Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wojciecha w Koninie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

GALERIA
„Chciano sprawić, by byli poza pamięcią, sercami, świadomością”. Dziś Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W kościele p.w. Św. Wojciecha w Morzysławiu odprawiono dziś mszę św. pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. To z okazji obchodzonego od 2011 roku Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Mszy przewodził biskup Wiesław Alojzy Mering.

Od 8 lat, pierwszy dzień marca to ustanowione przez sejm święto upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, czyli Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Koninie uczczono go dziś mszą św. w kościele p.w. Św. Wojciecha. W obecności parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, oświatowych, pocztów sztandarowych i młodzieży, rozpoczął ją proboszcz Józef Wysocki. – Witam tych, którzy przejmują pałeczkę historii od nas, którzy żyliśmy w tamtych czasach. Niech nasza wspólna modlitwa pomoże ocalić od zapomnienia to, co niepodległą i suwerenną Polskę stanowi – mówił. Nabożeństwo celebrował ks. biskup Wiesław Alojzy Mering. Jak mówił, ostatni żołnierz wyklęty zginął w 1962 roku, gdy on zdawał maturę. – Doskonale pamiętam komentarze jakie pojawiały się wtedy między najbliższymi, wypowiadane w lęku, strachu, że ktoś może usłyszeć, donieść. Takie były czasy – przyznał. – Dziś chcemy uczcić pamięć żołnierzy niezłomnych. Mówimy też wyklętych, w tym sensie, że chciano sprawić, by byli poza pamięcią, sercami, świadomością swoich ziomków. Nie mówiono o nich w szkołach, nie pisano o nich, w historii mieli być nieobecni. I to nie tylko wtedy, także dzisiaj trwają tego typu próby. I nic nie znaczy fakt, że te próby usunięcia żołnierzy niezłomnych z naszej świadomości, wpisują się w narrację totalitarnego systemu, równie strasznego jak ten niemiecki, który go poprzedzał, że zabijał z równą łatwością, że wywoził na przymusowe roboty do gułagu, że torturował, że niszczył inteligencję naszego kraju. W przeciwieństwie do czasów okupacji niemieckiej, nie zabrakło niestety Polaków, którzy gotowi byli kolaborować z okupantem, bo widzieli we współpracy korzyść dla siebie. Taka jest pełna prawda o tych trudnych czasach. To najczęściej ich potomkowie nie mogą znieść jeszcze dziś hołdu, jaki oddajemy niezłomnym – stwierdził podczas kazania biskup.

Organizatorami wydarzenia byli: Zofia Itman, radna sejmiku województwa wielkopolskiego i Klub gazety Polskiej im. rtm. W. Pileckiego. 

Olga Boksa
 
Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Tygodnik Idziemy Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna Znalezione obrazy dla zapytania radio maryja logo Przewodnik Katolicki


Szukaj 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...

Licznik Odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego