Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

WITAMY NA STRONIE PARAFII p.w. Św. WOJCIECHA B.M.


ŚW. WOJCIECH

Wojciech, imię zakonne Adalbert, święty (ok. 955-997), biskup, męczennik, patron Polski. Pochodził z rodziny książąt czeskich - Sławnikowiców. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa Adalberta, na cześć którego przyjął imię zakonne. W 983 jako subdiakon powrócił do Czech i został biskupem Pragi. Około 989, wobec trudności w zarządzaniu diecezją praską, udał się do Rzymu, zrzekł się godności biskupiej i za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie. W 992, po śmierci sprawującego opiekę nad diecezją praską biskupa miśnieńskiego Falkolda, powrócił do Pragi i zajął się organizacją spraw kościelnych.

Zasłynął z opieki nad ubogimi, więźniami i z wykupu chrześcijańskich niewolników z krajów muzułmańskich. Po zatargu z księciem Bolesławem II, 995 ponownie opuścił Pragę i udał się do Rzymu, gdzie pozostał na wieść o zniszczeniu rodzinnych Libic i wymordowaniu swych braci. Za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem I Chrobrym przy końcu 996 przybył do Polski, aby podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Wraz z towarzyszami podróży misyjnej, bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą, popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd morzem w kierunku Pregoły.

Zginął podczas prób podjęcia pracy misyjnej, zabity przez pogańskiego kapłana, w bliżej nie znanej miejscowości. Jego towarzysze zdołali się uratować i zdali relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław I Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził do Gniezna, gdzie zostało uroczyście pochowane. 999 papież Sylwester II dokonał kanonizacji św. Wojciecha. Dzięki staraniom Bolesława I Chrobrego i poparciu cesarza Ottona III papież utworzył w 1000 w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. W tymże roku odbył się słynny zjazd gnieźnieński, na który - z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha - przybył m.in. cesarz Otton III. Wizerunki św. Wojciecha znajdują się w herbach dwu miast: Trzemeszna i Radzinkowa. W 1997 w Gnieźnie, a także w Gdańsku (w ramach obchodów 1000-lecia miasta) odbyły się uroczystości poświęcone 1000-leciu wyprawy i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, patrona Polski.
 
Witamy na stronie internetowej parafii św. Wojciecha. Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości do zatrzymania się na tej witrynie. Strona zawiera informacje o naszej parafii, jej historii i dniu dzisiejszym. Są tu pożyteczne wiadomości nie tylko dla mieszkańców naszej wspólnoty parafialnej. Można przeczytać ciekawe artykuły, obejrzeć zdjęcia z aktualnych wydarzeń i wyjazdów, zapoznać się z przebiegiem liturgii i duszpasterstwem. Zachęcamy i zapraszamy do czynnego włączania się w tworzenie naszej strony poprzez czytanie, komentowanie, ocenianie i nadsyłanie własnych tekstów.
Duszpasterze i twórcy strony.
                                                                  


7:00
8:30
10:00
11:30 (dla dzieci)
13:00 (dla młodzieży)
18:00


6:30
7:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00
20 lipca 2024 r., Sobota
Rok B, II 
XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie 
bł. Czesława, prezbitera
Kolor szat: Zielony

1. czytanie: Mi 2, 1-5 
Zapowiedź kary Bożej za ucisk ludu
Psalm: Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 (R.: por. 12b) 
Nie zapominaj o ubogich, Panie
Aklamacja: Por. 2 Kor 5, 19
Ewangelia: Mt 12, 14-21 
Jezus cichy i pokornego serca
WIRTUALNY SPACER
Jubileusz 900-lecia istnienia Diecezji
         Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest
modlitwa na pokaz
- by ludzie widzieli i podziwiali. Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.
MODLITWY                                                                           


Przypominamy o zmianach urzędowania Biura parafialnego: 
 od poniedziałku do piątku od 10.00 do 11.00 i od 16.00 do 17.30
a w razie nagłej potrzeby bezpośrednio po porannych mszach św. 

czynna w środy od 16.00 do 17.30  
Działalność „Caritas” nadal zawieszona, proszę nie podrzucać odzieży i innych rzeczy.

Mi 2, 1-5 Zapowiedź kary Bożej za ucisk ludu
Biada tym, którzy planują nieprawość i obmyślają zło na swych łożach! Gdy świta poranek, wykonują je, bo jest ono w ich rękach. Gdy pożądają pól, zagarniają je, gdy domów - to je zabierają; biorą w niewolę gospodarza wraz z jego domem, człowieka z jego dziedzictwem. Przeto tak mówi Pan: «Oto Ja obmyślam dla tego plemienia niedolę, od której nie uchylicie karków i nie będziecie dumnie kroczyć, bo będzie to czas niedoli. W owym dniu wygłoszą przeciw wam satyrę, podniosą wielki lament, mówiąc: „Jesteśmy ograbieni do szczętu!” Odmierzono sznurem dział mojego ludu, i nikt mu go nie zwrócił; pola nasze przydzielono grabieżcy. Przeto nie będzie u was nikogo, kto by odmierzał sznurem dział w zgromadzeniu Pańskim».
Oto Słowo Boże
SŁUCHAMY BIBLII

Wszystkim Parafianom i naszym gośczymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia, a obchodzącym w tygodniu imieniny i urodziny składamy najserdeczniejsze życzenia.
Zachęcamy do lektury prasy katolickiej,  można nabyć kolejny numer tygodnika „Idziemy” i parafialny „Adalbertus”

KATECHIZM

 
                                                                                     EWANGELIA NA DZIŚ
                                                        
Mt 12, 14-21 Jezus cichy i pokornego serca
Faryzeusze wyszli i odbyli naradę przeciw Jezusowi, w jaki sposób Go zgładzić. Gdy się Jezus dowiedział o tym, oddalił się stamtąd. A wielu poszło za Nim i uzdrowił ich wszystkich. Lecz zabronił im surowo, żeby Go nie ujawniali. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza: «Oto mój Sługa, którego wybrałem; Umiłowany mój, w którym moje serce ma upodobanie. Położę ducha mojego na Nim, a On zapowie Prawo narodom. Nie będzie się spierał ani krzyczał i nikt nie usłyszy na ulicach Jego głosu. Trzciny zgniecionej nie złamie ani knota tlejącego nie dogasi, aż zwycięsko sąd przeprowadzi. W Jego imieniu narody nadzieję pokładać będą».
Oto słowo Pańskie
KOMENTARZ DO EWANGELII
Kancelaria parafialna w czasie wakacji czynna od poniedziałku do piątku 
w godz. 16.00-17.30.
W dniu 16.08.2024 odpust ku czci św. Rocha, któremu przewodniczył będzie ks. prof. Ireneusz Werbiński.
W liturgii wspominamy w tym tygodniu:

sobota – bł. Czesława.
W dniu 19 lipca mija 160 rocznica wykonania wyroku śmierci, za udział w powstaniu styczniowym, na ojcu Maksie Tarejwo. W związku z tą rocznicą, uroczystości upamiętniająca to wydarzenie, w niedzielę 21 lipca w Starym Koninie. Rozpoczęcie Mszą św. w kościele farnym św. Bartłomieja o godz. 18.00. Po nabożeństwie procesja do krzyża upamiętniającego zamordowanie powstańca i tam dalsza część uroczystości.
Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia pielgrzymka do Lichenia
zachęcamy parafian do udziału w tym pielgrzymowaniu do Matki Bożej Bolesnej.
W tym roku już po raz 34 wyruszy Piesza Pielgrzymka z Konina na Jasną Górę, odbędzie się w dniach 7-13.08.2024.
Zapisy przyjmuje i informacji udziela kancelaria parafii św. Maksymiliana 
od 25.07.2024.


KALENDARZ

POGODA
  48 1020 2746 0000 3402 0053 1772
 ZAPRASZAMY PONOWNIE


 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Znalezione obrazy dla zapytania radio maryja logo Przewodnik Katolicki


Szukaj 
LICZNIK ODWIEDZIN
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego