Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

trwa inicjalizacja, prosze czekac...tutaj


Wojciech, imię zakonne Adalbert, święty (ok. 955-997), biskup, męczennik, patron Polski. Pochodził z rodziny książąt czeskich - Sławnikowiców. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa Adalberta, na cześć którego przyjął imię zakonne. W 983 jako subdiakon powrócił do Czech i został biskupem Pragi. Około 989, wobec trudności w zarządzaniu diecezją praską, udał się do Rzymu, zrzekł się godności biskupiej i za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie. W 992, po śmierci sprawującego opiekę nad diecezją praską biskupa miśnieńskiego Falkolda, powrócił do Pragi i zajął się organizacją spraw kościelnych.

Zasłynął z opieki nad ubogimi, więźniami i z wykupu chrześcijańskich niewolników z krajów muzułmańskich. Po zatargu z księciem Bolesławem II, 995 ponownie opuścił Pragę i udał się do Rzymu, gdzie pozostał na wieść o zniszczeniu rodzinnych Libic i wymordowaniu swych braci. Za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem I Chrobrym przy końcu 996 przybył do Polski, aby podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Wraz z towarzyszami podróży misyjnej, bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą, popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd morzem w kierunku Pregoły.

Zginął podczas prób podjęcia pracy misyjnej, zabity przez pogańskiego kapłana, w bliżej nie znanej miejscowości. Jego towarzysze zdołali się uratować i zdali relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław I Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził do Gniezna, gdzie zostało uroczyście pochowane. 999 papież Sylwester II dokonał kanonizacji św. Wojciecha. Dzięki staraniom Bolesława I Chrobrego i poparciu cesarza Ottona III papież utworzył w 1000 w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. W tymże roku odbył się słynny zjazd gnieźnieński, na który - z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha - przybył m.in. cesarz Otton III. Wizerunki św. Wojciecha znajdują się w herbach dwu miast: Trzemeszna i Radzinkowa. W 1997 w Gnieźnie, a także w Gdańsku (w ramach obchodów 1000-lecia miasta) odbyły się uroczystości poświęcone 1000-leciu wyprawy i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, patrona Polski.

Witamy na stronie internetowej parafii św. Wojciecha. Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości do zatrzymania się na tej witrynie. Strona zawiera informacje o naszej parafii, jej historii i dniu dzisiejszym. Są tu pożyteczne wiadomości nie tylko dla mieszkańców naszej wspólnoty parafialnej. Można przeczytać ciekawe artykuły, obejrzeć zdjęcia z aktualnych wydarzeń i wyjazdów, zapoznać się z przebiegiem liturgii i duszpasterstwem. Zachęcamy i zapraszamy do czynnego włączania się w tworzenie naszej strony poprzez czytanie, komentowanie, ocenianie i nadsyłanie własnych tekstów.
Duszpasterze i twórcy strony.

 19 lutego 2018
Poniedziałek
 I Tydzień Wielkiego Postu
Dzień Powszedni
Rok B, II
1. czytanie (Kpł 19, 1-2. 11-18)
Prawo świętości
Psalm (Ps 19 (18), 8-9. 10 i 15 (R.: por. J 6, 63c))
Słowa Twe, Panie, są duchem i życiem
Aklamacja (2 Kor 6, 2b)
Chwała Tobie, Słowo Boże
Ewangelia (Mt 25, 31-46)
Chrystus będzie nas sądził z uczynków miłości
WIRTUALNY SPACER

Kliknij Tutaj
                                                                  


7:00
8:30
10:00
11:30 (dla dzieci)
13:00 (dla młodzieży)
16:00 (zawieszona w okresie wakacyjnym)
18:00


6:30
7:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00
W imieniu wszystkich Duszpasterzy życzę Gościom i Parafianom błogosławieństwa na najbliższy tydzień – 
ks. Proboszcz. 
 Zachęcam, aby sięgnąć po tygodnik „Idziemy” i „Adalbertus”, a w nim odpowiedzi na pytania: dlaczego Wielki Post rozpoczynamy w środę popielcową, komu potrzebne są 40 dni pokuty, dlaczego spowiedź to nie tylko wyznanie grzechów, a także od czego zacząć rachunek sumienia?
KOMENTARZ DO EWANGELII
 "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo"

Jeśli bardzo się zastanowimy, bracia, to fakt, że Chrystus jest głodny w ubogich, ma dla nas duże znaczenie... Popatrz: jeden grosz z tej strony i Królestwo z drugiej. Jakie tu znajdujemy porównanie? Dajesz jałmużnę ubogiemu, a Chrystus cię przyjmuje w Królestwie; dajesz kawałek chleba głodnemu, a od Chrystusa otrzymujesz życie wieczne; dajesz ubranie i otrzymujesz od Chrystusa przebaczenie grzechów.
Nie gardźmy zatem ubogimi, ale pragnijmy ich i śpieszmy się wychodzić im naprzeciw, bo ubóstwo biednych jest lekarstwem bogaczy, jak sam Pan powiedział: „ Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste” i dalej: „Sprzedajcie wasze mienie i dajcie jałmużnę!” (Łk 11,41;12,33). A Duch Święty zawołał przez proroka: „Woda gasi płonący ogień, a jałmużna gładzi grzechy” (Syr 3,30)... Czyńmy więc dzieła miłosierdzia, bracia, z pomocą Chrystusa, i pamiętajmy o danej nam gwarancji: „Dawajcie, a będzie wam dane” (Łk 6,38) i jeszcze: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).
Niech każdy się postara nie przychodzić do kościoła z pustymi rękami. Ten, który pragnie otrzymać, musi coś ofiarować. Niech ten, który może, okryje biedaka nowym ubraniem; a ten, który nie może, niech ofiaruje przynajmniej stare ubranie. A ten, który uważa, że nie ma tyle, niech da kawałek chleba, przyjmie podróżującego, przygotuje mu łóżko i umyje mu stopy, aby zasłużyć na słowa Chrystusa: „Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, bo byłem głodny, a daliście Mi jeść, byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie”. Nikt, drodzy bracia, nie znajdzie wymówki, jeśli nie czyni dzieł miłosierdzia, bo Chrystus obiecał zapłatę w zamian za podanie szklanki wody (Mt 10,42).
SŁUCHAMY BIBLII

Znalezione obrazy dla zapytania biblia tysiąclecia

EWANGELIA NA CO DZIEŃ
Ewangelia wg św. Mateusza 25,31-46.
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale, a z Nim wszyscy aniołowie, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały.
I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych ludzi od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów.
Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.
Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni u Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!
Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".
KATECHIZM

W ostatnią niedzielę miesiąca, 25 lutego, organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na mszę św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii, w auli pod plebanią, odbędzie się koncert popularnego i lubianego piosenkarza i gitarzysty Tomasza Szweda. Więcej o artyście w dzisiejszym „Adalbertusie”.
Wstęp jak zwykle wolny!
Obchody Światowego Dnia Chorego w parafii św. Wojciecha w Koninie.


Spotkanie z rodzicami, bądź opiekunami dzieci pierwszokomunijnych 
odbędzie się po feriach zimowych 
– we wtorek 27 lutego o godz. 18 w auli na plebani.   
 
W Wielkim Poście zapraszamy na nabożeństwa pasyjne; w piątki: 
 Droga Krzyżowa o 9:00 i 17:15; 
Gorzkie Żale – w niedzielę na zakończenie mszy św. z godz. 16:00. 
Udział w tych nabożeństwach daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego jeśli godnie przyjmiemy Komunię św.
Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest modlitwa na pokaz - by ludzie widzieli i podziwiali. Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.

MODLITWA SERCA

 W czwartą niedzielę Wielkiego Postu przeżywać będziemy rekolekcje parafialne. Przygotowujemy się przez modlitwę zwłaszcza za obojętnych i niepraktykujących, aby Bóg skruszył zatwardziałe serca.
 Parafialne Biuro Przyjaciół Radia Maryja w środy i czwartki w godz. od 10 do 11 i od 16 do 17 służy pomocą w wypełnieniu zeznania podatkowego PIT z przeznaczeniem 1% na rzecz ewangelizacji prowadzonej przez Radio Maryja. 
Podróże kształcą i integrują uczestników pielgrzymek. Wspólnota Apostołów Bożego Miłosierdzia pod kierunkiem opiekuna ks. Rafała Działaka organizuje w terminie 4-6 maja br. pielgrzymkę do Wilna, Sokółki i Białegostoku. Natomiast S. Janina Nazaretanka z parafii NMP Królowej Polski zachęca do udziału w pielgrzymce do Lwowa, Fatimy i na Białoruś. Szczegóły o pielgrzymkach znajdziemy w gablotach kościoła i „Adalbertusie”.  
KALENDARZ

POGODA
NIECH CIĘ PAN BŁOGOSŁAWI I STRZEŻE, NIECHAJ PAN DAJE POKÓJ CI, ON MIŁOŚCIĄ NAPEŁNIA SERCE TWE, ZAWSZE Z TOBĄ JEST.
 
 
 
 
 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Przewodnik Katolicki


Szukaj 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...

Licznik Odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego