SIOSTRY BENEDYKTYNKI MISJONARKI - Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

SIOSTRY BENEDYKTYNKI MISJONARKI

SIOSTRY BENEDYKTYNKI

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynki Misjonarki

Święty Benedykt, nazywany Patriarchą Mnichów i Patronem Europy, jest również Ojcem licznych Zgromadzeń, zarówno męskich jak i żeńskich, powstających na przestrzeni ponad 1500 lat. Mądrość Reguły, osadzonej na gruncie biblijnym, urzekała wielu założycieli wspólnot zakonnych.

Jedną z nich – założoną w 1917 roku przez Matkę Jadwigę Józefę Kuleszę – jest Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek. W nim każda Siostra - drogą ślubowanych rad ewangelicznych – dąży do doskonałej miłości Boga i bliźniego przez całkowity dar z siebie (por. Konstytucje Zgromadzenia nr 1). Jest ono zatem wspólnotą jednoczącą się w imię Chrystusa, mającą – wzorem pierwszych chrześcijan – jedno serce i jednego ducha (por. Konstytucje nr 118).
Duchowość Zgromadzenia od początku jest kształtowana na Regule Św. Benedykta. Nic więc dziwnego, że „modlitwa i praca to jakby dwa ramiona Benedyktynki Misjonarki wznoszące się do Boga w hymnie uwielbienia” (Konstytucja nr 132). Najważniejszym punktem życia liturgicznego jest Najświętsza Ofiara Eucharystyczna, do której niejako doprowadza Siostry monastyczna Liturgia Godzin, zasilana codziennym „lectio divina”. Przeżywane raz w miesiącu dni skupienia i coroczne ośmiodniowe rekolekcje zamknięte są doskonałym sposobem pogłębiania atmosfery codziennego silentium i głębokiego zjednoczenia z Oblubieńcem.

Szczególnym charyzmatem Zgromadzenia, wynikającym z potrzeby czasu (czas I wojny światowej i potrzeba objęcia opieką osieroconych dzieci), stała się praca opiekuńczo – wychowawcza. Z biegiem lat Zgromadzenie zwiększyło swój udział w pracy apostolskiej posługą katechetyczną i parafialną oraz podejmując działalność misyjną. Obok powstałego po II wojnie światowej domu w USA, gdzie Siostry opiekują się osobami starszymi, zorganizowano placówki misyjne w Brazylii, Ekwadorze i na Ukrainie.

Dom Generalny mieści się w Otwocku koło Warszawy. Obok dwóch dużych domów opieki dla dzieci – w Ełku i Puławach – oraz przedszkoli – w Otwocku, Gdańsku i Borkowicach – istnieje kilkanaście placówek, w których Siostry podejmują pracę katechetyczną i parafialną.

W 1971 roku, w sierpniu pięć naszych Sióstr przybyło do parafii św. Wojciecha do Konina, gdzie proboszczem był ks. Antoni Łassa.
Siostry podjęły pracę jako zakrystianka, katechetki, kucharka, ale ponad tymi zadaniami jedno było naczelne – po prostu być w parafii. Być jako Siostry ze swoją modlitwą pośród tych wszystkich, którzy parafię tworzą: pośród rodzin, dzieci, młodzieży, chorych i starszych, ubogich i potrzebujących.

Obecnie nasza wspólnota liczy trzy Siostry:
s. Taida– Przełożona Domu Zakonnego – katechetka w Szkole Podstawowej Nr 3,
s. Chryzostoma - pracuje w kancelarii parafialnej,
s. Chrystofora - pełni posługę w zakrystii,


Kontakt:
SIOSTRY BENEDYKTYNKI MISJONARKI
ul. Portowa 2
62-510 Konin
tel: (63) 243 52 12
e-mail:  osb5@wp.pl

100-lecie Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Znalezione obrazy dla zapytania radio maryja logo Przewodnik Katolicki


Szukaj 
LICZNIK ODWIEDZIN
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego