Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

WITAMY NA STRONIE PARAFII p.w. Św. WOJCIECHA B.M.Wojciech, imię zakonne Adalbert, święty (ok. 955-997), biskup, męczennik, patron Polski. Pochodził z rodziny książąt czeskich - Sławnikowiców. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa Adalberta, na cześć którego przyjął imię zakonne. W 983 jako subdiakon powrócił do Czech i został biskupem Pragi. Około 989, wobec trudności w zarządzaniu diecezją praską, udał się do Rzymu, zrzekł się godności biskupiej i za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie. W 992, po śmierci sprawującego opiekę nad diecezją praską biskupa miśnieńskiego Falkolda, powrócił do Pragi i zajął się organizacją spraw kościelnych.

Zasłynął z opieki nad ubogimi, więźniami i z wykupu chrześcijańskich niewolników z krajów muzułmańskich. Po zatargu z księciem Bolesławem II, 995 ponownie opuścił Pragę i udał się do Rzymu, gdzie pozostał na wieść o zniszczeniu rodzinnych Libic i wymordowaniu swych braci. Za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem I Chrobrym przy końcu 996 przybył do Polski, aby podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Wraz z towarzyszami podróży misyjnej, bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą, popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd morzem w kierunku Pregoły.

Zginął podczas prób podjęcia pracy misyjnej, zabity przez pogańskiego kapłana, w bliżej nie znanej miejscowości. Jego towarzysze zdołali się uratować i zdali relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław I Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził do Gniezna, gdzie zostało uroczyście pochowane. 999 papież Sylwester II dokonał kanonizacji św. Wojciecha. Dzięki staraniom Bolesława I Chrobrego i poparciu cesarza Ottona III papież utworzył w 1000 w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. W tymże roku odbył się słynny zjazd gnieźnieński, na który - z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha - przybył m.in. cesarz Otton III. Wizerunki św. Wojciecha znajdują się w herbach dwu miast: Trzemeszna i Radzinkowa. W 1997 w Gnieźnie, a także w Gdańsku (w ramach obchodów 1000-lecia miasta) odbyły się uroczystości poświęcone 1000-leciu wyprawy i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, patrona Polski.

Witamy na stronie internetowej parafii św. Wojciecha. Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości do zatrzymania się na tej witrynie. Strona zawiera informacje o naszej parafii, jej historii i dniu dzisiejszym. Są tu pożyteczne wiadomości nie tylko dla mieszkańców naszej wspólnoty parafialnej. Można przeczytać ciekawe artykuły, obejrzeć zdjęcia z aktualnych wydarzeń i wyjazdów, zapoznać się z przebiegiem liturgii i duszpasterstwem. Zachęcamy i zapraszamy do czynnego włączania się w tworzenie naszej strony poprzez czytanie, komentowanie, ocenianie i nadsyłanie własnych tekstów.
Duszpasterze i twórcy strony.
 18 marca 2019
Poniedziałek
II Tydzień Wielkiego Postu
Dzień Powszedni
Kolor szat: fioletowy
Rok C, I
1. czytanie (Dn 9, 4b-10)
Wyznanie grzechów
Psalm (Ps 79 (78), 5a i 8. 9. 11 i 13 (R.: por. Ps 103 [102], 10a))
Nie czyń nam, Panie, według naszych grzechów
Aklamacja (Por. J 6, 63c. 68c)
Chwała Tobie, Królu wieków
Ewangelia (Łk 6, 36-38)
Odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone
WIRTUALNY SPACER

Kliknij Tutaj
                                                                  


7:00
8:30
10:00
11:30 (dla dzieci)
13:00 (dla młodzieży)
16:00 (zawieszona w okresie wakacyjnym)
18:00


6:30
7:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00
Wszystkim Parafianom i naszym gościom życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia, a obchodzącym w tygodniu imieniny i urodziny składamy najserdeczniejsze życzenia. Polecamy do czytania pisma katolicko-społeczne tygodnik: „Idziemy” nasz parafialny „Adalbertus”, a w nim o św. Józefie, o zasadach przystąpienia do duchowej adopcji, a także o Apostole Wschodu – bł. ks. Bukowińskim! 

Dn 9, 4b-10 Wyznanie grzechów

O Panie mój, Boże wielki i straszliwy, który dochowujesz wiernie przymierza tym, co Ciebie kochają i przestrzegają Twoich przykazań!
Zgrzeszyliśmy, zbłądziliśmy, popełniliśmy nieprawość i zbuntowaliśmy się, odstąpiliśmy od Twoich przykazań. Nie byliśmy posłuszni Twoim sługom, prorokom, którzy przemawiali w Twoim imieniu do naszych królów, do naszych przywódców, do naszych przodków i do całego narodu kraju.
Tobie, Panie, należy się sprawiedliwość, nam zaś wstyd na twarzach, jak to jest dziś: mieszkańcom Judy i Jerozolimy oraz całemu Izraelowi, bliskim i dalekim we wszystkich krajach, do których ich wypędziłeś z powodu niewierności, jaką Ci okazali.
Panie! Wstyd na twarzach niech okrywa nas, naszych królów, naszych przywódców i naszych przodków, bo zgrzeszyliśmy przeciw Tobie. Pan zaś, nasz Bóg, jest miłosierny i okazuje łaskawość, mimo że zbuntowaliśmy się przeciw Niemu i nie słuchaliśmy głosu Pana, naszego Boga, by postępować według Jego wskazań, które nam dał przez swoje sługi, proroków.

Oto Słowo Boże
SŁUCHAMY BIBLII

Znalezione obrazy dla zapytania biblia tysiąclecia

EWANGELIA
Łk 6, 36-38 Odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone.
Dawajcie, a będzie wam dane: miarą dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrze wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie”.

Oto słowo Pańskie
KATECHIZM

Znalezione obrazy dla zapytania katechizm kościoła katolickiego
Rekolekcje wielkopostne od IV Niedzieli Wielkiego Postu.
 Wspólnota Apostołów Miłosierdzia Bożego przy naszej parafii zaprasza na pielgrzymkę do Częstochowy i Oświęcimia w dniach 3 – 4 maja br. W programie udział a uroczystej Sumie na Jasnogórskim szczycie i zwiedzanie Niemieckiego Obozu Zagłady w Oświęcimiu. Koszt udziału wynosi 220,- zł. Zgłoszenia przyjmuje i informacji udziela Ks. Rafał Działak i pani Bogumiła Janiak.
 Katechezy przygotowujące do małżeństwa – Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, którzy w tym lub następnym roku zawierać będą katolickie małżeństwo. Katechezy odbywać się będą w kolejne niedziele godz. 17:oo do Niedzieli Palmowej włącznie.
W okresie 40 – dniowego Wielkiego Postu rozpamiętujemy cierpienie, mękę i okrutną śmierć naszego Pana, który umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. W każdy piątek zapraszamy na Drogę Krzyżową o 9:oo i 17:15. Na prośbę wielu parafian powracamy do tradycyjnych Gorzkich Żali z rozważaniami Męki Pańskiej. Cykliczne rozważania pasyjne prowadzić będzie ks. Rafał Działak. W niedziele Gorzkie Żale rozpoczynamy o 16:30 - /tuż po zakończeniu Mszy św. z krótką homilią/. Uczestnicy nabożeństw pasyjnych mogą uzyskać odpust zupełny jeśli godnie, w stanie łaski uświęcającej, przyjmą Komunię św.
Przed nami parafialne rekolekcje wielkopostne. Rozpoczęcie w sobotę 30 marca o godz. 18:oo. Rekolekcje szkolne we środę i czwartek ( 3 i 4 kwietnia ) Rekolekcje poprowadzi ks. Rafał Kędzierski. Módlmy się w intencji rekolekcjonisty i całej parafii, zwłaszcza zaniedbanych, pogubionych religijnie a tych jest sporo.

Na ekrany kin wchodzi znakomity film Michała Kondrata „Miłość i Miłosierdzie” o siostrze Faustynie i jej posłannictwie! W Koninie będzie go można obejrzeć już 29 marca o godz. 16.00 w kinie „Centrum” (KDK na skarpie). Więcej informacji o seansach w dzisiejszym „Adalbertusie”!
 W ostatnią niedzielę miesiąca, 31 marca o godz. 18.00, sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają do auli pod plebanię na koncert Jolanty Sip z towarzyszącymi jej muzykami. Koncert nosi tytuł „To sprawiasz Ty”. Artystka, o niezwykłej barwie i sile głosu, znana jest z Lubelskiej Federacji Bardów. Wstęp wolny!
 W najbliższy wtorek, 19 marca świętujemy uroczystość świętego Józefa Oblubieńca NMP – Głównego Patrona Kościoła Powszechnego i Patrona Diecezji Włocławskiej, patrona ojców i rodzin. Msze śa.. ku czci św. Józefa o 6:30; 7:15 ; 9:oo i 18:oo. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom za przyczyną przemożnego Patrona składamy jak najserdeczniejsze życzenia. 
W Niedzielę Palmową, tj. 14 kwietnia o godz. 16.30 będzie zorganizowany wyjazd na Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci w Bydgoszczy. Koszt wyjazdu 30 zł. Zapisy u p. Marii Lewandowskiej i ks. Piotra Kaszubowskiego.

 Kancelaria parafialna czynna od poniedziałku do piątku włącznie:
rano od 10.00 do 11.00 i po południu od 16.00 do 17:30

We środy czynna jest parafialna biblioteka.

Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest modlitwa na pokaz - by ludzie widzieli i podziwiali.
Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.
MODLITWA SERCA

KALENDARZ

POGODA
NIECH CIĘ PAN BŁOGOSŁAWI I STRZEŻE, NIECHAJ PAN DAJE POKÓJ CI, ON MIŁOŚCIĄ NAPEŁNIA SERCE TWE, ZAWSZE Z TOBĄ JEST.
 
 
 ZAPRASZAMY PONOWNIE


 
 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Przewodnik Katolicki


Szukaj 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...

Licznik Odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego