Wojciech, imię zakonne Adalbert, święty (ok. 955-997), biskup, męczennik, patron Polski. Pochodził z rodziny książąt czeskich - Sławnikowiców. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa Adalberta, na cześć którego przyjął imię zakonne. W 983 jako subdiakon powrócił do Czech i został biskupem Pragi. Około 989, wobec trudności w zarządzaniu diecezją praską, udał się do Rzymu, zrzekł się godności biskupiej i za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie. W 992, po śmierci sprawującego opiekę nad diecezją praską biskupa miśnieńskiego Falkolda, powrócił do Pragi i zajął się organizacją spraw kościelnych.
Zasłynął z opieki nad ubogimi, więźniami i z wykupu chrześcijańskich niewolników z krajów muzułmańskich. Po zatargu z księciem Bolesławem II, 995 ponownie opuścił Pragę i udał się do Rzymu, gdzie pozostał na wieść o zniszczeniu rodzinnych Libic i wymordowaniu swych braci. Za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem I Chrobrym przy końcu 996 przybył do Polski, aby podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Wraz z towarzyszami podróży misyjnej, bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą, popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd morzem w kierunku Pregoły.
Zginął podczas prób podjęcia pracy misyjnej, zabity przez pogańskiego kapłana, w bliżej nie znanej miejscowości. Jego towarzysze zdołali się uratować i zdali relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław I Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził do Gniezna, gdzie zostało uroczyście pochowane. 999 papież Sylwester II dokonał kanonizacji św. Wojciecha. Dzięki staraniom Bolesława I Chrobrego i poparciu cesarza Ottona III papież utworzył w 1000 w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. W tymże roku odbył się słynny zjazd gnieźnieński, na który - z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha - przybył m.in. cesarz Otton III. Wizerunki św. Wojciecha znajdują się w herbach dwu miast: Trzemeszna i Radzinkowa. W 1997 w Gnieźnie, a także w Gdańsku (w ramach obchodów 1000-lecia miasta) odbyły się uroczystości poświęcone 1000-leciu wyprawy i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, patrona Polski.
Witamy na stronie internetowej parafii św. Wojciecha. Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości do zatrzymania się na tej witrynie. Strona zawiera informacje o naszej parafii, jej historii i dniu dzisiejszym. Są tu pożyteczne wiadomości nie tylko dla mieszkańców naszej wspólnoty parafialnej. Można przeczytać ciekawe artykuły, obejrzeć zdjęcia z aktualnych wydarzeń i wyjazdów, zapoznać się z przebiegiem liturgii i duszpasterstwem. Zachęcamy i zapraszamy do czynnego włączania się w tworzenie naszej strony poprzez czytanie, komentowanie, ocenianie i nadsyłanie własnych tekstów.
Przypominamy o zmianach urzędowania Biura parafialnego:
od poniedziałku do piątku od 10.00 do 11.00 i od 16.00 do 17.30,
a w razie nagłej potrzeby bezpośrednio po porannych mszach św.
czynna w środy od 16.00 do 17.30
Działalność „Caritas” nadal zawieszona, proszę nie podrzucać odzieży i innych rzeczy.
Mdr 2, 1a. 12-22 Spisek przeciw sprawiedliwemu
Mylnie rozumując bezbożni mówili sobie:
„Zróbmy zasadzkę na sprawiedliwego, bo nam niewygodny: sprzeciwia się naszym sprawom, zarzuca nam łamanie prawa, wypomina nam błędy naszych obyczajów. Chełpi się, że zna Boga, zwie siebie dzieckiem Pańskim! Jest potępieniem naszych zamysłów, sam widok jego jest dla nas przykry, bo życie jego niepodobne do innych i drogi jego odmienne. Uznał nas za coś fałszywego i stroni od dróg naszych jak od nieczystości. Kres sprawiedliwych ogłasza jako szczęśliwy i chełpi się Bogiem jak ojcem. Zobaczmyż, czy prawdziwe są jego słowa, wybadajmy, co będzie przy jego zejściu. Bo jeśli sprawiedliwy jest synem Bożym, Bóg ujmie się za nim i wyrwie go z ręki przeciwników. Dotknijmy go obelgą i katuszą, by poznać jego łagodność i doświadczyć jego cierpliwości. Zasądźmy go na śmierć haniebną, bo, jak mówił, będzie ocalony”. Tak pomyśleli i pobłądzili, bo własna złość ich zaślepiła. Nie pojęli tajemnic Bożych, nie spodziewali się nagrody za prawość i nie docenili odpłaty dusz czystych.
Wszystkim Parafianom i naszym gośczymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia, a obchodzącym w tygodniu imieniny i urodziny składamy najserdeczniejsze życzenia.
Prasa katolicka: diecezjalna - „Idziemy” w którym m.in. artykuły przedstawiające pontyfikat papieża Franciszka, w rocznicę jego wyboru; a także parafialna - „Adalbertus”.
J 7, 1-2. 10. 25-30 Przeciwnicy zamierzają pojmać Jezusa
Jezus obchodził Galileję. Nie chciał bowiem chodzić po Judei, bo Żydzi mieli zamiar Go zabić.A zbliżało się żydowskie Święto Namiotów. Kiedy zaś bracia Jego udali się na święto, wówczas poszedł i On, jednakże nie jawnie, lecz skrycie. Niektórzy z mieszkańców Jerozolimy mówili: „Czyż to nie jest Ten, którego usiłują zabić? A oto jawnie przemawia i nic Mu nie mówią. Czyżby zwierzchnicy naprawdę się przekonali, że On jest Mesjaszem? Przecież my wiemy, skąd On pochodzi, natomiast gdy Mesjasz przyjdzie, nikt nie będzie wiedział, skąd jest”. A Jezus ucząc w świątyni zawołał tymi słowami: „I Mnie znacie, i wiecie, skąd jestem. Ja jednak nie przyszedłem sam od siebie; lecz prawdziwy jest tylko Ten, który Mnie posłał, którego wy nie znacie. Ja Go znam, bo od Niego jestem i On Mnie posłał”. Zamierzali więc Go pojmać, jednakże nikt nie podniósł na Niego ręki, ponieważ godzina Jego jeszcze nie nadeszła.
Obecny tydzień jest „Tygodniem Modlitw o ochronę życia”,
który zakończy uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25.03.).
W uroczystość będzie możliwość odnowienia
Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
W niedzielę 26.03.2023 o godz. 18.00, sprawowana będzie Msza św. o trzeźwość w narodzie i w rodzinach. Po nabożeństwie wystawiona będzie „Golgota Jasnogórska” Ernesta Bryla w wykonaniu Heleny Adwent i Marcina Stycznia. Spektakl w auli na plebani.
W dniu 31.03. (piątek przed niedzielą Palmową)
Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta.
Rozpoczęcie o godz. 18.30 przy kościele św. Maksymiliana, a zakończenie przy pomniku kard. Stefana Wyszyńskiego.
Tradycyjnie w tym czasie,
będzie w naszej parafii, prowadzone przygotowanie do sakramentu małżeństwa tzw.Kurs Przedmałżeński.
Caritas Diecezji podejmuje kolejną akcję charytatywną, tym razem związaną z pomocą Wielkanocą, w ramach której rozprowadzane są Baranki Paschalne na stół wielkanocny. „Baranka” w cenie 10 zł, można nabyć w zakrystii.
W dniu 2 kwietnia (Niedzielę Palmowa) o godz. 16.00, w Bydgoszczy-Fordonie będzie wystawione Misterium Męki Pańskiej. Szczegóły na plakacie.
W naszej parafii, w okresie od 30.01. – 20.03.2023,
w poniedziałki i czwartki o godz. 18.30 odbywać się będą katechezy wprowadzające na
W dniach od 18 do 22 marca w naszej parafii odbyły się rekolekcje wielkopostne, które poprowadził ks. Julian Głowacki - redaktor tygodnika "Idziemy - Ład Boży" i prefekt włocławskiego seminarium duchownego. Rekolekcjonista w swoich homiliach zwracał uwagę na potrzebę nawrócenia. W czasie spowiedzi człowiek nie tylko nawraca się wyznając swoje grzechy, ale również doświadcza Bożego miłosierdzia. Każdego dnia w naukach rekolekcyjnych wspominany był wybrany święty m. in. bł. kard. Stefan Wyszyński, który jest wychowankiem i patronem włocławskiego seminarium. Na koniec rekolekcji młodzież naszej parafii podziękowała za wygłoszone homilie i nauki. My również dziękujemy i życzymy księdzu Julianowi Bożego błogosławieństwa i potrzebnych łask w posłudze kapłańskiej i duszpasterskiej.