Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

trwa inicjalizacja, prosze czekac...tutaj


Wojciech, imię zakonne Adalbert, święty (ok. 955-997), biskup, męczennik, patron Polski. Pochodził z rodziny książąt czeskich - Sławnikowiców. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa Adalberta, na cześć którego przyjął imię zakonne. W 983 jako subdiakon powrócił do Czech i został biskupem Pragi. Około 989, wobec trudności w zarządzaniu diecezją praską, udał się do Rzymu, zrzekł się godności biskupiej i za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie. W 992, po śmierci sprawującego opiekę nad diecezją praską biskupa miśnieńskiego Falkolda, powrócił do Pragi i zajął się organizacją spraw kościelnych.

Zasłynął z opieki nad ubogimi, więźniami i z wykupu chrześcijańskich niewolników z krajów muzułmańskich. Po zatargu z księciem Bolesławem II, 995 ponownie opuścił Pragę i udał się do Rzymu, gdzie pozostał na wieść o zniszczeniu rodzinnych Libic i wymordowaniu swych braci. Za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem I Chrobrym przy końcu 996 przybył do Polski, aby podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Wraz z towarzyszami podróży misyjnej, bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą, popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd morzem w kierunku Pregoły.

Zginął podczas prób podjęcia pracy misyjnej, zabity przez pogańskiego kapłana, w bliżej nie znanej miejscowości. Jego towarzysze zdołali się uratować i zdali relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław I Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził do Gniezna, gdzie zostało uroczyście pochowane. 999 papież Sylwester II dokonał kanonizacji św. Wojciecha. Dzięki staraniom Bolesława I Chrobrego i poparciu cesarza Ottona III papież utworzył w 1000 w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. W tymże roku odbył się słynny zjazd gnieźnieński, na który - z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha - przybył m.in. cesarz Otton III. Wizerunki św. Wojciecha znajdują się w herbach dwu miast: Trzemeszna i Radzinkowa. W 1997 w Gnieźnie, a także w Gdańsku (w ramach obchodów 1000-lecia miasta) odbyły się uroczystości poświęcone 1000-leciu wyprawy i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, patrona Polski.
WAŻNIEJSZE TERMINY:
Komunia św. rocznicowa w niedzielę
 27.V. o 11:30. 
 W sobotę, 26 maja o 17:00, 
dzieci „rocznicowe” wraz z rodzicami i rodziną przystąpią do spowiedzi.

Bierzmowanie klasy III gimnazjum – 
we środę 23 maja o 16:00.


Witamy na stronie internetowej parafii św. Wojciecha. Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości do zatrzymania się na tej witrynie. Strona zawiera informacje o naszej parafii, jej historii i dniu dzisiejszym. Są tu pożyteczne wiadomości nie tylko dla mieszkańców naszej wspólnoty parafialnej. Można przeczytać ciekawe artykuły, obejrzeć zdjęcia z aktualnych wydarzeń i wyjazdów, zapoznać się z przebiegiem liturgii i duszpasterstwem. Zachęcamy i zapraszamy do czynnego włączania się w tworzenie naszej strony poprzez czytanie, komentowanie, ocenianie i nadsyłanie własnych tekstów.
Duszpasterze i twórcy strony.
 22 maja 2018
Wtorek
VII TYDZIEŃ ZWYKŁY
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Rity z Cascia, zakonnicy
Rok B, II
1. czytanie (Jk 4, 1-10)
Warunki dobrej modlitwy
Psalm (Ps 55 (54), 7-9. 10-11. 23 (R.: por. 23a))
Zaufaj Panu, a On cię podtrzyma
Aklamacja (Ga 6, 14)
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (Mk 9, 30-37)
Druga zapowiedź męki i wezwanie do pokory
WIRTUALNY SPACER

Kliknij Tutaj
                                                                  


7:00
8:30
10:00
11:30 (dla dzieci)
13:00 (dla młodzieży)
16:00 (zawieszona w okresie wakacyjnym)
18:00


6:30
7:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00
W imieniu wszystkich Duszpasterzy życzę Gościom i Parafianom błogosławieństwa na najbliższy tydzień – 
ks. Proboszcz.
Polecam prasę katolicka: tygodniki „Idziemy” w którym polecam ciekawy artykuł „jak nie dać się oszukać na kuszące promocje „ i „Adalbertus”, a 
w nim o darach Ducha Świętego piórem ks. terapeuty, O Maryi i Duchu Świętym, a także o tzw. tolerancji. 
KOMENTARZ DO EWANGELII

 "Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich"

Niektórym trudno jest uwierzyć w stygmaty męki na ciele Chrystusa i pytają się: „Któż jest tym Królem chwały ?” (Ps 24,8). Odpowiedz im, że to Chrystus, „dzielny i potężny” (w.8) we wszystkim, co zrobił i dalej robi... Pokaż im piękno tuniki, którą nosił na swoim cierpiącym ciele, upiększonym przez mękę i przemienionym przez blask boskości. Ta szata chwały jest pięknym przedmiotem, godnym podziwu i miłości... Czy jest On mały, bo ukorzył się ze względu na ciebie? Czy jest godny pogardy, bo jako Dobry Pasterz, ofiarujący swe życie za swoje owce (J 10,1), przyszedł szukać zagubionej owcy, a znalazłszy ją, niesie na swoich ramionach, tak jak niósł krzyż? Przyprowadził ją do owczarni i włączył do stada wiernych owiec (Łk 15,4n). Czy szanujesz Go mniej, bo przepasał się prześcieradłem, aby umyć stopy uczniów, pokazując, że najlepszy sposób, aby się wywyższyć, to uniżać się (J 13,4; Mt 23,12)? Bo pochylając swoją duszę do ziemi, uniża się, żeby podnieść ze sobą tych, którzy uginają się pod ciężarem grzechu. Zarzucisz Mu, że jadał z grzesznikami i celnikami dla ich zbawienia (Mt 9,10)?
On wiedział, co to zmęczenie, głód, niepokój i łzy, bo żył tak jak człowiek. Ale jako Bóg, czego On nie uczynił?... Potrzebujemy Boga, który stał się człowiekiem śmiertelnym, abyśmy sam mogli żyć. Dzielimy Jego śmierć, która na oczyszcza; przez Swoją śmierć dał nam udział w Jego zmartwychwstaniu, a przez zmartwychwstanie dzieli się z nami Swoją chwałą.
SŁUCHAMY BIBLII

Znalezione obrazy dla zapytania biblia tysiąclecia

EWANGELIA
Ewangelia wg św. Marka 9,30-37.
Jezus i Jego uczniowie przemierzali Galileę, On jednak nie chciał, żeby ktoś o tym wiedział.
Pouczał bowiem swoich uczniów i mówił im: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity, po trzech dniach zmartwychwstanie».
Oni jednak nie rozumieli tych słów, a bali się Go pytać.
Tak przyszli do Kafarnaum. Gdy był w domu, zapytał ich: «O czym to rozprawialiście w drodze?»
Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy.
On usiadł, przywołał Dwunastu i rzekł do nich: «Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich».
Potem wziął dziecko, postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich:
«Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał».
KATECHIZMOd poniedziałku do piątku włącznie dzieci przychodzą na tzw.
 „Biały Tydzień”. 
 Młodzież klas III Gimnazjum przyjmie sakrament bierzmowania we środę 
23 maja o 16:00.
Z racji bierzmowania, we środę nie będzie nowenny i mszy św. o godz. 18:00. 
Nabożeństwo majowe o 15:30 . 
 W sobotę, 26 maja o 17:00, dzieci „rocznicowe” wraz z rodzicami i rodziną przystąpią do spowiedzi, a w niedzielę o 11:30 przeżywać będą uroczystość Komunii św. rocznicowej.

Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest modlitwa na pokaz - by ludzie widzieli i podziwiali. Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.

MODLITWA SERCA

KALENDARZ

POGODA
NIECH CIĘ PAN BŁOGOSŁAWI I STRZEŻE, NIECHAJ PAN DAJE POKÓJ CI, ON MIŁOŚCIĄ NAPEŁNIA SERCE TWE, ZAWSZE Z TOBĄ JEST.
 
 
 
 
 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Przewodnik Katolicki


Szukaj 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...

Licznik Odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego