą i perkusistą, a także kompozytorem, aranżerem. Od dziecka zainteresowany muzyką, z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Irek Głyk – to stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music i dobywca wielu nagród na konkursach i festiwalach – począwszy od wygranej na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1990). W 1994 roku założył swój Ireneusz Głyk Kwartet (Adam Kowalewski – bas, Krzysztof Dziedzic – perkusja, Marek Podkowa – saksofon, lider – wibrafon). Zespół odniósł sukces na scenie jazzowej, zdobywając m.in. II miejsce na XIX Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów w Krakowie. W ankiecie Jazz Forum Irek Głyk zostaje okrzyknięty nadzieją polskiego wibrafonu, zyskując trzecie miejsce w kategorii tego instrumentu. Kilka lat później zaczyna występować w duecie z Bernardem Maselim (duety wibrafon – marimba) – koncerty cieszą się wielkim powodzeniem, nic więc dziwnego, że obecnie artyści powracają do tego projektu! Ponadto Irek Głyk to również ceniony muzyk sesyjny, który współpracował z czołówką i polskiego jazzu, i rocka (Stanisław Sojka, Justyna Steczkowska, Paweł Kukiz, Reni Jusis, Natalia Niemen,Ireneusz Dudek, Mieczysław Szcześniak, Jorgos Skolias, Katarzyna Gertner, Ewa Uryga, Anthimos Apostolis, SBB, Krzak, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski,Paweł Tomaszewski, Maciek Sikała, Piotr Wojtasik, Grzegorz Kapołka, Bronisław Duży, Grażyna Łobaszewska, Marek Bałata, Wojtek i Jacek Niedziela,Etienne Mbpee, Ruth Lynch, Junior Robinson). Występował na scenach w Polsce i poza jej granicami (USA, Niemcy, Francja, Dania, Włochy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Austria). Ma na swoim koncie dwa autorskie albumy: „Long Time” i „Step Ahead”. Ojcu, na gitarze basowej towarzyszyć będzie uzdolniona i już sławna…

Kinga Głyk, która ma dopiero ma 20 lat, a już uważana jest za najlepszą polską basistkę młodego pokolenia i wschodzącą gwiazdę muzyki jazzowo-bluesowej. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 12 lat grając w rodzinnym GŁYK P.I.K. TRIO. Pomimo młodego wieku zagrała już dziesiątki koncertów w Polsce i za granicą min: w Indonezji, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Portugalii, Słowacji, Czechach, Ukrainie. W marcu 2015 roku wydała swój debiutancki album „Rejestracja”. Płyta otrzymała bardzo dobre recenzje od m.in. Radiowej Trójki, Magazynu „Jazz Forum” i „Twój Blues”. W ankiecie JAZZ TOP i BLUES TOP została nominowana w kategoriach: NOWA NADZIEJA, GITARA BASOWA oraz ODKRYCIE ROKU. W lutym 2016 roku Kinga nagrała swój drugi autorski album LIVE pt:”Happy Birthday”. W czerwcu 2016 roku filmik coveru „Tears In Heaven” w wykonaniu Kingi Głyk został umieszczony przez facebookowy portal Bass Player United i uzyskał tam ponad 20 milionów wyświetleń.

Kinga zagrała między innymi z: Tim Garland, Nitai Hershkovits, Greg Hutchinson, Jnr Robinson, Bernard Maseli, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Apostolis Anthimos, Leszek Winder, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Kapołka, Joachim Mencel, Arek Skolik, Mateusz Otremba (Mate.O), Marek Dykta czy Piotr Wyleżoł. W październiku 2017 ukazał się najnowszy studyjny album artystki pt. „Dream”. Płyta została nagrana w doborowym towarzystwie światowej sławy muzyków. Razem z Kingą Głyk zagrali: Greg Hutchinson (perkusja), Tim Garland (saksofon), Nitai Hershkovits (fortepian).

Album został wydany przez jedno z najbardziej uznanych wydawnictw na świecie WARNER MUSIC GROUP COMPANY. Koncerty promujące najnowszy album pt: „Dream” odbędą się min. w USA, Kanadzie, Norwegii, Francji i wielu innych krajach. Zaproszeni muzycy na koniński koncert przygotowali specjalny repertuar, który zaspokoi nawet najbardziej wybredne „podniebienia muzyczne”!

Koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu „Trzeźwienie prze kulturę” są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”.
Na koncert wstęp, jak zwykle wolny!

                      Grudniowa msza św. trzeźwościowa i kolędujący Józef Skrzek w św. Wojciechu w Koninie

W niedzielę, 17 grudnia o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie, ostatnia w tym roku, msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach. Po Eucharystii wierni podzielą się świątecznym opłatkiem i wezmą udział w niezwykłym koncercie. Organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zaprosili legendarnego kompozytora i multiinstrumentalistę Józefa Skrzeka, który zaśpiewa i zagra na kościelnych organach i Moogu najpiękniejsze polskie kolędy.
„Moje pierwsze spotkania z muzyką religijną zaistniały jeszcze za czasów ministranta w parafialnym kościele św. Michała, kiedy podglądałem organistę i próbowałem dotknąć organ. Podczas studiów w katowickiej Akademii Muzycznej przez kilka semestrów poznawałem tajniki techniki manualnej organowej. Pierwsze poważny występ dokonał się w 1978 r. podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w kościele św. Piotra i Pawła w Katowicach. Zagrałem na organach piszczałkowych i zaśpiewałem „Zbliż się do mego serca” do słów Romana Brandstaettera. W czasie rewolucji Solidarności rozpocząłem prawdziwą wędrówkę w sferach kościelnych muz. Koncert ku pamięci poległych górników w 1982 roku z łączeniem nowych brzmień do organ piszczałkowych to przełom w powstawaniu nowej muzyki. Potem Kościół św. Krzyża w Warszawie w 1983 roku, w atmosferze zagrożenia potwierdził znaczenie oraz moc grania Muzy w obliczu Pana. Grałem w Archikatedrze katowickiej, w katedrze Oliwskiej, w katedrze na Ostrowiu Tumskim we Wrocławiu i w wielu miejscach kultu, gdzie w tym czasie społeczność polska modliła się o rozwiązanie konfliktu powstałego w Polsce. W 1983 roku skomponowałem „Kantatę Maryjną” do słów Brandstaettera na cześć Ojca Św. Jana Pawła II, kiedy przyleciał na Śląsk i spotkał się z wielomilionową społecznością Ślązaków na lotnisku Muchowiec. W tym czasie po raz pierwszy zagrałem na wzgórzu kalwaryjskim w Piekarach Śląskich, gdzie w ostatnią niedzielę maja spotykają się rzesze pielgrzymów z całego Śląska. Do dziś gram w tym miejscu – w tym czasie….” Józef Skrzek nie przestał koncertować w miejscach kultu, i jak sam podkreśla, granie na chwałę Pana jest dla niego łaską i nigdy z tego nie zrezygnuje!
W 2010 roku Kapituła pod przewodnictwem włocławskiego biskupa dr. Wiesława Alojzego Meringa, przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Episkopatu Polski przyznała NAGRODĘ ARTYSTYCZNĄ im. Włodzimierza Pietrzaka Józefowi Skrzekowi w uznaniu za wypracowanie nowego nurtu w muzyce religijnej, a zwłaszcza za "Kantatę Maryjną" do słów Romana Brandstaettera. W 2013 roku został laureatem złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych, a 16 października tego roku odebrał z rąk wiceministra kultury Jarosława Sellina złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Koncert współfinansowany jest przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu są tygodnik „Adalbertus” i duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej. Zapraszamy! Wstęp wolny!
Anna Wysocka
tygodnik „Adalbertus”

Śpiewanie gitarą Patryka Filipowicza

Znakomity gitarzysta, pochodzący ze śląskiego środowiska muzycznego i spod oka muzyków grających z Czesławem Niemenem, kompozytor i aranżer Patryk Filipowicz wystąpił w niedzielnym (25 marca) koncercie w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”. „Lamenty duszy i gitary” – utwory z płyty o takim samym tytule – zachwyciły słuchaczy zebranych w parafialnej auli św. Wojciecha.

Muzyk, używający niezwykłej techniki określanej mianem fingerstyle, sprawiał wrażenie że słuchało się nie jednego a wielu instrumentów. Jego interpretacje znanych polskich utworów sakralnych na Wielki Tydzień oraz Gorzkie Żale (ten rodzaj dzieła muzycznego, towarzyszący nabożeństwu, występuje jedynie w naszym kraju) pomogły w wyciszeniu się i refleksji słuchaczy.

Organizatorami koncertu byli Anna Wysocka z tygodnika parafialnego „Adalbertus” oraz ks. Paweł Śmigiel – diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Koncert współfinansowany był przez Miasto Konin i proboszcza miejsca – ks. prał. Józefa Wysockiego, a patronuje mu prezydent Konina Józef Nowicki.
Jubileuszowy X Tryptyk Zaduszkowy „Nie wszystek umrę…”

Przed nami X Tryptyk Zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…” Koncerty odbędą się 3 -5 listopada br. w kościele parafii św. Wojciecha w Koninie – Morzysławiu. Wstęp wolny.

Wspólnota parafii św. Wojciecha w Koninie i tygodnik „ Adalbertus” pragną bowiem pochwalić się przedsięwzięciem artystycznym jakim jest jubileuszowy, X Tryptyk Zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…”, który w tym roku przypada w dniach 3 - 5 listopada 2017 roku.

Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Zamysłem organizatorów, od początku, było pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy religię. Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby zaprosić społeczność całego Konina i wspólnie pochylić się nad tematem przemijania, a poprzez wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności. Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym Zniczem, który zapłonie 3 listopada. W tym roku w morzysławskiej, pięknie odrestaurowanej świątyni wybrzmiewać będzie m.in. Czajkowski, Bach, Vivaldi, Mozart, Haendel, Lorenc, a zaproszeni goście to artyści światowego formatu. Niedzielny koncert będzie miał swój akcent lokalny, bowiem finał Tryptyku rozpocznie Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad libitum, który wspólnie z Maestro Vadimem Brodskim wykona Arię na strunę G z suity orkiestrowej nr 3 – m J. S. Bacha

I tak kolejności, wystąpią:

03.11. Piątek – godz. 19.00 - Bogusław Grabowski - organy& Maciej Sikała - saksofony

04.11. Sobota – godz. 19.00 - Zespół „DesOrient” z muzyką Michała Lorenca

05.11. Niedziela – godz. 19.00 - Vadim Brodski skrzypce & Bartłomiej Wezner – piano, Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad Libitum

Piątkowy koncert ofiarowany jest w intencji dziennikarzy, artystów i animatorów konińskiej kultury, sobotni, tym którzy nie poradzili sobie z wszelkimi uzależnieniami, natomiast niedzielny koncert poświęcony jest wszystkim poległym w walce o niepodległość Polski. W tym roku, dla podkreślenia jubileuszu i podziękowania wszystkim, którzy od początku towarzyszą przedsięwzięciu, organizatorzy wręczą statuetki „Anioł Tryptyku zaduszkowego”, dzieła rzeźbiarza Jerzego Zbrożka z Wrocławia.

Patronat honorowy nad projektem objęli biskup Diecezji Włocławskiej oraz prezydent Konina. Współorganizatorzy to prezydent Konina Józef Nowicki oraz Koniński Dom Kultury. Przedsięwzięcie współfinansują miasto Konin i parafia św. Wojciecha w Koninie. Organizatorami Tryptyku są proboszcz parafii ks. Józef Wysocki, prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka i duszpasterz trzeźwości Diecezji Włocławskiej ks. Paweł Śmigiel.
                                                   Koncert Joachima Mencla w Koninie

Gdzie: Konin, parafia św. Wojciecha
Kiedy: 22 października, godz. 19.00
Wstęp wolny

Organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają koninian do kościoła św. Wojciecha w niedzielę, 22 października.
Zaproszenie przyjął pianista, lirnik, kompozytor, wykładowca i producent muzyczny, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach Joachim Mencel. Ten znakomity artysta zagra tym razem na lirze korbowej.

W 2002 r. słynny angielski skrzypek Nigel Kennedy zaprosił Joachima Mencla do udziału w swoim projekcie muzycznym, prezentowanym w Londynie (Royal Albert Hall), Berlinie Mediolanie, Hamburgu, Krakowie, a także na prestiżowym Schleswig-Holstein Festival.

W 1992 r. wspólnie z Mieczysławem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Robertem Cudzichem i Piotrem Jankowskim założył grupę New Life, wykonującą muzykę określaną jako współczesny gospel. Od roku 1993 był członkiem kwartetu Janusza Muniaka. Grał także w kwartecie Andrzeja Cudzicha, z którym w 1997 r. nagrał płytę "Simple Way". Regularną współpracę z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym rozpoczął w 1993 r; do dziś koncertuje z nim i nagrywa za granicą (USA, Niemcy, Rosja).

W roku 2006 skomponował kantatę jazzową "Miłość mi wszystko wyjaśniła" do tekstów Karpla Wojtyły na combo jazzowe, orkiestrę smyczkową, chór chłopięcy i solistów. W premierowym wykonaniu tego utworu uczestniczyli między innymi słynny argetyński bandeonista Dino Saluzzi, saksofonista Lee Konitz, Ewa Bem, Kaissa, Jorgos Skolias, Mieczysław Szcześniak, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, góralska kapela Jana Karpiela-Bułecki, chór chłopięcy Filharmonii Krakowskiej i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Kantata była wykonywana jeszcze kilkukrotnie: między innymi z udziałem Richarda Galliano. W ty samym roku, na zamówienie Fundacji Kościelskich stworzył literacko - muzyczny projekt „El Greco”, który współtworzył z Jorgosem Skoliasem, DJ Krimem, Andrzejem Święsem i Harrym Tanschekiem.

Joachim Mencel jest również cenionym aranżerem i producentem muzyki wokalnej. Jego dokonania w tej dziedzinie usłyszeć możemy w piosenkach między innymi Karoliny Styły (płyta "My Favorite Songs" 1999) Ewy Bem (kompozycja i aranżacja piosenek na płycie "Kakadu"2007), Niny Stiller, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek i pochodzącej z Kamerunu - Kaissy.

Mencel jest autorem muzyki do kilku filmów, spektakli baletowych i pantomimy. Już na studiach komponował i grał w swoim własnym trio, a także kwintecie Piotra Wojtasika. Koncertował w wielu krajach Europy, w obu Amerykach i Azji.

Projekt może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu „Trzeźwienie przez kulturę są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”.

Michał Gasz w koncercie „Zdumienie” w św. Wojciechu

W ostatnią niedzielą miesiąca, 24 września o godz. 19.00 w koś ciele sw. Wojciecha w Koninie Morzysławiu odbędzie się koncert Michała Gasza i Sebastiana Rucińskiego pt. „Zdumienie”. Artyści zainaugurują ósmy rok projektu „Trzeźwienie przez kulturę” jedynego takiego w Polsce.

Michał Gasz jest zwycięzcą XII finału telewizyjnej Szansy na sukces 2005 z piosenką Papierowe Ptaki z repertuaru Krystyny Prońko. Występował też w programie z grupą Myslovitz w 2000 r. (w którym otrzymał wyróżnienie). 8 czerwca 2006 dał 1,5 godzinny koncert "Hommage a Czeslaw Niemen – Wspomnienie" w Musik – Literatur und Theater Polnisches Institut Berlin, poświęcony twórczości Czesława Niemena.

Michał Gasz współpracował m.in. z: Anną Jurksztowicz, Majką Jeżowską, Krystyną Prońko, Jackiem Cyganem, Krzysztofem Herdzinem, Krzesimirem Dębskim, Grzegorzem Piotrowskim, Piotrem Rubikiem, Januszem Radkiem. Współpracował również z projektami sceny niezależnej, gdzie śpiewał, pisał teksty oraz komponował. Zaśpiewał piosenkę Piotra Rubika „Zdumienie” w programie Szansa na sukces (2007), zanim brał udział, jako solista, w kantacie Piotra Rubika i Zbigniewa Książka pt. "Zakochani w Krakowie". Od początku maja 2007 jest solistą Oratoriów Piotra Rubika i Zbigniewa Książka.

Co roku bierze udział w amerykańskiej trasie koncertowej wraz z Piotrem Rubikiem i zespołem solistów: USA (Chicago, New York) i Kanada (Toronto) - październik 2007, kwiecień 2008, luty/marzec 2009. Wziął też udział w spektaklu "Habitat – moje miejsce na Ziemi" w grudniu 2007 w Gorzowie Wielkopolskim. Zespół Piotra Rubika otrzymał podwójną platynową płytę za album Habitat w listopadzie 2008 roku. Gasz zaśpiewał też kolędy na płycie z aranżacjami Piotra Rubika. W 2009 miała miejsce premiera nowego dzieła Piotra Rubika (z udziałem Gasza) realizowana w całości przez TV Polsat, będącego cantobiografią życia papieża JP II pod tytułem "Santo Subito" (autorem libretto jest Jacek Cygan).

Michał Gasz wykonał wszystkie partie wokalne głównego bohatera Adasia w serialu Szatan z siódmej klasy z 2006. Ma w dorobku nagrania do filmów animowanych, jak również do filmu z muzyką Krzesimira Dębskiego oraz DVD Krystyny Prońko Koncert 2005. Jest to zapis koncertu, w którym zaśpiewał "Papierowe ptaki". Zaśpiewał gościnnie w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego, gdzie postanowił wraz z wielkimi artystami scen polskich uczcić rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego galowym spektaklem, zatytułowanym "Zaduszki - Wyspiański". Jest laureatem głównych nagród, w tym Grand Prix, na VII, XI i XII Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Piosenki lat 60. i 70. pt. "Powróćmy do piękna w słowie i muzyce" Finalista XLII KFPP Opole - Debiuty 2005, Top Trendy 2007, Top Trendy 2009, Sopot Hit Festival 2009.

Michałowi Gaszowi na gitarze akompaniować będzie znakomity muzyk Sebastian Ruciński, który gra w kilku ważnych projektach jazzowych. Jest muzykiem na stałe współpracującym z Elżbietą Adamiak i Piotrem Rubikiem.

Koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i parafię św. Wojciecha przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu „Trzeźwienie przez kulturę „ są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”.

Anna Wysocka

  26 listopada - św. Wojciech - Koncert Patryka Filipowicza „Pieśni śpiewane gitarą”

W ostatnią niedzielę miesiąca, 26 listopada o godz. 19.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu zagra na gitarze znakomity gitarzysta Patryk Filipowicz. Koncert odbędzie się w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”

Znany niektórym koninianom z koncertu w konińskiej Wieży Ciśnień, Patryk Filipowicz to znakomity gitarzysta i kompozytor, a także zdolny i sprawny aranżer. Jest autorem trzech albumów solowych. Jego interpretacje tradycyjnych pieśni religijnych szybko zyskały przychylność słuchaczy i dziennikarzy muzycznych, czego efektem były liczne emisje w rozgłośniach radiowych w całym kraju (m.in. w Programie 1 Polskiego Radia), a także świetne recenzje w prasie ogólnopolskiej. Doświadczenie wyniósł ze śląskiej sceny muzycznej, ucząc się między innymi pod okiem znakomitych muzyków bluesowych, takich jak Maciej Radziejewski (ex-zespół Czesława Niemena) i Mirek Rzepa (Jan „Kyks" Skrzek i Ślaska Grupa Bluesowa). Nic dziwnego, że podczas jego występów gitarowych można usłyszeć również środki wyrazu pochodzące z początków muzyki bluesowej.

Podczas swoich koncertów solowych Patryk Filipowicz posługuje się techniką określaną jako fingerstyle, która pozwala na swobodne prowadzenie głosów, co często tworzy wrażenie gry kilku instrumentów jednocześnie. Śmiało można powiedzieć, że Patryk jest jednoosobowym zespołem, w którym gitara pełni również rolę wokalisty, basisty i perkusisty. O swojej grze mówi, że śpiewa gitarą.

Z tym większą przyjemnością zapraszamy na specjalnie przygotowany dla koninian koncert pt. „PIEŚNI ŚPIEWANE GITARĄ”.

Projekt jest realizowany dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami są red. prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka oraz diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Śmigiel.

WSTĘP WOLNY!                               
Muzyka z Przesłaniem
Koncert
W ostatnią niedzielę miesiąca, 28 maja, o godz. 18.00 sprawowana będzie msza św. w intencji „Trzeźwości Narodu i w Rodzinach”, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert znanego i lubianego muzyka, kompozytora i autora tekstów Tomka Kamińskiego.
Tomek Kamiński jest współtwórcą toruńskiego zespołu Nocna Zmiana Bluesa, w którym przez 15 lat śpiewał, a przede wszystkim grał na skrzypcach. Grał też z grupą Dżem. Tworzył muzykę ilustracyjną do filmu i teatru. Nagrywał płyty i grał z wieloma gwiazdami muzyki bluesowej, takimi jak: B.B. King, Blues Brothers Band, Louisiana Red, Charlie Musselwhite.
Ten znakomity artysta jest jednym z niewielu w Polsce przedstawicieli stylu muzycznego określanego jako piosenka autorska. Styl ten tworzą artyści, którzy są autorami tekstów, komponują muzykę i sami wykonują swoje pieśni. Od wielu lat przylgnął do niego również termin wykonawca muzyki chrześcijańskiej. Sam artysta nie kryje się ze swoją wiarą i w sposób jasny i klarowny podkreśla, że inspiracją do napisania tekstów i komponowania muzyki jest Bóg! Wszyscy zapewne pamiętamy utwór, „Ty tylko mnie poprowadź”, który stał się prawdziwym przebojem, a był swoistą apostrofą skierowaną do Boga Ojca.
CD „Małe miłości”, „Anioły do mnie wysyłaj”, „Jaśmin”, „Muzyczne listy do młodych”, „Jeszua Ben Adonai”, „Krzyżacy”, „Dobro nieskończone” ( o ks. Jerzym Popiełuszce) rozchodziły się po koncertach „jak ciepłe bułeczki”. Wydał również płytę „Pieśni Na Wielki Post”, a także napisał dwie książki „Powołany Do Miłości” i „Żyć Czyli Kochać”. Rok temu, wraz z zespołem złożonym ze znakomitych muzyków jazzowych, Tomek nagrał kolejną, ósmą już płytę zatytułowaną „Muzyka z Przesłaniem”.
Podczas koncertu w naszej pięknej świątyni muzyk zaśpiewa i zagra zarówno swoje największe przeboje, jak i utwory ze swojej najnowszej płyty.
Koncert współfinansowany jest przez prezydenta miasta i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami koncertu są Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości ks. Paweł Śmigiel i red. nacz. „Adalbertusa” Anna Wysocka.

 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Znalezione obrazy dla zapytania radio maryja logo Przewodnik Katolicki


Szukaj 

LICZNIK ODWIEDZIN

Darmowy licznik odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego