Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

WITAMY NA STRONIE PARAFII p.w. Św. WOJCIECHA B.M.

 
Witamy na stronie internetowej parafii św. Wojciecha. Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości do zatrzymania się na tej witrynie. Strona zawiera informacje o naszej parafii, jej historii i dniu dzisiejszym. Są tu pożyteczne wiadomości nie tylko dla mieszkańców naszej wspólnoty parafialnej. Można przeczytać ciekawe artykuły, obejrzeć zdjęcia z aktualnych wydarzeń i wyjazdów, zapoznać się z przebiegiem liturgii i duszpasterstwem. Zachęcamy i zapraszamy do czynnego włączania się w tworzenie naszej strony poprzez czytanie, komentowanie, ocenianie i nadsyłanie własnych tekstów.
Duszpasterze i twórcy strony.
ŚW. WOJCIECH

Wojciech, imię zakonne Adalbert, święty (ok. 955-997), biskup, męczennik, patron Polski. Pochodził z rodziny książąt czeskich - Sławnikowiców. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa Adalberta, na cześć którego przyjął imię zakonne. W 983 jako subdiakon powrócił do Czech i został biskupem Pragi. Około 989, wobec trudności w zarządzaniu diecezją praską, udał się do Rzymu, zrzekł się godności biskupiej i za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie. W 992, po śmierci sprawującego opiekę nad diecezją praską biskupa miśnieńskiego Falkolda, powrócił do Pragi i zajął się organizacją spraw kościelnych.

Zasłynął z opieki nad ubogimi, więźniami i z wykupu chrześcijańskich niewolników z krajów muzułmańskich. Po zatargu z księciem Bolesławem II, 995 ponownie opuścił Pragę i udał się do Rzymu, gdzie pozostał na wieść o zniszczeniu rodzinnych Libic i wymordowaniu swych braci. Za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem I Chrobrym przy końcu 996 przybył do Polski, aby podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Wraz z towarzyszami podróży misyjnej, bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą, popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd morzem w kierunku Pregoły.

Zginął podczas prób podjęcia pracy misyjnej, zabity przez pogańskiego kapłana, w bliżej nie znanej miejscowości. Jego towarzysze zdołali się uratować i zdali relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław I Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził do Gniezna, gdzie zostało uroczyście pochowane. 999 papież Sylwester II dokonał kanonizacji św. Wojciecha. Dzięki staraniom Bolesława I Chrobrego i poparciu cesarza Ottona III papież utworzył w 1000 w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. W tymże roku odbył się słynny zjazd gnieźnieński, na który - z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha - przybył m.in. cesarz Otton III. Wizerunki św. Wojciecha znajdują się w herbach dwu miast: Trzemeszna i Radzinkowa. W 1997 w Gnieźnie, a także w Gdańsku (w ramach obchodów 1000-lecia miasta) odbyły się uroczystości poświęcone 1000-leciu wyprawy i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, patrona Polski.
                                                                                                                                                                             


7:00
8:30
10:00
11:30 (dla dzieci)
13:00 (dla młodzieży)
18:00


7:00
7:30
18:00


7:00
9:00
18:00


7:00
9:00
18:00
18 kwietnia 2025 r., Piątek
Kolor szat: czerwony
Wielki Tydzień
Rok C, I
Wielki Piątek Męki Pańskiej
1. czytanie: Iz 52, 13 - 53, 12 
Przebity za nasze grzechy
Psalm: Ps 31 (30), 2 i 6. 12ab i 13. 15-16. 17 i 25 (R.: por. Łk 23, 46) 
Ojcze, w Twe ręce składam ducha mego
2. czytanie: Hbr 4, 14-16; 5, 7-9 
Chrystus stał się sprawcą zbawienia dla wszystkich, którzy Go słuchają
Aklamacja: Por. Flp 2, 8-9
Ewangelia: J 18, 1 - 19, 42 
Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa
WIRTUALNY SPACER
Jubileusz 900-lecia istnienia Diecezji
         Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest
modlitwa na pokaz
- by ludzie widzieli i podziwiali. Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.
MODLITWY                                                                           




Przypominamy o zmianach urzędowania Biura parafialnego: 
 od poniedziałku do piątku od 10.00 do 11.00 i od 16.00 do 17.30
a w razie nagłej potrzeby bezpośrednio po porannych mszach św. 
     
czynna w środy od 16.00 do 17.30  
Działalność „Caritas” nadal zawieszona, proszę nie podrzucać odzieży i innych rzeczy.
Nawiedzenia NMP w obrazie Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinach parafii św. Wojciecha w Koninie.
 
(pierwszy etap)
Obraz I   -  Zalesie; Glinka: Pionierów, Młodzieżowa, Weteranów, Cicha, Spokojna, Zielona, Kwiatowa, Południowa, Myśliwska, Budowlanych;
Obraz II    - Kolonia Morzysław; Działkowa; Staromorzysławska; Portowa; Nadwarcianska, Miła, Jana Pawła II; Graniczna;
  Obraz III   -  ul. 11 Listopada: bloki 21, 23, 25, 29, 31, 33, 35, 37;
Obraz IV   -  ul. Wyszyńskiego: bloki 13, 11, 9, 7, 15, 19, 21, 23.
Przekazanie obrazów z rodziny do rodziny pomiędzy 17.00 – 18.00.
Iz 52, 13 - 53, 12 Przebity za nasze grzechy
Oto się powiedzie mojemu Słudze, wybije się, wywyższy i bardzo wyrośnie. Jak wielu osłupiało na Jego widok - tak nieludzko został oszpecony Jego wygląd i postać Jego była niepodobna do ludzi - tak mnogie narody się zdumieją, królowie zamkną przed Nim usta, bo ujrzą coś, czego im nigdy nie opowiadano, i pojmą coś niesłychanego. Któż uwierzy temu, co usłyszeliśmy? Komu się ramię Pańskie objawiło? On wyrósł przed nami jak młode drzewo i jakby korzeń z wyschniętej ziemi. Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby chciano na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał. Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarz zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic. Lecz On się obarczył naszym cierpieniem, On dźwigał nasze boleści, a my uznaliśmy Go za skazańca, chłostanego przez Boga i zdeptanego. Lecz On był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. Spadła na Niego chłosta zbawienna dla nas, a w Jego ranach jest nasze uzdrowienie. Wszyscy pobłądziliśmy jak owce, każdy z nas się zwrócił ku własnej drodze, a Pan obarczył Go winami nas wszystkich. Dręczono Go, lecz sam pozwolił się gnębić, nawet nie otworzył ust swoich. Jak baranek na rzeź prowadzony, jak owca niema wobec strzygących ją, tak On nie otworzył ust swoich. Po udręce i sądzie został usunięty; a kto się przejmuje Jego losem? Tak! Zgładzono Go z krainy żyjących; za grzechy mego ludu został zbity na śmierć. Grób Mu wyznaczono między bezbożnymi, i w śmierci swej był na równi z bogaczem, chociaż nikomu nie wyrządził krzywdy i w Jego ustach kłamstwo nie postało. Spodobało się Panu zmiażdżyć Go cierpieniem. Jeśli On wyda swe życie na ofiarę za grzechy, ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży, a wola Pańska spełni się przez Niego. Po udrękach swej duszy ujrzy światło i nim się nasyci. Sprawiedliwy mój Sługa usprawiedliwiwielu, ich nieprawości On sam dźwigać będzie. Dlatego w nagrodę przydzielę Mu tłumy, i posiądzie możnych jako zdobycz za to, że siebie na śmierć ofiarował i policzony został pomiędzy przestępców. A On poniósł grzechy wielu i oręduje za przestępcami.
Oto Słowo Boże
 
          
                                 
Ewangelia J 18, 1 - 19, 42 Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa
Pojmanie Jezusa, Przed Annaszem, Zaparcie się Piotra, Przed Piłatem, Przesłuchanie, „Oto człowiek”, Wyrok, Droga krzyżowa i ukrzyżowanie, Testament dany z krzyża, Śmierć Jezusa,
Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.
Przebicie serca, Złożenie Jezusa do grobu.
Oto słowo Pańskie
SŁUCHAMY BIBLII

Wszystkim Parafianom i naszym gośczymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia, a obchodzącym w tygodniu imieniny i urodziny składamy najserdeczniejsze życzenia.




Zachęcamy do lektury prasy katolickiej,  można nabyć kolejny numer tygodnika „Idziemy” i parafialny „Adalbertus”

KATECHIZM

KOMENTARZ DO EWANGELII

Wielki Czwartek - Rano w katedrze biskup konsekruje Oleje święte, które będą używane w całej diecezji do posługi sakramentalnej, a kapłani wobec biskupa odnowią przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorem w parafiach będą uobecniane wydarzenia związane z Ostatnia Wieczerzą. W tym dniu świętujemy ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. W naszej świątyni o godz. 18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej, którą zakończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji (Ciemnica) na pamiątkę uwięzienia Jezusa Chrystusa. Adoracja kończy się o godz. 21.00 Kompletą.
Wielki Piątek – Nabożeństwo Męki Pańskiej, które kończymy złożeniem Chrystusa do grobu. W tym dniu w naszej świątyni: godz. 8.00 modlitwa brewiarzowa - Jutrznia z Godziną czytań; 8.30 adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy; godz. 15.00 Koronką do Miłosierdzia Bożego z Drogą Krzyżową; godz. 18.00 Nabożeństwo Męki Pańskiej; 21.00 - Kompleta, kończąca adorację Pana Jezusa w grobie.
Nabożeństwo Wigilii Paschalnej (sobota) - to oczekiwanie na Zmartwychwstanie. W naszej świątyni: godz. 8.00 - Jutrznia z Godziną Czytań; 8.30 adoracja Pana Jezusa w Grobie; 9.00 do 16.00 - błogosławieństwo pokarmów, co pół godziny; 15.00 - Nowenna do Miłosierdzia Bożego; 20.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej (przynosimy świece).
W niedzielę o godz. 6.00, procesja rezurekcyjna wraz z Mszą św. 
Na procesję proszę o pełną asystę, zapraszamy:
 górników, strażaków, dziewczynki do sypania kwiatków i pozostałe wspólnoty.
Kolejne Msze św., od 8.30 według układu niedzielnego, 
a w drugi dzień świat wielkanocnych 
porządek nabożeństw niedzielny.
Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych, 
a więc w piątek - Droga krzyżowa, odprawiana o godz. 9.00 i 17.30; 
Ofiary zbierane na tacę w czasie nabożeństwa przeznaczone są na kwiaty do grobu Pańskiego.
w niedzielę - Gorzkie żale o godz. 17.30. Kurs przedmałżeński w niedzielę o godz. 17.00.
Ks. Biskup zachęca diecezjan do przekazywania 1,5% podatku na 
Organizację Pożytku Publicznego jaką jest 
Caritas Diecezji Włocławskiej.
W ramach wielkanocnej pomocy, Caritas Diecezji rozprowadza Baranki Paschalne na stół wielkanocny, w cenie 10 zł, można nabyć w zakrystii.
W „Wielki Tydzień”, kancelaria czynna do środy włącznie, a pogrzeby do środy włącznie z Eucharystią, a od czwartku bez Mszy.
Zbliżamy się do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego
Czy jednak jesteśmy do niej przygotowani? Najlepszym sposobem przygotowania do świąt jest przystąpienie do sakramentu pokuty i przyjęcie Komunii świętej, co również wynika z przykazań kościelnych. 
Jeżeli jeszcze tego nie uczyniliśmy, to skorzystajmy z sakramentów jak najszybciej. Dopełnieniem przygotowania jest uczestnictwo w nabożeństwach okresowych: drodze krzyżowej i gorzkich żalach.
Mieszkańców ul. 11 Listopada 22 prosimy o zabranie obrazu MB Częstochowskiej do nawiedzenia rodzin mieszkających w tym bloku. W następnej kolejności prosimy o przekazywanie obrazu do następnych bloków.
Odpust ku czci św. Wojciecha, będziemy obchodzili w dniu 28.04.2025 suma o godz. 18.00. Sumę poprzedzi o godz. 17.15 wykład „Koronacja Bolesława Chrobrego w pamięci historycznej” – wygłosi dr Miłosz Sosnowski.

W dniach 26-27.04.2025 
XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej

26.04.(sobota) godz. 19.00 - droga krzyżowa;
 27.04. (niedziela) godz. 12.00 Msza św.



2025.04.17 Wielki Czwartek

Z racji Roku Jubileuszowego
organizowane są z naszej diecezji Pielgrzymki do Rzymu.
W Koninie organizuje takie wyjazd m.in.
parafia NMP Królowej Polski i bł. Jerzego Matulewicza z Laskówca.
Chętnych proszę o zgłaszanie się do tych parafii.

KALENDARZ





POGODA
  48 1020 2746 0000 3402 0053 1772
 ZAPRASZAMY PONOWNIE

 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Znalezione obrazy dla zapytania radio maryja logo Przewodnik Katolicki


Szukaj 
LICZNIK ODWIEDZIN
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego