WYDARZENIA - Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

WYDARZENIA

WYDARZENIA
Msza św. trzeźwościowa i „Golgota Jasnogórska” Ernesta Brylla

W najbliższą niedzielę, 26 marca, o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert pasyjny pt. „Golgota Jasnogórska” na podstawie poematu Ernesta Brylla. Wystąpią Helena Adwent i Marcin Styczeń.
„Golgota Jasnogórska” to wyjątkowy koncert pasyjny oparty na poemacie Ernesta Brylla w wykonaniu Heleny Adwent i Marcina Stycznia, jednego z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej. Poemat nie powstał przypadkowo jest mocno związany z dziełem ofiarowanym Pani Jasnogórskiej przez znakomitego, już świętej pamięci, Jerzego Dudę Gracza. Ernest Bryll tak mówi o genezie powstania: „Leżeliśmy w jednym szpitalu, u profesora Bochenka na Ochojcu. Jurek najpierw, potem w 1999 roku ja, ale tak samo każdy z nas po cztery bypassy. Potem Jurek powiedział mi, że maluje Golgotę jako podziękowanie dla Matki Boskiej Częstochowskiej. Obejrzałem obrazy i bardzo, ale to bardzo mnie poruszyły. I nagle Jurek Duda-Gracz zapytał: „ A wierszy do tego byś nie złożył?”. Nie chciał, żeby to były bezpośrednie komentarze do każdej stacji – raczej moje widzenie…”. Tak też się stało.
O ile obrazy Dudy-Gracza odwołują się do trudnej historii Polski, do naszych narodowych przywar i słabości, o tyle Bryll jest bardziej osobisty, pisze o Golgocie, która jest tuż obok nas i w nas. Osiemnaście stacji tej niezwykłej Drogi Krzyżowej śpiewanych jest przez Helenę Adwent i Marcina Stycznia wyłącznie przy akompaniamencie gitary. Ta surowa, ascetyczna forma powoduje, że teksty jeszcze mocniej nas uderzają. To wzruszające pasyjne przedstawienie z muzyką Marcina Stycznia, wykonane przejmująco przez artystów nikogo nie pozostawi obojętnym! Do tej pory w Polsce odbyło się kilkadziesiąt koncertów „Golgoty Jasnogórskiej” w okresie Wielkiego Postu. Wśród nich jeden wyjątkowy, wielkopiątkowy koncert w 2012 roku na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na specjalne zaproszenie oo. paulinów. W lutym 2013 roku, nakładem Edycji Świętego Pawła ukazała się płyta „Golgota Jasnogórska”, która otrzymała nagrodę Feniksa w kategorii – muzyka chrześcijańska. Serdecznie zapraszamy a ten wzruszający koncert pasyjny!
Przypominamy, że projekt realizowany jest ze środków budżetu miasta Konina oraz parafii św. Wojciecha przy współpracy z KDK. Wstęp wolny - aula pod plebanią! 

Anna Wysocka


Lutowe „Trzeźwienie przez kulturę” i koncert „Nieobecni?”

W niedzielę, 26 lutego o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w koninie Morzysławiu sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwieni przez kulturę” zapraszają na niezwykły koncert pt. „Nieobecni” w wykonaniu Piotra Goljata – śpiew, piano; Kamila Szewczyka – gitara i Marcina Saktury – bas. Koncert odbędzie się w auli pod plebanią!
Piotr Goljat to wokalista, pianista, kompozytor, pedagog, absolwent Państwowego Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie realizuje swoje autorskie pomysły, koncertując jednocześnie z wieloma artystami. Długo, bo w latach 2006 – 2017 współpracował z łódzkim zespołem Rezerwat - popularną grupą rockową z lat 80. Od listopada 2009 roku stale koncertuje z Elżbietą Adamiak. Na swojej drodze artystycznej zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jest laureatem m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolności” w Warszawie, Turnieju Śpiewających Poezję „Łaźnia” w Radomiu, czy Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” pod patronatem radiowej „Trójki”.
W czerwcu 2019 roku ukazała się płyta pt. „Nieobecni?” poświęcona pamięci wybitnych artystów. Znalazły się na niej znane przeboje w nastrojowych, akustycznych aranżacjach oraz autorska kompozycja do wiersza Jonasza Kofty pt. „W moim domu”. Jest to druga płyta artysty. Pierwsza, to podsumowanie roku 2013, który uchwałą Sejmu ogłoszony został rokiem Juliana Tuwima. Album zatytułowany „A może by tak... Tuwim?” w całości poświęcony jest twórczości tego poety z autorskimi kompozycjami Piotra.
Z Piotrem Goljatem zagra na basie Marcin Saktura, basista, pedagog, aranżer, producent, muzyk sesyjny. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na wydziale muzycznym. Autor podręcznika szkoleniowego dla basistów oraz internetowej szkoły gry na gitarze basowej. Wieloletni współpracownik redakcji czasopisma „Gitara i Bas”. Brał udział w wielu koncertach oraz festiwalach w kraju i za granicą. Do Piotra Goljata i Marcina Saktury dołączy Kamil Szewczyk gitarzysta współpracujący m.in z Zuzą Gadowską i Arturem Gadowskim.
Koncert poświęcony jest pamięci wybitnych artystów. W programie usłyszymy również autorskie kompozycje Piotra Goljata do wierszy, Jonasza Kofty, Juliana Tuwima i Jerzego Kozarzewskiego. To bardzo wzruszający i nastrojowy koncert, nakłaniający do kilku chwil refleksji i zadumy.
Projekt realizowany jest ze środków budżetu miasta oraz parafii św. Wojciecha przy współpracy z KDK. Wstęp Wolny!
Oprac. Anna Wysocka


Styczniowa msza św. trzeźwościowa i recital lubelskich bardów w konińskim 
św. Wojciechu

W najbliższą niedzielę, 29 stycznia o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel – terapeuta uzależnień. Po Eucharystii, w morzysławskiej auli pod plebanią, wystąpi znakomity lubelski duet: Jola Sip – śpiew i Michał Lewartowicz – gitara akustyczna!
Duet tworzą znani artyści sceny muzycznej w Lublinie Jolanta Sip - charyzmatyczna wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współzałożycielka Lubelskiej Federacji Bardów i Michał Lewartowicz gitarzysta, kompozytor, pedagog, twórca autorskich, jazzowych projektów muzycznych! Bardzo bogaty repertuar duetu to efekt wielu lat obecności artystów w świecie muzycznym. Cechuje ich wyjątkowa staranność w doborze piosenek i w wykonywaniu ich podczas koncertów. W prezentowanych utworach słuchacze odnajdą inspiracje wieloma gatunkami muzycznymi (jazz, soul, blues, ballada, muzyka latynoska, bossa nova). Finezja instrumentalisty, a do tego piękny, elektryzujący głos wokalistki - to wizytówka duetu.
„Zawsze chcemy dawać innym to, co najlepsze w muzyce, piosence” - to reguła artystów, którzy przygotowali na spotkanie ze słuchaczami perełki pieśni śpiewanych przez Jolę Sip z powodzeniem od wielu lat. W klimatycznym, gitarowym anturażu wirtuozerskiej gry Michała Lewartowicza - wybrzmią wszystkie delikatności i niuanse utworów, a także piękna i szlachetna barwa wokalistki, nazywanej „cesarzową nastrojów”. Duet zaskoczy też dynamiką i siłą przekazu, gdyż potrafi trzymać Publiczność w napięciu i balansować aż do ostatniego dźwięku. Miłośnicy gry Michała Lewartowicza na pewno nie będą zawiedzeni - koncert zawiera bogate, jazzowe części instrumentalne.
Usłyszycie Państwo pieśni o które upomina się sama Publiczność na koncertach, a ich autorami są: Jan Lechoń, Jacques Brell, Leonard Cohen, Czesław Niemen, Bułat Okudżawa, Hanna Lewandowska i Piotr Selim Agata Budzyńska, ks. Jan Twardowski, Jan Kondrak, Marek Andrzejewski, jak również Jola Sip i Michał Lewartowicz. Program zawiera bogate, jazzowe części instrumentalne, a także pomiędzy utworami cytaty Pisma Świętego, prozy Edwarda Stachury i książki Agnieszki Jucewicz „Czując. Rozmowy o emocjach.” A ponieważ kończy się czas śpiewania kolęd, artyści do programu dołączyli dwie, ich zdaniem, najpiękniejsze…
Recital w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” jest finansowany ze środków Miasta Konina i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK! Zapraszamy do auli pod plebanią! Wstęp wolny!
Anna Wysocka


Muzyczne święta na wysokości.

Morzysławska świątynia pw. św. Wojciecha słynie ze swej akustyki, uwielbianej przez muzyków jak i słuchaczy. Kolejny raz potwierdził to bożonarodzeniowy „Koncert świąteczny”, który w poniedziałkowy wieczór (drugi dzień świąt) zagrali znakomici konińscy muzycy: Rafał Stegenta – saksofony i Robert Goździewicz – piano.

Powiedzieć że kolędy, pastorałki i znane jazzowe standardy świąteczne brzmiały znakomicie to jakby nic nie powiedzieć. Po prostu – tak jak już wiele razy wcześniej - w kościele pw. św., Wojciecha znów fruwały anioły, dając radość słuchaczom i muzykom. Koncert poprzedził tradycyjny opłatek, rozniesiony wśród wiernych przez proboszcza parafii ks. Henryka Witczaka oraz ks. Pawła Śmigla, współtwórcę projektu „Trzeźwienie przez kulturę”. Były też życzenia i wiele słów związanych z nadzieją oraz podziękowania za wsparcie i zrozumienie.

Bożonarodzeniowy „Koncert świąteczny” odbył się dzięki finansowemu wsparciu Miasta Konina, Parafii św. Wojciecha przy współudziale tygodnika Adalbertus i KDK.
KONCERT PIĘKNO ŚWIATA W KOŚCIELE ŚW. WOJCIECHA.
W najbliższą niedzielę, 27 listopada o godzinie 19:00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu w autorskim recitalu pod tytułem: „Piękno świata” wystąpią Julia i Grzegorz Kopala! Koncert odbędzie się w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”.
Julia i Grzegorz Kopala to małżeństwo muzyków, którzy oprócz współpracy ze znanym artystą Salem Solo zapisali się udziałem w znanym Song of Songs Festival, gdzie między innymi towarzyszyli na scenie gościowi specjalnemu Manuelowi 3 (USA). Od lat związani poznańską sceną muzyczną, współtworzą od 20 lat Inicjatywę Poznańskich Muzyków „Bogu Jedynemu Chwała”, popularne „Wielbienie Boga” oraz „Poznańskie Zaduszki Jazzowe”. Poprzez kompozycje Grzegorza i występy Julii związani są z Chrześcijańskim Teatrem „Droga” im. JPII.
Julia ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu oraz Akademię Medyczną w Poznaniu na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Jest wykładowcą akademickim, trenerem głosu oraz arteterapeutką. Ma na swoim koncie współpracę między innymi z Ryszardem Rynkowskim, Robertem Janowskim, Katarzyną Skrzynecką, Grzegorzem Tomczakiem oraz pop-oratorium Zbigniewa Małkowicza. Brała udział w licznych projektach telewizyjnych i radiowych, a jej głos pojawia się w wielu produkcjach studyjnych, teatralnych i reklamowych.
Grzegorz – kompozytor, aranżer, wokalista i multiinstrumentalista. Szerszej publiczności znany przede wszystkim z występów w musicalu „Metro” oraz zespole „Just 5”, wspólnie z którym zdobył złotą, platynową i multiplatynową płytę, sprzedając łącznie ponad 500 tysięcy krążków. Zaczął pisać muzykę dla znanych polskich artystów Katarzyna Skrzynecka, Alicja Bachleda-Curuś. Jako producent muzyczny współpracował między innymi: z grupą Stróże Poranka, Pawłem Chustakiem, zespołem Moja Rodzina, a także z Salem Solo, nagrywając z nim w 2001 roku album I Worship. Ponadto współpracował z wieloma czołowymi muzykami sceny świeckiej i chrześcijańskiej, między innymi Gordonem Haskellem, Wiolettą Villas, De Mono, Marylą Rodowicz, Małgorzatą Ostrowską, Robertem „Litzą” Friedrichem. Jako znakomity gitarzysta dołączył, do popularnego duetu gitarowego „SuperDuo”, zostając jego trzecim muzykiem!
Tytuł recitalu jest jednocześnie tytułem utworu, który pochodzi z płyty duetu „Kochamy jak umiemy”. Koncert w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” jest finansowany ze środków Miasta Konina i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK!
Wstęp wolny!
Nadesłała: Anna Wysocka
WIRTUOZ MUZYKI ORGANOWEJ W KOŚCIELE ŚW. WOJCIECHA!
Organizatorzy projektu „Trzeźwienie prze kulturę” zapraszają koninian do kościoła św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu na kolejne niezwykłe wydarzenie. W przyszłą niedzielę, 30 października, o godzinie 19:00 na zabytkowych organach zagra maestro Roman Perucki, a na skrzypcach Maria Perucka!

Profesor zwyczajny Roman Perucki jest znanym na całym świecie wirtuozem organów! Od roku 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Pierwszym Organistą Archikatedry Oliwskiej i dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno – Kongresowe, siedziba filharmonii.
Jako prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra” organizuje między innymi: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski.
Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych. W swoim dorobku ma już prawie 3000 recitali. Koncertuje w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych na całym świecie! W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada ponad 40 nagrań płytowych, jedna z nich uzyskała status platynowej, jedna złotej. II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka.
Prof. Peruckiego koninianie pierwszy raz usłyszeli podczas Tryptyku zaduszkowego w 2010 roku na koncercie z Vadimem Brodskim. Drugi raz, wspólnie z Brodskim, wystąpił na wieczornym koncercie podsumowującym sesję nagraniową płyty „Meditationes” w naszej świątyni. Roman Perucki po kilku latach nieobecności powrócił do nas, aby zagrać na Tryptyku wspólnie z Konstantym Andrzejem Kulką! Tym razem u jego boku wystąpi jego żona Maria, wiolinistka!
Maria Perucka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego. Brała udział w licznych, międzynarodowych kursach mistrzowskich. Grała w kwartecie smyczkowym, z którym brała udział w wielu konkursach muzyki kameralnej.
Jako solistka występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, a w Zespole Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis była koncertmistrzem. Jest członkiem kwartetu skrzypiec 4PM. Koncertuje w wielu kościołach i salach koncertowych w Polsce oraz w Niemczech, Francji, Włoszech, Belgii, Finlandii, Szwecji i Norwegii, w tym z wieloma wybitnym solistami i organistami. Ponadto, prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną. Roman i Maria Peruccy tworzą znakomity duet, o czym będzie się można przekonać, osobiście uczestnicząc w wydarzeniu pt. Koncert Jesienny na skrzypce i organy!
Koncert finansowany jest ze środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK!
Wstęp wolny!
Nadesłała: Anna Wysocka
XIV TRYPTYK ZADUSZKOWY „ NIE WSZYSTEK UMRĘ…” 2022
JEDYNY TAKI W POLSCE!
Wspólnota parafii św. Wojciecha w Koninie, i tygodnik „Adalbertus”, pragną pochwalić się przedsięwzięciem artystycznym jakim jest XIV Tryptyk Zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…”, który w tym roku przypada w dniach 04– 06 listopada 2022 roku. Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Zamysłem organizatorów, od początku, było pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy religię! Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby zaprosić społeczność całego Konina i wspólnie pochylić się nad tematem przemijania, a poprzez wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności! Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym, który będzie płonął przez 3 dni!
Przed nami kolejna edycja jedynego takiego w Polsce przedsięwzięcia! To hołd, który składamy tym, których pamiętamy i za których się modlimy! To kolejne doświadczenie piękna i dobra! Na Tryptyk staramy się zapraszać wykonawców, którzy brzmią w świątyni, jak w żadnym innym miejscu! Wykonawców, którzy objechali cały świat, mają ogromny dorobek koncertowy i wydawniczy, a ich projekty to zjawiska na scenie muzycznej Polski i Europy! Nie inaczej jest i w tym roku!

I tak kolejności, wystąpią:

04 XI - Piątek – godz. 19.00                  05 XI - Sobota – godz. 19.00                  06 XI - Niedziela - godz. 19.00   
Duet Irek Głyk i Piotr Matusik                Camino Polaco                                         Monodia Polska
„In Terra Vitae”                                      pod. dyr. Jacka Hałasa                           pod dyr. Adama Struga
                                                                                                                                           „Pieśni Drogi św. Jakuba”                        „Pieśni Zaduszne”
Wstęp na wszystkie koncerty wolny!
Patronat honorowy nad projektem objęli Prezydent Miasta Konina oraz Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Tryptyk zaduszkowy jest jednocześnie podsumowaniem projektu „Trzeźwienie przez kulturę! Organizatorami Tryptyku są proboszcz parafii ks. Henryk Witczak, prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka i terapeuta uzależnień ks. Paweł Śmigiel.


Wykonawcy Tryptyku zaduszkowego

Piątek – 4 listopada
Duet IREK GŁYK i PIOTR MATUSIK
W piątkowy wieczór w koncercie pt. „In Terra Vitea” wystąpi duet znakomitych muzyków, którzy zabiorą nas w instrumentalną podróż po naszych emocjach! Kondycja człowieka, relacje z otaczającym go światem i jego duchowość, to tematy – hasła, które są bohaterami muzycznej opowieści i „In terra vitae” ( W krainie życia) Koncert jest dedykowany zmarłym konińskim pracownikom, twórcom i animatorom kultury, oraz dziennikarzom!
Irek Głyk to ceniony wibrafonista i perkusista, kompozytor, aranżer.
Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music. Zdobywca wielu nagród na konkursach i festiwalach. W połowie lat 90. w ankiecie Jazz Forum Irek Głyk zostaje okrzyknięty nadzieją polskiego wibrafonu, zyskując trzecie miejsce w kategorii tego instrumentu. Kilka lat później zaczyna występować w duecie z Bernardem Maselim (duety wibrafon – marimba). Obecnie wydał swój trzeci autorski wibrafonowy album pt:”IREK GŁYK VIBES EXPRESSION”.
Piotr Matusik to znakomity pianista i kompozytor, absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli. Poza jazzem zajmuje się również muzyką alternatywną, elektroniczną. Album „Polished” wydany przez słowacką wytwórnię Hevhetia zebrał wiele pozytywnych recenzji, w których podkreślano pianistykę Piotra Matusika oraz jego kunszt kompozytorski. Album „Tribute to Chick Corea” Piotr Matusik Quartet został wydany przez renomowaną wytwórnię płytową Universal Music Polska. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród!

Sobota – 5 listopada
W sobotni wieczór koninianie będą mieli okazję przemierzyć szlak pątniczy św. Jakuba do Santiago de Compostela. Od ponad tysiąca lat wybierają się nań zarówno pobożni pielgrzymi, jak i osoby zainteresowane kulturą, przygodą i drugim człowiekiem. Wszyscy, niezależnie od wyznania i światopoglądu, zgodnie określają Camino de Santiago jako niezwykłą przestrzeń duchową. „Przewodnikiem” po szlaku będzie CAMINO POLACO, który wystąpił kilka dni temu na Międzynarodowym Festiwalu Katharsis w Poznaniu!
Camino Polaco to zespół – projekt niezwykłych i niezwyczajnych muzyków, którzy rozpoczynają swoją podróż od progu własnego domu, przenosząc akcję do średniowiecza! By przywołać tę piękną ideę swoją muzyczną opowieść oparli na trzech filarach: mało znanej tradycji pieśni dziadowskiej, ciekawym historycznym instrumentarium i gronie znakomitych wykonawców!
W warstwie muzycznej i tekstowej punktem wyjścia są pieśni polskojęzyczne, zaczerpnięte z bogatej tradycji pielgrzymów, wędrownych śpiewaków, Dziadów oraz z regionów, przez które przebiegają polskie odcinki Drogi Św. Jakuba (Camino Polaco). Posłużyły one za inspiracje do stworzenia wariacji muzycznych które prowadzą słuchacza przez kolejne etapy wyimaginowanej wędrówki z Poznania do Santiago de Compostella wiodącej przez Czechy, Niemcy, Szwajcarię, Francję i Hiszpanię. Myśląc o instrumentarium i brzmieniach, które mogłoby przenieść słuchacza na Szlak Jakubowy jako pierwsza jawi się oczywiście Lira Korbowa, za nią Lutnia, a by zaznaczyć na muzycznej mapie podróży kolejne jej etapy usłyszymy takie instrumenty jak niemiecka dreilire, hiszpańska gaita i „najmłodsze” brzmienie francuskiego akordeonu. Camino Polaco to Malwina Paszek - dreilire, JanKiernicki - lutnia, Anton Korolev - gaita, Jakub Hałas - akordeon. Zespół zagra pod dyrekcją śpiewaka Jacka Hałasa, grającego też na lirze korbowej, akordronirze i muszlach. Koncert pt. „ Pieśni drogi św. Jakuba” jest pamięcią o tych, którzy nie poradzili sobie z wszelkimi uzależnieniami!

Niedziela – 6 listopada
Niedzielny wieczór to wydarzenie muzyczne, które w Koninie nie miało sobie równych! Finał XIV Tryptyku zaduszkowego uświetni Monodia Polska, zjawisko muzyczne, a właściwie wokalne na skalę europejską! Monodia Polska, bowiem, to zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga. Zespół posługuje się skalami muzycznymi wcześniejszymi niż powszechnie dziś używana skala dur-moll!
Ustna tradycja kontynuowana przez „Monodię” to: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne, oraz utwory nieskodyfikowane będące wyrazem pobożności ludowej. Wiersze czerpią ze Śpiewnika Pelplinskiego (1871), liczącego 1102 pieśni na cały rok liturgiczny. Średniowieczne anonimy, sąsiadują tu z wierszami Kochanowskiego, Wujka, Bolesławiusza, Trembeckiego, Zabczyca, Naborowskiego, Krasickiego i Karpińskiego. Świecką część repertuaru Monodii Polskiej stanowią pieśni Kurpiowszczyzny Zielonej i historyczne.
Monodia Polska to zespół praktykujący muzykę polską! Jak twierdzi założyciel i solista zespołu Adam Strug, jest to muzyka najpiękniejsza na świecie! Specjalnością zespołu jest monodia, czyli jednogłosowy śpiew a capella, lub z towarzyszeniem dawnych instrumentów, tym razem na konińskim koncercie będzie to Lira korbowa! Monodia Polska – ten fenomen śpiewaczy - została powołana do życia przez Adama Struga, polskiego śpiewaka i instrumentalisty, autora piosenek, poety, kompozytora muzyki teatralnej i filmowej, producenta i kuratora muzycznego, scenarzystę filmów dokumentalnych, etnomuzykologa, popularyzatora muzyki tradycyjnej. Jego utwory wykonują Stanisław Soyka, Mieczysław Szcześniak, Wojciech Waglewski, Antonina Krzysztoń, Marek Dyjak oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Strug prowadził cotygodniowe audycje na antenie radiowej Jedynki i Dwójki, a obecnie na antenie TVP Warszawa prowadzi cykl dokumentalny „Owszem Mazowsze”! Jego dokonania porównywane są do tego, co dla muzyki zrobił Oskar Kolberg! Kilka tygodni temu przyznano mu medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od wielu lat Strug gości na Ars Celebrandi w Licheniu, prowadząc śpiew!
Niedzielny koncert dedykujemy wszystkim, którzy polegli w obronie naszej ojczyzny! Patronat honorowy nad projektem objęli Prezydent Miasta Konina oraz Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Tryptyk zaduszkowy jest jednocześnie podsumowaniem projektu „Trzeźwienie przez kulturę! Organizatorami Tryptyku są proboszcz parafii ks. Henryk Witczak, prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka i terapeuta uzależnień ks. Paweł Śmigiel. Wstęp wolny!

Anna Wysocka


Msza św. Trzeźwościowa i pieśni operowe Ignacego Jana Paderewskiego w św. Wojciechu w Koninie

W przyszłą niedzielę, 25 września, o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie, pierwsza po wakacjach, msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach! Eucharystii przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel, terapeuta uzależnień. Po mszy św., organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na wieczór pieśni operowych!
Wrzesień, jak żaden inny miesiąc w roku, nazywany jest polskim wrześniem… Niestety, dla Polski i Polaków był to krwawy i okrutny czas! Najpierw bandycki najazd Niemców, a w połowie miesiąca zabór ziem wschodnich przez ZSRR! Czas wojny obronnej, czas naznaczony krwią i mogiłami, osamotnieniem i zdradą aliantów, ucieczką rządu i IV rozbiorem Polski!
Dlatego, tradycyjnie, wrześniowy koncert, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” dedykowany jest obrońcom i ofiarom września 1939 roku! Składamy im hołd! Zdejmujemy czapki z głów i stajemy na baczność przed ich mogiłami! Ten „muzyczny znicz” jest dla nich wszystkich!
W tym roku nasze zaproszenie przejęły solistki operowe: sopranistka Danuta Dudzińska i mezzosopranistka Karolina Majtczak, którym akompaniować będzie Iwona Jakubowska. W programie m.in. pieśni Stanisława Moniuszki i Ignacego Jana Paderewskiego!
Przypominamy, że koncert współfinansowany jest ze środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. 
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Anna Wysocka
Tygoduik „Adalbertus”
Czerwcowa Msza św. trzeźwościowa i wieczór poetycki w kościele św. Wojciecha w Koninie

W najbliższą niedzielę, 26 czerwca, o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie, ostatnia przed wakacjami, msza św. w intencji „Trzeźwości Narodu i w Rodzinach”. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. Paweł Śmigiel. Po mszy św. organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, zapraszają na wieczór poetycki „ Wiersze Wam Wieszczę”. Zaproszenie, tym razem, przyjął Krzysztof Cezary Buszman.
Poeta ma za sobą szereg budujących spotkań autorskich na terenie całej Polski i za granicą, a także w parafiach na terenie całego kraju. Twórczość poety wskrzeszająca najlepsze tradycje polskiej poezji klasycznej stała się przedmiotem prac maturalnych i dyplomowych. Krzysztof Cezary Buszman urodził się Gdańsku. Poeta, autor piosenek, fotografik i podróżnik z zamiłowania. Dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni, w której spędza czas, na zmianę z Warszawą. Pod koniec lat 90. poeta wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie w Londynie powołał do życia Agencję Promocji Kultury Polskiej. W 2001 roku autor został przyjęty do Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, by już w następnym roku zasiąść w jego zarządzie.
Po wieczorach autorskich K. C. Buszmana w Londynie pojawiło się szereg znakomitych recenzji, z których jedna jest szczególnie ważna: „przed laty tworzyli na emigracji Kazimierz Wierzyński i Marian Hemar. Po latach pustka po nich została wypełniona (Dziennik Polski, Londyn). Jego twórczość zyskała duże uznanie zarówno polonijnych elit intelektualnych, jak i szerokiego grona miłośników poezji, a wiersze poety ukazywały się cyklicznie w Coolturze Tygodniku Polskim w UK. Przed poetą otworzyły również przychylne podwoje Polskie Stowarzyszenie Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie z siedzibą w Paryżu.
W 2005 roku poeta wrócił do kraju, gdzie wkrótce wstąpił do Stowarzyszenia Autorów Polskich. W październiku 2014 roku ukazała się płyta pt. „Stare Powązki – strofy o przemijaniu”, na której wiersze poety mówi kilkunastu wybitnych aktorów. Krążek ten jest cegiełką na rzecz ratowania zabytków najstarszej nekropolii w Polsce. W 2017 roku ukazała się kolejna płyta z wierszami autora, czytanymi przez dwudziestu trzech wybitnych aktorów polskich, pt. „Podróż z Aniołem Stróżem”. Dochód z tego krążka również przeznaczony został na renowację zabytków na cmentarzu powązkowskim.
Krzysztof Cezary Buszman jest także autorem Hymnu Kanonizacyjnego dla Jana Pawła II „Santo Subito” w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej z muzyką Bogdana Kierejszy. Twórczość poety przybliżył Polakom nieżyjący już wybitny aktor Krzysztof Kolberger. Jego wiersze śpiewają najlepsi bardowie, czytają je najwybitniejsi aktorzy! Słusznie więc o twórczości poety napisał prof. Jerzy Bralczyk „ Wiersze Buszmana przywracają wiarę w nośność metaforycznych form poezji, w której wrażliwość na słowo łączy się z oryginalnością metafory i trafnością puenty. Poeta wydał kilkanaście tomików poezji, które bardzo szybko znikają z księgarskich półek. Ostatni tomik zatytułowany jest „Strofy Koronne”…
Przypominamy, że projekt „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest ze środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Wstęp wolny!

Anna Wysocka
tygodnik „Adalbertus”
Msza św. trzeźwościowa i koncert z okazji Dnia Matki w konińskim św. Wojciechu

W najbliższą niedzielę, 29 maja, o godz. 18.00 sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na niezwykły koncert pt. „ Pukanie do serca” znanego i lubianego pieśniarza Piotra Woźniaka. Koncert dedykowany jest wszystkim kochanym Mamom!
Piotr Wozniak to gitarzysta, kompozytor, aranżer, producent –przede wszystkim jednak charyzmatyczny wokalista. To ta charyzma właśnie sprawia, że w pokoncertowych recenzjach i opiniach najczęściej powtarza się słowo „magia”. Ktoś na stronie internetowej napisał: „Jest pan pierwszym artystą, który zaczarował mnie bez wielkiego bandu, bez przeszkadzajek, perkusji, sekcji smyczkowej. Tylko Pana głos i gitara.”
Inna recenzentka zanotowała: „Za sprawą połączenia trzech składników: głosu, gitarowych aranżacji i tekstów jest w stanie zaczarować każdego (…) a kiedy do Piotra Woźniaka dołączyła wiolonczelistka, Anna Papierz, nikt już nie miał wątpliwości, że da się za pomocą ascetycznych środków uzyskać piorunujący efekt.” Ale koncerty Piotra to także często wspólne śpiewanie i duża dawka energii. W końcu to „człowiek o głosie jak maszyna parowa i wrażliwości baranka”, jak zapowiedziano go przed jednym z koncertów ( w Koninie  )
Nic dodać, nic ująć. Piotr występuje zarówno na kameralnych, klubowych koncertach, jak i na dużych, plenerowych festiwalach. Był gościem specjalnym Katie Melua podczas ostatniego koncertu w Sali Kongresowej w Warszawie. Często umieszczany w szufladce z napisem „poezja śpiewana”. Żartuje, że jeśli do tej samej szufladki włożymy artystów, będących jego inspiracją – takich jak Nick Drake, Joni Mitchell czy Cat Stevens – to nie ma nic przeciwko.
Program koncertowy to zarówno utwory autorskie, pochodzące z dwóch płyt artysty („Dom na dachu” oraz najnowszej „Tata Adama”), a także obszerne fragmenty recitalu „Jak ze źródła”, złożonego z autorskiego wyboru i opracowania polskich piosenek z początku lat 70 (m.in. Czesław Niemen, Marek Grechuta). Grywa solo albo w duecie z fantastyczną wiolonczelistką/ ukulelistką Anną Papierz, najchętniej zaś – w trio (jako Piotr Woźniak w Trio), do którego dołącza jeszcze znakomity i wszechstronny gitarzysta Maciej Pruchniewicz. Recenzenci podkreślają, że koncerty i płyty Woźniaka to mądre teksty, wyrafinowana warstwa muzyczna, wielka dbałość wykonawcza i producencka. To, dzięki czemu jego twórczość jest zarówno dojrzała, jak i bezpretensjonalna, naturalna, świeża.
Koncert dedykowany jest wszystkim matkom, które od kilkunastu lat towarzyszą projektowi „Trzeźwienie przez kulturę”, wstawiając się za tymi, którzy borykają się ze wszelkimi uzależnieniami! Ten jedyny w Polsce projekt współfinansowany jest ze środków miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. 
Wstęp wolny!
Anna Wysocka
tygodnik „Adalbertus”

Konin: Msza św. w intencji trzeźwości i koncert muzyki kameralnej

W najbliższą niedzielę, 24 kwietnia o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert muzyki kameralnej. Na klawikordzie zagra wirtuoz tego instrumentu Maria Erdman. Koncert odbędzie się w auli pod plebanią! Wstęp wolny!
Klawikordzistka i organistka Maria Erdman występuje na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Szczególną uwagę poświęca muzyce dawnej i muzyce doby romantyzmu. Ukończyła studia muzyczne na dwóch wydziałach Akademii Muzycznej w Warszawie – Teorii Muzyki i Organów oraz podyplomowe studia w zakresie gry na klawikordzie i organach w Conservatorium van Amsterdam. Pobierała lekcje klawesynu, brała udział w kursach mistrzowskich z zakresu gry i improwizacji organowej.
W 2006 roku nakładem wydawnictwa Acte Prealable ukazał się jej debiutancki trzypłytowy album z rejestracją utworów zebranych z kancjonału S.S. Klarysek w Starym Sączu z 1768 roku. Jest pierwszym powstałym w Polsce nagraniem na klawikordzie. Maria Erdman uczy gry na klawikordzie w Akademii Muzycznej w Krakowie i Poznaniu, jest wybitnym i szanowanym znawcą tego instrumentu.
Repertuar, jaki zaproponuje wykonawczyni, Maria Erdmann, skutecznie nakłoni widownię do skupienia. Artystka, znana jest bowiem nie tylko z kunsztu wykonawczego, ale i zainteresowań muzyką tradycyjną. Takie badania owocują zwykle pięknem wynikającym z ducha czasów, w jakich powstaje, a więc autentyzmem.
W najbliższą niedzielę zagra na jednym z najstarszych strunowych instrumentów klawiszowych, wywodzących się ze średniowiecznego monochordu – klawikordzie! Klawikord nie był instrumentem szarpanym, tak jak klawesyn, ani uderzanym jak fortepian. Dźwięk powstawał, gdy tangenty (języczki) wprawiały struny w wibracje. Cały mechanizm grający wraz z klawiaturą znajdują się wewnątrz płaskiej prostopadłej skrzynki, która jest zwykle bardzo bogato udekorowana.
Ponieważ klawikord charakteryzował się unikatowymi cechami ekspresyjnymi, przez pewien czas był godnym rywalem fortepianu. Jakość dźwięku klawikordu była jednak bardzo delikatna, dlatego kompozytorzy wykorzystywali go głównie do gry solowej lub jako akompaniament dla głosu czy fletu. O ile jednak drugą połowę XVIII wieku można nawet nazwać złotą erą klawikordu, o tyle w wieku XIX rolę najpopularniejszego instrumentu klawiszowego przejął fortepian. Ale o tych ciekawostkach i tajemnicach tego niezwykłego instrumentu opowie podczas koncertu muzyki kameralnej najwybitniejsza klawikordzistka w Polsce – Maria Erdman!
Przypominamy, że projekt „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK.

Anna Wysocka „Adalbertus”



Wielkopostna msza trzeźwościowa i koncert Górali w św. Wojciechu w Koninie

W przyszłą niedzielę, 27 marca o godz. 18.00, sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert pt. „Pieśni Górali na Wielki Post” w wykonaniu Folk Kapeli „Góralska Hora” ze Szczyrku.
Zespół Góralska Hora jest folk kapelą muzyczną z polskich gór oraz ze Słowacji. Nazwa zespołu pochodzi od nazw szczytów górskich, określanych tak w Tatrach i Beskidach, jak również w całych Karpatach. Folk Kapelę Góralska Hora tworzą muzycy pochodzący z Polskich Gór oraz ze Słowacji. Instrumentarium, jakim posługuje się zespół to: skrzypce, cymbały węgierskie, altówka, kontrabas, akordeon. Zespół sięga także po oryginalne i unikatowe instrumenty góralskie takie jak: trombita, róg pasterski, dudy, okaryna oraz różnego rodzaju piszczałki.
Folk Kapela Góralska Hora hołduje przede wszystkim rodzimej muzyce góralskiej Beskidów i Tatr w tradycyjnym brzmieniu, ale z przyjemnością prezentuje też skoczne i żywiołowe utwory inspirowane melodiami: słowackimi, węgierskimi, rumuńskimi, bałkańskimi, cygańskimi, czy żydowskimi. Nie obce dla kapeli jest kunsztowne wykonanie własnych aranżacji muzycznych, o czym mogli się przekonać również koninianie!
W okresie Świąt Bożego Narodzenia Góralska Hora koncertuje z pięknymi polskimi kolędami i pastorałkami góralskich we własnych nastrojowych oraz żywiołowych aranżacjach muzycznych. W repertuarze ma również utwory Maryjne, a także poświęcone św. Janowi Pawłowi II. Na projekt „Trzeźwienie przez kulturę”, kapela tym razem przywiezie pieśni góralskie, wykonywane w czasie Wielkiego Postu.
Koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha przy współpracy z KDK. Wstęp wolny!
Anna Wysocka
Tygodnik „Asdalbertus”


Msza św. trzeźwościowa i koncert Jerzego Filara
W najbliższą niedzielę, 27 lutego o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie msza św. trzeźwościowa, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy „Trzeźwienia przez kulturę” zapraszają na koncert znanego i lubianego twórcy i wykonawcy z nurtu „Krainy Łagodności” Jerzego Filara!
Jerzy Filar to muzyk, kompozytor, wykonawca swoich piosenek do tekstów Jacka Cygana spod znaku „Krainy Łagodności” i piosenki poetyckiej. To również założyciel zespołu „Nasza Basia Kochana”. Nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2001 w kategorii Album Roku Poezja śpiewana/ Piosenka autorska dla albumu „Cienie”. Laureat wielu prestiżowych festiwali i zdobywca wielu nagród. Od 1999 do 2006r. na stałe współpracował z panią Hanką Bielicką.
Wielokrotnie zapraszany do udziału w programach telewizyjnych. W 2007r. wziął udział w koncercie Jacka Cygana „Cyganeria” na Festiwalu Top Trendy w Operze Leśnej w Sopocie. Częsty gość na antenie Programu 1 i 3 Polskiego Radia. Piosenki autorstwa Jerzego Filara wielokrotnie wykonywane były na Festiwalach Polskiej Piosenki w Opolu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, m.in. przez Grażynę Łobaszewską, Ewę Bem, Marylę Rodowicz, Jacka Cygana. Swoje płyty nagrywa z czołówką polskich muzyków jazzowych.
Posługując się gitarą, harmonijką ustną i swoim specyficznym, nieco chrapliwym głosem, potrafi wydobyć niezwykłą głębię ze swoich tekstów i tekstów Jacka Cygana. Silna osobowość sceniczna, duże poczucie humoru, niezwykła wokalistyka - to cechy sukcesu jego koncertów. W Koninie zaśpiewa m. in. utwory ze swojej ostatniej płyty „Dwie dusze”!
Koncert pt. „Całkiem spokojnie…” może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez Miasto Konin 
                                                 i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK! Wstęp wolny!

Anna Wysocka
Tygodnik „Adalbertus”


Styczniowa msza trzeźwościowa i koncert Patryka Filipowicza

W najbliższą niedzielę, 30 stycznia o godz. 18.00, w naszym kościele sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert znakomitego gitarzysty Patryka Filipowicza zatytułowany 
„ Opowieści na niebiańskiej strunie”.

Patryk Filipowicz jest gitarzystą akustycznym posługującym się techniką fingerstyle. Jest też autorem czterech albumów solowych. Jego pierwsza płyta „Lamenty duszy i gitary”, zawiera gitarowe interpretacje tradycyjnych polskich pieśni wielkopostnych. Płyta zdobyła ogromną przychylność słuchaczy i dziennikarzy muzycznych. Prezentowana była m.in. na antenie PR I, a także w wielu regionalnych rozgłośniach oraz opisywana w prasie ogólnopolskiej. Po niej przyszła kolej na pieśni Maryjne i Kolędy, a dwa lata temu ukazał się czwarty, solowy album zatytułowany „Chopin blue”, zawierający muzyczne wypowiedzi na temat utworów Fryderyka Chopina, zagrane na gitarze akustycznej solo.
Ten doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o kulturze i religii podczas koncertów solowych posługuje się techniką określaną jako „fingerstyle”, która robi wrażenie gry kilku instrumentów jednocześnie. Jakby tego było mało, gitarzysta jest szczęśliwym posiadaczem przepięknie brzmiącej gitary harfowej, bardzo trudnego instrumentu, który cały czas zgłębia! Jego wrażliwość i uduchowienie emanują podczas recitali i spotkań z wielbicielami.
Nie inaczej będzie podczas najbliższego koncertu w parafii św. Wojciecha. Gitarzysta zagra nie tylko piękne, polskie kolędy, ale i utwory sakralne, które specjalnie przygotował na gitarę harfową!
Przypomnijmy, że koncert, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” może odbyć się dzięki współfinansowaniu go przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Wstęp wolny!
Anna Wysocka
Tygodnik „Adalbertus”
 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Znalezione obrazy dla zapytania radio maryja logo Przewodnik Katolicki


Szukaj 
LICZNIK ODWIEDZIN
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego