Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

trwa inicjalizacja, prosze czekac...tutaj


Wojciech, imię zakonne Adalbert, święty (ok. 955-997), biskup, męczennik, patron Polski. Pochodził z rodziny książąt czeskich - Sławnikowiców. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa Adalberta, na cześć którego przyjął imię zakonne. W 983 jako subdiakon powrócił do Czech i został biskupem Pragi. Około 989, wobec trudności w zarządzaniu diecezją praską, udał się do Rzymu, zrzekł się godności biskupiej i za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie. W 992, po śmierci sprawującego opiekę nad diecezją praską biskupa miśnieńskiego Falkolda, powrócił do Pragi i zajął się organizacją spraw kościelnych.

Zasłynął z opieki nad ubogimi, więźniami i z wykupu chrześcijańskich niewolników z krajów muzułmańskich. Po zatargu z księciem Bolesławem II, 995 ponownie opuścił Pragę i udał się do Rzymu, gdzie pozostał na wieść o zniszczeniu rodzinnych Libic i wymordowaniu swych braci. Za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem I Chrobrym przy końcu 996 przybył do Polski, aby podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Wraz z towarzyszami podróży misyjnej, bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą, popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd morzem w kierunku Pregoły.

Zginął podczas prób podjęcia pracy misyjnej, zabity przez pogańskiego kapłana, w bliżej nie znanej miejscowości. Jego towarzysze zdołali się uratować i zdali relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław I Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził do Gniezna, gdzie zostało uroczyście pochowane. 999 papież Sylwester II dokonał kanonizacji św. Wojciecha. Dzięki staraniom Bolesława I Chrobrego i poparciu cesarza Ottona III papież utworzył w 1000 w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. W tymże roku odbył się słynny zjazd gnieźnieński, na który - z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha - przybył m.in. cesarz Otton III. Wizerunki św. Wojciecha znajdują się w herbach dwu miast: Trzemeszna i Radzinkowa. W 1997 w Gnieźnie, a także w Gdańsku (w ramach obchodów 1000-lecia miasta) odbyły się uroczystości poświęcone 1000-leciu wyprawy i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, patrona Polski.

Witamy na stronie internetowej parafii św. Wojciecha. Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości do zatrzymania się na tej witrynie. Strona zawiera informacje o naszej parafii, jej historii i dniu dzisiejszym. Są tu pożyteczne wiadomości nie tylko dla mieszkańców naszej wspólnoty parafialnej. Można przeczytać ciekawe artykuły, obejrzeć zdjęcia z aktualnych wydarzeń i wyjazdów, zapoznać się z przebiegiem liturgii i duszpasterstwem. Zachęcamy i zapraszamy do czynnego włączania się w tworzenie naszej strony poprzez czytanie, komentowanie, ocenianie i nadsyłanie własnych tekstów.
Duszpasterze i twórcy strony.

 22 marca 2018
Czwartek
V Tydzień Wielkiego Postu
Dzień Powszedni
Rok B, II
1. czytanie (Rdz 17, 3-9)
Przymierze Boga z Abrahamem
Psalm (Ps 105 (104), 4-5. 6-7. 8-9 (R.: por. 8a))
Pan Bóg pamięta o swoim przymierzu
Aklamacja (Por. Ps 95 (94), 8a. 7d)
Chwała Tobie, Słowo Boże
Ewangelia (J 8, 51-59)
Abraham ujrzał mój dzień
WIRTUALNY SPACER

Kliknij Tutaj
                                                                  


7:00
8:30
10:00
11:30 (dla dzieci)
13:00 (dla młodzieży)
16:00 (zawieszona w okresie wakacyjnym)
18:00


6:30
7:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00


6:30
7:00
9:00
18:00
W imieniu wszystkich Duszpasterzy życzę Gościom i Parafianom błogosławieństwa na najbliższy tydzień – 
ks. Proboszcz.


 Sięgnijmy po tygodnik „Idziemy”, a w nim „szkoła po katolicku”: na co mogą liczyć rodzice posyłając dzieci do szkół katolickich, o małżeństwach mieszanych, dlaczego w Kościele stosowane są kary suspensy, ekskomunik. W naszym „Adalbertusie” o braku wiedzy religijnej wśród katolików, o „penitentach od wielkiego dzwonu”, i o grzechu zaniedbania…   
KOMENTARZ DO EWANGELII

 „Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Abrahama”

Wiele by można powiedzieć o wierze. Wystarczy nam rzucić okiem na jeden z przykładów, jaki daje nam Stary Testament, na Abrahama, skoro jesteśmy jego synami w wierze. On nigdy nie był usprawiedliwiony jedynie swoimi uczynkami, ale także przez wiarę. Uczynił wiele dobrego, ale został nazwany przyjacielem Boga po tym, jak dowiódł swojej wiary; wszelkie jego dzieła były doskonałe przez wiarę. Przez wiarę opuścił swoją rodzinę; przez wiarę zostawił ojczyznę, kraj, dom. I ty stań się sprawiedliwy w taki sposób, w jaki on został usprawiedliwiony! Potem jego ciało bardzo się postarzało i nie mógł zostać ojcem. Sara, z którą się związał, też była stara; nie mieli zatem żadnej nadziei na potomstwo. Jednakże Bóg ogłasza temu starcowi, że stanie się ojcem i wiara Abrahama się nie zachwiała. Biorąc pod uwagę, że jego ciało było już blisko śmierci, nie brał pod uwagę swojej fizycznej niemocy, ale liczył na moc Tego, który złożył obietnicę, ponieważ uznał Go za godnego wiary. To w taki sposób z twych dwóch ciał, jakby już zaznaczonych śmiercią, cudownie urodziło się dziecko...
To przykład wiary Abrahama, który sprawia, że stajemy się dziećmi Abrahama. W jaki sposób? Ludzie uważają za niewiarygodne powstanie z martwych; tak jak równie niewiarygodne jest, że starcy na progu śmierci wydają potomstwo. Ale kiedy słyszymy dobrą nowinę o Chrystusie, ukrzyżowanym, martwym i zmartwychwstałym, to w nią wierzymy. To zatem przez podobieństwo w wierze stajemy się dziećmi Abrahama i wtedy, razem z wiarą, otrzymujemy jak on pieczęć duchową, obrzezani w chrzcie przez Ducha Świętego.
SŁUCHAMY BIBLII

Znalezione obrazy dla zapytania biblia tysiąclecia

EWANGELIA
Ewangelia wg św. Jana 8,51-59.
Jezus powiedział do Żydów: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki».
Rzekli do Niego Żydzi: «Teraz wiemy, że jesteś opętany, Abraham umarł, i prorocy – a Ty mówisz: „Jeśli ktoś zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki”.
Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kim Ty siebie czynisz?»
Odpowiedział Jezus: «Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: "Jest naszym Bogiem".
Lecz wy Go nie poznaliście. Ja Go jednak znam. Gdybym powiedział, że Go nie znam, byłbym podobnie jak wy kłamcą. Ale Ja Go znam i słowa Jego zachowuję.
Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień - ujrzał go i ucieszył się».
KATECHIZM

 
W Wielkim Poście zapraszamy na nabożeństwa pasyjne; w piątki: 
 Droga Krzyżowa o 9:00 i 17:15; 
Gorzkie Żale – w niedzielę na zakończenie mszy św. z godz. 16:00. 
Udział w tych nabożeństwach daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego jeśli godnie przyjmiemy Komunię św.


 Za tydzień - Niedziela Palmowa -uroczysta Msza św. z procesja o godz. 11:30. Podczas mszy św. podejmiemy dzieło „Duchowej Adopcji”, aby ratować życie poczętego dziecka, któremu zagraża śmierć przez haniebną aborcję z winy rodziców czy lekarzy. Godnym potępienia i grzechem śmiertelnym jest zabijanie człowieka na każdym etapie jego życia, tym bardziej bezbronnego.
 W przyszłą niedzielę, sprawowana będzie msza św. trzeźwościowa, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają do auli pod plebanią na koncert Kuby Blokesza – laureata wielu festiwali i kompozytora muzyki do tekstów św. Teresy i św. Jana od Krzyża. O artyście w dzisiejszym „Adalbertusie”.

Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest modlitwa na pokaz - by ludzie widzieli i podziwiali. Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.
MODLITWA SERCA

Podróże kształcą i integrują uczestników pielgrzymek. Wspólnota Apostołów Bożego Miłosierdzia pod kierunkiem opiekuna ks. Rafała Działaka organizuje w terminie 4-6 maja br. pielgrzymkę do Wilna, Sokółki i Białegostoku. Natomiast S. Janina Nazaretanka z parafii NMP Królowej Polski zachęca do udziału w pielgrzymce do Lwowa, Fatimy i na Białoruś. Szczegóły o pielgrzymkach znajdziemy w gablotach kościoła i „Adalbertusie”.  
KALENDARZ

POGODA
NIECH CIĘ PAN BŁOGOSŁAWI I STRZEŻE, NIECHAJ PAN DAJE POKÓJ CI, ON MIŁOŚCIĄ NAPEŁNIA SERCE TWE, ZAWSZE Z TOBĄ JEST.
 
 
 
 
 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Przewodnik Katolicki


Szukaj 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...

Licznik Odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego