Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

trwa inicjalizacja, prosze czekac...tutaj


Wojciech, imię zakonne Adalbert, święty (ok. 955-997), biskup, męczennik, patron Polski. Pochodził z rodziny książąt czeskich - Sławnikowiców. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa Adalberta, na cześć którego przyjął imię zakonne. W 983 jako subdiakon powrócił do Czech i został biskupem Pragi. Około 989, wobec trudności w zarządzaniu diecezją praską, udał się do Rzymu, zrzekł się godności biskupiej i za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie. W 992, po śmierci sprawującego opiekę nad diecezją praską biskupa miśnieńskiego Falkolda, powrócił do Pragi i zajął się organizacją spraw kościelnych.

Zasłynął z opieki nad ubogimi, więźniami i z wykupu chrześcijańskich niewolników z krajów muzułmańskich. Po zatargu z księciem Bolesławem II, 995 ponownie opuścił Pragę i udał się do Rzymu, gdzie pozostał na wieść o zniszczeniu rodzinnych Libic i wymordowaniu swych braci. Za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem I Chrobrym przy końcu 996 przybył do Polski, aby podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Wraz z towarzyszami podróży misyjnej, bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą, popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd morzem w kierunku Pregoły.

Zginął podczas prób podjęcia pracy misyjnej, zabity przez pogańskiego kapłana, w bliżej nie znanej miejscowości. Jego towarzysze zdołali się uratować i zdali relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław I Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził do Gniezna, gdzie zostało uroczyście pochowane. 999 papież Sylwester II dokonał kanonizacji św. Wojciecha. Dzięki staraniom Bolesława I Chrobrego i poparciu cesarza Ottona III papież utworzył w 1000 w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. W tymże roku odbył się słynny zjazd gnieźnieński, na który - z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha - przybył m.in. cesarz Otton III. Wizerunki św. Wojciecha znajdują się w herbach dwu miast: Trzemeszna i Radzinkowa. W 1997 w Gnieźnie, a także w Gdańsku (w ramach obchodów 1000-lecia miasta) odbyły się uroczystości poświęcone 1000-leciu wyprawy i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, patrona Polski.

Witamy na stronie internetowej parafii św. Wojciecha. Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości do zatrzymania się na tej witrynie. Strona zawiera informacje o naszej parafii, jej historii i dniu dzisiejszym. Są tu pożyteczne wiadomości nie tylko dla mieszkańców naszej wspólnoty parafialnej. Można przeczytać ciekawe artykuły, obejrzeć zdjęcia z aktualnych wydarzeń i wyjazdów, zapoznać się z przebiegiem liturgii i duszpasterstwem. Zachęcamy i zapraszamy do czynnego włączania się w tworzenie naszej strony poprzez czytanie, komentowanie, ocenianie i nadsyłanie własnych tekstów.
Duszpasterze i twórcy strony.
 17 stycznia 2019
Czwartek
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Rok C, I
1. czytanie (Hbr 3, 7-14)
Zachować wierność Bogu
Psalm (Ps 95 (94), 6-7c. 7d-9. 10-11 (R.: por. 7d-8a))
Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie
Aklamacja (Por. Mt 4, 23)
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (Mk 1, 40-45)
Uzdrowienie trędowatego
WIRTUALNY SPACER

Kliknij Tutaj
                                                                  


7:00
8:30
10:00
11:30 (dla dzieci)
13:00 (dla młodzieży)
16:00 (zawieszona w okresie wakacyjnym)
18:00


6:30
7:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00
Wszystkim Parafianom i naszym gościom życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia, a obchodzącym w tygodniu imieniny i urodziny składamy najserdeczniejsze życzenia.
Polecamy lekturę tygodników katolicko-społecznych: „Idziemy” i nasz parafialny „Adalbertus”, a w nim m. in. o dziełach miłosierdzia św. Józefa Sebastiana Pelczara, o modlitwie otwierającej Niebo, a także o ochrzczonych apostatach i konsekwencjach apostazji!  

Hbr 3, 7-14 Zachować wierność Bogu

Bracia:
Postępujcie, jak mówi Duch Święty: «Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie, nie zatwardzajcie serc waszych jak w buncie, jak w dzień kuszenia na pustyni, gdzie kusili Mię ojcowie wasi przez wystawianie na próbę, chociaż widzieli dzieła moje przez czterdzieści lat. Gniewałem się przeto na to pokolenie i powiedziałem: „Zawsze błądzą w sercu, oni zaś nie poznali dróg moich”; toteż przysiągłem w gniewie moim: „Nie wejdą do mego odpoczynku”».
Uważajcie, bracia, aby nie było w kimś z was przewrotnego serca niewiary, której skutkiem jest odstąpienie od Boga żywego, lecz zachęcajcie się wzajemnie każdego dnia, póki trwa to, co «dziś» się zwie, aby żaden z was nie uległ zatwardziałości przez oszustwo grzechu.
Jesteśmy bowiem uczestnikami Chrystusa, jeśli pierwotną nadzieję do końca zachowamy silną.

Oto Słowo Boże
SŁUCHAMY BIBLII

Znalezione obrazy dla zapytania biblia tysiąclecia

EWANGELIA
Mk 1, 40-45 Uzdrowienie trędowatego

Trędowaty przyszedł do Jezusa i upadając na kolana, prosił Go: «Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić». Zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: «Chcę, bądź oczyszczony». Natychmiast trąd go opuścił i został oczyszczony.
Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił, mówiąc mu: «Uważaj, nikomu nic nie mów, ale idź pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich».
Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego.

Oto słowo Pańskie
KATECHIZM

Specjalista od Wzruszeń w św. Wojciechu.
Organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” w parafii św. Wojciecha zapraszają w ostatnią niedzielę miesiąca, 27 stycznia na godz. 19.00 do auli pod plebanię na recital Piotra Selima i Hanny Lewandowskiej zatytułowany „Specjalista od wzruszeń”.
Piotr Selim to pianista, kompozytor, wokalista, aranżer, laureat kilkunastu festiwali piosenki autorskiej i poetyckiej. Od początku związany z zespołem Lubelska Federacja Bardów. Na stałe współpracuje z autorką tekstów Hanną Lewandowską. Ich wspólny dorobek to ponad 200 piosenek. Kompozycje zaproszonego artysty rozbrzmiewały w wielu salach koncertowych Polski i świata, m.in. w Londynie, Wiedniu, Nowym Jorku, Dublinie, Buenos Aires, Paryżu czy Lwowie. Wykonywane były również z towarzyszeniem Chórów i orkiestr symfonicznych! Piotr Selim jest jednym z wokalistów zaproszonych przez laureata Grammy 2014 Włodka Pawlika do przygotowanego przez Teatr Stary w Lublinie koncertu-spektaklu "Wieczorem", w którym zaśpiewał utwór "Elegia uśpienia". Jest również kompozytorem m.in. muzyki do spektaklu "Machia" w reżyserii Juliusza Machulskiego. W repertuarze, z którym koncertuje również indywidualnie znajdują się nie tylko utwory autorskie, ale także Leonarda Cohena, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Agnieszki Osieckiej, Edwarda Stachury czy księdza Jana Twardowskiego.
Piotr Selim ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi, uzyskując na niej stopień doktora. Swoją działalność artystyczną również na gruncie muzyki poważnej rozpoczął w trakcie studiów i nadal koncertuje w Polsce jako solista, kameralista, muzyk orkiestrowy oraz akompaniator. W Koninie Piotr Selim wystąpi z Hanną Lewandowską, której literackie narracje będą dopełnieniem recitalu muzyka.
Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Wstęp wolny!
Anna Wysocka
Tygodnik „Adalbertus”

 Kancelaria parafialna czynna od poniedziałku do piątku włącznie:
rano od 10.00 do 11.00 i po południu od 16.00 do 17:30

We środy czynna jest parafialna biblioteka.
Trwa wizyta duszpasterska, pragniemy razem z domownikami prosić Boga o Jego błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej nad rodziną. Spotkanie kolędowe należy traktować jako więź z rodziną parafialną i jej duszpasterzami. Dar serca złożony podczas kolędy to współudział w utrzymaniu, remontach, inwestycjach potrzebnych do sprawnego funkcjonowania parafii i utrzymania świątyni, cmentarza i pomieszczeń parafialnych. W dni kolędy do 2 stycznia kancelaria czynna tylko od 16 do 17,30. 

Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest modlitwa na pokaz - by ludzie widzieli i podziwiali.
Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.
MODLITWA SERCA

KALENDARZ

POGODA
NIECH CIĘ PAN BŁOGOSŁAWI I STRZEŻE, NIECHAJ PAN DAJE POKÓJ CI, ON MIŁOŚCIĄ NAPEŁNIA SERCE TWE, ZAWSZE Z TOBĄ JEST.
 
 
 
 
 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Przewodnik Katolicki


Szukaj 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...

Licznik Odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego