Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

WITAMY NA STRONIE PARAFII p.w. Św. WOJCIECHA B.M.


ŚW. WOJCIECH

Wojciech, imię zakonne Adalbert, święty (ok. 955-997), biskup, męczennik, patron Polski. Pochodził z rodziny książąt czeskich - Sławnikowiców. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa Adalberta, na cześć którego przyjął imię zakonne. W 983 jako subdiakon powrócił do Czech i został biskupem Pragi. Około 989, wobec trudności w zarządzaniu diecezją praską, udał się do Rzymu, zrzekł się godności biskupiej i za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie. W 992, po śmierci sprawującego opiekę nad diecezją praską biskupa miśnieńskiego Falkolda, powrócił do Pragi i zajął się organizacją spraw kościelnych.

Zasłynął z opieki nad ubogimi, więźniami i z wykupu chrześcijańskich niewolników z krajów muzułmańskich. Po zatargu z księciem Bolesławem II, 995 ponownie opuścił Pragę i udał się do Rzymu, gdzie pozostał na wieść o zniszczeniu rodzinnych Libic i wymordowaniu swych braci. Za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem I Chrobrym przy końcu 996 przybył do Polski, aby podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Wraz z towarzyszami podróży misyjnej, bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą, popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd morzem w kierunku Pregoły.

Zginął podczas prób podjęcia pracy misyjnej, zabity przez pogańskiego kapłana, w bliżej nie znanej miejscowości. Jego towarzysze zdołali się uratować i zdali relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław I Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził do Gniezna, gdzie zostało uroczyście pochowane. 999 papież Sylwester II dokonał kanonizacji św. Wojciecha. Dzięki staraniom Bolesława I Chrobrego i poparciu cesarza Ottona III papież utworzył w 1000 w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. W tymże roku odbył się słynny zjazd gnieźnieński, na który - z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha - przybył m.in. cesarz Otton III. Wizerunki św. Wojciecha znajdują się w herbach dwu miast: Trzemeszna i Radzinkowa. W 1997 w Gnieźnie, a także w Gdańsku (w ramach obchodów 1000-lecia miasta) odbyły się uroczystości poświęcone 1000-leciu wyprawy i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, patrona Polski.
 
Witamy na stronie internetowej parafii św. Wojciecha. Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości do zatrzymania się na tej witrynie. Strona zawiera informacje o naszej parafii, jej historii i dniu dzisiejszym. Są tu pożyteczne wiadomości nie tylko dla mieszkańców naszej wspólnoty parafialnej. Można przeczytać ciekawe artykuły, obejrzeć zdjęcia z aktualnych wydarzeń i wyjazdów, zapoznać się z przebiegiem liturgii i duszpasterstwem. Zachęcamy i zapraszamy do czynnego włączania się w tworzenie naszej strony poprzez czytanie, komentowanie, ocenianie i nadsyłanie własnych tekstów.
Duszpasterze i twórcy strony.
                                                                  


7:00
8:30
10:00
11:30 (dla dzieci)
13:00 (dla młodzieży)
16:00 (zawieszona w okresie wakacyjnym)
18:00


6:30
7:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00
28 maja 2022
Sobota
Rok C, II
VI Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni 
Kolor szat: biały 
1. czytanie (Dz 18, 23-28)
Działalność Apollosa
Psalm (Ps 47 (46), 2-3. 8-9. 10 (R.: por. 8a))
Pan Bóg jest królem całej naszej ziemi
Albo: Alleluja
Aklamacja (Por. J 16, 28)
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (J 16, 23b-28)
Opuszczam świat i idę do Ojca
WIRTUALNY SPACER

Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. 
To nie jest modlitwa na pokaz 
- by ludzie widzieli i podziwiali. 
Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana   tylko ku Ojcu.


Przypominamy o zmianach urzędowania Biura parafialnego: 
 od poniedziałku do piątku od 10.00 do 11.00 i od 16.00 do 17.30
a w razie nagłej potrzeby bezpośrednio po porannych mszach św. 

czynna w środy od 16.00 do 17.30  
Działalność „Caritas” nadal zawieszona, proszę nie podrzucać odzieży i innych rzeczy.
Dz 18, 23-28 Działalność Apollosa
Paweł zabawił w Antiochii pewien czas i wyruszył, aby obejść kolejno krainę galacką i Frygię, umacniając wszystkich uczniów. Pewien Żyd, imieniem Apollos, rodem z Aleksandrii, człowiek uczony i znający świetnie Pisma, przybył do Efezu. Znał on już drogę Pańską, przemawiał z wielkim zapałem i nauczał dokładnie tego, co dotyczyło Jezusa, znając tylko chrzest Janowy. Zaczął on odważnie przemawiać w synagodze. Gdy go Pryscylla i Akwila usłyszeli, zabrali go z sobą i wyłożyli mu dokładniej drogę Bożą. A kiedy chciał wyruszyć do Achai, bracia napisali list do uczniów z poleceniem, aby go przyjęli. Gdy przybył, pomagał bardzo za łaską Bożą tym, co uwierzyli. Dzielnie uchylał twierdzenia Żydów, wykazując publicznie z Pism, że Jezus jest Mesjaszem.
Oto Słowo Boże
SŁUCHAMY BIBLII

Wszystkim Parafianom i naszym gościom życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia, a obchodzącym w tygodniu imieniny i urodziny składamy najserdeczniejsze życzenia.
Zachęcamy do lektury tygodnika parafialnego - „Adalbertusa” i diecezjalnego - „Idziemy”
KATECHIZM


 
EWANGELIA                                             
J 16, 23b-28 Opuszczam świat i idę do Ojca
Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: O cokolwiek byście prosili Ojca, da wam w imię moje. Do tej pory o nic nie prosiliście w imię moje: Proście, a otrzymacie, aby radość wasza była pełna. Mówiłem wam o tych sprawach w przypowieściach. Nadchodzi godzina, kiedy już nie będę wam mówił w przypowieściach, ale całkiem otwarcie oznajmię wam o Ojcu. W owym dniu będziecie prosić w imię moje, i nie mówię, że Ja będę musiał prosić Ojca za wami. Albowiem Ojciec sam was miłuje, bo wyście Mnie umiłowali i uwierzyli, że wyszedłem od Boga. Wyszedłem od Ojca i przyszedłem na świat; znowu opuszczam świat i idę do Ojca”.
Oto słowo Pańskie
KOMENTARZ DO EWANGELII
Trwamy w miesiącu maju, w którym przez wstawiennictwo Maryi polecamy Bogu Najwyższego nasze sprawy i prosimy o potrzebne błogosławieństwo. Nabożeństwa ku jej czci w naszej świątyni każdego dnia o godz. 17.30.
Każdego dnia o godz. 15.00 odbywają się modlitwy do 
Miłosierdzia Bożego
Bierzmowanie - przygotowanie kandydatów (próby) odbędą się 30 maja o godz. 18.30 w kościele. Spowiedź kandydatów do bierzmowania będzie we wtorek 31 maja o godz. 18.30. Spotkania są obowiązkowe.
Jak już wcześniej informowaliśmy w dniu 1.06. (środa), nasza parafia będzie wizytowana przez ks. bp. Krzysztofa WętkowskiegoPlan wizytacji:
15.30 - Spotkanie z pensjonariuszami w DPS;
16.15 - Spotkanie z księżmi i siostrami;
17.30 - Modlitwa za zmarłych na cmentarzu;
18.00 - Msza św. z sakramentem bierzmowania;
19.15 - (po Mszy św.) spotkanie z członkami wspólnot i ruchów duszpasterskich. 
Zapraszamy parafian do udziału w tych spotkaniach.
W ubiegłą niedzielę został przedstawiony plan wizytacji biskupiej, która odbędzie się w naszej parafii w dniu 1.06. 
Zachęcamy wiernych do udziału przynajmniej w niektórych punktach tego wydarzenia, czyli o godz. 17.30 Modlitwie za zmarłych na cmentarzu; o 18.00 Msza św. z sakramentem bierzmowania; a o 19.15 spotkanie z członkami wspólnot duszpasterskich, poszczególne wspólnoty zostaną przedstawione Księdzu Biskupowi.
Wspólnota Żywego Różańca organizuje wyjazd na Jasną Górę w dniu 4.06.2022. Wyjazd o godz. 6.00 z parkingu przy kościele. Jest to Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca
w tym roku pod hasłem
„Uczynić Różaniec św. modlitwą wszystkich”
W drodze powrotnej postój w sanktuarium w Gidlach. Powrót ok. godz. 21.00. 
Koszt wyjazdu 50 zł. Informacji udziela i zapisy przyjmuje p. Grażyna tel. 63/2445588.
W sobotę (28.05) po raz pierwszy będziemy obchodzić wspomnienie bł. Stefana kard. WyszyńskiegoW związku z tym zgromadzimy się o godz. 17.30, przy pomniku Prymasa Wyszyńskiego. Tam zostanie odmówiona modlitwa do błogosławionego, złożenie kwiaty i zapalone lampiony, a następnie w procesji ruszymy do kościoła. W czasie procesji będziemy śpiewać Litanię loretańską do NMP, a następnie w kościele odprawimy Mszę św. przez wstawiennictwo błogosławionego Stefana Wyszyńskiego.
W przyszłą niedzielę w naszej świątyni będzie gościł proboszcz z parafii bł. Jerzego Matulewicza, który będzie głosił słowo Boże i zbierał ofiary na budowę świątyni w Laskówcu.
Neokatechumenat, zaprasza w niedzielę 29.05.2022 o godz. 16.30, na spotkanie ewangelizacyjne przy pomniku prymasa Wyszyńskiego.
Ks. Biskup Ordynariusz zaprasza diecezjan na jubileusz 50-lecia kapłaństwa bp. Wiesława Meringa, który będzie miał miejsce w katedrze 18.06.2022.
Msza św. trzeźwościowa i koncert z okazji Dnia Matki w konińskim św. Wojciechu
W przyszła niedzielę o godz. 18.00, Msza św. w intencji 
Trzeźwości Narodu i w Rodzinach
odprawi ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii zapraszamy na koncert w wykonaniu
Piotra Woźniaka, pt. „Pukanie do serca” 
szczególnie dedykowany wszystkim Mamom. W związku z tym, nabożeństwo majowe będzie po Mszy św., a po nim koncert.
Siostry Nazaretanki organizują pielgrzymkę do Medjugorie w dniach 5.-13.08, bliższe informacje na plakacie i u ks. Rafała.
KALENDARZ

POGODA
  48 1020 2746 0000 3402 0053 1772
 
 
 ZAPRASZAMY PONOWNIE


 
 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Znalezione obrazy dla zapytania radio maryja logo Przewodnik Katolicki


Szukaj 

LICZNIK ODWIEDZIN

Darmowy licznik odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego