Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

WITAMY NA STRONIE PARAFII p.w. Św. WOJCIECHA B.M.


ŚW. WOJCIECH

Wojciech, imię zakonne Adalbert, święty (ok. 955-997), biskup, męczennik, patron Polski. Pochodził z rodziny książąt czeskich - Sławnikowiców. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa Adalberta, na cześć którego przyjął imię zakonne. W 983 jako subdiakon powrócił do Czech i został biskupem Pragi. Około 989, wobec trudności w zarządzaniu diecezją praską, udał się do Rzymu, zrzekł się godności biskupiej i za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie. W 992, po śmierci sprawującego opiekę nad diecezją praską biskupa miśnieńskiego Falkolda, powrócił do Pragi i zajął się organizacją spraw kościelnych.

Zasłynął z opieki nad ubogimi, więźniami i z wykupu chrześcijańskich niewolników z krajów muzułmańskich. Po zatargu z księciem Bolesławem II, 995 ponownie opuścił Pragę i udał się do Rzymu, gdzie pozostał na wieść o zniszczeniu rodzinnych Libic i wymordowaniu swych braci. Za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem I Chrobrym przy końcu 996 przybył do Polski, aby podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Wraz z towarzyszami podróży misyjnej, bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą, popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd morzem w kierunku Pregoły.

Zginął podczas prób podjęcia pracy misyjnej, zabity przez pogańskiego kapłana, w bliżej nie znanej miejscowości. Jego towarzysze zdołali się uratować i zdali relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław I Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził do Gniezna, gdzie zostało uroczyście pochowane. 999 papież Sylwester II dokonał kanonizacji św. Wojciecha. Dzięki staraniom Bolesława I Chrobrego i poparciu cesarza Ottona III papież utworzył w 1000 w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. W tymże roku odbył się słynny zjazd gnieźnieński, na który - z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha - przybył m.in. cesarz Otton III. Wizerunki św. Wojciecha znajdują się w herbach dwu miast: Trzemeszna i Radzinkowa. W 1997 w Gnieźnie, a także w Gdańsku (w ramach obchodów 1000-lecia miasta) odbyły się uroczystości poświęcone 1000-leciu wyprawy i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, patrona Polski.
 
Witamy na stronie internetowej parafii św. Wojciecha. Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości do zatrzymania się na tej witrynie. Strona zawiera informacje o naszej parafii, jej historii i dniu dzisiejszym. Są tu pożyteczne wiadomości nie tylko dla mieszkańców naszej wspólnoty parafialnej. Można przeczytać ciekawe artykuły, obejrzeć zdjęcia z aktualnych wydarzeń i wyjazdów, zapoznać się z przebiegiem liturgii i duszpasterstwem. Zachęcamy i zapraszamy do czynnego włączania się w tworzenie naszej strony poprzez czytanie, komentowanie, ocenianie i nadsyłanie własnych tekstów.
Duszpasterze i twórcy strony.
                                                                  


7:00
8:30
10:00
11:30 (dla dzieci)
13:00 (dla młodzieży)
16:00 (zawieszona w okresie wakacyjnym)
18:00


6:30
7:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00
25 czerwca 2021
Piątek
Rok B, I
XII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Kolor szat: zielony
1. czytanie (Rdz 17, 1. 9-10. 15-22)
Izaak będzie dziedzicem przymierza
Psalm (Ps 128 (127), 1b-2. 3. 4-5 (R.: 1b))
Szczęśliwy człowiek, który służy Panu
Aklamacja (Por. Mt 8, 17)
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (Mt 8, 1-4)
Uzdrowienie trędowatego
WIRTUALNY SPACER

Kliknij Tutaj
Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest modlitwa na pokaz 
- by ludzie widzieli i podziwiali. 
Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.
MODLITWY     

Przypominamy o zmianach urzędowania Biura parafialnego: 
 od poniedziałku do piątku od 10.00 do 11.00 i od 16.00 do 17.30
a w razie nagłej potrzeby bezpośrednio po porannych mszach św. 

czynna w środy od 16.00 do 17.30  
 Na czas zagrożenia epidemią zawieszone jest korzystanie z biblioteki parafialnej.  
Rdz 17, 1. 9-10. 15-22 Izaak będzie dziedzicem przymierza
Gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał mu się Pan i rzekł do niego: „Jam jest Bóg Wszechmogący. Służ Mi i bądź nieskazitelny”. Potem Bóg rzekł do Abrama: „Ty zaś, a po tobie twoje potomstwo przez wszystkie pokolenia, zachowujcie przymierze ze Mną. Przymierze, które będziecie zachowywali, między Mną i wami, czyli twoim przyszłym potomstwem, jest takie: wszyscy mężczyźni mają być obrzezani”. I mówił Bóg do Abrahama: „Żony twej nie będziesz nazywał imieniem Saraj, lecz imię jej będzie Sara. Błogosławiąc jej, dam ci i z niej syna, i będę jej nadał błogosławił, tak że stanie się ona matką ludów i królowie będą jej potomkami”. Abraham, upadłszy na twarz, roześmiał się; pomyślał sobie bowiem: „Czyż człowiekowi stuletniemu może się urodzić syn? Albo czy dziewięćdziesięcioletnia Sara może zostać matką?” Rzekł zatem do Boga: „Oby przynajmniej Izmael żył pod Twoją opieką!” A Bóg mu na to: „Ależ nie, żona twoja, Sara, urodzi ci syna, któremu dasz imię Izaak. Z nim też zawrę przymierze, przymierze wieczne z jego potomstwem, które po nim przyjdzie. Co do Izmaela, wysłucham cię: Oto pobłogosławię mu, żeby był płodny, i dam mu niezmiernie liczne|potomstwo; on będzie ojcem dwunastu książąt, narodem wielkim go uczynię. Moje zaś przymierze zawrę z Izaakiem, którego urodzi ci Sara za rok- o tej porze”. Wypowiedziawszy te słowa, Bóg oddalił się od Abrahama.
Oto Słowo Boże
SŁUCHAMY BIBLII

Znalezione obrazy dla zapytania: biblia tysiąclecia"
Kliknij Tutaj
Wszystkim Parafianom i naszym gościom życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia, a obchodzącym w tygodniu imieniny i urodziny składamy najserdeczniejsze życzenia.
 Warto przeczytać tyg. „Idziemy” i naszego parafialnego „Adalbertusa”, a w nim o odwadze i posłuszeństwie Jana Chrzciciela, o chorej cywilizacji i obumieraniu chrześcijan w wizji Alicji Lenczewskiej, a także modlitwa za ojców i tekst o roli ojca w rodzinie!     
KATECHIZM

Kliknij Tutaj
 
EWANGELIA                                                                 
Mt 8, 1-4 Uzdrowienie trędowatego
Gdy Jezus zeszedł z góry, postępowały za Nim wielkie tłumy. A oto zbliżył się trędowaty, upadł przed Nim i prosił Go: „Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”. Jezus wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł: „Chcę, bądź oczyszczony”. I natychmiast został oczyszczony z trądu. A Jezus rzekł do niego: „Uważaj, nie mów nikomu, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich”.
Oto słowo Pańskie
KOMENTARZ DO EWANGELII
Proboszcz naszej parafii ks. prałat Józef Wysocki zaprasza na dziękczynną modlitwę za dar kapłaństwa w 50 lecie przyjęcia tego daru. Dziękczynna Eucharystia w ostatnią niedzielę miesiąca – 27 czerwca o godz. 13.00. 
Będę wdzięczny za dar modlitwy z racji mego 
50 - lecia kapłaństwa. 
Konferencja Episkopatu Polski z dniem 20 czerwca br. odwołuje wszelkie dyspensy udzielone z powodu pandemii koronawirusa. Od 26 czerwca w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit – maks. 75 proc. obłożenia. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Nadal w pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje zasłanianie ust i nosa.
 Ze względu na urlopy księży, od  / 21 czerwca / biuro parafialne czynne będzie od poniedziałku do piątku wyłącznie po południu, w razie nagłej potrzeby bezpośrednio po zakończeniu porannych mszy św. Sprawy dotyczące cmentarza we środy po południu / od 16,00 do 17,30 /.
Zwykle o tej porze roku ks. biskup dokonuje zmian ks. proboszczów i wikariuszy. I tak w naszej parafii: z dniem 1 lipca 2021 r. dotychczasowy wikariusz ks. Łukasz Świątek zostaje wikariuszem parafii bł. Michała Kozala w Lipnie, a ks. Przemysław Warmiński zostaje zwolniony z posługi prezbitera na Drodze Neokatechumenalnej i mianowany wikariuszem naszej parafii. Ks. Łukaszowi bardzo dziękujemy za gorliwą, roczną posługę duszpasterską, zwłaszcza we wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym, w prowadzeniu Kręgu Biblijnego, w prowadzeniu nowenny do św. Jana Pawła II i życzymy niesłabnącej gorliwości w pracy duszpasterskiej na nowej placówce.
W tym tygodniu, 25 czerwca zakończenie Roku Szkolnego. Zachęcamy rodziców, aby zmobilizowali dzieci i młodzież do spowiedzi i Komunii św. przed wakacjami, by z Bogiem przeżywały wakacje.
W niedzielę, 27 czerwca, o godz. 18.00 Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości ks. Paweł Śmigiel przewodniczyć będzie mszy św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach. Po Eucharystii, organizatorzy realizujący od 13 lat projekt „Trzeźwienie przez kulturę”, zapraszają na, ostatni przed wakacjami, koncert! W letnie klimaty wprowadzi nas niezwykły duet! Na fletach prostych zagra Romuald Szałek, a na gitarze i instrumentach klawiszowych Bogdan Marciniak! 
Wstęp wolny, dla pozostających w domu transmisja on – line na stronie parafialnej!
KALENDARZ
width="150"

POGODA
  48 1020 2746 0000 3402 0053 1772
 
 
 ZAPRASZAMY PONOWNIE


 
 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Znalezione obrazy dla zapytania radio maryja logo Przewodnik Katolicki


Szukaj 

LICZNIK ODWIEDZIN

Darmowy licznik odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego