Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

trwa inicjalizacja, prosze czekac...tutaj


Wojciech, imię zakonne Adalbert, święty (ok. 955-997), biskup, męczennik, patron Polski. Pochodził z rodziny książąt czeskich - Sławnikowiców. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa Adalberta, na cześć którego przyjął imię zakonne. W 983 jako subdiakon powrócił do Czech i został biskupem Pragi. Około 989, wobec trudności w zarządzaniu diecezją praską, udał się do Rzymu, zrzekł się godności biskupiej i za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie. W 992, po śmierci sprawującego opiekę nad diecezją praską biskupa miśnieńskiego Falkolda, powrócił do Pragi i zajął się organizacją spraw kościelnych.

Zasłynął z opieki nad ubogimi, więźniami i z wykupu chrześcijańskich niewolników z krajów muzułmańskich. Po zatargu z księciem Bolesławem II, 995 ponownie opuścił Pragę i udał się do Rzymu, gdzie pozostał na wieść o zniszczeniu rodzinnych Libic i wymordowaniu swych braci. Za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem I Chrobrym przy końcu 996 przybył do Polski, aby podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Wraz z towarzyszami podróży misyjnej, bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą, popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd morzem w kierunku Pregoły.

Zginął podczas prób podjęcia pracy misyjnej, zabity przez pogańskiego kapłana, w bliżej nie znanej miejscowości. Jego towarzysze zdołali się uratować i zdali relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław I Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził do Gniezna, gdzie zostało uroczyście pochowane. 999 papież Sylwester II dokonał kanonizacji św. Wojciecha. Dzięki staraniom Bolesława I Chrobrego i poparciu cesarza Ottona III papież utworzył w 1000 w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. W tymże roku odbył się słynny zjazd gnieźnieński, na który - z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha - przybył m.in. cesarz Otton III. Wizerunki św. Wojciecha znajdują się w herbach dwu miast: Trzemeszna i Radzinkowa. W 1997 w Gnieźnie, a także w Gdańsku (w ramach obchodów 1000-lecia miasta) odbyły się uroczystości poświęcone 1000-leciu wyprawy i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, patrona Polski.


Witamy na stronie internetowej parafii św. Wojciecha. Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości do zatrzymania się na tej witrynie. Strona zawiera informacje o naszej parafii, jej historii i dniu dzisiejszym. Są tu pożyteczne wiadomości nie tylko dla mieszkańców naszej wspólnoty parafialnej. Można przeczytać ciekawe artykuły, obejrzeć zdjęcia z aktualnych wydarzeń i wyjazdów, zapoznać się z przebiegiem liturgii i duszpasterstwem. Zachęcamy i zapraszamy do czynnego włączania się w tworzenie naszej strony poprzez czytanie, komentowanie, ocenianie i nadsyłanie własnych tekstów.
Duszpasterze i twórcy strony.
 17 października 2018
Środa
 XXVIII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
Rok B, II
1. czytanie (Ga 5, 18-25)
Uczynki ciała i owoce Ducha
Psalm (Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 (R.: por. J 8, 12))
Dasz światło życia idącym za Tobą
Aklamacja (Por. J 10, 27)
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (Łk 11, 42-46)
Jezus piętnuje obłudę faryzeuszów
WIRTUALNY SPACER

Kliknij Tutaj
                                                                  


7:00
8:30
10:00
11:30 (dla dzieci)
13:00 (dla młodzieży)
16:00 (zawieszona w okresie wakacyjnym)
18:00


6:30
7:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00
Miłym Gościom i Parafianom i wszystkim korzystającym z urlopów i wakacji życzymy dobrej pogody i bliskości Boga.




Polecamy lekturę tygodników : „Idziemy” i „Adalbertus”, a w nim wiersze Karola Wojtyły, dzieje Kościoła za pontyfikatu św. Jana Pawła II, a także krótki rys gościa Tryptyku zaduszkowego – zespołu „U Studni”.

Ga 5, 18-25 Uczynki ciała i owoce Ducha

Bracia:
Jeśli pozwolicie się prowadzić duchowi, nie znajdziecie się w niewoli Prawa.
Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.
Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim cnotom nie ma Prawa. A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy.

Oto Słowo Boże


Tegoroczny „Tryptyk zaduszkowy” odbędzie się 2, 3 i 4 listopada tj. piątek, sobota i niedziela. Zaproszenie w tym roku przyjęli znakomici artyści : znany śpiewak Adam Strug, zespół „U Studni” oraz Lubelska Federacja Bardów z Janem Kondrakiem.
SŁUCHAMY BIBLII

Znalezione obrazy dla zapytania biblia tysiąclecia

EWANGELIA
Łk 11, 42-46 Jezus piętnuje obłudę faryzeuszów

Jezus powiedział do faryzeuszów i uczonych w Prawie:
„Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiego rodzaju jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić i tamtego nie opuszczać.
Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku.
Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą”.
Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: „Nauczycielu, tymi słowami nam też ubliżasz”.
On odparł: „I wam, uczonym w Prawie, biada. Bo wkładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie”.

Oto słowo Pańskie
KATECHIZM


 Kancelaria parafialna czynna od poniedziałku do piątku włącznie:
rano od 10 do 11 i po południu od 16 do 17:30

We środy czynna jest parafialna biblioteka.
W Ciechocinku odbyła się uroczysta inauguracja Kapituły Kolegiaty Ciechocińskiej oraz instalacja jej nowo mianowanych członków. Mszy Świętej w kolegiacie Świętych Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył i homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Mering.
 Różaniec to najprostsza i najbardziej znana modlitwa, do odmawiania której zachęca nas sama Maryja w objawieniach. Umiłowana modlitwa św. Jana Pawła II. Sięgnijmy i my po różaniec. Zapraszam do wspólnego odmawiania codziennie o 17:15. „100 różańców na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości”, to nasze duchowe wsparcie dla Ojczyzny Matki umiłowanej będącej w potrzebie, aby mądrzy i odpowiedzialni Polacy „odnawiali oblicze tej ziemi”. Wystarczy w kaplicy Matki Bożej zabrać kartkę z rozważaniami i w stosownej chwili odmówić tę wybraną cząstkę różańca.
Piątek, 19 X, po raz pierwszy obchodzony będzie Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Pośród wielu przywołujemy na pamięć zamordowanego przez Służby Bezpieczeństwa PRL ks. Jerzego Popiełuszkę, Kard. Stefana Wyszyńskiego- Niezłomnego Prymasa Tysiąclecia; ks. Arcybiskupa Antoniego Baraniaka okrutnie męczonego w więzieniu i innych tysiące. W tym dniu po mszy św. zapraszam Akcję Katolicką na spotkanie formacyjne. (W „Adalbertusie” artykuł na ten temat).
 W ostatnią niedzielę miesiąca, 28 października o godz.18.00 sprawowana będzie msza św. w intencji trzeźwości narodu i w rodzinach pod przewodnictwem ks. Pawła Śmigla duszpasterza trzeźwości. Po Eucharystii w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” odbędzie się Jesienny koncert na dwie gitary. Najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej zagrają bracia: Marek i Adam Mikulscy. Wstęp wolny.

Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest modlitwa na pokaz - by ludzie widzieli i podziwiali.
Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.
MODLITWA SERCA

KALENDARZ





POGODA
NIECH CIĘ PAN BŁOGOSŁAWI I STRZEŻE, NIECHAJ PAN DAJE POKÓJ CI, ON MIŁOŚCIĄ NAPEŁNIA SERCE TWE, ZAWSZE Z TOBĄ JEST.
 
 
 
 
 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Przewodnik Katolicki


Szukaj 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...

Licznik Odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego