KANCELARIA - Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

KANCELARIA

O PARAFII


Godziny pracy kancelarii parafialnej

Kancelaria parafialna czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-11:00 oraz 16:00-17:30
W soboty, niedziele i święta kancelaria nieczynna.

Poradnia życia rodzinnego

I środa miesiąca o godz. 17.00 – salka katechetyczna

Duszpasterstwo chorych

Chorych odwiedzamy także w każdy I piątek miesiąca po Mszy św. o godzinie 9.00. Może być to jednorazowa wizyta lub comiesięczna. Chętnych zgłaszamy w Kancelarii Parafialnej lub Zakrystii.

Sakrament Chrztu Świętego

Sakrament Chrztu w naszej parafii udzielany jestw każdą niedzielę w czasie Mszy św. o godzinie 1000. Należy go zgłosić w tygodniu przed niedzielą, gdy będzie udzielany.

Do kancelarii parafialnej przynosimy:
-akt urodzenia dziecka
-świadectwo ślubu kościelnego rodziców oraz podajemy dane rodziców chrzestnych: imię i nazwisko, wiek, wyznanie i miejsce zamieszkania.

Jeżeli rodzice chrzestni są z innej parafii należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie z parafii ich pochodzenia. Przy samej ceremonii chrztu rodzice winni mieć: świece i białą szatkę (najlepiej zwykły biały kaftanik, który dziecko będzie później używało).

Sakrament Małżeństwa

By zawrzeć sakramentalny związek małżeński, należy zgłosić się do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed planowanym terminem w celu rozważnego i spokojnego podjęcia bezpośredniego przygotowania do ślubu, ewentualnego uzupełnienia katechezy przedmałżeńskiej i załatwienia formalności. W czasie tej pierwszej wizyty narzeczeni ustalają datę ślubu oraz uzgadniają termin drugiego spotkania w czasie którego zostanie spisany protokół przedmałżeński. W czasie drugiej wizyty odbywa się spisanie protokołu przdmałżeńskiego.

Narzeczeni przynoszą ze sobą:
-Dowody Osobiste
-Świadectwa chrztu i bierzmowania
-Zaświadczenie z poradni życia rodzinnego
-Zaświadczenie ukończenia kursu przedmałżeńskiego
-Zaświadczenie z USC stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (jeżeli ślub kościelny ma mieć jednocześnie skutki cywilne)

Po spisaniu protokołu przedmałżeńskiego i wykluczeniu przeszkód uniemożliwiających zawarcie sakramentu małżeństwa następuję wygłoszenie zapowiedzi przedmałżeńskich.

W czasie trzeciej wizyty, która następuję w tygodniu w którym ma być zawarte małżeństwo narzeczeni podają dane świadków (imię i nazwisko, wiek oraz dokładny adres zamieszkania) oraz zostają pouczeni o przebiegu Liturgii sakramentu małżeństwa.

Sakrament Namaszczenia Chorych

Może być udzielany:
-osobie chorej,
-osobie, która już przyjęła ten sakrament, ale choroba się nasiliła,
-osobie starszej, która traci swoje siły.

W domu chorego należy przygotować:
-stół nakryty białym obrusem, krzyż, dwie świece, naczynie z wodą święconą i kropidło,
-na talerzyku trochę waty i chleba oraz szklankę z czystą wodą

Wzywając kapłana do chorego, należy go poinformować w jakim stanie chory się znajduje. Czy jest przytomny, czy może mówić i czy może przyjąć Komunię Świętą.

Nie należy odkładać wezwania kapłana do chorego na ostatnią chwilę, gdyż sakrament namaszczenia chorych nie jest ostatnim namaszczeniem i tylko przygotowaniem na śmierć, lecz daje on siłę do znoszenia choroby i starości w duchu chrześcijańskim, i łączy cierpienie chorego z męką Chrystusa dla jego własnego dobra, i dobra całego Kościoła.

 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Znalezione obrazy dla zapytania radio maryja logo Przewodnik Katolicki


Szukaj 
LICZNIK ODWIEDZIN
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego