Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

trwa inicjalizacja, prosze czekac...tutaj


Wojciech, imię zakonne Adalbert, święty (ok. 955-997), biskup, męczennik, patron Polski. Pochodził z rodziny książąt czeskich - Sławnikowiców. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa Adalberta, na cześć którego przyjął imię zakonne. W 983 jako subdiakon powrócił do Czech i został biskupem Pragi. Około 989, wobec trudności w zarządzaniu diecezją praską, udał się do Rzymu, zrzekł się godności biskupiej i za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie. W 992, po śmierci sprawującego opiekę nad diecezją praską biskupa miśnieńskiego Falkolda, powrócił do Pragi i zajął się organizacją spraw kościelnych.

Zasłynął z opieki nad ubogimi, więźniami i z wykupu chrześcijańskich niewolników z krajów muzułmańskich. Po zatargu z księciem Bolesławem II, 995 ponownie opuścił Pragę i udał się do Rzymu, gdzie pozostał na wieść o zniszczeniu rodzinnych Libic i wymordowaniu swych braci. Za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem I Chrobrym przy końcu 996 przybył do Polski, aby podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Wraz z towarzyszami podróży misyjnej, bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą, popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd morzem w kierunku Pregoły.

Zginął podczas prób podjęcia pracy misyjnej, zabity przez pogańskiego kapłana, w bliżej nie znanej miejscowości. Jego towarzysze zdołali się uratować i zdali relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław I Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził do Gniezna, gdzie zostało uroczyście pochowane. 999 papież Sylwester II dokonał kanonizacji św. Wojciecha. Dzięki staraniom Bolesława I Chrobrego i poparciu cesarza Ottona III papież utworzył w 1000 w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. W tymże roku odbył się słynny zjazd gnieźnieński, na który - z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha - przybył m.in. cesarz Otton III. Wizerunki św. Wojciecha znajdują się w herbach dwu miast: Trzemeszna i Radzinkowa. W 1997 w Gnieźnie, a także w Gdańsku (w ramach obchodów 1000-lecia miasta) odbyły się uroczystości poświęcone 1000-leciu wyprawy i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, patrona Polski.


Witamy na stronie internetowej parafii św. Wojciecha. Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości do zatrzymania się na tej witrynie. Strona zawiera informacje o naszej parafii, jej historii i dniu dzisiejszym. Są tu pożyteczne wiadomości nie tylko dla mieszkańców naszej wspólnoty parafialnej. Można przeczytać ciekawe artykuły, obejrzeć zdjęcia z aktualnych wydarzeń i wyjazdów, zapoznać się z przebiegiem liturgii i duszpasterstwem. Zachęcamy i zapraszamy do czynnego włączania się w tworzenie naszej strony poprzez czytanie, komentowanie, ocenianie i nadsyłanie własnych tekstów.
Duszpasterze i twórcy strony.
 24 września 2018
Poniedziałek
XXV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Rok B, II
1. czytanie (Prz 3, 27-35)
Pouczenia o życiu społecznym
Psalm (Ps 15 (14), 1b-2. 3 i 4b. 4c-5 (R.: por. 1b))
Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie
Aklamacja (Mt 5, 16)
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (Łk 8, 16-18)
Przypowieść o lampie
WIRTUALNY SPACER

Kliknij Tutaj
                                                                  


7:00
8:30
10:00
11:30 (dla dzieci)
13:00 (dla młodzieży)
16:00 (zawieszona w okresie wakacyjnym)
18:00


6:30
7:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00
Miłym Gościom i Parafianom i wszystkim korzystającym z urlopów i wakacji życzymy dobrej pogody i bliskości Boga.
 Warto przeczytać tygodnik „Idziemy” i nasz „Adalbertus”, a nim prawie wszystko o aniołach, rozważania o niewygodach katolika oraz leczenie serca dobrą spowiedzią.  

Prz 3, 27-35 Pouczenia o życiu społecznym

Synu mój: Pracownikom nie odmawiaj zapłaty, gdy masz możność działania. Nie mów bliźniemu: „Idź sobie, przyjdź później, dam jutro”, gdy możesz dać zaraz.
Nie spiskuj przeciw bliźniemu, gdy mieszka przy tobie beztrosko. Niesłusznie nie sprzeczaj się z nikim, o ile ci zła nie wyrządził. Nie zazdrość krzywdzicielowi, nie skłaniaj się ku jego drogom.
Bo Pan się brzydzi przewrotnym, a z wiernymi obcuje przyjaźnie. Przekleństwo Pana na domu występnego, On błogosławi mieszkanie uczciwych; On się naśmiewa z szyderców, a pokornym udziela swej łaski. Mądrzy dostąpią chwały, udziałem głupich jest hańba.

Oto Słowo Boże
Wiersze Baczyńskiego w kościele świętego Wojciecha. W hołdzie poległym za Ojczyznę.

SŁUCHAMY BIBLII

Znalezione obrazy dla zapytania biblia tysiąclecia

EWANGELIA
Łk 8, 16-18 Przypowieść o lampie

Jezus powiedział do tłumów:
„Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem; lecz stawia na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło.
Uważajcie więc, jak słuchacie. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą i to, co mu się wydaje, że ma”.

Oto słowo Pańskie
KATECHIZM


 Kancelaria parafialna czynna od poniedziałku do piątku włącznie:
rano od 10 do 11 i po południu od 16 do 17:30

We środy czynna jest parafialna biblioteka.
W czwartek, 27 września, młodzież klas III gimnazjum i klasy VIII uczestniczy w diecezjalnej pielgrzymce 
do Sanktuarium w Licheniu. 

Kulturalne wydarzenie roku nie tylko w Koninie, ale w całej Wielkopolsce. 30 września Janusz Wawrowski zagra koncert na jedynych w Polsce skrzypcach Stradivariusa. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Warsaw Players. Koncert rozpocznie się o godz. 16.00 w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Koninie. Na wydarzenie zaprasza Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki, a honorowym patronatem objął je Biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering. Wstęp wolny.
Janusz Wawrowski, pochodzący z Konina wirtuoz skrzypiec od kilku miesięcy jest w posiadaniu historycznego instrumentu muzycznego, wykonanego przez Antonio Stradivariego. Skrzypce Stradivariusa, warte blisko 20 milionów złotych zakupił na aukcji anonimowy, polski biznesmen i przekazał je w użytkowanie właśnie Januszowi Wawrowskiemu. Konin ma to szczęście, że skrzypek zagra w naszym mieście koncert na instrumencie, pochodzącym najprawdopodobniej z 1685 roku. Jego całkowitą oryginalność potwierdza kilka certyfikatów. To jedyne w kraju skrzypce tak wysokiej klasy. Ich dźwięk będzie można usłyszeć w Koninie już 30 września 2018 roku.
To będzie wyjątkowy i niepowtarzalny koncert. Trzeba tam być.
 

Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest modlitwa na pokaz - by ludzie widzieli i podziwiali.
Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.
MODLITWA SERCA

KALENDARZ

POGODA
NIECH CIĘ PAN BŁOGOSŁAWI I STRZEŻE, NIECHAJ PAN DAJE POKÓJ CI, ON MIŁOŚCIĄ NAPEŁNIA SERCE TWE, ZAWSZE Z TOBĄ JEST.
 
 
 
 
 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Przewodnik Katolicki


Szukaj 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...

Licznik Odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego