Koncert - trzeźwienie przez kulturę - Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Koncert - trzeźwienie przez kulturę

GALERIA
Konin: spotkanie w ramach projektu "Trzeźwienie przez kulturę"

Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” powrócił po wakacjach do morzysławskiej świątyni! W minioną niedzielę, 27 września, o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana była msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczył diecezjalny duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii odbył się koncert Magdy Anioł.
Janek Pospieszalski nazwał Magdę Anioł ikoną polskiej muzyki chrześcijańskiej, na której jest obecna prawie 20 lat. Za Magdą nigdy nie stała żadna wielka wytwórnia ani sponsor, a szeroka publiczność poznała Magdę Anioł dzięki piosence „Zaufaj”, towarzyszącej ostatniej pielgrzymce św. Jana Pawła II do Polski. Refren: „Zaufaj Panu już dziś” zapadł w pamięć wszystkim Polakom! Piosenki, które wykonuje są proste, radosne i żywiołowe, a w muzyce da się wyłowić elementy folku, rocka, reggae czy rodzimego hip-hopu. Nie jest obecna w mainstream’owych mediach, a jednak zagrała setki koncertów, nagrała dziesięć płyt i odebrała wiele ważnych nagród. Wraz z zespołem koncertuje zarówno w salach widowiskowych jak i w kościołach.
Na koncercie w morzysławskiej świątyni Magda Anioł wykonywała utwory z ostatniej swojej płyty, zatytułowanej „Odmawiam”. To bardzo oryginalna propozycja dla współczesnego słuchacza, który wraz z muzyką i tekstami może zanurzyć się w muzycznej modlitwie. Dowcipny, nieco przewrotny tytuł odnosi się bowiem do Różańca, a każda z 20 piosenek to rozważanie jednej z jego tajemnic. Refleksyjne, poetyckie teksty, dalekie od łopatologii i bliskie współczesnej wrażliwości wzbudziły zachwyt u konińskiej publiczności! Utwór „INRI Blues” poruszył wrażliwością słuchaczy, bo obok słów: „Jest taka księga rozpięta pomiędzy łotrami,/ pachnąca osoczem i potem, zszywana gwoździami./ Dlaczego nie czytasz, odwracasz wzrok pełen zgorszenia?/ Krzyż Boga jest księgą historii twojego zbawienia” nie można przejść obojętnie! A wśród wielu piosenek z płyty, znalazła się i ta o wniebowstąpieniu: „To byłby szał, mój pierwszy bal w mojej niebieskiej sukience”… Autorką tych intrygujących tekstów jest Małgorzata Nawrocka – pisarka, dziennikarka i poetka. Na koncercie nie mogło oczywiście zabraknąć przeboju „Zaufaj Panu”, śpiewanego wspólnie z licznie zgromadzoną publicznością, zarówno tą z Konina i okolic, jak i ze Zduńskiej Woli, czy z Koła!
O tym, czego Magda Anioł odmawia w życiu, a co odmawia na co dzień - opowiadała wspólnie z Adamem Szewczykiem, autorem muzyki do powstałych tekstów, który na koncercie akompaniował jej na gitarach. Do wspólnego, muzycznego odmawiania tajemnic Różańca zaprosili znakomitego pianistę i akordeonistę Tomasza Janeczko.
Przypomnijmy, że koncert mógł odbyć się dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta Konina i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Zgodnie z zaleceniami, podczas koncertu obowiązywały maseczki i dezynfekcja rąk.
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Znalezione obrazy dla zapytania radio maryja logo Przewodnik Katolicki


Szukaj 
LICZNIK ODWIEDZIN
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego