LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA - Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA

WSPÓLNOTY
Ministranci w naszej Parafii

Kim jest ministrant ?
W języku łacińskim „ministrare” oznacza tyle co „służyć”. Ministrant jest więc osobą, która służy kapłanowi podczas Eucharystii lub nabożeństw. Przez swoją posługę tak blisko ołtarza ministrant służy nie tylko kapłanowi, ale samemu Jezusowi, który przychodzi do nas podczas każdej Mszy Świętej. Służba ministrancka jest zatem służbą Chrystusowi i w pewnym sensie Kościołowi. Poprzez gesty i swoją postawę ministrant ukazuje pewne znaki, które nadają wymowę całej liturgii. Z tego wynika kolejna prawda, że ministrant nie może być tylko obserwatorem, ale brać czynny udział we mszy świętej, przez co wskazuje na piękno liturgii. Swoją przyjaźń z Panem Jezusem, ministrant stara się okazywać nie tylko w kościele, ale i poza nim, dając świadectwo dobrego zachowania przed innymi. Zespół ministrantów i lektorów wykonujących zadania wynikające z poszczególnych funkcji liturgicznych tworzy liturgiczną służbę ołtarza.

Jan Paweł II o ministrantach:
Kiedy mali chłopcy i młodzieńcy pełnią służbę ołtarza z radością i entuzjazmem, dają swoim rówieśnikom wymowne świadectwo doniosłości i piękna Eucharystii.

Benedykt XVI do ministrantów:
(…) Jako ministranci w rzeczywistości już jesteście apostołami Jezusa! Gdy uczestniczycie w liturgii, pełniąc swoją służbę przy ołtarzu, ofiarowujecie wszystkim świadectwo. Wasza skupiona postawa, wasza pobożność, wychodząca z serca i wyrażająca się w gestach, w śpiewie, w odpowiedziach - jeśli robicie to w sposób właściwy i bez roztargnienia, nie byle jak - jest więc świadectwem, które działa na ludzi. Bądźcie zawsze przyjaciółmi i apostołami Jezusa Chrystusa! (Przemówienie do ministrantów w czasie Międzynarodowej Pielgrzymki Ministrantów do Watykanu, 2 sierpnia 2006 r.)

Chcesz być ministrantem?
Zaprasza opiekun .Spotkania w każdą środę – o 18,00 uczestniczymy w Eucharystii i po mszy spotkanie w salce.

Ministranci młodsi ( Szkoła Podstawowa ) €“ ks. Damian Borucki -€“ spotkania w soboty o 10:00

Ministranci starsi ( gimnazjum i wyżej )    -€“ spotkania we środy o 18:00 udział w Eucharystii i po niej spotkanie. 
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Znalezione obrazy dla zapytania radio maryja logo Przewodnik Katolicki


Szukaj 
LICZNIK ODWIEDZIN
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego